διακοπές χωρίς παρέα???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    9

    διακοπές χωρίς παρέα???

    Γεια σας....σκέφτομαι φετοσ να πάω διακοπές χωρίς παρέα.....και σε ένα μέρος που δεν έχω γνωστούς....η αλήθεια είναι πως εδώ και περίπου ένα χρόνο είμαι πολυ πεσμένη ψυχολογικά.....αλλά ειδικά τον τελυταίο καιρό εχω φτάσει στο αμήν...οπότε πήρα τη ναπόφαση να φύγω μόνη μου για λιγές μέρες...να χαλαρώσω...και να αναθεωρήσω , ας πούμε ,την ζωή μου.....πιστεύω ότι θαμου κάνει καλό....ποια είναι ηγνώμη σας..... λέτε να με κάνει χειρότερα????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Αν είσαι άνθρωπας που θα πας σε ένα μέρος για να γνωρίσεις και να εξερευνήσεις το μέρος, πίστεψέ με, θα σου κάνει πολύ καλό σε συνδιασμό με την ψυχολογία που έχεις αυτή τη στιγμή. Περπάτημα και... εξερευνήσεις, αραλίκι στην αμμουδιά, χάζεμα στα σοκάκια, κουβέντα με τους ντόπιους - αν πιάνεις εύκολα κουβέντα - και βουρ στο ψητό... :D ... έχω πάει 4 φορές μόνη μου διακοπάντζα και δε το μετάνιωσα ποτέ. Συν όλων των παραπάνω, έγραφα επίσης τις... καθημερινές ιστορίες ανθρώπων που γνώρισα. Μακάρι να μπορούσα να το ξανακάνω ειδικά φέτος, αλλά μάλλον χλωμό για τώρα. Καλά να περάσεις γιατί ο εαυτός σου σε χρειάζεται υποθέτω...

    ;)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    ωραία ιδέα:)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    9
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.....Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ.....ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΘΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΑΩ ΜΕ ΠΑΡΕΑ......ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΟΥΝ.....ΓΙ\'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.......ΠΑΝΤΩΣ ΟΝΤΩΣ Ο ΕΥΑΤΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ....ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΠΟΛΥ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    κι εγω πιστευω οτι ειναι καλη ιδεα!να πας,να προσεχεις τον ευατο σου και να περασεις υπεροχα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    το ωραιο οταν πας σε μερος που δε σε ξερει κανεις χωρις να εισαι με δικα σου ατομα , ειναι οτι εισαι απολυτα ελευθερη να λειτουργησεις πραγματικα ελευθερα...!

    Σκεψου το , ενα μεγαλο ποσοστο των πραξεων μας καθημερινα γινεται με βαση το τι θα πουνε οι αλλοι γνωστοι για εμας, τι θα πει η γειτονια, κατα ποσο μια πραξη μας θα \"επηρεασει\" αλλους κτλ κτλ.

    Κανε το αυτο που λες , και ναι καλο ειναι να πεις οτι πας με παρεα για να μην ανησυχουν τα δικα σου ατομα ή σκεφτονται τιποτα σεναρια.

  7. #7
    Originally posted by maria2010
    Γεια σας....σκέφτομαι φετοσ να πάω διακοπές χωρίς παρέα.....και σε ένα μέρος που δεν έχω γνωστούς....η αλήθεια είναι πως εδώ και περίπου ένα χρόνο είμαι πολυ πεσμένη ψυχολογικά.....αλλά ειδικά τον τελυταίο καιρό εχω φτάσει στο αμήν...οπότε πήρα τη ναπόφαση να φύγω μόνη μου για λιγές μέρες...να χαλαρώσω...και να αναθεωρήσω , ας πούμε ,την ζωή μου.....πιστεύω ότι θαμου κάνει καλό....ποια είναι ηγνώμη σας..... λέτε να με κάνει χειρότερα????
    Εγώ πραγματικά θεωρώ πως θα κάνεις ότι καλύτερο για σένα.
    Θα περάσεις τέλεια με τον εαυτό σου και θα σε δεις καλύτερα.
    Κοίτα μη κάνεις πίσω........:)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    -οι διακοπες δεν ειναι για ...αναθεωρησεις ! μην προσδοκεις κατι, ενα αποτελεσμα ,,,,,,,, μαλλον θα σε κανει χειροτερα . ,,,,,,,,,,χαλαρωσε απλα μην κανοντας σκεψεις , κανε διακοπες και απο τις σκεψεις τις ιδιες ,,,,, ,,, επισης δεν ειναι αναγκη να βαλεις στοιχημα , η μονη η με παρεα , πηγαινε με παρεα και απομονωσου και καμια, δυο, τρεις, μερες (οσες αντεξεις δηλαδη μην τοζοριζεις , η μοναξια δεν ειναι και για χορταση ),,,,,,,,,,,,,,,,,καλα να περασεις ,και να μας γραφεις .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Μπορώ να σου πω οτι ζηλευω που μπορείς να το κάνεις αυτο... εγω δυστυχώς ειμαι πολυ ανασφαλης και δυσκολα θα το έκανα. Ελπιζω σε λιγα χρόνια να μπορώ! Καλά να περάσεις!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by path
    -οι διακοπες δεν ειναι για ...αναθεωρησεις ! μην προσδοκεις κατι, ενα αποτελεσμα ,,,,,,,, μαλλον θα σε κανει χειροτερα . ,,,,,,,,,,χαλαρωσε απλα μην κανοντας σκεψεις , κανε διακοπες και απο τις σκεψεις τις ιδιες ,,,,, ,,, επισης δεν ειναι αναγκη να βαλεις στοιχημα , η μονη η με παρεα , πηγαινε με παρεα και απομονωσου και καμια, δυο, τρεις, μερες (οσες αντεξεις δηλαδη μην τοζοριζεις , η μοναξια δεν ειναι και για χορταση ),,,,,,,,,,,,,,,,,καλα να περασεις ,και να μας γραφεις .
    Σωστότατες τις θεωρώ τις συμβουλές του μέλους.Μη βάζεις νοητά φράγματα,χαμήλωσε τις προσδοκίες,για να μπορέσεις να χαλαρώσεις εφόσον αυτό έχεις ανάγκη.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    9
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.....
    ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΟ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ...ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ ΑΝ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ \'ΜΟΝΑΞΙΑ\' , ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΗΜΕΡΟ ΑΡΧΙΚΑ....ΚΑΙ ΑΝ ΔΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ...ΜΟΥ ΤΟΝΙΣΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΦΡΙΚΑΡΩ ΑΝ ΞΑΦΙΝΚΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟ Υ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ......ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ....ΖΩΝΤΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΑΛΛΑ 4 ΑΤΟΜΑ....(ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ)...ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ.....ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΩΣ ΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΛΙΠΟΤΑΚΤΩ....ΣΑ ΝΑ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΤΑ \'ΠΡΟΒΛΗΜΤΑ \' ΜΟΥ ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΑΡΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ....ΩΣΤΟΣΟ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ.......ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΞΕΡΩ Η\' ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΩ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΤΑ ΜΟΥ....ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΚΤΗΣΩ....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    πάρε τον χρόνο σου..
    δώσε αυτή την πολυπόθητη ανάσα στον εαυτό σου..
    για να το ζητάς, πάει να πει πως το έχεις ανάγκη.
    θα συμφωνήσω με το φιλικό σου πρόσωπο, να φύγεις αρχικά για ένα διήμερο, έτσι θα γνωρίσεις τις αντοχές σου κ θα δεις πως είναι να καταναλώνεις τον χρόνο της μοναξιάς σου.
    ευχομαι να περάσεις καλά, να ηρεμήσεις κ να νιώσεις μέσα σου καλύτερα!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Καλά λέει η Στρουμφ. Για ποιό λόγο να νιώσεις λιποτάκτης; Επειδή θες να χαλαρώσεις για λίγο; Βρε μη το σκέφτεσαι έτσι, αλίμονο. Άλλωστε τί νόμιζες; Με το που θα αφιερώσεις λίγο χρόνο σε σένα θα βαρεθουν να σε περιμένουν τα προβλήματα και θα την κοπανίσουν; Μακάρι να ήταν έτσι για όλους μας. Οπότε, βουρ για ξεκούραση και καλά να περάσεις!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Τι να λιποτακτίσεις??
    Ίσα - ίσα πέρνοντας απόσταση πολλά πράγματα ξεκαθαρίζουν αυτόματα :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Μήπως να ξεκινούσες με πλάνο?
    πχ. Το πρωί θα το αφιερώνω σε βόλτες να βλέπω πράγματα.
    το μεσημέρι ξεκούραση.
    Το βράδυ μπαρότσαρκα.
    και συνεχίζω με τα λίγο δυσκολότερα μέρη του πλάνου...
    Θα είμαι ανοιχτή στον οποιονδήποτε για ψιλοκουβέντα.
    Θα την πέφτω κάθε μέρα σε 2-3 και αν δεν γουστάρουν ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΑΚΙ
    τα βράδια (δεν) θα κοιμάμαι μόνη.

    Αυτό με το διημεράκι μου φάνηκε πάντως σωστό...
    Μια δοκιμή θα σε βοηθήσει για το μεγαλύτερο βήμα που είναι το πιο μεγάλο διάστημα.

    Πάντως να ξέρεις ότι ξεκινώντας μόνη διακοπές δεν σημαίνει πως θα είσαι μόνη. Σημαίνει πως θα κάνεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ.
    been good, been bad. WILL GO ON

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •