Διπολική Διαταραχη & Σεξουαλική δραστηριότητα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    54

    Διπολική Διαταραχη & Σεξουαλική δραστηριότητα?

    Καλημέρα σε όλους σας.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής , με αφορμή γενικές συμπεριφορές της αδερφής μου αλλά και ενα σημερινό γεγονός που μπορώ να πω με σόκαρε:
    Τα άτομα με διπολική διαταραχή σε φάση μανίας είναι ευάλωτα σεξουαλικά?Η αδερφή μου μέχρι πρότινος ήταν απόλυτα μονογαμική με πολύ απόλυτες πεποιθήσεις επι του θέματος.Γενικότερα η τωρινή συμπεριφορά της είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με τη συμπεριφορά που είχε στο παρελθόν, την οποία και εξηγεί ως επανάσταση και καλά.Τι γίνεται λοιπόν με τη σεξουαλική δραστηριότητα?Έχουν τα άτομα αυτά συναίσθηση των πράξεων τους ή δεν καταλαβαίνουν επακριβώς τι κάνουν?
    Τελευταία οι κοινωνικές συναναστροφές της είναι πολύ περισσότερες κυρίως με άντρες χωρίς όμως να βλέπω να κάνει κάτι.Είναι βέβαια πολύ διαχυτική μαζί τους(να τονίσω οτι ενας απο αυτούς που γνώρισα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΣ και απορώ πως συνεννοούνται).Σήμερα το πρωί ήταν ξύπνια και μια χαρά αυδιάθετη και ευγενική μαζί μου.Την άκουσα στο δωμάτιο της να μιλάει αλλά δεν πήγε το μυαλό μου γιατί δεν άκουγα κάποια απάντηση και σκέφτηκα οτι μιλούσε στο τηλέφωνο.Υποψιάστηκα τη δουλειά επειδή ήταν μια χαρά και δε μου ζήτησε ούτε λεφτά ούτε να την πάω κάπου με το αυτοκίνητο.Κατέβηκα στο αμάξι μου και είδα απο πίσω ενα άλλο μέσα στο οποίο υπήρχε ενα μπουκάλι κρασι και 2 ποτήρια...ε και δεν ήθελε και πολλή φαντασία να καταλάβω..

    Φοβάμαι μήπως την εκμεταλλευτεί κάποιος γιατί όπως και να χει είναι πολύ ευάλωτη και λίγο μαλάκας και στερημένος να ναι ο άλλος δε θέλει και πολύ.

    Πείτε μου σας παρακαλώ όποιος ξέρει την άποψή του για το θέμα..

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Nikakikoukou

    οι ανησυχιες σου εχουν βαση, αλλα μην γινεσαι υπερβολικη.
    Η αδελφη σου ειναι διπολικη οχι ηλιθια....

    Σε πρωτη φαση θα σου προτεινα να ερθεις σε επαφη με διπολικους απο εδω
    που ειναι χρονια στο κουρμπετι και ξερουν πολυ καλα για ολα οσα σε απασχολουν.
    Θα σου προτεινα μαλιστα να συνεννοηθεις να τα πεις απο κοντα.
    Ο χρηστης pelariry συντονιζει μια προσπαθεια που αφορα ατομα με ψυχολογικα προβληματα.


    Εγω δεν ειμαι διπολικος,
    ετσι μιλαω σαν τριτος, οποτε λαβε το υποψη σου.




    Οπως εχεις καταλαβει,
    οι διπολικοι εχουν δυο φασεις στα πανω και στα κατω τους, οπως ολοι μας,
    με την διαφορα οτι σε αυτους ειναι αρκετα πιο εντονο.
    Η φαση που περιγραφεις, θυμιζει φαση μανιας, και δεν μου φαινεται περιεργο.
    Θα διαπιστωσεις δυο φασεις, υπομανια και μανια.
    Στην πρωτη υπαρχει μονο αρκετο φλερτ με καμψη των αναστολων,
    στην δευτερη η σεξουαλικη επιθυμια ανεβαινει κατακορυφα,
    που οι υπολοιποι θα το ζηλευαν μιας και δεν προκειται να το νιωσουμε ποτε.
    Ευτυχως η δευτερη φαση κραταει λιγο και επανερχεται στο συνηθισμενο επιπεδο.

    Οι περιγραφες σου μου δινουν να καταλαβω οτι η αδερφη σου ειναι σε φαση υπομανιας,
    αλλα τιποτα δεν μας λεει οτι δεν θα ερθει μια στιγμη μανιας για τα υπολοιπα.


    Πιστευω οτι εχεις ακολουθησει λαθος τακτικη με την αδερφη σου
    γιατι τις φερεσαι οχι σαν ασθενη αλλα σαν ας πουμε νορμαλ ανθρωπο.
    Και δεν ειναι μονο η υπερδιεργεση στο σεξ το μοναδικο προβλημα,
    αλλα οι ταυτοχρονες δραστηριοτητες (με αποτελεσμα να μην κανει τιποτα τελικα),
    οι αποπειρες να παει για ψωνια (τα καταστηματα δεν τους ενδιαφερει αν εισαι διπολικος και χωσεις 3000 ευρω στην πιστωτικη), οι συνεχόμενες δυσκολιες στον υπνο, κυριως αυτα.


    Αρα το ερωτημα ειναι, εχεις φτιαξει ενα πλαισιο εμπιστοσυνης με την αδερφη σου?
    Εαν οχι κακως, αν το θες, το αντεχεις?
    Το λεω αυτο γιατι αν συντονιστεις με την αδερφη σου, θα σου δινει η ιδια πχ τα κλειδια του αυτοκινητου (αν εχει) για να μην το παρει και οχι να στα βουταει.

    Φαινεται οτι εισαστε ακομα στην αρχη, αλλα κατ εμε το βασικο ειναι να αρχισεις απο τα πολυ απλα και βασικα: το να χτισεις μια σχεση εμπιστοσυνης για να μπορεις να την προστατευεις και αντιστοιχα να το ζηταει η ιδια απο εσενα.
    Μην δειξεις οτι ειναι ενα ατομο που δεν μπορει να κανει τιποτα, αλλα οτι πρεπει να ειναι σε καποια ζητηματα πιο προσεκτικη απο οτι ο υπολοιπος κοσμος και φυσικα οτι υπαρχουν αρκετοι διπολικοι που εχουν οργανωσει την ζωη τους μια χαρα.
    Γιατι οχι και η αδερφη σου?



    Καλημερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Άλλα συμπτώματα της μανίας, την οποία μόνο ο ειδικός θα πρέπει να την διαγνώσει, καθώς απαιτείται συνύπαρξη συγκεκριμένων συμπτωμάτων, είναι η αυξημένη δραστηριότητα και η υπερκινητικότητα. Το άτομο φαίνεται κάπως κινητικά ανήσυχο και εμπλέκεται υπερβολικά σε σεξουαλικές, ψυχαγωγικές, επαγγελματικές και θρησκευτικές δραστηριότητες, προσπαθώντας να κάνει πάρα πολλά πράγματα μαζί.

    Αυτό εν μέρει οφείλεται στο ότι στην φάση μανίας παρατηρείται μία διογκωμένη αυτοεκτίμηση του ατόμου με μία αίσθηση υπερεκτίμησης των ικανοτήτων τους και υπεραξίας του εαυτού τους. Μπορεί να αρχίζει ταυτόχρονα πολλά σχέδια πχ να αναδιακοσμήσει το σπίτι του, να αρχίσει να μαθαίνει να ζωγραφίζει, να αρχίσει να γράφει ένα βιβλίο, δραστηριότητες που ουσιαστικά δεν το ενδιαφέρουν, και δείχνουν μείωση της κριτικής του ικανότητας κατά την φάση της μανίας. Τις δραστηριότητες αυτές θα τις εγκαταλείψει όταν υπάρξει ύφεση του μανιακού επεισοδίου. Η ελαττωμένη ανάγκη για ύπνο είναι ένα άλλο χαρακτηριστικό σύμπτωμα που βιώνει το άτομο σε φάση μανίας, καθώς νιώθει γεμάτο ενεργητικότητα και πράγματι μπορεί να μείνει με ελάχιστο ύπνο για μέρες χωρίς να αισθανθεί κούραση.

    Σε φάση μανίας, η ομιλία του ατόμου είναι χαρακτηριστικά γρήγορη και δυνατή και συνήθως είναι δύσκολο να το διακόψει κανείς (λογόρροια), σαν να νιώθει πίεση να βγάλει τις λέξεις έξω. Είναι πιθανό επίσης να παρουσιάζεται και φυγή των ιδεών, ο λόγος του ατόμου δηλαδή να ‘πετάγεται’ από ένα θέμα σε άλλο, επηρεαζόμενος πχ από εξωτερικά ερεθίσματα. Για παράδειγμα να ακούσει την βρύση που στάζει , ενώ μιλάει για κάποιο θέμα, να αναφερθεί στο στάξιμο της βρύσης, και μετά να αρχίσει να μιλάει για τους αυξημένους λογαριασμούς του νερού.

    Η υπέρμετρα ανεβασμένη διάθεση, το αίσθημα μεγαλείου και η έλλειψη της κριτικής ικανότητας του ατόμου σε φάση μανίας, συχνά οδηγούν το άτομο σε εμπλοκή σε δραστηριότητες με οδυνηρές συνέπειες, η οποία αποτελεί ένα χαρακτηριστικό σύμπτωμα συμπεριφοράς του διπολικού ατόμου, και πρέπει να ερωτηθεί από τον ειδικό. Το άτομο σε φάση μανίας μπορεί να ξοδέψει μία περιουσία, ακόμη και σε μία μέρα, αγοράζοντας διάφορα πράγματα που δεν χρειάζεται, και συχνά που δεν τον ενδιαφέρουν, να κάνει δώρα σε πολλούς γνωστούς, χωρίς να μπορεί να λάβει καθόλου υπόψη του την οικονομική του κατάσταση. Έτσι συχνό χαρακτηριστικό είναι το διπολικό άτομο να βρίσκεται με πολλές χρεωμένες πιστωτικές κάρτες και δάνεια για πράγματα όμως που δεν χρειαζόταν. Μπορεί να παρουσιάζει έντονη και απρόσεκτη σεξουαλική συμπεριφορά, πχ επαφή με πολλούς σεξουαλικούς συντρόφους, ακόμα και μέσα σε λίγες μέρες ή εβδομάδα, να ντύνεται με χτυπητά ή προκλητικά ρούχα και σε περίπτωση που είναι γυναίκα να βάφεται έντονα και απρόσεκτα. Ιδιαίτερα πρέπει να τονισθεί όμως η συναισθηματική αστάθεια που παρουσιάζει το άτομο σε φάση μανίας. Συχνά μπορεί να περάσει από ευφορία σε θυμό ή κατάθλιψη και οι μεταβολές αυτές του συναισθήματος μπορεί να διαρκέσουν από λεπτά έως και ώρες.
    Πηγη:

    http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=11936
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    54
    Keep walking ευχαριστω πολύ !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •