αρρυθμίες - αγχος??? - Page 31
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 31 of 132 FirstFirst ... 2129303132334181131 ... LastLast
Results 451 to 465 of 1973
  1. #451
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    Το τενορμιν τι ακριβως ειναι; εμενα μου εδωσε concor τα εχει ακουσει κανενας;
    Nικο τα Tenormin και τα concor(παλια λεγοταν pactens) ειναι β αναστολεις..και τα χορηγουν και σε αγχωδεις διαταραχες! νομιζω οτι κανενα φαρμακο δεν θα μας κανει τπτ αν δεν ξεκολλησει το μυαλο μας! και η POP που εχει δοκιμασει διαφορα δεν μπορει να απαλλαγει γιατι το μυαλο δεν ηρεμει..
    Ρανη δεν ξερω ποσες εκτακτες εχει καθημερινα αλλα τα υπολοιπα ειναι stress! εχεις δοκιμασει καμια θεραπεια?ισως η διαθεση σου βελτιωνόταν..και εφευγε αυτο το βαρος που νιωθεις!

  2. #452
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Quote Originally Posted by μυρτω93 View Post
    Nικο τα Tenormin και τα concor(παλια λεγοταν pactens) ειναι β αναστολεις..και τα χορηγουν και σε αγχωδεις διαταραχες! νομιζω οτι κανενα φαρμακο δεν θα μας κανει τπτ αν δεν ξεκολλησει το μυαλο μας! και η POP που εχει δοκιμασει διαφορα δεν μπορει να απαλλαγει γιατι το μυαλο δεν ηρεμει..
    Ρανη δεν ξερω ποσες εκτακτες εχει καθημερινα αλλα τα υπολοιπα ειναι stress! εχεις δοκιμασει καμια θεραπεια?ισως η διαθεση σου βελτιωνόταν..και εφευγε αυτο το βαρος που νιωθεις!
    Απο φαρμακα για τις αρρυθμιες εχω δοκιμασει αρκετα κατα καιρους,για αλλη θεραπεια,εχω κανει ψυχοθεραπεια με ψυχολογο για μεγαλο χρονικο διαστημα,το αφησα για οικονομικους λογους αλλα σε λιγο καιρο θα την ξαναεπισκεφτω γιατι το εχω αναγκη!Οσο για ψυχοφαρμακα,οπως μου εχει πει και η ψυχολογος,δεν κανουν μαγικα,αν εγω απο μονη μου δεν κανω προσπαθεια να βοηθησω τον εαυτο μου,αυτα δεν θα μου κανουν τιποτα!Χρειαζεται τρομερη δυναμη ολο αυτο που αντιμετοπιζω,τρομερηηηη,γι αυτο νιωθω πολυ υπερηφανη για μενα,γιατι παλευω σκληρα!Ο Θεος ας μας δινει δυναμη!

  3. #453
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Παιδιά η κατάσταση έχει γίνει απελπιστική τις τελευταίες μέρες.Οι έκτακτες είναι πολλές και δυνατές.Αισθάνομαι συνέχεια εκείνο το κενό στο λαιμό και το γντουπ στην καρδιά.Ακολουθώ την καθημερινότητα μου κανονικά κάνοντας ότι δεν δίνω σημασία,αλλά τίποτα,αυτές εκεί.Τι άλλο να κάνουμε πια?Ούτε τα tenormin κάνουν τίποτα τώρα.

  4. #454
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by POP View Post
    Παιδιά η κατάσταση έχει γίνει απελπιστική τις τελευταίες μέρες.Οι έκτακτες είναι πολλές και δυνατές.Αισθάνομαι συνέχεια εκείνο το κενό στο λαιμό και το γντουπ στην καρδιά.Ακολουθώ την καθημερινότητα μου κανονικά κάνοντας ότι δεν δίνω σημασία,αλλά τίποτα,αυτές εκεί.Τι άλλο να κάνουμε πια?Ούτε τα tenormin κάνουν τίποτα τώρα.
    POP αν είναι τοσο πολύ το πρόβλημα ο γιατρός δεν μπορεί να σου προτείνει κάποια λύση. αυτο δεν μπορώ να το καταλάβω τόσα χρόνια ούτε κι εγώ . Υποτίθεται οτι παίρνεις κάτι ή κάνεις κάτι και διορθώνεται ή ρε παιδί μου στο φινάλε να σου πούν να βάλεις βηματοδότη να κάνεις ablation κατι..... Το πρόβλημα μας τελικά είναι μαρτύριο επί γής. η ποιότητα ζωής στο μηδέν

  5. #455
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    POP αν είναι τοσο πολύ το πρόβλημα ο γιατρός δεν μπορεί να σου προτείνει κάποια λύση. αυτο δεν μπορώ να το καταλάβω τόσα χρόνια ούτε κι εγώ . Υποτίθεται οτι παίρνεις κάτι ή κάνεις κάτι και διορθώνεται ή ρε παιδί μου στο φινάλε να σου πούν να βάλεις βηματοδότη να κάνεις ablation κατι..... Το πρόβλημα μας τελικά είναι μαρτύριο επί γής. η ποιότητα ζωής στο μηδέν
    Νίκο εγώ να σου πω την αλήθεια χαίρομαι που δεν μου έχουν πει ακόμα τουλάχιστον για ablation γιατί είναι κάτι που φοβάμαι πάρα πολύ.
    Εσύ θα προτιμούσες κάτι τέτοιο?Είναι μεγάλη ταλαιπωρία!Είμαι πολύ φοβιτσιάρα εγώ σε αυτά..

  6. #456
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    ξερεις τι γινεται μετά από τόσα χρόνια που ταλαιπωρουμαι, θα ήθελα καποια στιγμή να μου πεί κάποιος Νικο το πρόβλημα σου είναι αυτό και θα κάνεις αυτό και αυτό και θα ησυχάσεις . αυτή η αγνοια του στιλ δεν έχεις τίποτα και να μην μπορώ να ζήσω όπως θέλω να παω να γυμναστω να πάω για ψαρονόύφεκο να κάνω πράγματα είναι τι να πω είναι κολαση

  7. #457
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Νίκαια Αττικής
    Posts
    34
    Ποσο σας καταλαβαινω.......να ξερατε!!!Κ εγω τα ιδια εμενα μου εμφανιστηκαν πριν 12 μερες κ ειναι πολυ ζορικες οντως..εκανα ολες τις απαραιτητες εξετασεις τπτ ολα καθαρα..μονο λιγακι πανω στο οριο ειναι ο θυροειδης μου ο Τ3,στις αιματολογικες που εκανα...Μοναχα οταν τρεχω δν τις νιωθω,παιζω ποδοσφαιρο..Μακαρι να μπορουσα να παιζω ολη μερα προκειμενου να γλιτωσω απο αυτες ειναι πολυ αχωνευτες..Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι απο το εντονο αγχος κ απο τα νευρα μου,μου εγραψε να παρω ενα ηρεμηστικο το Valdoxan.Και να παω να κανω κ ενα υπερηχω στον θυροειδη..Παντως απο αυτα που διαβαζω παιδια δεν ειμαι αισιοδοξος,δεν βλεπω να φευγουν..μαλλον ηρθαν για να μεινουν..Πιστευω ο Θεος να βοηθησει..Γιατι οντως νικολα εχεις δικιο φιλε μου,ποιοτητα ζωης ασχημη..μου λενε προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι..κ ρωταω εγω;;;;;;;;;;ΜΑ ΠΩΣ;;;;;;;;;;;Οταν σου τρανταζεται ολοκληρη η καρδια τοσες φορες την ημερα..

  8. #458
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    POP αν είναι τοσο πολύ το πρόβλημα ο γιατρός δεν μπορεί να σου προτείνει κάποια λύση. αυτο δεν μπορώ να το καταλάβω τόσα χρόνια ούτε κι εγώ . Υποτίθεται οτι παίρνεις κάτι ή κάνεις κάτι και διορθώνεται ή ρε παιδί μου στο φινάλε να σου πούν να βάλεις βηματοδότη να κάνεις ablation κατι..... Το πρόβλημα μας τελικά είναι μαρτύριο επί γής. η ποιότητα ζωής στο μηδέν
    Nικο αυτο που λες το εχω σκεφτει και εγω! δεν γινεται το προβλημα να ειναι τοσο εντονο και καθημερινο και οι γιατροι να μας λενε οτι δεν υπαρχει λυση και οτι πρεπει να το υπομεινουμε! ουτε παθολογικο καθαρα ειναι αλλα ουτε και καθαρα ψυχολογικο! και αλλοι ανθρωποι πασχουν απο καταθλιψη ή αγχωδεις διαταραχες και με τα φαρμακα συνερχονται! η καραμελα που λενε ολοι οτι ειναι ''ενοχλητικες οι εκτακτες και μαθε να ζεις μ αυτες'' με τσαντιζει! πρεπει να μου δωσουν κατι να ηρεμησω δεν γινεται μια ζωη να ζω με απειρες εκτακτες τη μερα και η καθημερινοτητα μου να ειναι κολαση! και εγω το εχω σκεφτει το ablation αν και δεν ξερω αν γινεται για ολους τους τυπους εκτακτων.. ξερω μια περιπτωση γυναικας που ειχε προβλημα με εκτακτες, ολοι τις ελεγαν οτι ειναι ψυχολογικο και διαφορα τετοια! μεχρι που πηγε και εκανε ablation σε μεγαλο νοσοκομειο της αθηνας!το πρωτο δεν ειχε επιτυχια και εκανε και δευτερο!τωρα με τα απο αρκετα χρονια ειναι μια χαρα και εχει ηρεμησει απο αυτες! βεβαια σ ενα καρδιολογο που μιλησα για καυτηριασμο μου ειπε οτι ενεχει κινδυνους , οτι δεν ειναι παντα αποτελεσματικο και δεν θα το ρισκαρε να μου πει να το κανω! επισης μου εiπε οτι πολυ που κανουν ablation και μονο επειδη πιστευουν οτι θα θεραπευτουν συμβαινει..κατι σα θεραπεια placebo!το σιγουρο ειναι οτι και το ablation ρισκο αποτελει τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω..

  9. #459
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Ναι το ξερω , καποιος γνωστος μου μετα απο καυτηριασμο για αντιμετωπιση αρρυθμιων αποκτησε πνευμονικη πιεση

  10. #460
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Νίκαια Αττικής
    Posts
    34
    Παιδια καμια προσευχη καντε...πηγαινετε καμια εκκλησια..εγω σημερα ειμαι λιγο καλυτερα παντως..τωρα το ποσο θα κρατησει αγνωστο!

  11. #461
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1

    Exclamation

    Αφαγσηξσκκνηκμνξ
    Last edited by Leonidass; 29-10-2013 at 15:26.

  12. #462
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    POP αν είναι τοσο πολύ το πρόβλημα ο γιατρός δεν μπορεί να σου προτείνει κάποια λύση. αυτο δεν μπορώ να το καταλάβω τόσα χρόνια ούτε κι εγώ . Υποτίθεται οτι παίρνεις κάτι ή κάνεις κάτι και διορθώνεται ή ρε παιδί μου στο φινάλε να σου πούν να βάλεις βηματοδότη να κάνεις ablation κατι..... Το πρόβλημα μας τελικά είναι μαρτύριο επί γής. η ποιότητα ζωής στο μηδέν
    Παιδια καλησπερα, δυστυχως το προβλημα με τις αρρυθμιες εχει επανελθει πολυ τελευταια και καταστρεφει στην κυριολεξια την καθημερινοτητα μου.

    Νικο, τα περισσοτερα απο αυτα που εχεις περασει τα εχω παθει κι εγω.

    Προχθες εκανα δουλειες στο σπιτι, παω να σκυψω και αμεσως με πιανει ενας ακανονιστος ατσαλος χτυπος στην καρδια για μερικα δευτερολεπτα (9-10 που μου φανηκαν σαν μια ολοκληρη ζωη).. Προλαβαινω και ψιλαφηζω τον σφιγμο μου και επιανα συνεχως εκτακτες την μια επανω στην αλλη....Λεω οκ καλο ξεκινημα παλι....

    Την εποπενη μερα και ενω ειμαι σε ενα μαγαζι με ρουχα με την γυναικα μου τσουπ μια εκτακτη και μετα απο 2-3 δευτερολεπτα παλι εκτακτη και μου χαλαει παλι η μερα...Λεω απο μεσα μου τελικα πουθενα δεν μπορω να ηρεμησω...

    Τελευταιο καστρο που επεσε ηταν αυτο του υπνου...Ως τωρα οταν πηγαινα να κοιμηθω η την ωρα πουκομομουν δεν παθαινα ιδιαιτερα κατι...Μεχρι πριν καποιες μερες κατα τις 3 το πρωι και ενω ημουν ανασκελα και ετοιμαζοταν να με παρει ο υπνος με επιασε παλι αυτος ο συνεχομενος ατσαλος χτυπος (μαλλον χωρις να ειμαι σιγουρος ειναι συνεχομενες εκτακτες, δεν προλαβα εκεινη την στιγμη να ψιλαφησω τον σφυγμο μου...στεναχωρηθηκα πααρα πολυ λεω οκ τωρα με πιανουν και στον υπνο μου οι καταραμενες)...Με ειχε ξαναπιασει ακριβως το ιδιο και οταν ημουν ξαπλωμενος στο κρεββατι και διαβαζα ενα περιοδικο...Ετσι ξαφνικα. Οι μεμονωμενες εκτακτες δεν με τρομαζουν τοσο οσο αυτο το συναισθημα του εντελως ατσαλου χτυπου για μερικα δευτερολεπτα.. Οποιος το εχει βιωσει ξερει...Ειναι απλα τρομαχτικο.

    Μια αλλη φορα πριν 2 βδομαδες μετα τις 8 το βραδυ οταν σηκωνομουν ορθιος αρχιζανε οι εκτακτες. Μια καθε 10-11 δευτερολεπτα...Καθομουν και σταματαγανε...Σηκωνομουν και ξεκιναγανε...Τι να πω....Ολα τα περιεργα και κουφα σε μενα...

    Με εχει πιασει και μενα μαλλον υπερκοιλιακη..Στην αρχη ενιωθα κατι σαν ηλεκτρισμο η καψιμο στο κεντρο του στερνου και μετα ανεβαιναν σταδιακα οι παλμοι μου και εφταναν σιγουρα 180-190...Και μετα σταδιακα πεφτανε.
    Τελευταιο τριπλεξ που εκανα ηταν περσι τον Αυγουστο....Λετε να εχει αλλαξει κατι απο τοτε και να παω παλι να ξανακανω εξετασεις ολες απο την αρχη; Η ψυχολογια μου ειναι κατω του 0 μηδεν παλι...

  13. #463
    Παιδιά, είπα να γράψω και γω μετά από πολύ καιρό....γιατί πραγματικα εδω και 3 μέρες δεν την παλευω καθόλου.
    Τόσο καιρό δεν είχα ιδιαίτερο θέμα....που και που θα ένιωθα καμμια έκτακτη..και θα με έπιανε και το σύνδρομο που δεν μπορείς να πάρεις την μεγάλη ανάσα.
    Την Κυριακή εκεί που ήμουν με κάτι φίλους πήγα να γελάσω δυνατά....τσουπ να ένα χάσιμο και ένα τράνταγμα στην καρδια....μετά κουβεντιάζαμε και η συζήτηση ήταν λίγο έντονη.... πάλι ένα χάσιμο στους χτύπους. Την Δευτέρα εκεί που έτρωγα, πάω να καταπιώ...και νιώθω ένα τράνταγμα....χάλασε όλη η διάθεσή μου και η μέρα μου....και σήμερα πάλι....πήγα να κάνω λίγο γυμναστική και με το που ξεκίνησα με έπιασε πάλι το τράνταγμα....Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι ότι εδώ και 3 μέρες έχω σταματήσει να κάνω την γυμναστική που τόσο πολύ με ευχαριστεί, διότι φοβάμαι μη πάθω κάτι...και με βρούν...οριζόντια...νιώθω μικρούς πόνους γύρω από το στήθος, τσιμπήματα και σφυξήματα, εκεί που πάω να χαλαρώσω με ξαναπιάνουν έκτακτεσ....φοβάμαι να κοιμηθώ μόνη μου...το σκέφτομαι συνέχεια και έχω τρελαθεί....και κλασσικά σκέφτομαι πάλι να πάω σε γιατρό.
    Τον Αύγουστο είχα βάλει χόλτερ....και δεν είχαν πιάσει αυτά που νιώθω....παρ'όλα αυτά είχα πολλές υπερκοιλιακές έκτακτεσ....μου είχε πει ο γιατρός ότι δεν είναι κάτι....και ότι μπορεί να οφείλεται και στην χαλαρή μητροειδή βαλβίδα που έχω...
    Η ουσία είναι ότι η ποιότητα ζωής μου είναι μηδέν....αντί να χαίρομαι και να απολαμβάνω την ζωή....κάθε μέρα φοβάμαι και μιζεριάζω.....

  14. #464
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Κι εγω ειμαι σε δυσκολη περιοδο.....εχουν ξαναερθει οι αρρυθμιες,δυνατες και συνεχιζομενες....καποια στιγμη ειχαν φυγει αλλα τωρα αντε ξανα....και μπορει να τις εχω εδω & 5 χρονια,οποτε να πει καποιος,ενταξει,τι φοβασαι,δεν τις συνηθισες?Αλλα ειναι τοσο,μα τοοοοσο φοβιστικες που μονο οποιος το νιωσει μπορει να το καταλαβει!!ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΕΣ!!!!!!Α π την πρωτη στιγμη που ηρθαν μου ξεπατοσαν τη ζωη....ηρθαν οοοολα τα αλλα!

  15. #465
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    ααααχχχ τι γινεται μ αυτο το βασανο....ποσες,μα ποοοσες Θεε μου??Και τι να κανω?Να παω ΠΑΛΙ στο γιατρο να μου πει τα ιδια & τα ιδια...."κανε υπομονη"??Γιατι δεν στα ματανε....τι δυσκολο!!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •