Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11

    Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα

    Καλησπέρα σας παιδιά.
    Με λένε Κώστα και είμαι 29 ετών.
    Θα μπω κατευθείαν στο ψητό για να μην σας κουράζω.

    Πάντα στην ζωή μου (μέχρι και πριν 3 μήνες) νόμιζα ότι δεν αγχώνομαι για τίποτα.
    Μάλιστα έλεγα τόσο συχνά την φράση (σιγα μην αγχωθώ) που τώρα καταλαβαίνω ότι το έλεγα για να το πιστέψω εγώ.

    Τέλος πάντων. Πριν 3 μήνες και εκεί που καθόμουν στον καναπέ και έβλεπα τηλεόραση πάνω σε μια μικρή κίνηση άκουσα ένα κρακ στον αυχένα (υπόψιν, επειδή έχω αυχενικό από ένα τροχαίο πιάνομαι συχνά και ακούω πολλά κρακ)
    δευτερόλεπτα λοιπόν μετά το κρακ άρχισα να ζεσταίνομαι, να με πιάνει ταχυκαρδία να ιδρώνω να τρέμουν τα πόδια μου και τα λοιπά και τα λοιπά.

    Πετάγομαι από τον καναπέ και είπα στην γυναίκα μου να καλέσει ασθενοφόρο. Το μυαλό μου αμέσως πήγε σε εγκεφαλικό. Βγαίνω στο μπαλκόνι προσπαθώντας να αναπνεύσω και σιγά σιγά ηρέμησα. (δεν κράτησε πάνω από 7-9 λεπτά).

    Αφού είχα ηρεμήσει σχεδόν τελείως νάσου και το ασθενοφόρο. Με μαζεύουν πάμε στο νοσοκομείο και λέω τα συμπτώματα μου στον εφημερεύοντα ιατρό.

    Αυτός μου είπε οτι απλώς φοβήθηκα και μου έκανε και ένα καρδιογράφημα για να μου φύγει και η ιδέα.

    Την επόμενη μέρα έφαγα το internet και τελικά έμαθα ότι ήταν κρίση πανικού.
    Από τότε έχει προσπαθήσει να με πιάσει πάλι 5-6 φορές αλλά ευτυχώς την πάλεψα και δεν την "'αφησα" να συνεχίσει. Την έβγαλα με ταχυκαρδία και λίγο τρέμουλο στα πόδια :)

    ------------------------------------------

    Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα.
    Πριν μια εβδομάδα πήγα σε έναν νευρολόγο γιατί τα τελευταία 5 χρόνια έχω ένα τρέμουλο στα χέρια.

    Αυτός μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι ιδιοπαθής τρόμος αλλά καλό είναι να κάνουμε και μια μαγνητική εγκεφάλου.

    Αυτό ήταν! μόλις άκουσα μαγνητική εγκεφάλου τα έκανα πάνω μου.

    (ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ εδώ ότι κατά βάθος ήθελα να κάνω αυτή την εξέταση εδώ και κανά 5αρι χρόνια επειδή μια ξαδέρφη μου είναι όγκο στον εγκέφαλο στα 29 της, της οποίας δόξα τον θεό της αφαιρέθηκε με επιτυχία και έχει την υγειά της τώρα)

    Για να επανέλθω λοιπόν.... αμφιταλαντευόμουν για 2-3 μέρες για το αν θα πάω να την κάνω ή όχι. (Απλά γιατί τα είχα κάνει πάνω μου :) )

    Την 3η ημέρα το αποφασίζω και πάω σφαίρα για μαγνητική. Την επομένη με φωνάζουν για τα αποτελέσματα. Μπαίνω στην κλινική πληρώνω, παίρνω τον φάκελο και πριν καλά καλά βγω από την πόρτα είχα διαβάσει 2-3 παραγράφους μέχρι που φτάνω στην τελευταία γραμμή που έλεγε : Χωρίς ενδοκρανιακά παθολογικά ευρήματα.

    Η χαρά μου δεν περιγράφεται. Τρέμω αλλά από χαρά.

    Πάω την εξέταση στον νευρολόγο και μου επιβεβαίωσε και αυτός ότι όλα είναι μια χαρά.

    Το ίδιο βράδυ αρχίζουν κάποια μουδιάσματα στα δάκτυλα του αριστερού χεριού και του αριστερού ποδιού αλλά και κάποιο μούδιασμα πάνω απο το αριστερό μάτι.

    Τι να πω πάλι τα ίδια, είχα ξεχάσει την μεσημεριανή χαρά τα είχα ξεχάσει όλα.

    Ξανα στο ίντερνετ λοιπόν , και αρχίζω να βρίσκω όλες τις αρρώστιες που έχουν αυτά τα συμπτώματα με αποκορύφωμα την ΣΚΠ.

    Την άλλη μέρα πάλι στον νευρολόγο. Του τα λέω, μου λέει να συνέλθω γιατί μόλις χθες κάναμε μαγνητική και ότι όλα είναι καλά.

    Με βάζει στο κρεβάτι μου κάνει τεστακια, με βάζει να βαδίσω και άλλα τέτοια και μετά μου πιάνει την συζήτηση.

    Μου είπε ότι είμαι μια χαρά και ότι τα αντανακλαστικά μου βαράνε κόκκινα και ότι πρέπει να ηρεμήσω και να χαλαρώσω.

    Μου είπε ότι όλα αυτά είναι από το άγχος.

    Το περιέργο είναι ότι ξεαγχώθηκα εν μέρη που όλα τα συμπτώματα είναι συμπτώματα άγχους.

    Βέβαια έχουν περάσει 2 μέρες από τότε αλλά τα συμπτώματα τα έχω ακόμα....

    Συμβουλέψτε με please !!!

    Σας ευχαριστώ και συγνώμη που σας κούρασα!!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    κλασσικη εναρξη κρισεων πανικου!οσοι τα εχουμε περασει ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε!βγαλε τις κακες σκεψεις απο μεσα σου!δεν εχεις τιποτα!διαβασε αν θες κ αλλα σχετικα θεματα στο φορουμ θα βοηθηθεις κ θα καταλαβεις τι σου συμβαινει..επαναλαβανω δεν εχεις τιποτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Δυτικό Ημισφαίριο
    Posts
    640
    Από όσο διάβασα στα γρήγορα την πρώτη φορα το μήνυμα σου, το πρώτο που θα σε συμβούλευα είναι να σταματήσεις να googlάρεις τα συμπτώματα σου στο internet. Το internet δεν είναι ο προσωπικός μας γιατρός (δεν είναι καν γιατρός) που ξέρει την ιδιαίτερη κατάσταση μας, μπορούμε να συζητήσουμε μαζί του και θα μας δώσει μια εμπεριστατωμένη γνώμη. Κατ\'εμέ, όσο περισσότερο διαβάζεις online τόσο θα αγχώνεσαι. Εμπιστεύσου περισσότερο τους ανθρώπους που είναι ειδικοί και σου λένε ότι δεν έχεις κάτι, παρα το internet που δεν είναι και ο,τι πιο αξιόπιστο έχει να επιδείξει η ιατρική.

    Σε δεύτερη προσωπική μου ανάλυση, τα συμπτώματα σου δεν είναι τόσο σπανια ή έντονα ώστε να υποδηλώνουν την πιθανή ύπαρξη κάποιου πιο σοβαρού προβλήματος. Το κρακ στο λαιμό σου ξέρεις από που προέρχεται, εφόσον λες ότι είναι συνήθης ήχος. Αραιές κρίσεις πανικού μπορεί να συμβούν στον κάθε έναν από εμάς, και σε εμενα προσωπικά τα μουδιάσματα είναι σχεδόν συχνά. Το σώμα μουδιάζει από μονο του μερικές φορες χωρίς υποβόσκουσα αιτια. Δεν έχει συγκεκριμένο λόγο, όπως και οι κράμπες. Το οπτικό νεύρο παθαίνει μέχρι και νευρικό tik που και που.
    Η ζεστη του καλοκαιριού προκαλεί μια αύξηση στους παλμούς μας, σε μερικούς και δύσπνοια και πόνο στο στήθος, αλλα από όσα περιέγραψες δεν μου φαίνεται να \"πάσχεις\" από κάτι που να χρήζει ιδιαίτερης φροντίδας.

    Μακρυά από το internet για τα συμπτώματα σου λοιπόν, και ίσως να βοηθούσε αν καθιέρωνες μια χαλαρωτική καθημερινή ρουτίνα κάποιες ώρες τις ημέρας, να διαβάζεις κάποιο βιβλίο, να κανεις έναν περίπατο σε ένα STRESS-FREE δρόμο, να ακούσεις λίγη μουσική...
    [B]Ουδέν κρυπτόν υπό τον ήλιο.[/B]
    Οι σοφοί παραδέχονται. Οι πονηροί δικαιολογούνται. Οι ηλίθιοι επιμένουν.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    35
    Καλώς ήλθες στο club. Όσο είναι νωρίς, σταμάτα να ψάχνεσαι στο internet.
    Αφού σε διαβεβαίωσε ο γιατρός σου, κοίταξε να τον πιστέψεις και να ηρεμήσεις...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    124
    wellcome to the club...αυτ που παθαινεις ειναι κρισεις πανικου και σωματοποιηση του αγχους , αλλα μην αγχωνεσαι τα εχουμε ολοι εδω μεσα.πρωτον και κυριον..ξερω οτι ειναι δυσκολο και οτι δεν παλευετε αλλα μη ξαναψαξεις τιποτα σχετικο με ασθενειες και συμπτωματα στο ινερνετ..μακρυα...!!!!οσο θα ψαχνεις τοσο θα αρρωστενεις..και αυτα που νιωθεις τωρα δε θα ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που θα νιωθεις μετα απο λιγο ακομη ψαξιμο.συμβουλεψου εναν ψυχιατρο - ψυχολογο οσο ειναι νωρις και ολα θα γινουν οπως παλια..!
    ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ
    ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    αχ πόσο μου θυμίζεις τον εαυτό μου!!!! Μην ανησυχεις, εμένα μου πήρε ενα τρίμηνο να το ξεπεράσω περίπου....μεχρι που βρήκα τι με είχε αγχωσει πραγματικά και αρνιομουν να το δω. Οχι οτι σταματησαν εντελως οι κρίσεις...και μια συμβουλη που σου εδωσαν και οι υπολοιποι εδω: μακρια από το ιντερνετ. Εμενα με είχε κανει κουρέλι (ειδικά αυτό που λες για ΣΚΠ κοντευε να με στείλει)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11
    Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!!!
    Από χθες δεν έχω ψάξει τίποτα στο νετ και πραγματικά νιώθω άλλος άνθρωπος. Νομίζω ότι ποιο πολύ με πείσατε εσείς ότι δεν έχω τίποτα παρά οι γιατροί :)

    Πάντως ήδη νιώθω ότι έχει φύγει λίγο άγχος και το καταλαβαίνω μόνο και μόνο από τον τρόπο που αναπνέω :)

    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής :
    Τα μουδιάσματα στο χέρι και στο πόδι έχετε ιδέα πως γίνεται να φύγουν! Τα έχω 4-5 ημέρες τώρα και μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Λέτε αν το ξεχάσω να φύγουν και αυτά. Λέω αν το ξεχάσω γιατί χθες είχα βγει για ποτάκι μετά από πολύ καιρό, και όσο ήμουν έξω δεν θυμάμαι να μούδιαζα. Βέβαια και αυτή την στιγμή που είμαι στο γραφείο και δουλεύω μουδιασμένος είμαι :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    voman θα στα πώ και γώ με την σειρά μου.Επειδή είσαι πολύ φρέσκος ΜΗΝ κολλάς καθόλου σε πονάκια και μουδιάσματα.Βρές κάτι να κάνεις να φύγει το μυαλό σου.Και απλά να σκέφτεσαι οτι είναι απο το άγχος όλα αυτά οπότε σημασία δέν τα δίνουμε.Μην κάτσεις και σε φάει η μαλακία σε παρακαλώ.Μηπως έχω το ένα μήπως έχω το άλλο.

    Χαίρομαι που σου λένε όλοι να μείνεις μακριά από το ίντερνετ.Πιστεψέ με αυτά που σου λένε τα παιδία εδώ και μπορεί να λές \"μώρε ξέρουν αυτοί τώρα οι άγνωστοι τι μπορεί να έχω εγω;\" , είναι τα πιό σωστά λόγια που μπορείς να ακούσεις.Φύγε τώρα που μπορείς να το κάνεις εύκολα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    συμφωνώ με shifter!!! μην \"κολλάς\" στα μουδιασματα. Εγω δεν υπηρξε σημειο στο σώμα μου που δεν ένιωθα μουδιασμα, πόνο, μυρμηγκιασμα. και οσο το προσεχα τόσο πιο πολύ, επίσης ενα περιεργο πράγμα, με το που διαβαζα στο ιντερνετ και τα υπολοιπα συμπτωματα τα παθαινα και αυτά σε κανενα διημερο...ειναι το μυαλο πολύ ύπουλο σε κάτι τετοια...
    Συγκεντρώσου στο καλοκαιρι. Αλλωστε αν ειναι κατι σοβαρό αργα ή γρήγορα φαίνεται και από τη στιγμή που έχεις κανει την μαγνητική μην ψαχνεσαι αλλο.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    53
    einai apisteuto to poso moiazei i enarxi ton kriseon sou me tis dikes mou piso ston Ianouario........kai ego fainomenika anthropos xoris agxos.....eftane ena varos sto stithos gia merika lepta na me panikovalei kai apo tote i zoi mou na ehei ginei diskoli me diataraxi panikou..............kai ego eiha kanei magnitiki....kai ego panigiriza gia to thetiko apotelesma kai ego meta to vradi vrika kati allo gia na agxotho......klasika pragmata...favlos kiklos


    kai ego to idio tha se simvouleuso ....na min diavazeis sto internet gia arrosties giati sintoma tha nomizeis pos eheis kardia....provlima sto nefro...sto sikoti .....olous tous karkinous tou kosmou .....klp klp

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11
    Originally posted by Nickbin
    einai apisteuto to poso moiazei i enarxi ton kriseon sou me tis dikes mou piso ston Ianouario........kai ego fainomenika anthropos xoris agxos.....eftane ena varos sto stithos gia merika lepta na me panikovalei kai apo tote i zoi mou na ehei ginei diskoli me diataraxi panikou..............kai ego eiha kanei magnitiki....kai ego panigiriza gia to thetiko apotelesma kai ego meta to vradi vrika kati allo gia na agxotho......klasika pragmata...favlos kiklos


    kai ego to idio tha se simvouleuso ....na min diavazeis sto internet gia arrosties giati sintoma tha nomizeis pos eheis kardia....provlima sto nefro...sto sikoti .....olous tous karkinous tou kosmou .....klp klp
    Το θέμα πάντως είναι ότι μια εβδομάδα τώρα είμαι συνεχώς μουδιασμένος.
    Είναι λογικό αυτό από το άγχος ε?
    Ειδικά το πρωί που ξυπνάω είμαι αρκετά μουδιασμένος

    Σας έπρηξα... sorry

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    δεν μας πρηζεις!ετσι ημασταν κ εμεις!εγω προσωπικα περασα οτι ασθενεια υπαρχει :P

    σε βλεπω αρκετα συνειδητοποιημενο με το ολο θεμα κ αυτο ειναι καλο!αγχος ειναι κ εμμονη περι αρρωστιας!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΗΝΥΜΑ U2U?ΔΟΡΑ-ΑΓΧΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ MHNYMA U2U ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    11
    Αυτό νομίζω ότι είναι το πιο περίεργο.
    Όντως πιστεύω πλέον ότι είναι από το άγχος, το ξέρω ότι είναι από το άγχος αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.
    Χθες το βράδυ στο άσχετο παραλίγο να πάθω κρίση πανικού. Αν σας πω τι έκανα θα γελάσετε.
    Με το που το νιώθω σηκώνομαι από τον καναπέ λέω αι γ...... (στον εαυτό μου φυσικά) μου δίνω ένα αυτοχαστούκι που πραγματικά με έτσουξε αρκετά (δεν είχα σκοπό να τσούξει τόσο πολύ :P ) και μετά από 3-4 δευτερα ήταν σαν να είχε γίνει τίποτα (εκτός από τον πόνο που είχα στο μάγουλο :P) .... Από ότι φαίνεται βρήκα την λύση για το ένα μου πρόβλημα όσο και παράξενο να φαίνεται αυτό.

    Αυτό που με απασχολεί είναι τι θα κάνω με τα μουδιάσματα. Σήμερα πχ μουδιάζει και το κεφάλι μου. Σκέφτηκα να αρχίσω από άυριο το τρεξιματάκι... λέτε να βοηθήσει?
    (Να σημειώσω ότι μέχρι το 2000 έκανα πρωταθλητισμό 100μ και στάμάτησα απότομα από έναν τραυματισμό.... από τότε κάνω καθιστική ζωή χωρίς αθλητικές δραστηριότητες) δεν έχω κάποιο πρόβλημα μυικό απλά δεν αθλούμαι.

    Λέτε να είναι αυτή η λύση; Στην τελική δεν έχω τίποτα να χάσω!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    απασχολησε το μυαλο σου!αα!αυτο με το χαστουκι καλο ακουγεται!αλλα το κυριοτερο ομως ειναι να κανεις ασκησεις στο μυαλο!αυτος ειναι ο βασιλιας της ζουγκλας!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •