αρρυθμίες - αγχος??? - Page 132
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 132 of 132 FirstFirst ... 3282122130131132
Results 1,966 to 1,973 of 1973
  1. #1966
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Fokavala View Post
    Τις έκτακτες σε δευτερο χρόνο θα δω πως θα τις παλεψω... Τα επεισόδια δεν αντέχω άλλο. Δε γίνεται να ζω με τον φόβο. Οπότε θα χτυπήσω το κακό στη ρίζα του
    Να το κάνεις. Δεν ξέρω αν έχεις ήδη απευθυνθεί σε αρρυθμιολογο. Να σου πω μια τεράστια αλήθεια μου, ο πανικός που ζω από τις έκτακτες δεν πιάνει μία σε σχέση με αυτό που ζουσα με τις ταχυκαρδιες. Και το ζουσα από 12 ετών έως τα 39!!
    Οι έκτακτες είναι κόλαση καθημερινή. Λέω τώρα θα πεθάνω.. Εσύ τις νιώθεις? Στο λαιμό? Σου φέρνουν κάποιες φορές ζάλη δευτερολεπτων? #

  2. #1967
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Να το κάνεις. Δεν ξέρω αν έχεις ήδη απευθυνθεί σε αρρυθμιολογο. Να σου πω μια τεράστια αλήθεια μου, ο πανικός που ζω από τις έκτακτες δεν πιάνει μία σε σχέση με αυτό που ζουσα με τις ταχυκαρδιες. Και το ζουσα από 12 ετών έως τα 39!!
    Οι έκτακτες είναι κόλαση καθημερινή. Λέω τώρα θα πεθάνω.. Εσύ τις νιώθεις? Στο λαιμό? Σου φέρνουν κάποιες φορές ζάλη δευτερολεπτων? #
    Εγώ μετά την προχθεσινή κρίση με 200 παλμούς που κράτησε 2 ώρες για κάποιο λόγο δεν τις πολύ νιώθω τις έκτακτες. Και πάλι καλά γιατί το τελευταίο holder έδειξε 10000 το 48ωρο.

  3. #1968
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Καλησπέρα και από εμένα!Τον Αύγουστο ένιωσα για πρώτη φορά πολλές αρρυθμίες οι οποίες κράτησαν περίπου 8 με 10 μέρες και έφυγαν μονες τους. Είχα πάει βέβαια σε καρδιολόγο ο οποίος δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό. Μετά από δύο μήνες στα μέσα Οκτωβρίου επανήλθαν ακόμη πιο έντονες. Έβαλα χολτερ το οποίο κατέγραψε 14000 αρρυθμίες οι περισσότερες δίδυμιες. Μου έδωσε ο καρδιολόγος μαγνησιο και ένα χάπι αλλά πριν προλάβω να τα πάρω έφυγαν πάλι μόνες τους μέσα σε 8 με 10 μέρες και αυτήν την φορά. Έχω γενικά κάτι θεματακια με το στομάχι όχι κάτι πολύ έντονο αλλά θα μπορούσε πχ μια γαστριτιδα να προκαλέσει αρρυθμίες? Επίσης ξεκίνησα μια σειρά εξετάσεων στον ενδοκρινολογο και μετά σειρά έχει ο γαστρεντερολογος για να δούμε τι φταίει. Το θέμα είναι ότι έφαγα σήμερα κάτι βαρύ και άρχισαν πάλι και έχω απελπιστεί στην ιδέα ότι θα τραβήξω πάλι όλο αυτό με τις έκτακτες. Είναι μαρτύριο, είναι πολλές και έντονες.

  4. #1969
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Elenaki30 View Post
    Καλησπέρα και από εμένα!Τον Αύγουστο ένιωσα για πρώτη φορά πολλές αρρυθμίες οι οποίες κράτησαν περίπου 8 με 10 μέρες και έφυγαν μονες τους. Είχα πάει βέβαια σε καρδιολόγο ο οποίος δεν βρήκε κάτι ανησυχητικό. Μετά από δύο μήνες στα μέσα Οκτωβρίου επανήλθαν ακόμη πιο έντονες. Έβαλα χολτερ το οποίο κατέγραψε 14000 αρρυθμίες οι περισσότερες δίδυμιες. Μου έδωσε ο καρδιολόγος μαγνησιο και ένα χάπι αλλά πριν προλάβω να τα πάρω έφυγαν πάλι μόνες τους μέσα σε 8 με 10 μέρες και αυτήν την φορά. Έχω γενικά κάτι θεματακια με το στομάχι όχι κάτι πολύ έντονο αλλά θα μπορούσε πχ μια γαστριτιδα να προκαλέσει αρρυθμίες? Επίσης ξεκίνησα μια σειρά εξετάσεων στον ενδοκρινολογο και μετά σειρά έχει ο γαστρεντερολογος για να δούμε τι φταίει. Το θέμα είναι ότι έφαγα σήμερα κάτι βαρύ και άρχισαν πάλι και έχω απελπιστεί στην ιδέα ότι θα τραβήξω πάλι όλο αυτό με τις έκτακτες. Είναι μαρτύριο, είναι πολλές και έντονες.
    Καλησπέρα, ο γαστρεντερολογος μου είπε ότι οι έκτακτες συστολες (αρρυθμίες) μπορούν να δικαιολογηθουν από γαστριτιδα ή κάποια διαφραγματοκοιλη. Οπότε καλά θα κάνεις να πας σε ένα γαστρεντερολογο να κάνεις μια γαστροσκοπιση να το ελέγξεις. Επίσης και ο θυρεοειδής μπορεί να δικαιολόγησει έκτακτες συστολες.

  5. #1970
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    3
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα το ψάξω άμα είναι και σε γαστρεντερολογο γιατί αλλιώς πρέπει να κάνω και άλλες εξετάσεις όσον αφορά την καρδιά. Πιο εξειδικευμενες..

  6. #1971
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Καλημέρα παιδιά, έκανα το ablation με 97% επιτυχια από ότι μου είπε ο γιατρός. Νιώθω λίγο σαν να με πάτησε φορτηγό, το πρωί που ξυπνάω ανεβάζω λίγο παραπάνω παλμούς ειδικά όταν σηκωθώ όρθια αλλά μου είπε ο γιατρός ότι τον πρώτο καιρό θα συμβαίνει αυτό και μου έδωσε μισό inderal το οποίο βοηθάει όντως πολύ. Απλά ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει κάνει στο παρελθόν, μετά από ποσό καιρό είχατε σεξουαλικη επαφή χωρίς να υπάρχει φόβος με τους παλμούς ή με το να ανοίξει η αρτηρία?

  7. #1972
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by LORA17 View Post
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ.ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΓΙΑ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ...ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ!ΔΕΝ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ?ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ....?ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ..
    Όταν λες άδειασμα Εγω το παθαίνω αλλιώς με πιανει στιγμιαία δύσπνοια 1 δεύτερο και μετα παλμος κενο παλμος κενο και μετα κανονικά το καταλαβαινω αμα βάλω το χερι μ στο λαιμό μου να πιάσω παλμους

  8. #1973
    Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by trelokotsos View Post
    Επειδη το θεμα αυτό το έχω ψάξει πολύ, η πιο 'σοβαρη' εκδοχή που άκουσα για το προβλημα μας απο καρδιολογο, η τουλαχιστον μια που εμενα καπως με επεισε και με ανακουφισε είναι ότι το προβλημα δεν ειναι οργανικό, δηλαδή δεν έχει καποια ιδιομορφια η καρδια αλλα αφορά το ηλεκτρικό σύστημα της καρδιάς, δηλαδή για κλάσματα του δευτερολέπτου η παροχή της καρδιάς δε γίνεται από την 'διαδρομή' που πρέπει να γίνεται συνήθως αλλά από μια άλλη συντομότερη οδό και γι αυτό νιώθουμε την καρδιά μας σαν να χάνει ένα χτύπο. Δυστυχώς αυτό μπορει να συμβεί και μια και 2 φορές συνεχόμενες κι έτσι το νιώθουμε κάπως διαφορετικά, σαν να ταρακουνιέται η καρδιά. Δεν είναι όμως καθόλου επικίνδυνο, δε μπορεί να πει κανείς σε τι οφείλεται ακριβώς αλλα σίγουρα οι γνωστές αιτίες (αγχος, καφες, αλκοολ κλπ) επιδεινώνουν την κατάσταση. Επίσης το 90% των ανθρώπων έχουν έκτακτες απλώς δε το καταλαβαίνουν. Εμείς δυστυχώς ανήκουμε στο 10% .
    Εγω έπαθα στιγμιαία δύσπνοια τ δευτερολέπτου πιάνω σφυγμό παλμος κενο παλμος κενο κ Μέτα κανονικά επανηλθε αλλα τα κενά μ φάνηκαν πολυ μεγάλα 2 Δευτέρα τρομοκρατήθηκα κ φοβαμε μη. Ξαναγινει στα χολτερ π βρήκανε 13 δν Καταλαβα καμια

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •