απότομη διακοπή αντικαταθλιπτικών, ξέρει κανείς;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    απότομη διακοπή αντικαταθλιπτικών, ξέρει κανείς;;;

    Καλησπέρα σε όλους,
    πρίν απο μια εβδομάδα υποβλήθηκα σε μια επέμβαση. Οπως καταλαβαίνετε για κάποιες μέρες αναγκαστικά έκοψα τα ladose. Δυστυχως όμως και μετά από καποιες μέρες ανεβηκαν στα ύψη οι τιμές του συκωτιου και με ενοχλησε και το στομάχι μου σε σημειο να μου πουν οι γιατροι να κοψω τα παντα για ένα διάστημα. Το θεμα ειναι ότι ναι μεν η επεμβαση πηγε καλά αλλά εγω κατα διαστηματα μεσα στη μέρα εχω μια ζαλάδα άλλο πράγμα (ιδιαίτερα οταν στεκομαι ορθια για ώρα). Πιεση κλπ δεν έχω ουτε αναιμια αυτό που σκεφτομαι ειναι μηπως οφειλεται στην απότομη διακοπή των αντικαταθλιπτικών...και θα χειροτερεψει θα καλυτερεψει τι θα γινει και μετά απο πόσο καιρό... (α να πω οτι τα λαντοζ τα επαιρνα για κανενα τρίμηνο). Αντε πείτε βρε παιδια γιατι ολοι οι γιατροι μου λενε ο καθενας τα δικα του..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    έπαιρνες μεγάλη δόση;νομίζω επειδή τα έπαιρνα μεγάλο χρονικό διάστημα ότι εαν τα κόψεις απότομα μπορεί να έχεις ταραχές, τρεμούλες.Ο γιατρός σου δεν σου είπε τι πρέπει να κάνεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    για τον ένα μήνα επαιρνα 20 mg και τους επόμενους δύο 40mg (από 2 των 20 την ημέρα δηλαδή). Προς το παρόν μου κανει μονο ενα συναισθημα, σαν κοπωση, σαν ελαφρια ζαλαδα τετοια..ο γιατρός λεει να κανω εξετασεις και να τα ξαναρχισω αλλα δεν θελω. Απλα ποσο κραταει αυτή η ιστορία της \"απεξάρτησης\" από τα χάπια;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Τί σημασία έχει αν δεν εξαρτάται από σένα; Απ\' το πώς θα ανταπεξέλθει ο οργανισμός σου δηλαδή. Οι γιατροί πάντα ό,τι θέλουν θα λένε. Συνήθως μετά από επεμβάσεις, \'αλλάζουν\' πράματα. Αν δεις ότι είσαι οκ χωρίς αυτό, απλά μη το ξαναρχίσεις. Καλή ανάρρωση εύχομαι!...

    :P

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    έχεις δίκιο. Αλλά ρώτησα έτσι για να δω πόσο περίπου κρατάει αυτή η \"αποβολή\" του χαπιου από τον οργανισμό...
    Προσπαθώ η αλήθεια είναι και θελω πολύ να βγω από αυτή την ιστορία..οντως μετά την επεμβαση βλεπω καλύτερα τα πράγματα, λίγο στις κανονικες τους διαστασεις εννοώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Μόνο τρεις μήνες τό \'παιρνες. Δε θα κρατήσει πολύ και είσαι κι από επέμβαση. Τό \'παιρνες για άγχος ή για κατάθλιψη; Το Ladose είναι απ\' τα πλέοντα μυθοποιημένα. Ρίξε ένα St John\'s Wort, λίγο από Ω3 και βαλεριάνα ρόφημα το βραδάκυ, και μη σκας. Άσε τον οργανισμό να καθαρίσει και θα σου πει αυτός πώς και τί. Έ μα πια!


  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    σ\'ευχαριστώ πολύ. Δίκιο έχεις! Αλλωστε και 2 βδομάδες να πάει αν ειναι να \"καθαρίσω\" χαλάλι....Ευτυχώς έχω και άδεια από τη δουλεια λόγω της επέμβασης..
    Για Αγχωδη διαταραχή με κρίσεις πανικού το έπαιρνα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Κλασσικά, γι\' αυτό το δίνουν. Φυσικά και θα καθαρίσεις και δε σου έκανε και εθισμό. Έχω φίλη που έχει να πάθει κρίση... 6 χρόνια, αλλά το παίρνει ακόμη. Για ασφάλεια λέει...

    ... τρίχες, λέω εγώ...


  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    και εγω τρίχες νομίζω...τον εθισμό μόνοι μας τον δημιουργούμε..περισσότερο ψυχολογικά πιστεύω..δεν θελω ρε γαμωτη να εξαρτωμαι απο κανενα κ@$χαπο....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Η μοναδική φορά που πήρα ψυχοφάρμακο, ήταν μες στο Χειμώνα, όταν πραγματικά δεν ήξερα ποιό τοίχο να κουτουλίσω απ\' την αϋπνία. Πήρα το Remeron για ένα μήνα, και ειλικρινά δε μου καθόταν αυτό το πράμα. Δε μου ταιριάζουν αυτά. Σε πληροφορώ ότι μόλις διαπίστωσα πως έβαλα 5 κιλά - που τα χρειαζόμουν ευτυχώς - το έκοψα ακριβώς μετά τις 30 μέρες μαχαίρι. Για κάτσε, λέω... εμ έχω κατάθλιψη, εμ να γίνω μέσα σε 6 μήνες και 30 κιλά πιο μπαμπάτσικια;... :P ... σώπα ρε, σιγά μην έβγαινα απ\' την κατάθλιψη με τέτοιο... όφελος!... :P... οκ, ήταν απότομη η διακοπή, μου ήρθε μια ψιλομαλακία κρίση, ζαλίστηκα για μια - δυο μέρες και γειά σας. \'Ε και; Στην τελική κάνε το άλλο. Κράτα το κουτάκι του Λαντόζ, βάλε καμιά βιταμίνη μέσα και τρεις λαλούν και δυο χορεύουν. Στην τελική τα συμπτώματα ανακουφίζει και πάλι δεν είναι βέβαιο για όλους. Και τί να το κάνεις; Τα αίτια πάντα εκεί θα είναι αν δε τους κάνεις έξωση!


  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    άντε για να δούμε πως θα πάει επιτέλους και αυτή η ιστορία...με κουρασαν τοσα χαπια..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Τα συμπτώματα όντως είναι πολύ ενοχλητικά και εγώ τα πέρασα όταν είχα διακόψει τα entact..Εάν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις…Νοιώθεις το κεφάλι σου 10 κιλά βαρύτερο έχεις αστάθεια ζαλάδες και αισθάνεσαι συχνά την ζέστη να σε περιβάλει ..Το θέμα είναι ότι κρατάει περίπου μια εβδομάδα με δέκα μέρες.
    Στην αρχή είναι έντονο αλλά σιγά σιγά μέρα με τη μέρα ο οργανισμός σου συνηθίζει στην καινούρια (φυσιολογική)του κατάσταση

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    Originally posted by VasilisA
    Τα συμπτώματα όντως είναι πολύ ενοχλητικά και εγώ τα πέρασα όταν είχα διακόψει τα entact..Εάν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις…Νοιώθεις το κεφάλι σου 10 κιλά βαρύτερο έχεις αστάθεια ζαλάδες και αισθάνεσαι συχνά την ζέστη να σε περιβάλει ..Το θέμα είναι ότι κρατάει περίπου μια εβδομάδα με δέκα μέρες.
    Στην αρχή είναι έντονο αλλά σιγά σιγά μέρα με τη μέρα ο οργανισμός σου συνηθίζει στην καινούρια (φυσιολογική)του κατάσταση
    τέλεια....!βλέπω αυτά κ τρομοκρατούμαι...!παίρνω ladose 2 μήνες τώρα κ επειδή δεν μου εφυγε το ανχος που ένιωθα μου είπε ο γιατρός να πάρω κ entact...:-(vasili σε σενα πώς λειτούργησε το entact,είχες παρενέργειες?αφού λένε οτι είναι ελαφριά φάρμακα γιατί όταν τα κόβεις να νιώθεις έτσι και άλλοι δεν τα κοβουν ποτέ;πω πω εγώ θέλω να γίνω καλύτερα, οχι χειρότερα..!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    Originally posted by TheYellowLemonTree
    Κράτα το κουτάκι του Λαντόζ, βάλε καμιά βιταμίνη μέσα και τρεις λαλούν και δυο χορεύουν. Στην τελική τα συμπτώματα ανακουφίζει και πάλι δεν είναι βέβαιο για όλους. Και τί να το κάνεις; Τα αίτια πάντα εκεί θα είναι αν δε τους κάνεις έξωση!

    πολύ σωστά!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by *anny*
    Originally posted by VasilisA
    Τα συμπτώματα όντως είναι πολύ ενοχλητικά και εγώ τα πέρασα όταν είχα διακόψει τα entact..Εάν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το καταλάβεις…Νοιώθεις το κεφάλι σου 10 κιλά βαρύτερο έχεις αστάθεια ζαλάδες και αισθάνεσαι συχνά την ζέστη να σε περιβάλει ..Το θέμα είναι ότι κρατάει περίπου μια εβδομάδα με δέκα μέρες.
    Στην αρχή είναι έντονο αλλά σιγά σιγά μέρα με τη μέρα ο οργανισμός σου συνηθίζει στην καινούρια (φυσιολογική)του κατάσταση
    τέλεια....!βλέπω αυτά κ τρομοκρατούμαι...!παίρνω ladose 2 μήνες τώρα κ επειδή δεν μου εφυγε το ανχος που ένιωθα μου είπε ο γιατρός να πάρω κ entact...:-(vasili σε σενα πώς λειτούργησε το entact,είχες παρενέργειες?αφού λένε οτι είναι ελαφριά φάρμακα γιατί όταν τα κόβεις να νιώθεις έτσι και άλλοι δεν τα κοβουν ποτέ;πω πω εγώ θέλω να γίνω καλύτερα, οχι χειρότερα..!
    όταν τα κόψεις θα έχεις ενοχλήσεις για κανα δυο βδομάδες... γνωρίζοντας όμως πως είναι από το φάρμακο, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή.αλήθεια δεν είναι τόσο τραγικό

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •