αρρυθμίες - αγχος??? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 132 FirstFirst ... 234561454104 ... LastLast
Results 46 to 60 of 1973
  1. #46
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    φιλε νικο σε νιωθω απολυτα..και γω προχτες πηγα για μια συνεντευξη σε ενα μεταπτυχιακο και ειχα τρελαθει απο τις εκτακτες συστολες που ειχα μεχρι να γινει η συνεντευξη..ειναι το αναθεματισμενο αγχος ρε γμτ που μας χτυπαει στην καρδια

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Το θέμα είναι να μην μας αφήσει στον τόπο ......πρέπει να βρούμε τρόπο να νικήσουμε το αγχος από εκεί ξεκινάνε όλα....

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    γεια σας και απο μενα παιδια, θελω τη βοηθεια σας
    εδω και 1,5 χρονο με εχουν τρελανει οι αρρυθμιες, κανω εκτακτες συστολες πολυ συχνα, οταν αγχωνομαι κυριως αλλα και με την παραμικρη σωματικη ασκηση, πχ να ανεβω μια ανηφορα, αλλα εχει τυχει απλα οταν σκυβω να παρω κατι που επεσε κατω!!!. αφου πηγα σε καμποσους γιατρους και εκανα ολες τις εξετασεις (τριπλεξ, χολτερ, καρδιογραφηματα, τεστ κοπωσεως..) ολοι μου ειπαν οτι οφειλονται στο αγχος και οτι ειναι ακινδυνες. και μου συνεστησαν να χασω βαρος. ειμαι 1.96 και ημουν τοτε 140 κιλα σχεδον. τωρα ειμαι στα 110 και συνεχιζω. αλλα ο εφιαλτης δεν μαφηνει. κατα καιρους ειχα παρει lopressor και τωρα παιρνω inderal αλλα δεν θελω να εξαρτωμαι απο φαρμακα.
    εδω και 2 μερες με εχουν πιασει ασταματητα. ασταματητα ομως! καθε δευτερος χτυπος σχεδον ειναι αρρυθμος.. εχω τρελαθει, νομιζω οτι θα πεθανω. παιρνω μισο inderal και μου περναει, αλλα μετα με ξαναπιανει και πρεπει να παρω τουλαχιστον 1,5 χαπι τη μερα για να ειμαι καλα, ενω ο γιατρος μου ειχε συστησει 1. θα περιμενω ν αγυρισει απο διακοπες και αυτος να τον ρωτησω.
    το αποκορυφωμα ηταν χθες που περασα απο μια οντισιον και ειχα τοσο αγχος που χτυπουσε σαν τρελη η καρδια μου, χωρις κανενα ρυθμο και τοσο δυνατα, που εσφιγγε το στηθος μου, δεν μπορουσα να αναπνευσω και πιστεψα οτι ηρθε το τελος μου.. σταδιακα υποχωρησε αλλα ηταν ο,τι χειροτερο εχω ζησει.. ε απο τοτε εχω σχεδον μονιμη αρρυθμια.. δεν μπορω να κανω τιποτα και φοβαμαι παρα πολυ. ακομα και αυτη τη στιγμη που γραφω, η καρδια μου κανει συνεχεια εκτακτες συστολες. (διαβασα που καποιοι λετε οτι κανετε 10-20-50 σε μια μερα.. εγω κανω αμετρητες!)

    δεν ξερω τι να κανω, να παω και σε αλλο γιατρο?
    να αναφερω οτι κανω ψυχοθεραπεια αλλα ενω γενικα με εχει βοηθησει, στα συγκεκριμενα συμπτωματα δεν εχει κανει τιποτα.. γιαυτο φοβαμαι οτι ακομα και αν προερχεται απο ψυχολογικα αιτια, ισως δημιουργησει κατι μονιμο ή μεινω οντως στον τοπο!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Πραγματικά σε καταλαβαίνω μιας και χρόνια υπέφερα απο έκτακτες κοιλιακές συστολές.Επαιρνα και εγώ τενορμιν ανάλογο του ιντεραλ αλλά δεν βοήθησε καθόλου.
    Η αλήθεια είναι ότι με τα αντικαταθλιπτικά είδα βελτίωση άρα καταλαβαίνεις ότι δεν είναι κάτι παθολογικό.
    Είναι γεγονός ότι μερικές συστολές ειδικά αν η μια έρχεται πάνω στην άλλη νομίζεις ότι ήλθε το τέλος σου.
    Ευτυχώς όμως δεν υπάρχει κίνδυνος και τις περισσότερες φορές είναι αθώες.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    kai ti 8a ginei re paidia 8a eimaste etsi mia zwi??? pws 8a ginei na antimetwpisoume kati tetio...einai ontos tromaktiko. Emena pleon de me fovizoun aftes oi ektaktes alla pio poly kati taxikardies ksafnikes ekei pou ka8omai...ekei nomizw oti 8a meinw kai oxi me tis ektaktes. Me steilane na elegksw pali ton thiroidi gt einai simptwma oi taxikardies sto asxeto alla den apokliete kiolas na einai anxos i stress i de kserw an iparxei kapoia ka8arh eksigish telika. Aftoi kitane tis eksetaseis sou lene eisai kala,alla mpikan pote sti diadikasia na erevnisoun va8itera tetia provlimata pou den ta 8eoroun pa8ologika???? tote ti???.....afto to pragma oso sinexizete toso de mas afinei na apalagoume apo afto! ilikrina exw ftasei se apognwsi de kserw, alloi einai toso anes8itoi kai de tous niazei tipota ti na pw....de kserw pia!!!

  6. #51
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    φιλε γιωργο εχεις τσεκαρει τον θυροειδη σου?

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    paidia xthes ego piga sta epeigonta me sunexomenes ektaktes. molis me ksaplosan sto krevvati mou perasan.... mou ekanan kardiografima den eixa oute mia. meta ekatse o giatros ekei kai mia nosokoma kai mou eipan ta ekseis. oti ola proerxontai apo ton eggefalo. einai ximiko to provlima mou eipan. mono me agxolitika i antikatathliptika tha vreis iremia kai na pigaineis se psuxologo na matheis texnikes antimetopiseis agxous . molis efuga apo ekei m epiasan pali piga spiti katapia ena xanax kai to kopsa ston upno. ksupnisa stis 5 pige na me piasei enas panikos giati ksupnisa alla gurisa plevro kai ksanakoimithika. Paidia meta to xthesino nomizo den prepei an ksanaasxoleithoume me tin kardia mas allou einai to provlima kai legete agxos. A gia osous rotane an tha meinoun ston topo....i giatros mou eipe oti gia na ginei auto prepei na exeis xronio provlima stin kardia kai na sundiastei me arruthmies - afidatosi kai allous xilious 2 paragontes ....enas ugieis anthropos den pathainei tipota. apla pedaivete.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    Originally posted by θανάσης
    φιλε γιωργο εχεις τσεκαρει τον θυροειδη σου?
    ναι τον εχω ελεγξει. ολα οκ.
    μα ειναι να τρελαινεται κανεις! δεν ξερω, εγω θελω να το ψαξω κι αλλο, αμφιβαλλω κι εγω για το κατα ποσο σε προσεχουν οι γιατροι και εξαντλουν καθε πιθανοτητα. ξερω οτι πιθανοτατα υπερβαλλω και οφειλονται στο αγχος, αλλα θελω να ελεγξω οτι δεν σχετιζονται με καποιο προβλημα στο στομαχι πχ.
    διαβασα οτι οι αρρυθμιες μπορει να οφειλονται κ σε οισοφαγικη παλινδρομηση η κατι τετοιο. κ εγω νιωθω συχνα τελευταια που ειναι εντονα τα συμπτωματα, μια αοσθηση σαν φουσκωμα ή σαν να μου ερχεται να ρευτω κ να μην μπορω. νομιζω μαλιστα οτι παλιοτερα με ειχε ρωτησει ο γιατρος αν εχω κατι τετοιο αλλα δεν το ειχα παρατηρησει. επισης με πιανουν εκτακτες συστολες αν φαω λιγο παραπανω ή αν πιω κανενα ποτηρι νερο. τελος με εβαλε σε σκεψεις ενας λοξυγγας που με επιασε σημερα μαζι με κατι εκτακτες, και μου θυμησε περισυ που πριν απο ενα εφιαλτικο 24ωρο με συνεχομενη αρρυθμια, με ειχε πιασει ασταματητος λοξυγγας. δεν ξερω, πιθανον να φαινονται αστεια αυτα που σκεφτομαι, αλλα οσοι αντιμετωπιζετε παρομοιο προβλημα καταλαβαινετε την απογνωση μου!
    το ερωτημα μου ειναι αν μπορει να οφειλεται σε μη καρδιακο παραγοντα( πχ στομαχι) απο τη στιγμη που αποδεδειγμενα με πιανει και οταν εχω πολυ αγχος. το ενα αναιρει το αλλο; δεν ξερω, πραγματικα η κατασταη ειναι τραγικη...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Se katalavenoume,k egw etsi. to ena anerei to allo,kai gia stomaxia mou legane kai g oti 8es na kitaksw...ase pooosa lefta!...telika??? prepei na kitaksw ton 8iroidi alli mia fora kai opws dipote na milisw me psyxologo!!!Mou eipan na paw k se kentro psixikis ygias,,,kai na mi skeftomai gt oso skeftomai akoma k ston ipno to mialo doulevei k se petaei me mia wrea taxikardia i krisi panikou me to kalimera sas.

    kati allo paidia, mou eipe i giatros mou g ligo kero na parw inderal. lete na mi mporw meta xwris afto??? kserei kaneis kati g to inderal??? inderal i xanax????....exw mperdeftei. o ka8enas exei pei ta dika tou.logiko einai afou pame sinexia se giatrous apo to fovo mas psaxnontas ti kai giati...

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    to inderal to epairna ki ego palia tora stin zo stin kupro kai den uparxei. vasika einai farmako pou prostatevei tin kardia apo ta trela erethismata pou stelnei to mualo. otan to epairna eniotha kalutera alla min fantasteite oti den eixa katholou.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    den kanei diladi gia tous swmatikous ponous apo to anxos? diladi es8ima pnigmou, varos sto sti8os?? ti xriazete h afto to pragma???

  12. #57
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    Νικο θα πρεπει νομιζω να μπουμε σε διαδικασια οτι ολο αυτο ειναι αποτελεσμα του στρες και του φαυλου κυκλου στον οποιο εχουμε μπει
    εκτακτη συστολη----εχω προβλημα στην καρδια----παω σε γιατρο----μου λεει ειμαι καλα----για λιγο νιωθω ωραια----νεα εκτακτη συστολη----μηπως εκανε λαθος ο γιατρος?------νεος κυκλος αγχους---και αλλες εκτακτες συστολες---θεε μου θα παθω κατι----ξανα σε γιατρο----νεες εξετασεις----παλι δεν εχω τιποτα... κτλ κτλ

    πρεπει να σπασουξκε αυτο τον φαυλο κυκλο..τα αγχολυτικα που περνεις σε βοηθουνε..το θεμα ειναι οτι καταπολεμουν τα συμπτωματα του αγχους και οχι το αγχος καθε αυτο..ισως να βοηθουσε λιγο αεροβια γυμναστικη και καποιος ψυχολογος..μπορω να σκεφτω και αλλα..γιογκα..κλασικη μουσικη..εχω διαβασει για ατομο το οποιο ειχε 4500 εκτακτες συστολες την ημερα..και ειναι απολυτα υγειης

    το inderal που αναφερατε ειναι \'\'β αναστολες\'\' δλδ ειναι ενα αυστηρα καρδιολογικο φαρμακο με ελαφρα αγχολυτικη επιδραση..οι \'\'β αναστολεις ενοχοποιουνται για πολλα πραγματα(βεβαια σε μεγαλες δοσεις και σε μακρες περιοδους) και εγω δεν θα επαιρνα ποτε..καλυτερα καποιο αγχολυτικο-ηρεμιστικο σε περιπτωση που δεν μπορεις να αποφυγεις τα εντονα συμπτωματα που προκαλει το αγχος

  13. #58
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    γιωργο και γω τα ιδια περιπου με εσενα αντιμετωπιζω..δεν μπορω να φαω πολυ γιατι αρχιζουν εκτακτες συστολες, με ρεψιμο καποιες φορες εχω και εκτακτες..προσπαθησε να το ελεγχεις στο μυαλο σου..εγω ετσι κανω..ουσιαστικα εκει μας χτυπαει το αγχος ρε συ..οπως καποιος αγχωνεται και δεν μπορει να αναπνευσει..ετσι και εμεις αντιδραει ετσι ο οργανισμος
    αισιοδοξια παιδια..εδω ειμαστε ολοι με το ιδιο προβλημα και στην ουσια δεν εχουμε τιποτα :)

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    μωρε εχω ολη την καλη διαθεση να το δω αισιοδοξα, αλλα πως να το κανω, οταν δεν μιλαμε για μερικες εκτακτες, αλλα για συνεχες πραγμα! να χτυπαει δηλαδη συνεχεια η καρδια αρρυθμα! φανταστειτε φρικη! να νομιζω οτι θα πεθανω οπου ναναι! και μου λενε να γυμναστω, να βελτιωσω τη φυσικη κατασταση.. πως να το κανω απο τη στιγμη που με την παραμικρη ασκηση, ειτε ανεβαινω σκαλες ειτε ανηφορα ειτε πολλες φορες σκυβοντας να πιασω κατι με πιανουν εκτακτες? να τις αγνοω και να κανω τη γυμναστικη μου? το ξερετε οτι δεν γινεται!

    και πραγματικα δεν θελω να εξαρτωμαι απο τα φαρμακα, φοβαμαι και τις παρενεργειες, σεξουαλικες δυσλειτουργιες, τριχοπτωση και δεν ξερω κ εγω τι αλλο.. αλλα δεν μπορω να μην παρω inderal οταν κανει η καρδια σαν αρρυθμο ταμπουρλο και αισθανομαι οτι δεν μπορω να αναπνευσω.. γιατι οπως ειπα, μπορει να με πιασει συνεχομενα.. με τοσα φτερουγισματα απορω πως δεν εχω πεταξει ακομα!

  15. #60
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    εχεις προσπαθησει μια μερα να ΜΗΝ μετρησεις ποσες εκτακτες ειχες? να μην ακουμπησεις καθολου τον σφυγμο σου? να ξυπνησεις και να μην σκεφτεις το πρωτο πραγμα που θα ανοιξεις τα ματια σου την καρδια σου? καντα μια μερα ολα αυτα και μετα πες μας το ποσες εκτακτες ειχες στο περιπου

Page 4 of 132 FirstFirst ... 234561454104 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •