αρρυθμίες - αγχος??? - Page 28
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 28 of 132 FirstFirst ... 1826272829303878128 ... LastLast
Results 406 to 420 of 1973
  1. #406
    Κι εγώ το παθαίνω αυτό που λες ακριβώς. Δεν έχω καταφέρει να το αντιμετωπίσω. Έχω πάει άπειρες φορές σε καρδιολόγους έχω κάνει όλες τι εξετάσεις και πολλές φορές έχω πάει στο νοσοσκομείο την ώρα της κρίσης χωρίς να μου βρουν τίποτα. Παρόλα αυτά εξακολουθώ να το παθαίνω. Τι να πω, εγώ δεν είμαι πάντως και από τους πολύ αισιόδοξους του forum :) Μαλλον πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτό.

  2. #407
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1
    Καλησπέρα κι απο μένα.Θα ήθελα κι εγώ να σας πω το πρόβλημα μου.Νομίζω οτι έτσι θα νιώσω λίγο καλύτερα μιας και αυτά που θα γράψω θα τα διαβάσουν άτομα που μπορούν να με καταλάβουν.¨Οχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί μπορεί να έχετε παρόμοιες εμπειρίες.Δουλεύω αρκετά χρόνια σε μια τράπεζα.Τον τελευταίο χρόνο όμως άλλαξαν πολύ οι συνθήκες δουλειάς μου προς το χειρότερο και πλέον έχω διάφορα θεματάκια.Έχει συσωρευτεί πάρα πολύ πίεση και νομίζω οτι πλέον ξεχύλισε.Ας τα πάρουμε απο την αρχή.Πριν κανά χρόνο μετά απο 2,3 βδομάδες έντονης πίεσης στη δουλειά,ένιωσα ένα πλάκωμα στη καρδιά την ώρα της δουλειάς.Κατευθείαν έφυγα για νοσοκομειο(ιδιωτικό) στο οποίο με ξετυνάξανε.Να μη ξεχάσω 2 ,3 μήνες πριν το περιστατικό είχα κάνει προληπτικά κόπωση και triplex.Ολα φυσιολογικά.Όλα φυσιολογικά και στο νοσοκομείο.Και μου κάνανε οτι εξετάσεις υπάρχουν.Μέχρι και ένα είδος αξονικής στη καρδιά.Αυτο που θέλω να πω είναι οτι δομικά η καρδιά μου δεν έχει κανένα πρόβλημα.Το θέμα είναι οτι απο το νοσοκομείο και μετά και μέχρι σήμερα με κάποιες περιόδους παύσης,νιώθω κάποια πράγματα.Νιώθω ώρες ώρες ένα κενό στο στήθος και το επόμενο δευτερόλεπτο έναν δυνατό χτύπο.Είναι αρρυθμίες.Επίσης στη δουλειά το μυαλό μου δουλεύει συνέχεια γύρω απο το αν θα πάθω κάτι σοβαρό.Νιώθω σφιξίματα στη πλάτη,στα πλευρά πολλες φορές σα να μαγκώνει το στόμα και άλλες φορές όταν κορυφώνεται αυτή η υπερδιέργεση να ξεκινά ένα κάψιμο απο το στομάχι και να μου δι΄νει μία δυνατή στο στήθος και να με ακινητοποιεί.Δεν μπορείται να φανταστείτε τρόμο.Συνήθως αυτά τα πετάγματα στο στήθος εντείνονται οταν έχω φάει και πάω να ξαπλώσω.Εκεί γίνεται χαμός.Όταν σηκώνομαι ρεύομαι και νιώθω καλύτερα.Νόμιζα οτι έχω πρόβλημα με το στομάχι.Πήγα έκανα γαστροσκόπηση τίποτα κι εκεί.Είχα πάει βέβαια σε περίοδο που δεν είχα τα συμπτώματα.Για να μην πολυλογώ άλλο επειδή 2 βδομάδες τώρα νιώθω τα ίδια πήγα ξανα τη Δευτέρα σε άλλο καρδιολόγο.Πάλι το triplex ήταν καθαρό αλλα αυτη τη φορά μου έβαλε και holter.To holter έδειξε 290 έκτακτες το 24ωρο.Ο γιατρός μου είπε οτι δεν είναι πολλές.Επίσης έδειξε κάποια βραχέα επεισόδια υπεκοιλιακής ταχυκαρδίας κατω απο 6 sec.Μου είπε οτι είναι απο το νευρικό σύστημα κι οτι με τη πίεση αυτή ωθείς την καρδιά σου λειτουργικά να έχει κάποιες αρρυθμίες και ταχυκαρδίες.Μου έδωσε κι ένα φάρμακο να πάρω για να ρίξει λίγο ρυθμούς ο οργανισμός.Εγώ όμως έχω ανησυχήσει και έχω κλείσει να πάω και σε έναν αρρυθμιολόγο απο βδομάδα.¨Εχει κανέις σας παρόμοιες εμπειρίες?Ρε παιδιά δε μπορώ άλλο.Θέλω να ηρεμήσω λίγο.Εχω κουραστεί και το πιο σημαντικό έχω κουράσει τη γυναίκα μου και τους γονείς μου.Δε μπορώ άλλο να ασχολούμε με αυτά.Δεν μπορώ να ζήσω τη ζωή μου.Αν και ο γιατρός την επόμενη βδομάδα μου πει ότι λόγω άγχους γίνονται όλα αυτά και οτι δεν έχει τίποτα παθολογικό η καρδιά μου τότε θα επισκεφτω κάποιον ψυχολόγο να το πολεμήσω αλλιώς.Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που με διαβάσατε!

  3. #408
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    ΟΛΑ ειναι ψυχοσωματικα,ΟΛΑ!Εγω που τις ειχα 4μιση χρονια,μου παιδεψαν τη ζωη,με τσακισαν οι καταραμενες αρρυθμιες & απ αυτες ξεκινησε ο φαυλος κυκλος μου με τις φοβιες....καθε μερα ειχα & κατι....νεα κοπελα,μια χαρα και να εχω τα παντα!Τι μαρτυριο.....αυτες τις 3 μερες εχουν εμφανιστει παλι,ειχα πολυ καιρο να τις νιωσω,και με ξαναθυμηθηκαν.....βαρανε ΟΛΗ μερα!Ποσο κουραστικο ειναι Θεε μου!!!!

  4. #409
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    14
    Μυρτώ, επιβεβαιώνω αυτό που λέει η ΡΑΝΗ και ο Νίκος.δες αυτό το πολύ ενδιαφέρον άρθρο του κουρυφαίου καρδιολόγου Κρεμαστινού. - http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=8912


    "Οι προϋποθέσεις για να δημιουργηθούν θανατηφόρες αρρυθμίες είναι η ύπαρξη ενεργούς στεφανιαίας νόσου, καρδιακής ανεπάρκειας, μυοκαρδίτιδας ή γενικότερα μυοκαρδιοπαθειών."


    κάνε ένα triplex,τεστ κοπώσεως, καρδιογράφημα, κάνε θυροειδή και γενική αίματος (ζάχαρο, χοληστερίνες) και αν αυτά είναι καλά σημαίνει ότι εσύ στην ηλικία των 20 ετών δεν έχεις κανένα πρόβλημα καρδιάς. κανένα. το άγχος μέσω του μυαλού σωματοποιεί πολλά πράγματα. κάποια πράγματα δεν έχουμε λύσει μέσα μας για αυτό , όλα αυτά τα ψυχοσωματικά.

    διάβασε και ένα άλλο καταπληκτικό άρθρο του Κρεμαστινού σχετικά με το άγχος και την καρδιά. - http://www.idrasis.gr/article.asp?ar...tID=25&pubID=1

    "Ψυχικές διαταραχές και καρδιοπάθειες. Περίεργη σχέση. Η αγχώδης νεύρωση, μια απλή ψυχική διαταραχή μπορεί να εκδηλώνεται με συμπτώματα, που μοιάζουν με τα συμπτώματα του καρδιοπαθούς και οδηγούν τον ασθενή να πιστεύει ότι πράγματι πάσχει από σοβαρή καρδιοπάθεια, με αποτέλεσμα να χειροτερεύει δραματικά η ψυχική του κατάσταση."

    "Άλλες φορές πάλι, ο νευρωτικός ασθενής αισθάνεται πόνο στο στήθος ή ότι η καρδιά του σκιρτά μέσα στο στήθος του. Ο πόνος στο στήθος, συνήθως, είναι άτυπος και δεν εμφανίζει καμία ομοιότητα με τη στηθάγχη ή άλλους καρδιακούς πόνους. Το σκίρτημα της καρδιάς οφείλεται σε έκτακτες συστολές της καρδιάς, που συνήθως είναι αποτέλεσμα ενός ψυχικού stress."

  5. #410
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    9
    ολα ειναι ψυχοσωματικα πρέπει να πας σε ψυχοθεραπευτή

  6. #411
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου μαλλον πασχεις απο αρρωστοφοβια κ σου βγαινει σε εντονο αγχος πραγματικα δεν ειναι αναγκη να τρεχεις ολο στον καρδιολογο κανε το αραια κ που επειδη μετα επηρεαζεσαι κ νιωθεις χειροτερα Προσπαθησε να κανεις μια ισοροποιημενη διατροφη να γυμναζεσαι κ να επιλεξεις την επομενη φορα καλυτερο ειδικο

  7. #412
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    εχει προσεξει κανεις το αξιοπεριεργο οτι ας πουμε εχουμε εκτακτες και οπως εγω εχω και τρομαζουμε και τα σχετικα!!οταν πιανουμε το παλμο μας κλασσικη αντιδραση της βλακειας πολυ σπανια πιανουμε <<επ αυτοφορω>> την εκτακτη συστολη δεν πα να κραταμε το καρπο μας 3 λεπτα!!αν αφησουμε το καρπο μας μπορει να αισθανθουμε καμια παλι...αυτο δεν δημαινει κατι??το εχει προσεξει κανεις???

  8. #413
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    ξεκινησα αυτό το thread πριν από 3 ολόκληρα χρόνια. δεν πίστευα οτι θα υπήρχε τόσο κόσμος που αντιμετωπίζει λίγο πολύ τα ίδια πράγματα . Φέτος εγινα 43 δεν μπορώ να πω οτι έχει αλλάξει κάτι στην όλη κατάσταση που ζω αν εξαιρέσεις οτι οι αντιδράσεις μου είναι πλέον πιο ηπιες στα συμβάντα. Την περασμένη παρασκευή όμως εκεί που δούλευα ξαφνικά η καρδιά μου αρχισε να χτυπά παράξενα , γρήγορα, και την ενιωθα σαν ξενο σωμα μεσα μου. Κλασικη αντίδραση να πιασω το σφιγμό μου , ενιωθα ενα γρήγορο σφιγμό ισως να είχα φτάει τους 150 - 160 σφιγμούς , εκλεισα τα ματια μου και απλά αφαίθηκα....λεω οτι είναι να συμβεί ας συμβει..... μετά από (ενα αιώνα) που σε πραγματικό χρόνο μαλλον δεν θα πήγε πάνω απο 20 δευτερολεπτα ό σφιγμός ως δια μαγείας επεστρεψε στην κανονική του κατάσταση.
    Τι γίνεται ρε παιδια λέω καινουργιο φρούτο. δεν εκανα τίποτα.... Το βράδυ βγήκα κανονικά ηπια τον αγλέουρα μια χαρα ολα. Δευτέρα Βράδυ διάβαζα την κόρη μου και με νευριάσε ξαφνικά νιώθω ενα βαρος στο στήθος ...πανικός.....οχι ρε γαμώτο λέω αυτό ηταν ..... ξανα ξαπλα στον καναπέ με κλειστά τα μάτια.... πέρασε... έφαγα κανονικα και πήγα για ύπνο προσευχόμενος το πρωί να ειμαι ζωντανός. Τρίτη πρωί 7,40 είμαι εξω από το γραφείο του καρδιολόγου μου.... Κώστα του λέω αυτό κι αυτο , ξέρεις του λέω κάνουμε τα τσεκ απ μας στην ώρα τους ολα κανονικα αλλά αν δεν ερχόμουνα δεν θα μπορούσα να δουλέψω. Καλα έκανες μου λέει ελα να σε δω. με ακούει μου κάνει καρδιογράφημα το οποίο εμεινε μεχρι και 10 λετά και το παρακολουθούσε ..... μου λέει η καρδία σου είναι αψογη η πίεση σου τέλεια 12-7. Του λέω ξέρεις την παρασκευή ειχα αυτό το σύμπτωμα φτετουγιμσα για τοση ώρα κλπ... α μου λέει υπερκοιλιακλή ταχυκαρδία δεν είναι επικίνδυνη ισως από αγχός η απο παλινδρόμηση γιατι παθολογικά δεν βλέπω κάτι στην καρδια σου. Μια χαρά..... ερχομαι δουλειά και αρχιζω google>>υπερκοιλιακή ταχυκαρδία>>> site ενα site δυο το απόγευμα είναι σε κατάσταση πανικού θα πάθω ανακοπή , θα πάθω μαρμαρυγή , θα παθω αυτό εκείνο. Οπότε περασαμε ξανά στα ίδια ........:(
    αυτά απλα ηθελα να τα πω κάπου

  9. #414
    ...πώς είσαι τώρα?...είσαι καλύτερα?...

    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    ξεκινησα αυτό το thread πριν από 3 ολόκληρα χρόνια. δεν πίστευα οτι θα υπήρχε τόσο κόσμος που αντιμετωπίζει λίγο πολύ τα ίδια πράγματα . Φέτος εγινα 43 δεν μπορώ να πω οτι έχει αλλάξει κάτι στην όλη κατάσταση που ζω αν εξαιρέσεις οτι οι αντιδράσεις μου είναι πλέον πιο ηπιες στα συμβάντα. Την περασμένη παρασκευή όμως εκεί που δούλευα ξαφνικά η καρδιά μου αρχισε να χτυπά παράξενα , γρήγορα, και την ενιωθα σαν ξενο σωμα μεσα μου. Κλασικη αντίδραση να πιασω το σφιγμό μου , ενιωθα ενα γρήγορο σφιγμό ισως να είχα φτάει τους 150 - 160 σφιγμούς , εκλεισα τα ματια μου και απλά αφαίθηκα....λεω οτι είναι να συμβεί ας συμβει..... μετά από (ενα αιώνα) που σε πραγματικό χρόνο μαλλον δεν θα πήγε πάνω απο 20 δευτερολεπτα ό σφιγμός ως δια μαγείας επεστρεψε στην κανονική του κατάσταση.
    Τι γίνεται ρε παιδια λέω καινουργιο φρούτο. δεν εκανα τίποτα.... Το βράδυ βγήκα κανονικά ηπια τον αγλέουρα μια χαρα ολα. Δευτέρα Βράδυ διάβαζα την κόρη μου και με νευριάσε ξαφνικά νιώθω ενα βαρος στο στήθος ...πανικός.....οχι ρε γαμώτο λέω αυτό ηταν ..... ξανα ξαπλα στον καναπέ με κλειστά τα μάτια.... πέρασε... έφαγα κανονικα και πήγα για ύπνο προσευχόμενος το πρωί να ειμαι ζωντανός. Τρίτη πρωί 7,40 είμαι εξω από το γραφείο του καρδιολόγου μου.... Κώστα του λέω αυτό κι αυτο , ξέρεις του λέω κάνουμε τα τσεκ απ μας στην ώρα τους ολα κανονικα αλλά αν δεν ερχόμουνα δεν θα μπορούσα να δουλέψω. Καλα έκανες μου λέει ελα να σε δω. με ακούει μου κάνει καρδιογράφημα το οποίο εμεινε μεχρι και 10 λετά και το παρακολουθούσε ..... μου λέει η καρδία σου είναι αψογη η πίεση σου τέλεια 12-7. Του λέω ξέρεις την παρασκευή ειχα αυτό το σύμπτωμα φτετουγιμσα για τοση ώρα κλπ... α μου λέει υπερκοιλιακλή ταχυκαρδία δεν είναι επικίνδυνη ισως από αγχός η απο παλινδρόμηση γιατι παθολογικά δεν βλέπω κάτι στην καρδια σου. Μια χαρά..... ερχομαι δουλειά και αρχιζω google>>υπερκοιλιακή ταχυκαρδία>>> site ενα site δυο το απόγευμα είναι σε κατάσταση πανικού θα πάθω ανακοπή , θα πάθω μαρμαρυγή , θα παθω αυτό εκείνο. Οπότε περασαμε ξανά στα ίδια ........:(
    αυτά απλα ηθελα να τα πω κάπου

  10. #415
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Greca View Post
    ...πώς είσαι τώρα?...είσαι καλύτερα?...
    Σωματικα χάλια....ψυχολογικά μια πανω μια κάτω

  11. #416
    ...εμένα μετά από πολύ (αρκετό) καιρό με ξαναπιάσανε αρρυθμίες...και φαντάσου ότι με έπιασαν τώρα που περνάω τέλεια, είμαι σε διακοπές,χαλαρώνω και πάνω που ξεκινάω διακοπές τσουπ...νά'τες...με έχουν τρελάνει από χθες...any help or suggestions?

    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    Σωματικα χάλια....ψυχολογικά μια πανω μια κάτω

  12. #417
    ΡΑΝΗ επανήλθαν και για μένα μετά από καιρό....αισθάνομαι χάλια...πώς τις αντιμετωπίζεις?...παίρνεις φάρμακα?

    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    ΟΛΑ ειναι ψυχοσωματικα,ΟΛΑ!Εγω που τις ειχα 4μιση χρονια,μου παιδεψαν τη ζωη,με τσακισαν οι καταραμενες αρρυθμιες & απ αυτες ξεκινησε ο φαυλος κυκλος μου με τις φοβιες....καθε μερα ειχα & κατι....νεα κοπελα,μια χαρα και να εχω τα παντα!Τι μαρτυριο.....αυτες τις 3 μερες εχουν εμφανιστει παλι,ειχα πολυ καιρο να τις νιωσω,και με ξαναθυμηθηκαν.....βαρανε ΟΛΗ μερα!Ποσο κουραστικο ειναι Θεε μου!!!!

  13. #418
    Γεια σας παιδιά, κι εμένα επανήλθαν αρκετά έντονες μετά από κάποιο διάστημα που πήγαινα αρκετά καλά. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι η κατάσταση της υγείας μου δεν είναι και πολύ κάλή το τελευταίο καιρό. Δε μπορώ να πειστώ με τίποτα, με τίποτα όμως, ότι είναι καλοήθεις, ακίνδυνες κτλ. Ζηλέυω τρομερά όσους δεν αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα και ζουν τη ζωή τους κανονικά. Διαβάζω συνεχώς άρθρα στο ιντερντετ για έκτακτες αλλά τι να το κάνεις,έχω γίνει ειδικός πια, θα μπορούσα να γίνω καρδιολόγος. Ξαναμπαίνω σε περίοδο εσωστρέφειας και τρόμου. Δε θα μπορώ να πηγαίνω πουθενά. Πως θα ζήσουμε ρε παιδιά όλη μας τη ζώη με αυτό το πράγμα!! Το πάω και παραπέρα, πως θα κανουμε οικογένεια (για τους νεότερους πάει αυτό), τι να πω, απελπισία!!

  14. #419
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1
    kali speres 0elete neo melos stin parea ? omoiopa0eis ;)

  15. #420
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Καλως τον. Και συ κουβαλας το σταυρο με τις αρρυθμιες ε?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •