αρρυθμίες - αγχος??? - Page 32
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 32 of 132 FirstFirst ... 2230313233344282 ... LastLast
Results 466 to 480 of 1973
  1. #466
    Όταν ένα φάρμακο δε σας κάνει καλό τότε ο στόχος του είναι πιο κάτω από κει που είναι η αιτία του προβλήματος.Τι θέλω να πω ? Η καρδιά ελέγχεται από τον εγκέφαλο.Οι β αναστολείς πηγαίνουν και κάνουν τη δράση τους στην καρδιά.Φάρμακο που να πηγαίνει στον εγκέφαλο δοκιμάσατε ?

  2. #467
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    τι εννοεις οτι η καρδια ελεγχεται απ τον εγκεφαλο?Το οτι το αγχος,οι αρνητικες & φοβικες σκεψεις επιρεαζουν το σωμα,το γνωριζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ,αλλα για τις αρρυθμιες,οχι οτι & αυτες απο εκει ξεκινανε,αλλα ερχονται & σε φασεις που ο εγκεφαλος ειναι ηρεμος!

  3. #468
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2
    panospeggy Καλησπέρα!!!! Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να σου πω ότι χαίρομαι ή λυπάμαι που διάβασα την ανάρτησή σου σχετικά με τις αρρυθμίες και την επίσκεψή σου σε καρδιολόγους!!! Λοιπόν, διαβάζοντας τα όσα γράφεις ένα έχω μόνο να σου πω: είναι σαν να τα έχω γράψει εγώ η ίδια. Νιώθω ακριβώς τα ίδια και πίστεψέ με έχω κάνει ότι εξετάσεις έχεις και συ. Δε βρήκα καμία λύση στο πρόβλημά μου, αντιθέτως το φιλοσόφησα. Είμαι πολύ αγχωτικός και τελειομανής άνθρωπος και θεώρησα ότι όλα τα παθαίνουμε από υπερβολικές σκέψεις και άγχος. Υπάρχουν μέρες που δεν νιώθω τίποτε απολύτως και αυτό γιατί δεν έχω φορτωμένο πρόγραμμα ή απλά δεν με εκνεύρισε κανείς. Πιστεψέ με δεν έχεις τίποτα. Για να καταλάβεις καλύτερα, ο γαμπρός μου είναι ένας από τους καλύτερους καρδιολόγους που έχω γνωρίσει και κάθε φορά που με πιάνει κάτι (αρρυθμίες, ταχυπαλμίες), του τηλεφωνώ και εκείνος απλά γελάει λέγοντάς μου "Άντε πάλι, καιρό είχες να εμφανιστείς". Και σε ρωτώ, αν είχα κάτι λες να με άφηνε να πάθω τίποτα κακό? Προσπαθεί να μου δώσει να καταλάβω ότι δεν έχω τίποτα και πως όλα είναι στο μυαλό μου!!! Πρέπει να σου πω πως όλη αυτή την ταλαιπωρία την έχω εδώ και 9 ολόκληρα χρόνια!! Είναι δυνατόν να ζήσει άνθρωπος τόσα χρόνια αν έχει καποιο πρόβλημα καρδιάς??? Με τίποτα!!!! Γι' αυτό σου λέω φιλοσόφησέ το και άκου την καρδιά σου...Τι είναι αυτό που την πικραίνει και παθαίνει ότι παθαίνει??????? Για σκέψου.....

  4. #469
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2
    panospeggy Καλησπέρα!!!! Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να σου πω ότι χαίρομαι ή λυπάμαι που διάβασα την ανάρτησή σου σχετικά με τις αρρυθμίες και την επίσκεψή σου σε καρδιολόγους!!! Λοιπόν, διαβάζοντας τα όσα γράφεις ένα έχω μόνο να σου πω: είναι σαν να τα έχω γράψει εγώ η ίδια. Νιώθω ακριβώς τα ίδια και πίστεψέ με έχω κάνει ότι εξετάσεις έχεις και συ. Δε βρήκα καμία λύση στο πρόβλημά μου, αντιθέτως το φιλοσόφησα. Είμαι πολύ αγχωτικός και τελειομανής άνθρωπος και θεώρησα ότι όλα τα παθαίνουμε από υπερβολικές σκέψεις και άγχος. Υπάρχουν μέρες που δεν νιώθω τίποτε απολύτως και αυτό γιατί δεν έχω φορτωμένο πρόγραμμα ή απλά δεν με εκνεύρισε κανείς. Πιστεψέ με δεν έχεις τίποτα. Για να καταλάβεις καλύτερα, ο γαμπρός μου είναι ένας από τους καλύτερους καρδιολόγους που έχω γνωρίσει και κάθε φορά που με πιάνει κάτι (αρρυθμίες, ταχυπαλμίες), του τηλεφωνώ και εκείνος απλά γελάει λέγοντάς μου "Άντε πάλι, καιρό είχες να εμφανιστείς". Και σε ρωτώ, αν είχα κάτι λες να με άφηνε να πάθω τίποτα κακό? Προσπαθεί να μου δώσει να καταλάβω ότι δεν έχω τίποτα και πως όλα είναι στο μυαλό μου!!! Πρέπει να σου πω πως όλη αυτή την ταλαιπωρία την έχω εδώ και 9 ολόκληρα χρόνια!! Είναι δυνατόν να ζήσει άνθρωπος τόσα χρόνια αν έχει καποιο πρόβλημα καρδιάς??? Με τίποτα!!!! Γι' αυτό σου λέω φιλοσόφησέ το και άκου την καρδιά σου...Τι είναι αυτό που την πικραίνει και παθαίνει ότι παθαίνει??????? Για σκέψου.....

  5. #470
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Quote Originally Posted by vivika View Post
    panospeggy Καλησπέρα!!!! Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να σου πω ότι χαίρομαι ή λυπάμαι που διάβασα την ανάρτησή σου σχετικά με τις αρρυθμίες και την επίσκεψή σου σε καρδιολόγους!!! Λοιπόν, διαβάζοντας τα όσα γράφεις ένα έχω μόνο να σου πω: είναι σαν να τα έχω γράψει εγώ η ίδια. Νιώθω ακριβώς τα ίδια και πίστεψέ με έχω κάνει ότι εξετάσεις έχεις και συ. Δε βρήκα καμία λύση στο πρόβλημά μου, αντιθέτως το φιλοσόφησα. Είμαι πολύ αγχωτικός και τελειομανής άνθρωπος και θεώρησα ότι όλα τα παθαίνουμε από υπερβολικές σκέψεις και άγχος. Υπάρχουν μέρες που δεν νιώθω τίποτε απολύτως και αυτό γιατί δεν έχω φορτωμένο πρόγραμμα ή απλά δεν με εκνεύρισε κανείς. Πιστεψέ με δεν έχεις τίποτα. Για να καταλάβεις καλύτερα, ο γαμπρός μου είναι ένας από τους καλύτερους καρδιολόγους που έχω γνωρίσει και κάθε φορά που με πιάνει κάτι (αρρυθμίες, ταχυπαλμίες), του τηλεφωνώ και εκείνος απλά γελάει λέγοντάς μου "Άντε πάλι, καιρό είχες να εμφανιστείς". Και σε ρωτώ, αν είχα κάτι λες να με άφηνε να πάθω τίποτα κακό? Προσπαθεί να μου δώσει να καταλάβω ότι δεν έχω τίποτα και πως όλα είναι στο μυαλό μου!!! Πρέπει να σου πω πως όλη αυτή την ταλαιπωρία την έχω εδώ και 9 ολόκληρα χρόνια!! Είναι δυνατόν να ζήσει άνθρωπος τόσα χρόνια αν έχει καποιο πρόβλημα καρδιάς??? Με τίποτα!!!! Γι' αυτό σου λέω φιλοσόφησέ το και άκου την καρδιά σου...Τι είναι αυτό που την πικραίνει και παθαίνει ότι παθαίνει??????? Για σκέψου.....
    vivika,γεια σου!Τωρα ειδα το μηνυμα σου.Οταν διαβασα οτι ο γαμπρος σου ειναι καρδιολογος,ειπα απο μεσα μου(οπως οι περισσοτεροι υποχονδριοι!)....εδω ειμαστε!(χα χα!)Κι αν δεν εχω παει σε καρδιολογους και εξετασεις......επισης γραφεις οτι τις εχεις(αρρυθμιες)9 χρονια,ακομα περισσοτερο δηλαδη απο μενα!Πω πω!!Θηρια ειμαστε,θηρια!!Εκτος απ αυτες,ειχες ταχυκαρδιες,πονακια κτλ.....?Ο γαμπρος σου τι ακριβως σου χει πει για ολα αυτα(και ειδικα για τις αρρυθμιες)??

  6. #471
    Επειδη το θεμα αυτό το έχω ψάξει πολύ, η πιο 'σοβαρη' εκδοχή που άκουσα για το προβλημα μας απο καρδιολογο, η τουλαχιστον μια που εμενα καπως με επεισε και με ανακουφισε είναι ότι το προβλημα δεν ειναι οργανικό, δηλαδή δεν έχει καποια ιδιομορφια η καρδια αλλα αφορά το ηλεκτρικό σύστημα της καρδιάς, δηλαδή για κλάσματα του δευτερολέπτου η παροχή της καρδιάς δε γίνεται από την 'διαδρομή' που πρέπει να γίνεται συνήθως αλλά από μια άλλη συντομότερη οδό και γι αυτό νιώθουμε την καρδιά μας σαν να χάνει ένα χτύπο. Δυστυχώς αυτό μπορει να συμβεί και μια και 2 φορές συνεχόμενες κι έτσι το νιώθουμε κάπως διαφορετικά, σαν να ταρακουνιέται η καρδιά. Δεν είναι όμως καθόλου επικίνδυνο, δε μπορεί να πει κανείς σε τι οφείλεται ακριβώς αλλα σίγουρα οι γνωστές αιτίες (αγχος, καφες, αλκοολ κλπ) επιδεινώνουν την κατάσταση. Επίσης το 90% των ανθρώπων έχουν έκτακτες απλώς δε το καταλαβαίνουν. Εμείς δυστυχώς ανήκουμε στο 10% .

  7. #472
    Καλησπερα σε ολους παιδια.

    Δυστυχως το θεμα με τις αρρυθμιες εχει παρει σοβαρες διαστασεις πλεον. Καθε μερα ξυπναω το πρωι με πολυ κακη διαθεση, με απιστευτη μελαγχολια, δεν μπορω ποια να απολαυσω τιποτα στην ζωη μου. Συνεχεια το μυαλο μου ποτε θα παθω αρρυθμια. Οποτε τις παθαινω η ψυχολογια μου κατακρεμνιζετε στην κυριολεξια.

    Το κακο ειναι οτι εχουν αλλαξει δραματικα μορφη εδω και 3 μηνες. Δεν εχω πλεον μονο τις απλες εκτακτες συστολες. Περιγραφω τι ακριβως νιωθω περιστασιακα.:

    1) Διπλες εκτακτες συστολες. Δηλαδη 2 η ακομα και 3 αρρυθμοι χτυποι στην σειρα και μετα το κενο...
    2) Για μερικα δευτερολεπτα (περιπου 8-9) με πιανει ενας εντελως αρρυθμος σφιγμος η κατι σαν πολυ μεγαλη ταχυκαρδια (κοιλιακη η υπερκοιλιακη δεν ξερω ρε γαμωτο)..Δεν μπορω να προσδιορισω εαν ειναι ταχυκαρδια η αν ειναι εκτακτη επανω στην εκτακτη. Νιωθω πολυ γρηγορο το σφιγμο μου και ταυτοχρονα αρρυθμο. Αυτο πραγματικα με εχει τσακισει.
    3) Παθαινω μικρες εκτακτες(ετσι νιωθω τουλαχιστον) και οταν προχωραω, σαν ενα μικρο κενο στο στερνο. Παλια τις παθαινα μονο οταν ξαπλωνα. Τωρα ποια και οταν περπαταω.

    Πριν απο 1 μηνα ξαναεκανα τις εξετασεις που επρεπε. Holder, Doppler, Καρδιογραφημα. Τιποτα παλι. Το Χολντερ κατεγραψε σε αυτο το 24ωρο που το ειχα βαλει μονο τις απλες εκτακτες, δυστυχως εκεινη την ημερα δεν εκανα αυτες που με τρομαζουν περισσοτερο.

    Παιδια, πραγματικα δεν την παλευω αλλο. Η ψυχολογια μου ειναι κατω του 0. Καθημερινα ξυπναω και σκεφτομαι τι επαθα την προηγουμενη μερα και τι θα επακολουθησει σε αυτη που ξημερωσε. Βρισκομαι στη χειροτερη φαδη της ζωης μου και μεχρι και κακες σκεψεις εχουν περασει απο το μυαλο μου.
    Τι να κανω ποια...

  8. #473
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    panospeggy,πιστεψε με,σε καταλαβαινω απολυτα!!Τα ιδια νιωθω κι εγω!Αναρωτιεμαι πως γινεται μια καρδια να λειτουργει τοσο μη φυσιολογικα και να μην εχω πεσει κατω ακομα????Εγω εχω επισης και πολλες φορες πονακια,τσιμπηματα,τρελο βαρος στο στερνο που με φοβιζουν......και εκει που εισαι ενας απολυτα φυσιολογικος ανθρωπος,σε κανουν ολα αυτα να πιστευεις οτι θα χασεις τα λογικα σου......θελει δυναμη πολυ αυτο που ζουμε,παααρα πολυ!

  9. #474
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Καλημέρα σε όλους, διάβασα μερικά ποστ του θέματος και είπα να γράψω και εγώ τον πόνο μου. Εδώ και 2 χρόνια έχω αρχίσει και παρουσιάζω κάποιες αρρυθμίες που κατά περιόδους εξαφανίζονται τελείως. Αρχικά εμφανίζονταν για 1-2 δευτερόλεπτα, συνήθως όταν ξάπλωνα μετά από φαγητό, έβηχα λίγο και τελείωνε η υπόθεση. Έκανα και ότι εξετάσεις υπάρχουν και μου είπαν ότι είναι αθώες και απλά να μη δίνω σημασία. Το κακό είναι ότι φοβάμαι να κάνω κάθε είδους γυμναστικής. Η καρδιά μου αρχίζει και χτυπάει δυνατά και νιώθω ότι θα μείνω!
    Εδώ και τέσσερις μήνες έχω μπει σε περίοδο μεγάλου άγχους. Είναι μέρες που νομίζω ότι θα εκραγώ από την πίεση όλων αυτών που σκέφτομαι. Αποτέλεσμα είναι εδώ και δύο βδομάδες να έχω αρρυθμίες καθημερινά που από ότι καταλαβαίνω διαρκούν αρκετά. Σταματάει η καρδιά τελείως για 2-3 δευτερόλεπτα, μετά πέρνει φόρα και δίνει γκάζια, μετά πιάνει κανονικό ρυθμό και υπάρχει περίπτωση αυτός ο κύκλος να επαναλαμβάνεται για αρκετή ώρα. Εκεί τα παίζω, νιώθω ότι πνίγομαι!
    Έχω παρατηρήσει ότι με πιάνει κυρίως στη φάση του ύπνου. Σήμερα ξύπνησα στις 4.30 το πρωί νιώθωντας ότι δεν είχα καθόλου αέρα. Συνειδητοποίσα ότι είχα αρρυθμία, ξεκίνησα το βήχα γιατί ξέρω ότι με βοηθάει αλλά τίποτα. Για πάνω από ένα τέταρτο ήμουν χάλι μαύρο. Πήρα ένα ζάναξ και μετά από μισή ώρα κατάφερα να ξανακοιμηθώ αλλά πλέον νιώθω κουρέλι, δεν το αντέχω άλλο.Φοβάμαι να πέσω για ύπνο, ξεκινάει ο χορός της καρδιάς και η δύσπνοια και λέω εδώ τελειώνει το παραμύθι.

  10. #475
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σας φιλοι!Χρονια πολλα(και ΚΑΛΑ!)σε ολους ευχομαι!Αυτες τις 3-4 τελευταιες μερες εχουν ξαναερθει παλι τα τερατα στη ζωη μου,οι αρρυθμιες!Κρατηθηκα και δεν πηρα φαρμακα αλλα σημερα με φοβισαν πολυ και πηρα ενα τεταρτο λοπρεσορ......δυσκολο,πολυ δυσκολο και φοβιστικο!Οσο για την τελευταια επισκεψη σε καρδιολογο?Πριν 3 εβδομαδες.......το σιγουρο ειναι οτι ανηκουν στα νευροφυτικα συμπτωματα αλλα οσα χρονια & να περασουν και να σου λενε οτι δεν παθαινεις τιποτα,σε φοβιζει πολυ η αισθηση οτι συνεχως η καρδια σου τρεμει,ειναι ενοχλητικο και τρομακτικο!

  11. #476
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Νίκαια Αττικής
    Posts
    34
    Καλησπερα κ εγω 8 μηνες βασανιζομαι απο αυτα τα τερατα οπως ακριβως τα λετε ειναι...εχω κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις κ τπτ μου λενε οπως κ σ'εσας οτι ειναι νευρικης φυσεως κ αρχιζω πλεον να το αποδεχομαι,το αγχος φερνει πολλα ειναι η νεα μαστιγα..Να γυμναζεστε οσο μπορειτε κανει καλο εγω ειμαι ποδοσφαιριστης στις προπονησεις κ στους αγωνες ειμαι μια χαρα δεν εχω καμια αρρυθμια,οταν τρεχω απλως χτυπαει δυνατα η καρδια κατι που ειναι φυσιολογικο...κ οταν πεσω για υπνο ηρεμουν οι εκτακτες,βεβαια παιρνω κ xanax βοηθαει καπως αλλα πρεπει να τα σταματησω κ αυτα μεσα στο καλοκαιρι(να δω πως θα την παλεψω)..απο την μια στεναχωριεμαι που πολλα παιδια τραβαμε τετοιο μανικι αλλα απο την μια ειναι κ ανακουφιση να ξερεις πως δεν εισαι ο μονος που υποφερεις απο εκτακτες γτ δυστυχως οι υπολοιποι τριγυρω δν καταλαβαινουν νομιζουν οτι ειναι απλη υποθεση,ουτε στον εχθρο μου εγω ευχομαι να μην παθει κατι παρομοιο...Υπομονηηηη ειμαστε ολοι ηρωες παιδια..Και εδω θα ειμαστε ο Θεος να μας εχει γερους να βοηθουμε ο ενας τον αλλον!!

  12. #477
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Πραγματικα,στην κυριολεξια ουτε στον χειροτερο εχθρο αυτο το βασανο!!Εγω τις εχω χρονια,αφου την παλευω ακομα και δεν εχω παρει τα βουνα....παλι καλα!Grec,παλια επαιρνα χαπια για αρρυθμιες αλλα δεν εκαναν πολλα πραγματα,τωρα θα παρω μονο αν δω οτι δεν τις αντεχω καθολου....οι γιατροι μου λενε πως δεν θα παθω κατι αν δεν παρω κι ετσι δεν θελω απο τοσο νεα να παιρνω καρδιολογικα φαρμακα,πιο πολυ γιατι ειναι απο το μυαλο και το νευρικο συστημα οι δικες μου.Προσπαθησε κι εσυ να το παλεψεις χωρις αυτα,αν φυσικα ο γιατρος συμφωνει.Ειναι υπερβολοκα τρομακτικες.....Ο Θεος να μας βοηθησει!

  13. #478
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Νίκαια Αττικής
    Posts
    34
    Οντως αφου δν εχουμε χασει τα μυαλα μας παλι καλα να λεμε..Τσιμπηματα νιωθεις στ'αριστερα καθολου που κ που;Εγω ναι κ αυτη την στιγμη που γραφω αλλα προσπαθω να ειμαι ηρεμος μην πανικοβληθω..Κ μια δυσφορια εχω γενικα!

  14. #479
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    163
    Greg83 να μη πανικοβληθεις εννοειταιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιι...και τσιμπηματα και φτερουγισματα και τα παντα ολα νιωθουμε ολοιιιιιιιι μας...αγχος,αγχος,αγχος...ηλι θιο αγχος ειναι και μονο...αν ηταν κατι παθολογικο της καρδουλας μας,μη φοβασαι και δε θα μας εδινε ουτε περιθωρια να το συζηταμε,ουτε να το αναλυουμε...ουτε φυσικα χρονο καν να το φοβηθουμε...δεν εχεις απολυτως τπτ...εδω μας λες τρεχεις,παιζεις μπαλαααααααα...σα πουλακι θα κοιμηθεις,ομορφα...και θα ξυπνησεις ακομα πιο ομορφα...

  15. #480
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by haniel View Post
    τσιμπηματα και φτερουγισματα και τα παντα ολα νιωθουμε ολοιιιιιιιι μας...αγχος,αγχος,αγχος...ηλι θιο αγχος ειναι και μονο...αν ηταν κατι παθολογικο της καρδουλας μας,μη φοβασαι και δε θα μας εδινε ουτε περιθωρια να το συζηταμε,.
    Το είχα τα προηγούμενα 3-4 χρόνια αυτό που λες πήγα σε γιατρούς και μου είπαν ότι ήταν όντως από το άγχος.... τώρα μου μουδιάζει το δεξί χέρι, από τον αγκώνα και κάτω κ δυο δάκτυλα είναι ενοχλητικό.. αλλά δε φοβάμαι τουλάχιστον....

Page 32 of 132 FirstFirst ... 2230313233344282 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •