Τοπαμάκ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: Τοπαμάκ

  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512

    Τοπαμάκ

    Γειά σας, ανοίγω αυτό το θέμα όσοι παίρνετε το τοπαμάκ, να μου πείτε παρενέργειες που αντιμετωπίσατε. Με ενδιαφέρει πιο πολύ να μου πείτε τι γίνεται με το συκώτι, γιατί πήρα το γιατρό μου να μου το γράψει για αδυνάτισμα και μου λέει δεν στο γράφω γιατί δημιουργεί πρόβλημα στο συκώτι. Καμμιά εμπειρία κανείς; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω από πότε αρχίζεις να χάνεις κιλά από τη στιγμή που θα το πάρεις.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Καλύτερα να κάνεις δίαιτα lbp παρά να πάρεις φάρμακα!

    Μπορείς να κάνεις και taste n diet, gille diet, ή να πας σε διαιτολόγο!

    Έχω ακούσει ότι έχουν καλά αποτελέσματα τα κέντρα αυτά αδυνατίσματος που προανέφερα!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Βρε janet μου δεν μπορώ να κάνω δίαιτα αλλιώς δεν θα το έλεγα! Έχω αυξημένη όρεξη λόγω των φαρμάκων. Άσε που αυτά μπορεί να επηρεάζουν και το μεταβολισμό γιατί διάβασα μία περίπτωση που τα έπαιρνε και έτρωγε και έχανε κιλά. Άρα λοιπόν γιατί να μην τα πάρω;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Τι να σου πω, αν είναι να σου \"κόβουν\" την όρεξη πάρτα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Επαιρνα topamac μαζι και zyprexa δυο χρονια! με βοηθησε να κανω διαιτα ,κ εχασα καποια κιλα! ,ομως ειχα πολυ ασχημο υπνο με εφιαλτες και συντελουσε πολυ στην επιπεδωση του συναισθηματος ! δεν ειχα επιπτωσεις σε συκωτι η οτιδηποτε αλλο οργανικο,ημουν ομως πολυ αναισθητη γενικα!!!!!!!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Αχ, σ\'ευχαριστώ κατερινάκι...Πόσα κιλά έχασες; Θα το πω στη μάνα μου αν και δεν νομίζω να με ακούσει. Νομίζει πως στο ίντερνετ μπαίνουν εταιρίες και διαφημίζουν φάρμακα. Δεν ξέρει όμως ότι λέγονται και αρνητικά.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Παιδιά διάβασα στο ίντερνετ από ένα παρόμοιο φάρμακο, το depakine, ότι κάνει βλάβες στο συκώτι και 2 πεθάνανε από αυτό, παιδιά βέβαια, αλλά δεν ξέρω αν παίζει τόσο ρόλο αυτό δλδ είχαν πιο ευαίσθητο συκώτι, φοβήθηκα πάντως, θα ρωτήσω το γιατρό (τον άλλον όχι τον ψυχίατρο, το νευρολόγο που μου είπε μου τα γράφει) άμα συμβαίνει το ίδιο και με μικρή δόση. Και αν αδυνατίζεις φυσικά με μικρή δόση, αλλά αυτό δεν θα μου το πει γιατί μου είπε ότι δεν αδυνατίζεις με το τοπαμάκ απλά δεν παίρνεις κιλά με άλλα φάρμακα. Αν και αυτό δεν ισχύει από έρευνα που έκανα, αδυνατίζεις. Κατερινάκι εσύ τι δόση έπαιρνες;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Είδες είμαι διορατική εγώ που σου είπα να μην το πάρεις στην αρχή!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Originally posted by lightbluepath
    πήρα το γιατρό μου να μου το γράψει για αδυνάτισμα και μου λέει δεν στο γράφω γιατί δημιουργεί πρόβλημα στο συκώτι.
    Σε αυτό το σημείο η συζήτηση είχε τελειώσει.
    Παρακαλώ να μην γίνονται παραινέσεις σχετικά με φαρμακευτικές ουσίες

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν ζητάμε να γίνονται παραινέσεις απλά να μου πούνε παρενέργειες.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •