αρρυθμίες - αγχος??? - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 132 FirstFirst ... 210111213142262112 ... LastLast
Results 166 to 180 of 1973
  1. #166
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    Γιάννη
    Αυτό που γράφεις πιο πάνω το έχω ξεκινήσει από το Νοέμβριο. Βλέπω ψυχολόγο , έχω οικογένεια και ο λόγος που ξεκίνησα τις συνεδρίες είναι γιατί είδα οτι μαζί με μένα υπέφεραν και αυτοί. Συμπερασματικά να σας πω οτι αυτό που έχω πετύχει μέχρι σήμερα είναι να μην πανικοβάλλομαι (όσο είναι δυνατόν) όταν συμβαίνουν και να είμαι σε γενικές γραμμές πιο ήρεμος. Βέβαια αυτό που λες με τη σκέψη είναι πλέον γεγονός δηλαδή κάθε μέρα σκέφτομαι την αρρυθμία ακόμα και όταν δεν έχω τις σκέφτομαι. Βέβαια όσο κι αν ακουστεί παράλογο δεν φοβάμαι μην πεθάνω αλλά να μην βασανιστώ έχει στιγμές πού όταν έχω αρρυθμία σκέφτομαι αν είναι να τελειώνομαι Θεέ μου κάντε γρήγορα και σταμάτα να με ταλαιπωρείς. Τώρα γράφω τις πιο τραβηγμένες φάσεις που έχω περάσει. Με την ψυχολόγο μου αυτό τον καιρό προσπαθώ να καταπνίξω τη φοβία που με κρατάει μακριά από δραστηριότητες όπως είναι το γυμναστήριο. Ελπίζω να τα πάω καλύτερα... Και ο λόγος που γράφω εδώ μέσα είναι γιατί όταν μιλάω φεύγει ένα βάρος από πάνω μου και τουλάχιστον όταν μοιράζεσαι κάτι με ανθρώπους που ξέρουν για τι πράγμα μιλάς και οτι δεν είσαι μόνος σου ο σταυρός της ζωής σου είναι ελαφρύτερος.
    Εισαι σε σωστό δρόμο. Η ψυχολογία και η θετική γαλήνια σκέψη θα σε υποβηθησουν, τουλάχιστον θα απαμβλύνουν το πρόβλημα, η καλή ψυχολογική κατάσταση έχει αποδειχθεί ιατρικά ότι βοηθά σε κάθε πρόβλημα υγείας.

    Και μεις ξαλαφρωνουμε εδώ με τα δικά μας και άλλους βοηθαμε να ξαλαφρωσουν. Ο καθενας με τα δικά του κι οπου μπορουμε βοηθαμε.
    γιάννης

  2. #167
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Γιάννη πρόσεξα στο προφίλ σου οτι γράφεις location Κύπρος , είσαι κύπρο?

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    155
    Το ξερεις οτι με το αγχος που εχεις επιβαρυνεισ τη καρδιασου?Απο διατροφη, γυμναστικη, κληρονομικοτητα και καπνισμα πως τα πας?

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Μα εννοειται αυτο,αφου λογω του αγχους εμφανιζονται οι αρρυθμιες η οι πονοκεφαλοι η οτι αλλο σωματικο τελος παντων!!

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Αν ρωτάς εμένα lilium Δεν είμαι υηέρβαρος , γυμνάζομαι περιστασιακά , δεν λαπνίζω εδώ και 5 χρόνια δεν πίνω και στην οικογένεια μου δεν πέθανε κανένας από καρδια

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Niko,εγω δεν ξερω πως τα καταφερα(?)& αψηφισα την βλακεια που σκεφτομουν για το γυμναστηριο.....εχω ξεκινησει εδω & δυο μηνες,δεν μπορω ομως να εξηγησω πως το εκανα αυτο!!!!

  7. #172
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    Γιάννη πρόσεξα στο προφίλ σου οτι γράφεις location Κύπρος , είσαι κύπρο?
    Ναι είμαι Κυπρο. Αν θες στειλε μου προσωπ. μην
    γιάννης

  8. #173
    Τι άλλο πρέπει να κάνω ποιά, μέχρι και ηλεκτροφυσικό έλεγχο έχω σκεφτεί να κάνω.
    panospeggy αυτό με τον ηλεκτροφυσιολογικό έλεγχο μου το πρότειναν κι εμένα γιατι σε όολες τις άλλες εξετάσεις δε μου έχουν βρει τίποτα. Ξέρεις κάτι παραπάνω για αυτό ή κάποιος άλλος εδωμέσα??Είναι πολύ ακριβή εξέταση απότι έμαθα και δεν νομίζω να τη κάνω. Αν είναι μόνο ψυχολογικά τα αίτια γιατί να δώσω τόσα λεφτά..απ την αλλη βεβαια ίσως να σου λείνει το πρόβλημα μια κι έξω. Δε ξέρω όμως γιατί δε μου φαίνεται τόσο απλό όσο τα holter και τα triplex.

  9. #174
    Quote Originally Posted by trelokotsos View Post
    panospeggy αυτό με τον ηλεκτροφυσιολογικό έλεγχο μου το πρότειναν κι εμένα γιατι σε όολες τις άλλες εξετάσεις δε μου έχουν βρει τίποτα. Ξέρεις κάτι παραπάνω για αυτό ή κάποιος άλλος εδωμέσα??Είναι πολύ ακριβή εξέταση απότι έμαθα και δεν νομίζω να τη κάνω. Αν είναι μόνο ψυχολογικά τα αίτια γιατί να δώσω τόσα λεφτά..απ την αλλη βεβαια ίσως να σου λείνει το πρόβλημα μια κι έξω. Δε ξέρω όμως γιατί δε μου φαίνεται τόσο απλό όσο τα holter και τα triplex.
    εγώ σκέφτομαι μέχρι και στεφανιογραφία να κάνω. Ο ηλεκτροφυσικός έλεγχος όπως και η στεφανιογραφία είναι μια επεμβατική μέθοδος όπου θα σου εισχωρήσουν κάποια ηλεκτρόδια μέσα από το δέρμα και θα εξετάσουν αν προκαλούνται αρρυθμίες και υπο ποιές συνθήκες.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Βρε παιδια,για να καταλαβω,αυτη η εξεταση ειναι για οσους δεν μπορουν να δουν τις αρρυθμιες αλλιως?

  11. #176
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Βρε παιδια,για να καταλαβω,αυτη η εξεταση ειναι για οσους δεν μπορουν να δουν τις αρρυθμιες αλλιως?
    Ο ηλεκτροφυσικος ελεγχος ειναι οταν δεν μπορει το χολτερ να εντοπισει τις αρρυθμιες οποτε οι γιατροι προκαλουν στο αιμοδυναμικο εργαστηριο καθε φυσεως αρρυθμιες και βλεπουν απο που προερχονται.
    Η στεφανιογραφια εντοπιζει ποιες αρτηριες εχουν βουλωσει και κατα συνεπεια δειχνει την στεφανιαια νοσο αν υπαρχει.

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Η στεφανιαια νοσο δεν εχει σχεση με τις αρρυθμιες,ετσι δεν ειναι?Απ οτι θυμαμαι απ τους γιατρους που εχω ρωτησει....

  13. #178
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Η στεφανιαια νοσο δεν εχει σχεση με τις αρρυθμιες,ετσι δεν ειναι?Απ οτι θυμαμαι απ τους γιατρους που εχω ρωτησει....
    Έχουν σχέση κυρίως μετά από έμφραγμα όμως. Η στεφανιαία νόσος δεν έχει αρρυθμίες αλλά στηθάγχη. Και όταν λέμε στηθάγχη δεν εννοούμαι τα απλά τσιμπήματα που νιώθουμε στιγμιαιά ή για πολύ ώρα. Είναι ένα αφόρητο πιεστικό αίσθημα που εντοπίζεται οπισθοστερνικά και επεπτείνεται στο αριστερό χέρι, μερικές φορές στο θώρακα στο σαγόνι κλπ. Κρατάει από 1 εως 10-15 λεπτά περίπου.
    PANH, έχεις ποτέ νιώσει έκτακτη συστολή μαζί με σφυροκόπημα στιγμαίο στο θώρακα και σαν στιγμιαία ζαλάδα?

  14. #179
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Οταν λες σφυροκοπημα.....?

  15. #180
    PANH ο ηλεκτροφυσιολογικός έλεγχος απότι έχω καταλάβει μπορεί να πραγματοποιηθεί όταν οι έκτακτες συστολές και οι ταχυκαρδίες γίνονται χωρίς να έχει διαπιστωθεί κάποια καρδιοπάθεια κάνοντας όλες τις άλλες τις λίγο πολύ γνωστές εξετάσεις. Κατα τ άλλα είναι όπως λεει panospeggy

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •