αρρυθμίες - αγχος??? - Page 118
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 118 of 132 FirstFirst ... 1868108116117118119120128 ... LastLast
Results 1,756 to 1,770 of 1973
  1. #1756
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ακριβως ομως το ΙΔΙΟ.. Προχθες επαθα τρεις σε μια ανασα δτο περπατημα συνηθως παθαινα μια οκ αλλα τρεις;κ μετα καπακι τεταρτη απο το φοβο προφανώς... Αφιυ εβαλα το χερι στο λαιμο να δω ποση ταχυπαλμία ειχα κ ενιωσα ολα τα κενα πηγα λοιπον χθες στο καρδιολογο μ εκανε καρδιογράφημα ολα κομπλε μ αλλαξε την αγωγη μπας κ.. Τ ειπα το παθαινω στο περπατημα κ οταν μετα χαλαρωνω ειναι ενταση μ ειπε παλαιοτερα τ παθαινα σίγουρα μετα απο φαγητό για τον ίδιο λόγο με επιανε ταχυπαλμία απο το φαγητο κ στη χαλαρωση μετα ξεκιναγαν. Τν ρωτησα να περπαταω να συνεχίσω;κανονικατατα μ ειπε κ χθες π περπατησα δν επαθα καμια, μ ειπε το επομενο ειναι τεστ κοποσεως αλλα δε νομίζω να μπω στη διαδικασία.

  2. #1757
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Ακριβως ομως το ΙΔΙΟ.. Προχθες επαθα τρεις σε μια ανασα δτο περπατημα συνηθως παθαινα μια οκ αλλα τρεις;κ μετα καπακι τεταρτη απο το φοβο προφανώς... Αφιυ εβαλα το χερι στο λαιμο να δω ποση ταχυπαλμία ειχα κ ενιωσα ολα τα κενα πηγα λοιπον χθες στο καρδιολογο μ εκανε καρδιογράφημα ολα κομπλε μ αλλαξε την αγωγη μπας κ.. Τ ειπα το παθαινω στο περπατημα κ οταν μετα χαλαρωνω ειναι ενταση μ ειπε παλαιοτερα τ παθαινα σίγουρα μετα απο φαγητό για τον ίδιο λόγο με επιανε ταχυπαλμία απο το φαγητο κ στη χαλαρωση μετα ξεκιναγαν. Τν ρωτησα να περπαταω να συνεχίσω;κανονικατατα μ ειπε κ χθες π περπατησα δν επαθα καμια, μ ειπε το επομενο ειναι τεστ κοποσεως αλλα δε νομίζω να μπω στη διαδικασία.
    Τις έχεις χρόνια η ξεκίνησαν τελευταία? Από ότι έχω καταλάβει, διαβάσει κτλ και από άτομα χωρίς κάποια αγχώδη διαταραχή τα φάρμακα δεν βοηθάνε ιδιαίτερα. Εξάλλου δεν έχουν καταλάβει ούτε καν οι ίδιοι οι επιστήμονες πως ακριβώς δημιουργούνται και ποια τα αίτια κάθε φορά. Εμένα ξεκινανε μετά από κάποια περίοδο με αρκετό άγχος οπότε ευελπιστώ σε μια βοήθεια από αντικαταθλιπτικα. Με βοήθησαν άλλες δύο φορές γιατί όχι και μια τρίτη. Οτιδήποτε για να έχω μια φυσιολογική ζωή η οποία αυτή την στιγμή μόνο αυτό δεν είναι. Και εμένα μου μίλησε για τεστ κοπώσεως και θέλω να το κάνω αλλά δεν έχω λεφτά και δυστυχώς θα πρεπει να το αφήσω.
    Τις είχα συνηθίσει πιο παλιά, αλλά ήταν μια κάθε φορά. Πολλές στην σειρά και διάφοροι πόνοι διασπαρτοι απλά δεν συνηθίζονται...

  3. #1758
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ειχα μια στο τοσο οταν ήμουν φοιτητεια δν εδινα σημασια απο το καλοκαίρι κ μετα ξετιναξαν πριν λιγο αγχωθηκα με κατι επαθα 4 σε μισο λεπτο.γτ απο το αγχος με επιασε ταχυοαμια. Τώρα εχω νευρα π συμβαινουν παλι κ αντε να ηρεμησω.. Η αγωγη με βοηθησε δε μπορω να πω αλλα δε τις εξαφανισαν... Δε φευγουν αυτες δυστυχως απλά σε ξεχνανε λιγο κ μετα παλι εδω ειναι στον οργανισμό για αυτο αλλοι τις νιώθουν κ αλλοι οχι

  4. #1759
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    [QUOTE=Elenas;1108149]Τις παθαίνω την στιγμή που πάω να χαλαρώσω κυρίως . Δηλαδή ανεβαίνω σκαλιά και εκεί που αρχίζουν να πέφτουν οι παλμοί έχω συνεχόμενες έκτακτες. Ο γιατρός μου είπε συνέχισε την γυμναστική αλλά μου είναι αδύνατον όταν έχω τόσες στην σειρά. Παλιά πάθαινα το πολύ δύο και τις ένιωθα αλλιώς. Σαν ένα μεγάλο κενό και μετά ένα δυνατι χτύπο. Πλέον καμια φορά είναι αρκετές στην σειρά χωρίς φυσιολογικο χτύπο ενδιάμεσα και τις νιώθω αλλιώς, μου κόβεται η ανάσα. Από ότι μπορώ να συμπεράνω έχω ταχυαρρυθμια αλλά εφόσον δεν φαίνεται στο χολτερ δεν μπορεί να μου κάτι ο καρδιολόγος. Είναι τρομακτικό και έχω φτάσει σε σημείο να μην κουνιέμαι καθόλου. Ας είχα όλα τα ψυχοσωματικά του κόσμου εκτός από αυτό. Είναι ανυπόφορο,τρομακτικό, βασανιστικό. Σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι αντικαταθλιπτικα μπας και μου περάσει...[/QUOT
    Οπως το είπες ακριβώς!! Ας είχα όλα τα ψυχωσωματικα του κόσμου. Όλα! Αυτό όμως είναι βασανιστήριο καθημερινό. Μαρτύριο. Ζηλεύω τους ανθρώπους που γελάνε με την ψυχή τους πλέον.. Το πιστεύεται?? Φοβάμαι να κάνω το οτιδήποτε..

  5. #1760
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    [QUOTE=ΖΜΕ;1108177]
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Τις παθαίνω την στιγμή που πάω να χαλαρώσω κυρίως . Δηλαδή ανεβαίνω σκαλιά και εκεί που αρχίζουν να πέφτουν οι παλμοί έχω συνεχόμενες έκτακτες. Ο γιατρός μου είπε συνέχισε την γυμναστική αλλά μου είναι αδύνατον όταν έχω τόσες στην σειρά. Παλιά πάθαινα το πολύ δύο και τις ένιωθα αλλιώς. Σαν ένα μεγάλο κενό και μετά ένα δυνατι χτύπο. Πλέον καμια φορά είναι αρκετές στην σειρά χωρίς φυσιολογικο χτύπο ενδιάμεσα και τις νιώθω αλλιώς, μου κόβεται η ανάσα. Από ότι μπορώ να συμπεράνω έχω ταχυαρρυθμια αλλά εφόσον δεν φαίνεται στο χολτερ δεν μπορεί να μου κάτι ο καρδιολόγος. Είναι τρομακτικό και έχω φτάσει σε σημείο να μην κουνιέμαι καθόλου. Ας είχα όλα τα ψυχοσωματικά του κόσμου εκτός από αυτό. Είναι ανυπόφορο,τρομακτικό, βασανιστικό. Σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι αντικαταθλιπτικα μπας και μου περάσει...[/QUOT
    Οπως το είπες ακριβώς!! Ας είχα όλα τα ψυχωσωματικα του κόσμου. Όλα! Αυτό όμως είναι βασανιστήριο καθημερινό. Μαρτύριο. Ζηλεύω τους ανθρώπους που γελάνε με την ψυχή τους πλέον.. Το πιστεύεται?? Φοβάμαι να κάνω το οτιδήποτε..
    Καλά και εγώ ζηλεύω προφανώς. Και νιώθω ακόμα πιο άσχημα. Εκανα τόσα πράγματα, αναρρίχηση, ταξίδια, ορειβασία. Πάνε όλα. Και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ να λειτουργήσω σεξουαλικα και σκέφτομαι τον χωρισμό.Δεν μπορώ να παρασύρω και άλλους ανθρώπους στον δικό μου κόσμο...

  6. #1761
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Elenas ποσες παθαινεις περιπου
    ;παιρνεις κατι;

  7. #1762
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Elenas ποσες παθαινεις περιπου
    ;παιρνεις κατι;
    Αναλόγως την ημέρα. Κάποιες που μπορεί να είμαι καθιστή όλη μέρα καμιά και άλλες ένα βήμα να κάνω έκτακτη. Δυστυχώς το χολτερ δεν έπιασε καμιά και δεν μπόρεσε να μου πει κάτι, ούτε να μου γράψει κάποιο φάρμακο. Προσπάθησα να το ξεπεράσω συνεχίζοντας ότι έκανα και πριν άρχισα να βγαίνω, να περπατάω, πολύ να γυμναζομαι αλλά με αυτά είναι χειρότερα και δεν νομίζω ότι σε έμενα ισχυει το ξεχνά τες να σε ξεχάσουν πλέον .Εχεις πάρει ποτέ αντικαταθλιπτικα Ελπίδα? Αν ναι θεωρείς σε βοήθησαν στο συγκεκριμένο κομμάτι?

  8. #1763
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Αντικαταθληπτικά οχι μονο το κονκορ μ ειχε γραψει ο γιατρός π το δινουν κ για το αγχος μς βοηθησε δν ενιωθα αγχος αλλα εκτατες ενιωθΑ λιγες κ πιο απαλα αλλα μ εριχνε τη πιεση κ το σταμάτησα, σημερα ξεκινησα αλλο κ βλεπουμε να σ οω την αλληθεια τα φοβαμαι τα αντικαταθλιπτικά

  9. #1764
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Αντικαταθληπτικά οχι μονο το κονκορ μ ειχε γραψει ο γιατρός π το δινουν κ για το αγχος μς βοηθησε δν ενιωθα αγχος αλλα εκτατες ενιωθΑ λιγες κ πιο απαλα αλλα μ εριχνε τη πιεση κ το σταμάτησα, σημερα ξεκινησα αλλο κ βλεπουμε να σ οω την αλληθεια τα φοβαμαι τα αντικαταθλιπτικά
    Εγώ μάλλον είμαι η πιο θερμή υποστηρικτρια τους. Κουμπωσαν μια χαρά στον οργανισμό μου και μετα από ένα μήνα και τις δυο φορές που τα πήρα ένιωθα μια χαρά. Δυστυχώς έκανα δυο φορές το ίδιο λάθος και τα έκοψα απότομα. Ελπίζω να σε βοηθήσει να το νέο φάρμακο...

  10. #1765
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Δν ειμαι πια αιδιοδοξη με τα χαπια το χω παρει αποφαση με αυτες θα ζησω, αν σε βοηθανε να τα ξαναπάρεις οτι σε βοηθησει να ξανά ευχαριστηθείς τη ζωη σ!

  11. #1766
    Καλησπερα
    Μου ειπε να ζησω κανονικα... Μαθε να ζεις με αυτες... Στην αρχη που την πιάσαμε στο χολντερ εδω θεσνικη κ μετα κατεβηκα αθηνα με εβαλε ο ηλεκτροφυσιολογος να κανω τα παντα να του στείλω μεχρι κ καρδιογραφηματα των γονιων μου... Πήρε ιστορικα ψαξαμε για αιφνιδιο θανατο στο σοι... Οπως ειπα μαγνητικη καθαρή 2 τεστ κοποσεως εκανα οκ καθαρα ουτε καν εκτακτες... Ηλεκτροφ μελετη που ειναι νομιζω κ το τοπ οσον αφορα τις αρρυθμιες... Ξανα τπρ δεν προκληθηκε ταχυαρρυθμια... Οι ρουφιανες εμφανίζονται όταν θελουν αυτες μονο... Οποτε αφου δεν βρηκαμε κάτι στις εξετάσεις μου ειπε ζησε με αυτες... Δεν εχω κατι αλλο να κανω.... Αλλα... Αυτο το αλλά.... Η μορφη της ταχυαρ. Τον εκανε να γινει σκεπτικός... Ηταν περιεργη μου είπε... Η προελευση της η μορφολογια της... Γιαυτο κ ταρακουνηθηκε.... Αλλα.... Δε βρηκαμε τπτ σχετικο μαυτην... Μου είπε ειναι δικια μου αρρυθμια του οργανισμού μου... Δεν υπάρχει καπου βιβλιογραφημενη...μου βαλανε κ το εμφυτευμα... Να με παρακολουθουν... Κ παίρνω κ 1 λοπρεσορ τη μερα.... Εχω αγχώδη διαταραχη κ εγω αλλα δε παιρνω αγωγη... Μονο κανα αγχολυτικο σπάνια σε περίπτωση που με πιασει καμια κριση πανικου.. Οι οποιες τελευταία δοξα τον Θεό δεν με επισκεπτονται... Αλλααα... Κανα αυτο το αλλα... Οταν συμβαινουν οι αρρυθμιες κ νιωθω οτι ειναι κοιλιακες... Οι οποιες ειναι οι καταβαση επικινδυνες... Φοβάμαι κ. Αγχωνομαι παρα πολυ νιωθω χαλια... Φοβαμαι φουλ τον θανατο εξου κ το άγχος... Για θανατο... Δε μπορώ να γυμναστω στα 100 τα 100 φοβαμαι να πιεσω τον οργανισμο μου... Ακομα κ στη σεξουαλικη ζωη όντως οπως ειπατε εχει αντίκτυπο... Θελω να κανω εξτριμ πραγματα κ δε κανω...γενικα αυτη η κατάσταση μεχει κανει κ κυριευομαι απο φοβιες... Κ αυτο ειναι που μου παραγει αγχος... Οχι το αγχοςβτις αρρυθμιες.. Αλλα οι αρρυθμιες το αγχος...

  12. #1767
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Καλησπερα
    Μου ειπε να ζησω κανονικα... Μαθε να ζεις με αυτες... Στην αρχη που την πιάσαμε στο χολντερ εδω θεσνικη κ μετα κατεβηκα αθηνα με εβαλε ο ηλεκτροφυσιολογος να κανω τα παντα να του στείλω μεχρι κ καρδιογραφηματα των γονιων μου... Πήρε ιστορικα ψαξαμε για αιφνιδιο θανατο στο σοι... Οπως ειπα μαγνητικη καθαρή 2 τεστ κοποσεως εκανα οκ καθαρα ουτε καν εκτακτες... Ηλεκτροφ μελετη που ειναι νομιζω κ το τοπ οσον αφορα τις αρρυθμιες... Ξανα τπρ δεν προκληθηκε ταχυαρρυθμια... Οι ρουφιανες εμφανίζονται όταν θελουν αυτες μονο... Οποτε αφου δεν βρηκαμε κάτι στις εξετάσεις μου ειπε ζησε με αυτες... Δεν εχω κατι αλλο να κανω.... Αλλα... Αυτο το αλλά.... Η μορφη της ταχυαρ. Τον εκανε να γινει σκεπτικός... Ηταν περιεργη μου είπε... Η προελευση της η μορφολογια της... Γιαυτο κ ταρακουνηθηκε.... Αλλα.... Δε βρηκαμε τπτ σχετικο μαυτην... Μου είπε ειναι δικια μου αρρυθμια του οργανισμού μου... Δεν υπάρχει καπου βιβλιογραφημενη...μου βαλανε κ το εμφυτευμα... Να με παρακολουθουν... Κ παίρνω κ 1 λοπρεσορ τη μερα.... Εχω αγχώδη διαταραχη κ εγω αλλα δε παιρνω αγωγη... Μονο κανα αγχολυτικο σπάνια σε περίπτωση που με πιασει καμια κριση πανικου.. Οι οποιες τελευταία δοξα τον Θεό δεν με επισκεπτονται... Αλλααα... Κανα αυτο το αλλα... Οταν συμβαινουν οι αρρυθμιες κ νιωθω οτι ειναι κοιλιακες... Οι οποιες ειναι οι καταβαση επικινδυνες... Φοβάμαι κ. Αγχωνομαι παρα πολυ νιωθω χαλια... Φοβαμαι φουλ τον θανατο εξου κ το άγχος... Για θανατο... Δε μπορώ να γυμναστω στα 100 τα 100 φοβαμαι να πιεσω τον οργανισμο μου... Ακομα κ στη σεξουαλικη ζωη όντως οπως ειπατε εχει αντίκτυπο... Θελω να κανω εξτριμ πραγματα κ δε κανω...γενικα αυτη η κατάσταση μεχει κανει κ κυριευομαι απο φοβιες... Κ αυτο ειναι που μου παραγει αγχος... Οχι το αγχοςβτις αρρυθμιες.. Αλλα οι αρρυθμιες το αγχος...
    Πωω εντάξει τώρα τα έχω κάνει πανω μου. Διάβασα κάπου ότι ευθύνονται όντως για αιφνίδιους θανάτους. Δεν μπορώ να ζω με το άγχος αυτού γαμωτο ...για πόσο καιρό θα σε παρακολουθουν?

  13. #1768
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Πωω εντάξει τώρα τα έχω κάνει πανω μου. Διάβασα κάπου ότι ευθύνονται όντως για αιφνίδιους θανάτους. Δεν μπορώ να ζω με το άγχος αυτού γαμωτο ...για πόσο καιρό θα σε παρακολουθουν?
    Αστα να πανε κ γω γιαυτο φοβαμαι οι κολπικες ποθ κ απο αυτες εχω κ όλοι έχουμε ειναι οκ ακινδινες οπως λενε... Ενοχλητικες μεν αλλα ακίνδυνες... Οι κοιλιακες ομως? Κακος συμβουλες το ιντερνετ αλλα ναι κ γω εχω διαβασςι τα παντα ολα σχεδόν καρδιολόγος εχω γινει... Αυτο καταγραφει μεχρι και 3 χρόνια χτυπους γεροι να μαστε μπας και βρεθει λύση στο θεμα μου... Κατα ταλλα απο.δικη μ Επιλογη εκοψα τσιγαρο εδω κ 3μιση χρονια ελλατωσα το αλκοολ επινα αρκετα και αρχισα να γυμνάζομαι (οχι στα κοκκινα) μιας κ οταν εκανα περσι τις εξετάσεις μου διέκοψαν κ τη γυμναστικη...
    Γενικα θεωρω μεγάλη κατάρα τις αρρυθμιες καθε μερα να εχεις φοβο ειναι τοσο μα τοσο φθορα στη ζωη σου

  14. #1769
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Αστα να πανε κ γω γιαυτο φοβαμαι οι κολπικες ποθ κ απο αυτες εχω κ όλοι έχουμε ειναι οκ ακινδινες οπως λενε... Ενοχλητικες μεν αλλα ακίνδυνες... Οι κοιλιακες ομως? Κακος συμβουλες το ιντερνετ αλλα ναι κ γω εχω διαβασςι τα παντα ολα σχεδόν καρδιολόγος εχω γινει... Αυτο καταγραφει μεχρι και 3 χρόνια χτυπους γεροι να μαστε μπας και βρεθει λύση στο θεμα μου... Κατα ταλλα απο.δικη μ Επιλογη εκοψα τσιγαρο εδω κ 3μιση χρονια ελλατωσα το αλκοολ επινα αρκετα και αρχισα να γυμνάζομαι (οχι στα κοκκινα) μιας κ οταν εκανα περσι τις εξετάσεις μου διέκοψαν κ τη γυμναστικη...
    Γενικα θεωρω μεγάλη κατάρα τις αρρυθμιες καθε μερα να εχεις φοβο ειναι τοσο μα τοσο φθορα στη ζωη σου
    Νομίζω όταν είναι μια και μετά κανονικός ρυθμός κάπως συνηθίζεται. Δηλαδή είχα φτάσει σε σημείο παλιά που ελάχιστα αγχωνονουν. Όταν όμως νιώθεις συνεχόμενες ριππες δεν γίνεται να μάθεις να ζεις με αυτές. Εγώ ούτε πίνω ούτε καπνίζω, και χορτοφάγος είμαι οπότε όλο λαχανικά, και γυμναζομουν πολύ και γιόγκα έκανα, και διαλογισμό, και συνεχώς μες στην φύση ειμαι. Αλλά τίποτα δεν βοηθά και αυτό είναι το πιο απελπιστικό. Ότι ξέρεις πως όλα τα κάνεις όπως πρέπει αλλά πάλι νιωθεις όπως νιώθεις.

  15. #1770
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Νομίζω όταν είναι μια και μετά κανονικός ρυθμός κάπως συνηθίζεται. Δηλαδή είχα φτάσει σε σημείο παλιά που ελάχιστα αγχωνονουν. Όταν όμως νιώθεις συνεχόμενες ριππες δεν γίνεται να μάθεις να ζεις με αυτές. Εγώ ούτε πίνω ούτε καπνίζω, και χορτοφάγος είμαι οπότε όλο λαχανικά, και γυμναζομουν πολύ και γιόγκα έκανα, και διαλογισμό, και συνεχώς μες στην φύση ειμαι. Αλλά τίποτα δεν βοηθά και αυτό είναι το πιο απελπιστικό. Ότι ξέρεις πως όλα τα κάνεις όπως πρέπει αλλά πάλι νιωθεις όπως νιώθεις.
    Καλα ναι τερμα απελπισία... Οταν προσπαθείς ειδικά κ αποτελεσμα γιοκ... Αφου κ Γω όταν επινα κ καπνιζα ημουν καλυτερα... Αφου τα εκοψα πλα κμαρχισα εναν πιο υγιή τροπο ζωης χωρις πολλα ξενυχτια κλπ τα επαιξε ο οργανισμός μου κ Άρχισαν τα οργανα... Σιγουρα εφταιγε κ μια κακή δουλειά που μ ετυχε κ ημουν ολο μς. Νεύρα κ δευτερες σκεψεις... Ολα παίζουν ρολο αλλα κ η κακη τύχη των γονιδιων μας... Κ αλλοι πινουν τρωνε ξενυχτανε εχουν αγχος κ Ομως αρρυθμιες μηδεν...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •