αρρυθμίες - αγχος??? - Page 130
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 130 of 132 FirstFirst ... 3080120128129130131132 LastLast
Results 1,936 to 1,950 of 1973
  1. #1936
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Καλησπερα παιδια..υποφερω κι εγω απο εκτακτες συστολες και μου εχει πει ο καρδιολογος μου οτι δεν ειναι τιποτα και να μην ανησυχω..πως να μην ανησυχω ρε παιδια οταν σταματαει για λιγο η καρδια και ξαναρχιζει?πως γινεται να ειναι εντελως αθωω?ταλαιπωρουμε εδω και πολυ καιρο και καθε φορα νομιζω οτι θα πεθανω..δεν εχω ζωη πια φοβαμαι να κανω το οτιδηποτε
    Καί εγώ το είχα αυτό για 8μηνες.... Είναι τρελό συναισθημα.
    Μου πέρασε... έχω την εντύπωση ότι ήταν τό συσσωρευμένο άγχος...
    Με το το που πήγα καρδιολόγο καί αφού έκανε όλες τις εξετάσεις μου είπε ότι έχω τίποτα σταμάτησαν όλα.

  2. #1937
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλημερα..κι εμενα απο το αγχος μου ειπε οτι ειναι..κοιταξε την καρδια μου και μου ειπε οτι δεν εχω απολυτως τιποτα και να παω σε ψυχολογο..μου ειπε να παιρνω χαπια βαλεριανας αλλα δεν μου κανουν κατι..μια βαλβιδα λεει δεν λειτουργει σωστα αλλα να μην ανησυχω γιατι δεν θα παθω απολυτως τιποτα απο αυτο μονο που θα με ταλαιπωρει..μου εχει δωσει το lopressor να παιρνω μου περνανε οι αρρυθμιες και μετα απο λιγες μερες νατες παλι..οταν κανει αυτες τις διακοπες η καρδια ζαλιζομαι και νομιζω οτι θα λιποθυμισω..ειμαι 38 χρονων και βασανιζομαι 10 χρονια..πρωτα με πιανανε μια στο τοσο..τωρα εχει γινει σχεδον καθημερινο φαινομενο..δεν την παλευω αλλο κι ας λενε οτι δεν ειναι επικινδυνο

  3. #1938
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Αγαπητοί καλησπέρα! Εγώ το τελευταίο διάστημα αντιεμτωπίζω θέμα με το στομάχι μου (χρόνια ήπια γαστρίτιδα & Οισοφαγιτιδα) και όποτε φάω έστω και μια μικρή ποσότητα από κάτι που θα με πειράξει (γλυκό, μακαρόνια,) ή πιω ένα ποτήρι αλκοόλ με ταλαιπωρούν ταχυπαλμίες....σε σημείο που έχω κουραστεί και βαρεθει....για παράδειγμα σήμερα έφαγα κάτι βλακείες και έχω ταχυπαλμίες (88-102 παλμούς)....έχετε αντιμετωπίζει κάτι παρόμοιο πέραν των έκτακτων;;
    Να σημειώσω οτι όλοι οι καρδιολογικοί μου έλεγχοι είναι φυσιολογικοί και δεν έχω κουράγιο να ξανατρέχω σε καρδιολόγο....βαρέθηκα...

  4. #1939
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Ταχυπαλμιες οχι..εγω προσωπικα εχω πολυ σπανια ταχυπαλμιες..εμενα με βασανιζουν πολυ οι εκτακτες..απο την στιγμη που ο καρδιολογικος σου ελεγχος ειναι φυσιολογικος μαλλον θα πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικη στο τι τρως και τι πινεις..εχεις δοκιμασει να μην τρως πραγματα που σε ενοχλουν?για αυτο το προβλημα τι σου εχει πει ο γιατρος σου?

  5. #1940
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Ο Καρδιολογος μου λέει ότι είμαι μια χαρά όσον αφορά το κομμάτι της καρδιάς ενώ ο γαστρεντερολόγος να προσέχω τη διατροφή…μικρά και συχνά γεύματα, κλασικά…

  6. #1941
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Τελεια..κανε οτι σου ειπε ο γιατρος σου σχετικα με την διατροφη και σιγουρα θα δεις μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο

  7. #1942
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Καλημερα..κι εμενα απο το αγχος μου ειπε οτι ειναι..κοιταξε την καρδια μου και μου ειπε οτι δεν εχω απολυτως τιποτα και να παω σε ψυχολογο..μου ειπε να παιρνω χαπια βαλεριανας αλλα δεν μου κανουν κατι..μια βαλβιδα λεει δεν λειτουργει σωστα αλλα να μην ανησυχω γιατι δεν θα παθω απολυτως τιποτα απο αυτο μονο που θα με ταλαιπωρει..μου εχει δωσει το lopressor να παιρνω μου περνανε οι αρρυθμιες και μετα απο λιγες μερες νατες παλι..οταν κανει αυτες τις διακοπες η καρδια ζαλιζομαι και νομιζω οτι θα λιποθυμισω..ειμαι 38 χρονων και βασανιζομαι 10 χρονια..πρωτα με πιανανε μια στο τοσο..τωρα εχει γινει σχεδον καθημερινο φαινομενο..δεν την παλευω αλλο κι ας λενε οτι δεν ειναι επικινδυνο
    Ακριβώς το ίδιο!!! Ακριβώς!!
    Έχω πάψει να ζω τη ζωή μου σαν άνθρωπος. Έχω 3 μικρά παιδιά και δεν τα χαίρομαι!! Δεν χαίρομαι τίποτα. Περιμένω πότε αυτό το πράγμα θα με τελειώσει... Έχω και εγώ lopresor αλλά δεν έχω πάρει πάρα μόνο 1 φορά. Μου είπε ο γιατρός πως αν τα ξεκινήσω θέλει μετά από 4 μέρες σταδιακή διακοπή και δεν τα έχω πάρει. Σε 2 δυνατές κρίσεις πήρα Xanax και ηρέμησε μετά από ώρα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Υποφέρω. Λυπάμαι εμένα και τα παιδιά μου που δεν βλέπουν τη μαμά χαρούμενη.

  8. #1943
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπερα..μην το κανεις αυτο εχεις μικρα παιδακια..ξερω ειναι πολυ δυσκολο γιατι το παθαινω συχνα και σε καταλαβαινω..το lopresor εχω ακουσει οτι με τον καιρο προκαλουν παρενεργειες αλλα το παιρνω γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως.. προσπαθησε οσο μπορεις οταν σε πιανουν αυτες οι παλιο αρρυθμιες να μενεις ψυχραιμη οσο μπορεις..σκεψου τα παιδακια σου..και το κυριοτερο ΟΧΙ πανικο..σου ευχομαι οτι καλυτερο σε σενα και στα παιδακια σου

  9. #1944
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Niki View Post
    Καλησπερα..μην το κανεις αυτο εχεις μικρα παιδακια..ξερω ειναι πολυ δυσκολο γιατι το παθαινω συχνα και σε καταλαβαινω..το lopresor εχω ακουσει οτι με τον καιρο προκαλουν παρενεργειες αλλα το παιρνω γιατι δεν μπορω να κανω αλλιως.. προσπαθησε οσο μπορεις οταν σε πιανουν αυτες οι παλιο αρρυθμιες να μενεις ψυχραιμη οσο μπορεις..σκεψου τα παιδακια σου..και το κυριοτερο ΟΧΙ πανικο..σου ευχομαι οτι καλυτερο σε σενα και στα παιδακια σου
    Δεν μπορώ. Ειλικρινά. Δεν μπορώ είναι πάνω από μένα. Με πιάνει πανικός. Κάποιες φορές νιώθω ζάλη όπως το περιέγραψες για δευτερόλεπτα. Λέω πάει τέλος. Εσένα ο γιατρός τι σου λέει? Πλέον νιώθω πως πρέπει να ξεκινήσω αγωγή με αγχολυτικα μήπως λίγο ηρεμισω!! Κάτι πρέπει να γίνει. Έχω σκεφτεί έντονα να βάλω εμφυτεύσιμο Holter για να με παρακολουθεί συνέχεια έτσι ώστε να είναι σίγουρος ο γιατρός για το αν είναι ακινδυνες ή όχι. Μήπως νιώσω πιο ήρεμη. Ένα θαύμα ελπίζω

  10. #1945
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Ουτε εγω μπορω..εχεις δικιο απο την μια αλλα απο την αλλη αν μας πιανει πανικος γινομαστε χειροτερα..εγω οταν ειμαι σπιτι νομιζω οτι ειμαι καλα..οταν βγαινω να παω καπου νομιζω οτι θα παθω κατι και θα πεθανω κι οταν αρχισω να σκεφτομαι ετσι με πιανει η καρδια μου ζαλιζομαι και νομιζω οτι θα λιποθυμησω..το μυαλο παιζει πολλα παιχνιδια..εμενα μου εχει πει ο γιατρος οτι ειναι απο το αγχος μου οτι η καρδια μου δεν εχει απολυτως τιποτα και να παω σε ψυχολογο..μια βαλβιδα μονο δεν λειτουργει σωστα αλλα λεει δεν ειναι προβλημα ουτε θα παθω κατι απο αυτο ή απο τις εκτακτες συστολες..πριν χρονια εκανα μια επεμβαση στην καρδια γιατι ειχα τρυπα στην καρδια(ετσι μου το ειπανε)και εβαλα "ομπρελα"..απο τοτε με πιανουν συχνα αρρυθμιες αλλα ειναι καθαρα απο το αγχος μου..

  11. #1946
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Grecia
    Posts
    11
    6 χρονια τωρα...και συνεχιζω . Καθε μερα εκτακτες..μονες, διπλες, τριπλες, κατι πενταλεπτα διαολεμανα, αλλα ευτυχως σπανια. Δεν εχει περασει ουτε μια μερα χωρις η καρδια μου να χοροπηδαει. Δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα. Εγω στοχευω σε κατι πιο βαθυ μπας και καταλαβω τι μου γινεται γενικα...ολα αυτα ειναι συμπτωματα που εξωτερικευει η ψυχη και μεσω του νευρικου συστηματος μας εχει συνεχεια στο alert..Καλη δυναμη .Η απαντησεις δεν ειναι στη καρδια αλλα σε αυτο που ειμαστε και εχουμε φιμωσει για πολλα χρονια τωρα.

  12. #1947
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλημερα..εχεις απολυτο δικιο..παντως ρε παιδια οσο ακινδυνες και να ειναι οσα χρονια και να τις εχουμε αυτες τις σιχαμενες αρρυθμιες δεν συνηθιζονται με τιποτα..και δεν υπαρχει καποια λυση..το μονο που μου λενε οπως και στους περισσοτερους εδω μεσα στο φορουμ ειναι να παμε στον ψυχολογο..δεν μπορει να κανει κατι ο καρδιολογος και θα μπορεσει ο ψυχολογος?μαλλον επειδη ειναι απο αγχος..

  13. #1948
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Εγώ πάλι δεν δέχομαι με τίποτα πως είναι από το άγχος. Δεν μπορώ να το ακούω εκνευρίζομαι απίστευτα. Δηλαδή όλος ο κόσμος ο οποίος υποφέρει από άγχος έχει αρρυθμίες? Όχι. Ο δικός μου καρδιολόγος πάντως δεν μου χει πει ποτε για ψυχολόγο. Απλά να μην φοβάμαι όταν συμβαίνει και να λέω πως είναι ακινδυνες! Ναι καλά... Το άλλο με τον τοτο? Εντωμεταξύ β αναστολείς δεν θέλω να αρχίσω και νομίζω πως έχει αρχίσει να μου στρίβει.

  14. #1949
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπερα..εκει το αποδιδουν ολοι..στο αγχος..κι εγω τσαντιζομαι οταν μου λενε οτι ειναι απο το αγχος αλλα δεν μπορω να κανω κατι..απο την στιγμη λενε που δεν εχουμε καποιο προβλημα στην καρδια ειναι αγχος και να απευθυνθω σε ψυχολογο..τουλαχιστον ο δικος μου καρδιολογος ετσι λεει..β αναστολεις ουτε εγω ηθελα αλλα παιρνω οταν με πιανουν αρρυθμιες..το αποφευγω οσο μπορω αλλα οταν δω οτι δεν παλευεται παιρνω lopressor για 4 μερες και το κοβω σταδιακα..εγω δεν ξερω αν ειναι ακινδυνες ή οχι οι αρρυθμιες αλλα οταν τις νιωσεις μονο ακινδυνες δεν μπορω να τις πω..

  15. #1950
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Καλησπέρα σε όλους κ όλες. Εγώ έχει τον τελευταίο καιρό που νιώθω τις έκτακτες πιο έντονα. Ή μάλλον με μεγαλύτερη διάρκεια. Εμένα όταν με πιάνουν οι έκτακτες είναι σαν να μου κόβεται η αναπνοή. Δεν μπορώ να πάρω ανάσα κ κάποιες φορές , τώρα τελευταία ειδικά, με πιάνει η μία πίσω από την άλλη, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανασανω. Εκεί λοιπόν με πιάνει ο πανικός. Τώρα πεθαίνω, λέω, αρχίζω ανεβάζω σφυγμούς, ιδρώνω κ όλα τα σχετικά. Σε απλό καρδιογράφημα κ υπέρηχο όλα καλά. Είναι εξωκαρδιακες , μου είχε πει ο καρδιολόγος μου. Το παλεύω παιδιά....μου έχει δώσει τα Concor των 10 mg κ μου είχε πει να παίρνω μισό χάπι οπότε τις νιώθω εντονα. Με βοηθάει θα έλεγα, αλλά τώρα τελευταία τις νιώθω με μεγάλη διάρκεια. Προχθές την Παρασκευή που με έπιασαν, έβαλα τα κλάματα. Έλεγα στον σύζυγό μου ότι δεν αντέχω να ζω άλλο έτσι. Να μην μπορώ να χαρώ , να είμαι χαλαρή. Την πρώτη μου κρίση πανικού την είχα στα 24 μου. Τώρα είμαι 45. Τις έκτακτες τις απέκτησα στα 30 μου. Από τότε προσπαθώ, αλλά τίποτα δεν γίνεται. Ναι, έχω άγχος...πολύ άγχος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •