η ομορφια ειναι τελικα αντικειμενικη η υποκειμενικη???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257

    η ομορφια ειναι τελικα αντικειμενικη η υποκειμενικη???

    μιλαω για την ομορφια του προσωπου καποιου ανθρωπου και οχι για το σωμα και οχι την γοητεια που μπορει να εκπεμπει καποιος ανεξαρτητα απο το τι προσωπο εχει...εχω διαβασει πολλα αρθρα για αυτο το θεμα και το εχω ψαξει πολυ, πιο παλια πιστευα οτι ειναι υποκειμενικη υποθεση η ομορφια στον ανθρωπο δηλαδη μπορει εγω να βρισκω ενα προσωπο πολυ ομορφο και ενας αλλος οχι ...ομως τι γινεται οταν πχ μια κοπελα εχει πολυυυ μεγαλα αυτια και πολυυυ μεγαλη μυτη και μεγαλη ασυμμετρια στο προσωπο της υπαρχει καποιος που θα πει οτι ειναι κουκλαρα και οτι ειναι ωραια αμα δει μια φωτογραφια της? πολυ δυσκολο μου φαινεται....για αυτο κατεληξα στο οτι υπαρχει αντικειμενικη ασχημια και αντικειμενικη ομορφια οπου απο κει και περα επεμβαινει το γουστο του καθενος, δηλαδη βλεπω πχ μια φωτογραφια καποιας κοπελας δεν μπορω να την πω ασχημη αλλα δεν μου αρεσει καθολου!!! αλλα ασχημη δεν μπορω να την πω... ενω την ιδια την βλεπει ενας φιλος μου και λεει οτι ειναι πολυ ωραια και την θεωρει ομορφη...Αν και αυτο το ερωτημα μπορει και να μην λυθει ποτε θα ηθελα να ακουσω αποψεις σε αυτο το θεμα και να δω πως το σκεφτεστε εσεις τι λετε για την θεωρια μου συμφωνειτε η διαφωνειτε?

  2. #2
    ...συμφωνώ μαζί σου.
    Υπάρχει η αντικειμενική ομορφιά όπως και η αντικειμενική ασχήμια. Τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με τους ανθρώπους που έχουν μέτρια εμφάνιση.
    Πχ. Μια κοπέλα δεν είναι χοντρή, δεν έχει μεγάλη μύτη, έχει φυσιολογικά χαρακτηριστικά αλλά κάποιος θα την πει ωραία και σε κάποιον άλλο δεν θα κάνει καμία εντύπωση.
    Από κει και πέρα τα πάντα είναι υποκειμενικά και έουν να κάνουν με τα γούστα του καθενα.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    κι εγω θυμαμαι ειχα διαβασει καπου σε ενα βιβλιο να λενε πως οσο πιο μωρουδιστικο μοιαζει ενα προσωπο και ομοιομορφο (μεσα στο ομοιομορφο βαζουμε κι αυτο που ειπες περι συμμετριας), τοσο πιο πολυ μας αρεσει! οντως ισχυει αν λαβουμε υποψην πχ οτι οι νεαρες κοπελες ειναι πιο ομορφες απο τις μεγαλυτερες επειδη εχουν πιο φρεσκο προσωπο αλλα και τα χαρακτηριστικα δεν εχουν αλλοιωθει ακομα απο τον χρονο που πατησε πανω τους. και φυσικα δε γινεται να φανταστουμε ενα προσωπο με το ενα αυτι πχ μεγαλυτερο απο το αλλο ή μυτη τεραστια να καταλαμβανει μεγαλο μερος του προσωπου. αλλα αν το προβλημα ειναι εμφανες και μας προκαλει πολυ κομπλεξ, τοτε γιαυτο υπαρχουν και οι επεμβασεις, αρκει να μη κανουμε καταχρηση σαν αυτες που βαρανε τα μποτοξ απλα για μια ρυτιδα. οποτε η ομορφια ειναι μαλλον υποκειμενικη, με καποια κριτηρια (οπως αυτο της νεοτητας) να ισχυουν αντικειμενικα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Αν θέλετε να μαθετε τι σημαίνει αντικειμενική ομορφιά, δείτε παλιές φωτογραφίες της πρώην κυρίας Berlusconi, θα πάθετε την πλάκα σας! Πραγματικά η πιο όμορφη γυναίκα που έχω δει ποτέ!
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    συμφωνω με θεοφανια!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    386
    Για μένα δεν υπάρχει κανείς άνθρωπος άσχημος. Το έχω ξαναγράψει εδώ.

    Η ομορφιά είναι τελείως υποκειμενική. Μπορεί να βλέπουμε έναν άντρα ή μια γυναίκα αντικειμενικά, όπως λέτε και εσείς, όμορφους, αλλά...ως εκεί. Εμένα για παράδειγμα μου έχει τύχει να ενδιαφερθεί ένας άντρας αντικειμενικά όμορφος για όλους, αλλά εγώ να κάθομαι να τον κοιτάζω σαν...έργο τέχνης, σαν έναν πίνακα, αποστασιοποιημένα, χωρίς να μου εμπνέει κανέναν ερωτισμό. Από εκεί και πέρα, εχει να κάνει και με το πώς εμείς βλέπουμε τον εαυτό μας. Αν τον βλέπουμε άσχημο, λογικό είναι να εμπνέουμε κάτι αντίστοιχο σε άλλους. Εχει να κάνει με τα κόμπλεξ του καθένα, που λέει και ο ΚΕΝΟ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    τιποτα δεν ειναι αντικειμενικο. τωρα υπαρχει και το αντικειμενικο πχ ο αλλος οχι να ναι ασχημος, αλλα να μην προσεχει τον εαυτο του, την υγιηνη του κλπ....ε τοτε αυτο ΕΙΝΑΙ αντικειμενικο! (χωρις δοντια, σαπισμενα, λιγδα μαλλια,κρεατοελιες παντου κλπ κλπ)

    απο κει και περα περι ορεξεως γλαροσουπα. ομως δεν γινεται να μην πεις πως πραγματικα υπαρχουν ανθρωποι ΠΟΛΥ ασχημοι, χωρις αυτο να σημαινει πως δεν υπαρχει καποιος γι αυτους. απλα δεν εχουν....τοσους πολλους θαυμαστες! :;p
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    πριν την εξελιξη των πολιτισμων, το αντικειμενικο κρινοταν απο την υγεια και την δυναμη, για την ομαλη εξελιξη των ειδων,.
    οπως και τωρα, το θηλυκο ζωο επιλεγει το πιο ευρωστο και δυνατο αρσενικο, που ειναι αυτο που θα της δωσει υγιεις απογονους και θα ειναι σε θεση να προστατευσει αυτην και τα παιδια της...

    το κριτηριο της "οψης υγειας" φαινεται να επικρατει μεσα στα χρονια ως προς την "αντικειμενικη ομορφια" . θεωρουμε ετσι ανεκαθεν νομιζω ως "αντικειμενικα ομορφους" αυτους με σωματικη υγεια και συμμετρικα χαρακτηριστικα.
    περα απο αυτο, υπαρχουν μια σειρα κριτηρια που δειχνουν αντικειμενικα αλλα στην πραγματικοτητα διαμορφωνονται σε καθε πολιτισμο και σε καθε εποχη.
    στην δυτικη κουλτουρα που γεννηθηκε απο την δικη μας κλασσικη ομορφια, τα προτυπα της καθε εποχης τα βλεπουμε πανω κατω στα ΜΜΕ.
    αρμονικα χαρακτηριστικα, αρρενωπα για τους ανδρες, "θηλυκα" για τις γυναικες, αδυνατα σωματα, και λοιπα γνωστα.

    για το δικο μας ειδος (ανθρωποι), αυτο που αποκαλουμε "αντικειμενικο" πλεον, στην πραγματικοτητα ειναι τα προτυπα μιας συγκεκριμενης εποχης και πολιτισμου.
    ετσι για παραδειγμα στην αναγεννηση ενα σωμα small h xsmall ηταν 'αντικειμενικα" ασχημο γιατι το προτυπο ηταν οι ζουμπουρλες του μποτιτσελι.
    'αντικειμενικο" για καποιες φυλες της αφρικης ειναι γυναικες με λαιμο καμηλοπαρδαλης στα ορια της παραλυσης απο την παραμορφωση,η με αυτια με τρυπες μεγεθους ποτηριου η παραμορφωμενα χειλη με περασμενα κοσμηματα τερατωδη,- στην αρχαια κινα γυναικες με παραμορφωμενες πατουσες και παιδικο νουμερο παπουτσιου.


    κλπ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    εχεις δικιο ρεμ αλλα η συμμετρια εχει καταριφθει. παρε το μισο του προσωπου του ρουβα και βαλε ακριβως το ιδιο απ το αλλο μισο.......θα δεις διαφορα δν σ κανω πλακα
    I m a Good Person With Bad Attitude

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    εχεις δικιο ρεμ αλλα η συμμετρια εχει καταριφθει. παρε το μισο του προσωπου του ρουβα και βαλε ακριβως το ιδιο απ το αλλο μισο.......θα δεις διαφορα δν σ κανω πλακα
    ολα τα προσωπα εχουν μικρες διαφορες, δεν εννοουμε αυτο σαν ασυμετρια, αλλα πχ, ενα ματι κουμποτρυπα κι ενα ματι τερααααστιο.η ενα ματι μονο....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    καλα ναι δεν μιλαω για τοσο εμφανης διαφορες!!!!! αλλα μικρες που δεν φαινονται. η ασυμμετρια δινει αρμονια σε ενα προσωπο.

    μιας και ειπες για φυλες της αφρικης, εχεις ακουσει για την μαυριτανια που θεωρουν το πολυ παχυσαρκο σωμα ομορφο και υγιες? αντιθετο απο τα δυτικα πρωτυπα.!!!! αρα η ομορφια εξαρταται και απο την κουλτουρα και το περασμα των χρονων. αλλαζει απο πολιτισμο σε πολιτισμο και απο επιρροες
    I m a Good Person With Bad Attitude

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Broken_DoLL View Post
    καλα ναι δεν μιλαω για τοσο εμφανης διαφορες!!!!! αλλα μικρες που δεν φαινονται. η ασυμμετρια δινει αρμονια σε ενα προσωπο.

    μιας και ειπες για φυλες της αφρικης, εχεις ακουσει για την μαυριτανια που θεωρουν το πολυ παχυσαρκο σωμα ομορφο και υγιες? αντιθετο απο τα δυτικα πρωτυπα.!!!! αρα η ομορφια εξαρταται και απο την κουλτουρα και το περασμα των χρονων. αλλαζει απο πολιτισμο σε πολιτισμο και απο επιρροες
    αυτο δεν ειπα κοπελια στο πρωτο μηνυμα ? :Ρ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    για να καταλαβετε κ να κρινετε αναλυστε εμενα!χααχ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αυτο δεν ειπα κοπελια στο πρωτο μηνυμα ? :Ρ
    ναι ρε απλα σε στηριξα!!!!εβαλα λιγη απο την πινελια μ στο εργο σ! ;p
    I m a Good Person With Bad Attitude

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    257
    σαφως και δεν λεω πως αυτοι που δεν ειναι τοσο ωραιοι δεν θα βρουν ταιρι αλλωστε δεν μετραει μονο αυτο σε μια σχεση...οπως και να το κανουμε επηρεαζομαστε απο τις κοινωνικες καταστασεις και τα προτυπα των MME και αυτο διαφερει απο πολιτισμο σε πολιτισμο πχ στην ινδια και της τις αλλες ασιατικες χωρες θεωρειται το να εισαι λευκος στο δερμα ωραιο ενω αμερικη και ευρωπη σε πολλες χωρες θεωρειται να εισαι μαυρισμενος και οπως ειπατε τωρα εχουμε στην μοδα τα ανορεξικα μοντελα και αλλα πολλα ...αλλα οσο και να περασουν τα χρονια καποια χαρακτηριστικα στο προσωπο θεωρουνται αντικειμενικα ωραια οπως σαρκωδη χειλη και λεπτα χαρακτηριστικα στην γυναικα και συμμετρια και στον αντρα πχ μεγαλο σαγονι παχια φρυδια και συμμετρια(ενδειξη υγειας) και λιγο πιο εντονα χαρακτηριστικα χωρις να ξευγουμε βεβαια,ο λογος οποιος τα βρισκουμε ολα αυτα ωραια ξεκιναει απο την αρχη της γεννηση μας στα αρχαια χρονια οπου ο homo sapiens(εμεις δηλαδη) ειμασταν σε πολεμο με τον Νεάντερταλ και εμεις αναπτυξαμε πιο λεπτα χαρακτηριστικα και ετσι μαθαμε να ξεχωριζουμε απο αυτους στο προσωπο και να θεωρουμε ασχημο και αποκρουστικο οτι συνδεεται με αυτους και αυτο εχει μεινει μεχρι και σημερα στο dna μας ...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τελικά είναι σίγουρο ότι...
    By alexandros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 23-01-2011, 12:00
  2. ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ;
    By deleted-member06-04-2015 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 08-03-2010, 02:51
  3. Replies: 7
    Last Post: 16-12-2009, 21:19
  4. Τι είναι η κατάθλιψη τελικά?
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 62
    Last Post: 19-12-2007, 23:00
  5. Τι είναι τελικά απάτη?
    By sagi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 14-12-2007, 22:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •