Βιβλία που διαβάσατε και σας έκαναν εντύπωση! - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 72 of 72
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by lucifer
    Originally posted by janet
    χα χα χα
    κοιτα για να λεμε ολες τις αληθειες μου ειχε αρεσει τοτε, αλλα ειμουνα 18 κ με μηδενικο λογοτεχνικο περελθον (πλην της φιλτατης αγκαθας)

    τωρα λεω να αρχισω να διαβαζω προυστ :P

    οταν ειμουνα 21 μου ειχανε πει οτι στα 20 δεν διαβαζεις προυστ, στα 30 ομως ναι. για να δουμε...

    οποτε... αναζητωντας τον χαμενο χρονο, αν δεν παθετε εμφραγμα απο τον ογκο του!
    κι εγώ θέλω να το διαβάσω, αλλά ψάχνω άτομο να μου τα δανείσει, γιατί δεν παίζει να αγοράσω τόσους τόμους! :P

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by janet
    Ο Ντοστογιέφσκι σαν συγγραφέας είναι πολύ καλός περιγράφει με κάθε λεπτομέρεια την ψυχική κατάσταση του ατόμου σε κάθε περίπτωση, αλλά είναι λιγάκι δύσκολος και κουραστικός!

    Ο Μαρκές σαν συγγραφέα είναι λιγάκι έκφυλος!
    διαφωνώ! αλλά γενικά έχω τρέλα με τους ρώσους! διαβάστε και μπουλγκάκωφ αν πέσει στα χέρια σας.

  3. #63
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Οφείλω να ομολογήσω ότι τον Προυστ δεν τον ξέρω! Ενημερώστε μας περι τίνος πρόκειται!

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    http://en.wikipedia.org/wiki/Marcel_Proust

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by claire
    Originally posted by lucifer
    Originally posted by janet
    χα χα χα
    κοιτα για να λεμε ολες τις αληθειες μου ειχε αρεσει τοτε, αλλα ειμουνα 18 κ με μηδενικο λογοτεχνικο περελθον (πλην της φιλτατης αγκαθας)

    τωρα λεω να αρχισω να διαβαζω προυστ :P

    οταν ειμουνα 21 μου ειχανε πει οτι στα 20 δεν διαβαζεις προυστ, στα 30 ομως ναι. για να δουμε...

    οποτε... αναζητωντας τον χαμενο χρονο, αν δεν παθετε εμφραγμα απο τον ογκο του!
    κι εγώ θέλω να το διαβάσω, αλλά ψάχνω άτομο να μου τα δανείσει, γιατί δεν παίζει να αγοράσω τόσους τόμους! :P
    αχαχαχα, δεν υπαρχει καμια δανειστικη βιβλιοθηκη? δημοτικη η καποιου πανεπιστημιου, ιδρυματος ερυνων, κατι τελοςπαντων?

    εγω ειχα αγορασει περυσι τον πρωτο τομο σε audiobook απο το itunes store της apple, κατεβαινει στον υπολογιστη κ το βαζεις στο ipod, αλλα στα ισπανικα (μαθαινα ισπανικα), ομολογω οτι δεν καταλαβαινα κ πολλα! αλλα ηταν πολυ φτηνο (4$? νομιζω?)

  6. #66
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by claire
    http://en.wikipedia.org/wiki/Marcel_Proust

    μετάφραση της σελίδας???

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by PETRAN
    Εγώ τα τελευταία 3 χρόνια θέλω να διαβάσω τον \"οδυσσέα\" του James Joyce. :P
    χαχααααα
    Βρήκες και εύκολο ανάγνωσμα πανάθεμά σε,λολ:P

    \"Είπαν...\"του Πάσχου Μανδραβέλη
    Λεξικό του Έξυπνου Λόγου,συλλογή από quotes συγγραφέων,μουσικών,ηθοποι ών,γενικά καλλιτεχνών,αλλά και πολιτικών και επιστημόνων.

    Το Αστέρι της Θάλασσας του Joseph O\'Connor.
    Προσωπικές μάχες με φόντο μία Ιρλανδία κατεστραμμένη από το λιμό και την ανέχεια.

    Αυτές τις μέρες διαβάζω το\"Ο Θάνατος ενός γονιού\"από την Debra Umberson.Οι μεταμορφώσεις που λαμβάνουν χώρα στο παιδί(από την πλευρά της ψυχολογίας)μετά από αυτή την παγκόσμια ανθρώπινη εμπειρία.Αρκετά ενδιαφέρον.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Εμένα πλάκα στη πλάκα, το θέμα λεσχη βιβλιου μου άρεσε... Μπορούμε να συμφωνήσουμε σε ένα βιβλίο (αν τα καταφέρουμε) να το διαβάσουμε, και να το συζητήσουμε μετά.

    Την καλημέρα μου!

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κι εμένα μου αρέσει frei.Άντε,τι να διαβάσουμε;Να διαλέξουμε ένα και να αρχίσουμε.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Ααα πολυ ωραια, βρηκα υποστηρικτες. Θέλετε να διαβασουμε καποιο μυθιστορημα που αφορα ψυχολογια ή οτι να ναι?

    Εγω αγορασα τωρα το τελευταιο τσιγαρο της λενας μαντα. Θα το ξεκινησω αυριο μεθαυριο.

    Θελετε αυτο, θελετε κατι άλλο, δεν με πειραζει. ΕΙμαι ανοιχτη σε προτασεις!

  11. #71
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by claire

    διαφωνώ! αλλά γενικά έχω τρέλα με τους ρώσους! διαβάστε και μπουλγκάκωφ αν πέσει στα χέρια σας.
    Συμφωνούμε που διαφωνούμε όμως => άρα συμφωνούμε στην ουσία:D

    ή μήπως διαφωνήσαμε που συμφωνήσαμε:P

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Ένα βίβλιο που πραγματικά θεωρώ κορυφαίο είναι το "ΥΠΟΓΕΙΟ" του Ντοστογιέφσκυ. Δεν έχω λόγια να το περιγράψω, διαβάστε το!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •