ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Και εγω πανω κατω τα ιδια παθαινω.Νιωθω οτι δεν μπορω να ηρεμησω με τιποτα.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by _lydia_
    Δεν θελω να σας κουραζω , αλλα και πριν λιγο εκανα μπανιο και μολις βγηκα ενιωσα εντονη κοπωση και παλι αυτη τη δυσφορια και το μπουκωμα στο στηθος.Ουφ , αγχωθηκα πολυ!!!Τωρα ξαπλωσα και ειμαι καλυτερα , συνεχιζω να εχω αυτη τη δυσφορια πιο ηπια ομως.Πρεπει να ανησυχω;;;
    Αγαπητή Λύδια..

    Κατά 99% δεν είναι τίποτε άλλο παρά κάποιες κρίσεις πανικού που σε «χτυπάνε»σε εκείνο το σημείο και νομίζεις ότι έχεις πρόβλημα με την καρδιά σου..
    Σε πληροφορώ λοιπόν ότι εγώ έκανα δυο τεστ κοπώσεως δυο υπέρηχους καρδιάς και αρκετά καρδιογραφήματα γιατί είχα παρόμοια συμπτώματα.
    Δεν έχω απολύτως τίποτε…Όλα από το άγχος.
    Μάλιστα ο καρδιολόγος μου είπε χαρακτηριστικά
    «Δεν έχεις τίποτε ριξτο έξω».

    Για σένα και πολλούς ακόμη να ξέρεις ότι ο πόνος τις καρδιάς είναι πολύ χαρακτηριστικός ιδιαίτερα έντονος και τον προσδιορίζεις δείχνοντας με την παλάμη του χεριού σου και όχι με τον δείχτη.
    Εάν σε ρωτήσει κάποιος την ώρα που πονάς και έχεις τα συμπτώματα είμαι βέβαιος ότι του δείχνεις το σημείο με τον ένα σου δάχτυλο άντε με τα δυο.
    Είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που όλοι οι γιατροί καταλαβαίνουν ότι δεν είναι η καρδιά αλλά κάτι ψυχοσωματικό…
    Καλό θα είναι να μην ανησυχείς και για να βγεις από την σκέψη ότι έχεις κάτι κάνε μια επίσκεψη στο γιατρό σου για να ησυχάσεις….

    Για τον αγαπητό Volkar να πω ότι το τρέμουλο είναι πολύ σύνηθες σύμπτωμα και το έχουμε σχεδόν ολοι με αγχώδες διαταραχή και κρίσεις πανικού…
    Να πω ότι όταν έπαιρνα το entact μερικές φορές έτρεμα λες και είχα πάρκινσον.
    Και τώρα έχω λίγο τρέμουλο αλλά έχει περιοριστεί αρκετά…

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    VαsilisΑ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Το προβλημα με μενα δεν ειναι οτι εχω πονους αλλα εντονη δυσφορια στο στηθος, σαν καποιος να μου \'\'φουσκωνει\'\' την περιοχη του στερνου εκεινη την ωρα και ναι αν μου πει καποιος τι αισθανεσαι οχι τη μια παλαμη και τις δυο θα χρησιμοποιησω για να του δειξω που νιωθω σφιξιμο καθως εντοπιζεται σε ολη την περιοχη του στηθους και του στερνου!!!Τωρα αρχισα να ανησυχω παλι, αν και ο παθολογος μου ειπε οτι ειναι καθαρα αγχος και τη στιγμη που εκανα και υπερηχο πριν ενα 6μηνο να μην ανησυχω, εγω ομως τα χω παιξει απο το φοβο μου!!!Εσυ ειχες μονο πονους , οπως τους περιγραφεις η και αυτη τη δυσφορια, σαν να σε πιεζει κατι εσωτερικα;;;
    Και παλι ευχαριστω για το ενδιαφερον.
    Volkar πως πανε τα συμπτωματα, εισαι καλυτερα;;;Το ευχομαι

  4. #19
    Τα ιδια θα ελεγα.Οπως εγραψα και πιο πανω εχω πολυ νευρικοτητα και πονο βεβαια!!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Πετάγομαι και εγώ το βραδυ εκεί που είμαι έτοιμη να με πάρει ο ύπνος ξαφνικά τινάζομαι και νομίζω θα πεθάνω.Επίσης συχνά παθαίνω υπνική παράληση δηλαδή συνήθως πρωί το παθαίνω προσπαθώ να ξυπνήσω και δεν μπορώ ούτε να ανοίξω τα μάτια μου ούτε να κουνηθώ.Βρήκα στο ίντερνετ ότι λέγεται υπνική παράληση και προκαλείται Απο άγχος.Πάντως έχω καιρό να το πάθω αλλά μήπως το παθαίνετε και εσείς παιδιά;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Πετάγομαι και εγώ το βραδυ εκεί που είμαι έτοιμη να με πάρει ο ύπνος ξαφνικά τινάζομαι και νομίζω θα πεθάνω.Επίσης συχνά παθαίνω υπνική παράληση δηλαδή συνήθως πρωί το παθαίνω προσπαθώ να ξυπνήσω και δεν μπορώ ούτε να ανοίξω τα μάτια μου ούτε να κουνηθώ.Βρήκα στο ίντερνετ ότι λέγεται υπνική παράληση και προκαλείται Απο άγχος.Πάντως έχω καιρό να το πάθω αλλά μήπως το παθαίνετε και εσείς παιδιά;

  7. #22
    Παιδια κι εγω ακριβως αυτα τα συμπτωματα εχω συν οτι μια με πιανει ταχυκαρδια και μια με πιανει βραδυκαρδια..δηλαδη φτνω κα τους 50 παλμους μερικες φορες..και νιωθω οτι χανομαι..εχω κανει τοσες εξετασεις, καρδιογραφηματα, triplex, αιματολογικες, ακτινογραφιες αλλα τιποτα...και παντα μου λενε αγχος...:/

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    298
    φιλε γιαννη ειναι ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΟ ΑΓΧΟΣ.Απλα σκεψου οτι πηγες σε γιατρους και σου ειπαν οπτι εισαι καλα.αν δεν ησουν θα το εβρισκαν πιστεψε με !μην το σκευτεσε αρνητικα διοτι αυτο ειναι που τα προκαλει ολα.τα σκευτεσαι πολυ.μην καταντισεις σαν εμενα που ημουν 24-7 με καποια "αρρωστια" προσπαθησε οταν το παθαινεις να λες στον εαυτο σου οτι " ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ Μην κανεις το αγχος τον καλυτερο σου φιλο οπως εγω γιατι τοτε ισως και να παθεις κατι σωματικο (ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ) το αγχος ειναι απο τις σοβαροτερες ασθενειες (ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ) καλα διαβασατε.ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ.20 χρονια αγχους=αποφραξη αρτηριων=εμφραγματακι.. ειδικα αν δνε κανεις και καλη ζωη αααστο..αυτα φιλε μου! Προσπαθησε να το βλεπεις το θεμα ρεαλιστικα.τι σου ειπαν οι γιατροι ? αυτο θα σκευτεσαι !

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •