ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ??

    Γεια σας με λενε Γιαννη και ειμαι 26.Το προβλημα μου ξεκινησε πριν απο 2 μηνες περιπου.Ειχα πονους στο στηθος προς την μερια της καρδιας οι οποιοι ερχοντουσαν και εφευγαν.Ενα βραδυ με επιασε και ταχυπαλμια και πηγα σε ενα νοσοκομειο οπου μετα απο εξετασεις(καρδιογραφημα,εξ ετασεις αιματος και ακτινογραφια θωρακος)μου ειπαν οτι δεν εχω κατι και εφυγα.Το προβλημα συνεχιστηκε ομως.Πηγα και σε ενα καρδιολογο και αφου με εξετασε(καρδιογραφημα.tripplex )μου ειπε οτι δεν εχω κατι και οτι ειναι απο το αγχος αυτες οι ταχυπαλμιες και ο πονος.Ενω φαινοταν οτι καλμαρε το ολο θεμα τις τελευταιες μερες νιωθω σαν ενα ελαφρο τρεμουλο,δεν μπορω να ηρεμησω(τα ποδια μου χορευουν οταν καθομαι σε καρεκλα)και τελος οταν παω να κοιμηθω την ωρα που παει να με παρει ο υπνος με το που κλεινω τα ματια ξυπναω αμεσως τρομαγμενος με αποτελεσμα να μην μπορω να κοιμηθω λογω αυτης της αισθησης.Τωρα αυτο που νιωθω ειναι αρρυθμιες η μηπως κατι αλλο??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    αυτό που σε πιάνει στον ύπνο είναι σύμπτωμα άγχους...
    αφού και ο καρδιολόγος σου είπε ότι είναι άγχος, μάλλον έχεις κι εσύ σωματοποίηση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Και εγώ νομίζω ότι είναι από το άγχος και ίσως και από τη ζεστη. Γιατί δε δοκιμάζεις να φτιάξεις λίγο χαμομήλι πρώτου κοιμηθείς? Ξέρω επίσης ότι η βαλεριάνα βοηθάει παρα πολύ σε περιπτώσεις άγχους και αϋπνίας (υποφέρω και εγώ)... Έχει βγάλει η QuietLife θαυματουργά χαπάκια βαλεριάνας αν το νομίσεις απαραίτητο
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  4. #4
    Αυτο που με καταβαλλει περισσοτερο ειναι οτι δεν μπορω να ηρεμησω και να χαλαρωσω!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Volkar είναι νοσοφοβία-γενικευμένο άγχος μαζί με σαν πανικού συμπτώματα man. Πάρα πολύ κλασικά πράγματα στην σύγχρονη εποχή. Απλά επειδή φοβάσαι μην πάθεις κάτι, άθελα σου σφίγγεις μέρη του σώματος (π.χ. τους μυς του στήθους) και παίρνεις πιθανών πολλές ανάσες, πράγμα που δημιουργεί τα συμπτώματα, πράγμα που με την σειρά του σε κάνει να αγχώνεσαι ακόμα περισσότερο και ούτω καθ εξής. Είναι σαν φαύλος κύκλος. Όσο πιο πολύ το προσέχεις τόσο πιο πολύ αυξάνεται. Όσο δεν του δίνεις σημασία τόσο και θα μειώνεται. Αν δεν το σκέφτεσαι, δεχθείς ότι δεν πρέπει να φοβάσαι ότι θα πάθεις κάτι και δεχθείς ότι είναι το μυαλό σου θα δεις ότι θα φύγει. Αν δεν την παλεύεις με τίποτα πήγαινε σε ένα ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή για γνωσιακή-συμπεριφορική θεραπεία του άγχους (μια μέθοδος που επικεντρώνεται στην μείωση του άγχους και του πανικού).

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    αυτο με τον υπνο το παθαινα κι εγω καααααθε μεσημερι για μια μεγααααλη χρονικη περιοδο.ακριβως το ιδιο και με ειχε χαλασει παρα πολυ.ειναι αγχος 100% κατι σε εχει φρικαρει.ειναι χαλια το ξερω..... οσο δεν δινεις σημασια θα μειωνεται....ειναι το κλασσικο κολπο...αλλα πολυ δυσκολο να επιτευχθει γιατι αυτος ο εγκεφαλος.......αστα αυτος ο εγκεφαλος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    βολκαρ. για να να μη στα πολυλογω αν θες βρες το θεμα μου << αγχωδης διαταραχη?>>και διαβασε το εκει θα σου λυθουν πολλες αποριες σου.ενα χρονο μετα απο ολα αυτα που θα διαβασεις πιστηκα επιτελους οτι προκειτε για σωματοποιηση του αγχους με κρισεις πανικου.βρηκα εναν πολυ καλο ψυχιατρο και χωρις αντικαταθλιπτικα αλλα μονο με λεξοτανιλ αρχισα παλι να βρισκω την υγεια και τον εαυτο μου.
    ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ
    ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ.....

  8. #8
    Ρε παιδια ειναι φυσιολογικο με το που ξυπναω μετα απο λιγο να με πιανει πονος στο στηθος και να το νιωθω σχεδον ολη μερα??Αρχιζω και τρομαζω πολυ

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Γεια σου Volkar ειμαι καινουρια εδω και πασχω απο αγχος και αρρωστοφοβια και εγω!Οταν λες πονος στο στηθος , πώς ακριβως τον αισθανεσαι;;;Πόνο, σφιξιμο;;;

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Εγω παιδια εχω εναμιση χρονο κρισης πανικου και αυτο το διαστημα τα εχω παθει ολα.... Εχω καταληξει οτι τα περισσοτερα ειναι ψυχοσωματικα και πλεον εχω ξεχωρισει ποιες φορες ηταν ψυγχοσωματικο... Ταλαιπορηθηκα πριν λιγους μηνες απο δυσκιλιοτητα αλλα δε μου χε παει το μυαλο οτι ειναι λογο αγχους και γυριζα γιατρους και νοσοκομεια και δεν εβρισκαν τιποτα...Ε μετα παρατηρησα οτι με επιανε η δυσκιλιοτητα κυριως τα σαββατοκυριακα που προηγουταν μια αγχωτικη σχολικη βδομαδα. Τωρα ουτε καν που εχω τετοιο προβλημα....

  11. #11
    Το αισθανομαι σαν πονο και σφιξιμο και εχω και τσιμπηματα μερικες φορες.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Μια απο τα ιδια!!!!Ενω εκανα υπηρηχο πριν 6 μηνες καθως ειχα τα ιδια συμπτωματα και ηταν ολα μια χαρα, εγω ακομη φοβαμαι!!!Εντονο σφιξιμο στο στερνο , τοσο εντονο μερικες φορες που νομιζω οτι δεν μπορω να περπατησω.Και πολλες φορες διαρκει για πολλες ωρες, αλλες παλι και μερες.Να κοιμαμαι με αυτο το σφιξιμο, ασε που με πιανει και δυσπνοια.Αλλα ο παθαλογος με καθησυχαζει οτι δεν ειναι κατι και να μην φοβαμαι αλλα εγω!!!Οσο για τα τσιμπηματα μ αυτη τη ζεστη ειναι φυσιολογικα γιατι ο οργανισμος καταπονειται και η καρδια προσπαθει να ελεγξει το αιμα γι αυτο τα παθαινουμε αυτα. Βεβαια ο γιατρος μου τα λεει καλυτερα , ελπιζω να καταλαβαινεις ομως τι εννοω, κατι με τη συστολη και τη διαστολη.
    Το εχεις πολυ καιρο,;;;Εσενα ποσο διαρκουν τα συμπτωματα;;Υπαρχουν φορες που εχεις το σφιξιμο ολη μερα οπως εγω;;;

  13. #13
    Ναι τον τελευταιο καιρο το νιωθω ολη μερα να με ποναει.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Προς Volkar και οποιοδηποτε αλλο ομοιοπαθη βρηκες τροπο να αντιμετωπιζεις αυτο το σφιξιμο;;;;
    Σημερα παλι κατατρομαξα, μετα απο 5λεπτο περπατημα μου ηρθε παλι αυτο το σφιξιμο και για καμια ωρα στο γραφειο, ειχα την αισθηση της δυσφοριας , νομιζα οτι ασφυκτιουσα , μια πιεση στο στηθος εντονη, λες και ηταν \'\'γεματο\'\' το στερνο μου με κατι.Ουτε ταχυκαρδια ομως , ουτε δυσπνοια ειχα. ΕΦυγα αρων αρων απο τη δουλεια και μεσα σε μιση ωρα αφου ξαπλωσα ημουν ΟΚ.Αλλα το μυαλο μου δεν λεει να ξεκολλησει.Φοβαμαι πολυ παιδια, μηπως ειναι καρδια!!!!
    Το ειχε κανεις σας αυτο το συναισθημα;;;Να ανησυχησω να παω παλι σε καρδιολογο;;;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Δεν θελω να σας κουραζω , αλλα και πριν λιγο εκανα μπανιο και μολις βγηκα ενιωσα εντονη κοπωση και παλι αυτη τη δυσφορια και το μπουκωμα στο στηθος.Ουφ , αγχωθηκα πολυ!!!Τωρα ξαπλωσα και ειμαι καλυτερα , συνεχιζω να εχω αυτη τη δυσφορια πιο ηπια ομως.Πρεπει να ανησυχω;;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •