αρρυθμίες - αγχος??? - Page 126
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 126 of 132 FirstFirst ... 2676116124125126127128 ... LastLast
Results 1,876 to 1,890 of 1973
  1. #1876
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    2 χρονια περιπου..
    εγω εxει απο τα 28 που τα έχω. εδω και 12 χρονια τωρα. πρεπει να το καταλαβεις απο μονη σου οτι δεν θα παθεις τιποτα. να το ξερεις οτι τα φτερουγισματα ερχονται σε πολλες παραλλαγες. δεν ειναι παντα τα ιδια και αμα νιωθεις κατι νεο θα φοβασαι και θα σε πιανει πανικος. επαθα μια φορα πανικο και πηγα κλινικη τη νυχτα. δεν μου βρηκαν τιποτα. πρεπει να καταληξεις σε ενα γιατρο καρδιολογο και να σε παρακολουθα. αυτος πρεπει να σου γραψει τι θα παιρνεις. καλυτερα να παρεις κανενα χαπι για να νιωθεις καλυτερα. εχει καποια που μπορει να σε βοηθησουν. αυτα που εχεις προκαλουνται απο αγχος. ψηλωνει η αδρελανινη σου και αυτο κανει την καρδια να κτυπα γρηγορα και να εχεις και φτερουγισματα. Σιγουρα κατι σε απασχολει οπως ολους μας και εχεις στρεσσαρει το νευρικο σου συστημα. πρεπει να κατσεις και να γραψεις σε ενα χαρτι πραγματα που σε ενοχλουν και να τα διαβασεις και να προσπαθησεις να τα αποφευγεις.

  2. #1877
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Αυτο που στρεσαρει το νευρικο μου συστημα ειναι η αναμονη της επομενης κρισης...ειμαι συνεχεια στην πριζα μπας και ερθει..ειναι αυτη η φοβια.. και η φοβια της αναμονης του επομενου φτερουγισματος..συνεχεια παιρνω βαθιες ανασες.. καθε 5 λεπτα..αν δεν το κανω νιωθω οτι πνιγομαι και δεν αναπνεω.. ομως οταν το κανω παθαινω υπεραερισμο στο τελος και ο υπεραερισμος προκαλει συμπτωματα οπως ζαλη δυσπνοια ταχυκαρδια κτλ και μολις τα νιωσω να που ερχεται και η κριση πανικου.. και το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να παιρνω χαπια κτλ.. λογω του τι επαθα με το cipralex το διαβασες;;; απο εκει επαθα μεγαλη φοβια στα χαπια και δεν μου περναει με τπτ...

  3. #1878
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Αυτο που στρεσαρει το νευρικο μου συστημα ειναι η αναμονη της επομενης κρισης...ειμαι συνεχεια στην πριζα μπας και ερθει..ειναι αυτη η φοβια.. και η φοβια της αναμονης του επομενου φτερουγισματος..συνεχεια παιρνω βαθιες ανασες.. καθε 5 λεπτα..αν δεν το κανω νιωθω οτι πνιγομαι και δεν αναπνεω.. ομως οταν το κανω παθαινω υπεραερισμο στο τελος και ο υπεραερισμος προκαλει συμπτωματα οπως ζαλη δυσπνοια ταχυκαρδια κτλ και μολις τα νιωσω να που ερχεται και η κριση πανικου.. και το προβλημα ειναι οτι δεν θελω να παιρνω χαπια κτλ.. λογω του τι επαθα με το cipralex το διαβασες;;; απο εκει επαθα μεγαλη φοβια στα χαπια και δεν μου περναει με τπτ...
    ναι το διαβασα. σε βλέπει κάποιος καρδιολόγος?

  4. #1879
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Πηγα σε 3 καρδιολογους..δεν εχω τιποτα.. δεν χρειαζεται να ξαναπαω μου ειπαν.. αρρυθμιες που δεν ειναι επικινδυνες..

  5. #1880
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Και παθαινω και αποπροσωποποιηση καποιες φορες.. πολυ ασχημο και τρομοκρατικο.. νιωθω φοβια που υπαρχω.. λεω που ειμαι τι μου γινεται κτλ.. αλλα ο ψυχολογος μου ειπε οτι ειναι απο το αγχος..

  6. #1881
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Και παθαινω και αποπροσωποποιηση καποιες φορες.. πολυ ασχημο και τρομοκρατικο.. νιωθω φοβια που υπαρχω.. λεω που ειμαι τι μου γινεται κτλ.. αλλα ο ψυχολογος μου ειπε οτι ειναι απο το αγχος..
    Σου εγραψε κάποια φαρμακευτικη αγωγη ο ψυχολογος?

  7. #1882
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Oχι αφου δεν μπορει. Αυτο ειναι δουλεια του ψυχιατρου... με τον ψυχολογο απλα μιλαμε μου μιλαει για τις κρισεις και πως να τις αντιμετωπιζω κτλ.. εσυ τι κανεις για αυτα που εχεις; τα εχεις ακομα; πως βρηκες τροπο να τα αντιμετωπιζεις;;; α και κατι αλλο.. φοβαμαι πολυ παρα πολυ τον θανατο.. συνεχεια φοβαμαι οτι θα πεθανω! Ειδικα οταν εχω φτερουγισμα η μια κριση πανικου..

  8. #1883
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Oχι αφου δεν μπορει. Αυτο ειναι δουλεια του ψυχιατρου... με τον ψυχολογο απλα μιλαμε μου μιλαει για τις κρισεις και πως να τις αντιμετωπιζω κτλ.. εσυ τι κανεις για αυτα που εχεις; τα εχεις ακομα; πως βρηκες τροπο να τα αντιμετωπιζεις;;; α και κατι αλλο.. φοβαμαι πολυ παρα πολυ τον θανατο.. συνεχεια φοβαμαι οτι θα πεθανω! Ειδικα οταν εχω φτερουγισμα η μια κριση πανικου..
    Mε το καιρο μαθαινεις να ζεις με αυτα. Παιρνω φαρμακευτικη αγωγη που μου έγραψε ο γιατρος. Με έχουν βοηθησει και μειωθηκαν τα φτερουγισματα. Αλλα εξαρταται πολυ και με την ψυχολογια σου. Αμα ψυχολογικα δεν εισαι καλα δεν πανα παιρνεις τα καλυτερα φαρμακα παλι θα σε πιανουν. Ενας τρόπος για να τα αντιμετωπισεις ειναι να κανεις το μυαλο σου να ασχολειται με διαφορα πραγματα για να ξεχνιεσαι απο αυτα που σε ενοχλουν.Φοβιες είχα και εγω σαν τις δικες σου. τις αντιμετωπισα μεσο αυτου του forum που ειδα ότι δεν ειμαι ο μονος που το περνα αυτο, διαβασα διαφορα αρθρα καποιων ειδικων γι αυτο το προβλημα που κυριως ειναι προβλημα ψυχολογικο. Εχει ενα αρθρο που διαβασα που ειναι πολυ καλο http://vasilis-cholevas.weebly.com/u...diopatheia.pdf. Διαβασε το.
    Μαγνησιο παρε. κανει καλο στις αρρυθμιες.

  9. #1884
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Ευχαριστω μακαρι να τα καταφερω!

  10. #1885
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Το διαβαζω τωρα και γελαω κιολας.. ειναι ακριβως αυτο που ειμαι.. αν βρεις κι αλλα παρομοια αρθρα η που να ειναι και για κρισεις πανικου κτλ γραψε μου τα σε παρακαλω να τα διαβαζω και οντως βοηθανε πολυ

  11. #1886
    Quote Originally Posted by S91 View Post
    Το διαβαζω τωρα και γελαω κιολας.. ειναι ακριβως αυτο που ειμαι.. αν βρεις κι αλλα παρομοια αρθρα η που να ειναι και για κρισεις πανικου κτλ γραψε μου τα σε παρακαλω να τα διαβαζω και οντως βοηθανε πολυ
    Εχει αρκετα δες τα http://vasilis-cholevas.weebly.com/

    και ειπαμε παρε μαγνησιο απο φαρμακειο. μπορει να σου κανει καλο

  12. #1887
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    29
    Και μαγνησιο και Ω3 μου ειπαν οτι βοηθαει πολυ!

  13. #1888
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    2
    Καλησπέρα σας.Διαβάζω πολύ καιρό τις αναρτησεις σας και καποιες φορες νιωθω ανακουφιση που υπαρχει τοοοσος κοσμος με τα ιδια προβληματα σαν τα δικα μου.Νιωθω οτι δεν ειμαι μονη.Και δεν ειμαι η μονη...Ειμαι 30 ετων.Στα 22 μου επαθα την πρωτη κριση πανικου,επειτα απο την απωλεια φιλου,λογω τροχαιου.Γενικα βιωσα και αλλους θανατους και αρρωστιες μεσα στην οικογενεια μου.Οι κρισεις πανικου με τα χρονια αυξηθηκαν...για καποιο διαστημα με ειχαν αφησει ησυχη...και ερχοταν..και εφευγαν...και ξαναερχοταν...εντελει κατεληξα με ενα ευερεθιστο εντερο και αρρυθμιες.εχω κανει ολες τις εξετασεις(κολονοσκοπησεις, γαστροσκοπησεις,3-4 καρδιολογους)....τιποτα το παθολογικο....ξεκινησα ψυχοθεραπεια...εχω αγχωδη διαταραχη,αρρωστοφοβια και φοβο θανατου...Καθε φορα π εχω αρρυθμιες (δεν κανω πολλες μεσα στη μερα,ουτε καθε μερα),νομιζω πως θα πεθανω,χαλαει ολη η μερα μου,γεμιζω φοβο και πανικο.Ψυχοθεραπεια κανω εδω κ 2 μηνες μονο,νιωθω πως κατι παει να γινει στην αλλαγη σκεψης μου,αλλα μαλλον ειναι πολυ νωρις.Ηθελα απλα να μοιραστω και εγω την ιστορια μου.

  14. #1889
    Quote Originally Posted by Nanig View Post
    Καλησπέρα σας.Διαβάζω πολύ καιρό τις αναρτησεις σας και καποιες φορες νιωθω ανακουφιση που υπαρχει τοοοσος κοσμος με τα ιδια προβληματα σαν τα δικα μου.Νιωθω οτι δεν ειμαι μονη.Και δεν ειμαι η μονη...Ειμαι 30 ετων.Στα 22 μου επαθα την πρωτη κριση πανικου,επειτα απο την απωλεια φιλου,λογω τροχαιου.Γενικα βιωσα και αλλους θανατους και αρρωστιες μεσα στην οικογενεια μου.Οι κρισεις πανικου με τα χρονια αυξηθηκαν...για καποιο διαστημα με ειχαν αφησει ησυχη...και ερχοταν..και εφευγαν...και ξαναερχοταν...εντελει κατεληξα με ενα ευερεθιστο εντερο και αρρυθμιες.εχω κανει ολες τις εξετασεις(κολονοσκοπησεις, γαστροσκοπησεις,3-4 καρδιολογους)....τιποτα το παθολογικο....ξεκινησα ψυχοθεραπεια...εχω αγχωδη διαταραχη,αρρωστοφοβια και φοβο θανατου...Καθε φορα π εχω αρρυθμιες (δεν κανω πολλες μεσα στη μερα,ουτε καθε μερα),νομιζω πως θα πεθανω,χαλαει ολη η μερα μου,γεμιζω φοβο και πανικο.Ψυχοθεραπεια κανω εδω κ 2 μηνες μονο,νιωθω πως κατι παει να γινει στην αλλαγη σκεψης μου,αλλα μαλλον ειναι πολυ νωρις.Ηθελα απλα να μοιραστω και εγω την ιστορια μου.
    Όταν λες ευερεθιστο εντερο εννοεις σπαστικη κολιτιδα?Θέλεις πολυ προσπαθεια για να ξεπερασεις την αρρωστοφοβια και φοβο θανατου. Ασχολεισαι με κάτι? δουλευεις? Η δουλειά κραταει το μυαλο απασχολημενο και ξεχνιεσαι λιγο απο τα προβληματα σου.

  15. #1890
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    2
    Δεν ειναι ακριβως το ιδιο.λογω αγχους απεκτησα ευερεθιστο εντερο (πονους,κολικους κ.α.).και εκανα θεραπεια.ο γαστρεντερολογος μου ειπε να απευθυνθω σε ψυχοθεραπευτη.και ακολουθω αλλη θεραπεια πλεον.μαζι με οοολα αυτα εχω και τις αρρυθμιες.εχω παει 3 φορες σε καρδιολογο τα τελευταια χρονια,σε τρεις διαφορετικους,εχω κανει υπερηχους,καρδιογραφηματα, τριπλεξ...μου λενε οτι η καρδια μου ειναι υγιεστατη και οτι ειναι λογω αγχους.οπως καταλαβαινετε,δεν με πειθουν.ερχονται διαστηματα που γινονται χειροτερες.μπορει οταν αγχωθω,αλλα μπορει κ οταν κανω καποια δουλεια,οταν σκυψω αποτομα,οταν ξαπλωσω...εργαζομαι ναι.αλλα ολη μου η καθημερινοτητα καταστρεφεται μολις οι αρρυθμιες ή οι ταχυκαρδιες εμφανιστουν...τις μισω,δεν με αφηνουν να χαλαρωσω.και υποψην οτι δεν εχω πολλες μεσα στη μερα...ουτε καθε μερα..αλλα οσες εχω,ειναι ικανες να με φοβισουν τοσο πολυ,που στο καπακι μπορει ν παθω κ κριση πανικου απο τον φοβο μου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •