αρρυθμίες - αγχος??? - Page 52
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 52 of 132 FirstFirst ... 242505152535462102 ... LastLast
Results 766 to 780 of 1973
  1. #766
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Γεια σε ολη την παρεα!Δημητρη,εισαι μαχητης σαν ολους μας.Αυτη ειναι μαχη και στο λεω εγω που μπορω να σε καταλαβω!Παντως για το οτι εμεις εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες για εγκεφαλικα η για ανεπαρκεια,ολοι οι καρδιολογοι που εχω ρωτησει(γιατι τους εχω τρελανει στις ερωτησεις!)μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα!Μια υγειης καρδια ειναι δυσκολο να παθει βλαβη απ τις αρρυθμιες,μονο οταν υπαρχει μαζι και αλλο προβλημα.Εσυ Νικο μου τι κανεις?Εχουν ηρεμησει καθολου "αυτες"?
    να σαι καλά!! κι όμως, οποιαδήποτε καρδιά, εάν δεν κοντρολάρεται ετσι ωστε να μην ανεβαζει συνεχεια υψηλούς σφυγμούς (από αρρυθμίες - πτερυγισμοί, μαρμαρυγή, παροξυσμική ταχυκαρδία κλπ) εχει μεγαλο κινδυνο θρομβώσεων, γι αυτό συνιστάται λήψη αντιθρομβωτικών παραγόντων τύπου ασπιρίνης ή βαρύτερων τύπου βαρφαρίνης, ανάλογα με την ηλικία. Δεν παίζει ρόλο η καλή της κατάσταση, οι αρρυθμίες επιβαρύνουν ανάλογα με την συχνότητα και την ηλικία. Το ίδιο και η αποδυνάμωση της καρδιας, όπως είπα η καρδιά είναι ένας μυς που "γυμνάζεται" με τις ταχυκαρδίες και τις συνεχείς έκτακτες, με αποτέλεσμα τη διόγκωση όπως και κάθε άλλος μυς του σώματός μας.

  2. #767
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ουδεποτε ηθελα να κανω τον γιατρο εδω μεσα αλλα εγω απλα γραφω αυτα που μου εχουν πει οι πανπολλοι γιατροι που εχω επισκεφτει.Η καρδια,οταν ειναι υγειης,και αρρυθμιες να εχει δεν παθαινει κατι,αυτο το λενε ολοι.Σιγουρα θα υπαρξει προβλημα σε μια υγειη καρδια οταν για αρκετα χρονια και καθημερινα εχει παλμους πανω απο 100.Οπως μου ειπαν και δυο(απ τους 8!)γιατροι,αν ηταν ετσι οι αθλητες που εχουν καθε μερα πολλους παλμους θα ειχαν μετα τα 60 προβλημα καρδιας!

  3. #768
    Παιδιά καλησπέρα κι απο μένα και Δημήτρη καλώς ήρθες στην παρέα!ρανη και μένα αυτά μου έχουν πει οι γιατροί που έχω ρωτήσει,τώρα βέβαια τι θα γίνει καθώς περνάν τα χρόνια,δεν το ξέρει κανεις,αλλά αυτό ισχυει για ολους τους ανθρώπους..ίσως η δική μας καρδιά να επιβαρύνεται λίγο παραπανω,ίσως παλι και όχι,ποιος ξέρει?όσο για την αντιπηκτική αγωγη σε μορφή ασπιρίνης,φαντάζομαι την συνέστησαν στον Δημήτρη λόγω του πτερυγισμου,γιατί γιατι μονο για έκτακτες δεν δίνουν κάτι τέτοιο.καλη δυναμη σε ολους!

  4. #769
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Ακριβως litoa,ετσι ειναι...κανεις δεν ξερει τι θα γινει με τα χρονια,οπως μου λενε και οι γιατροι,μαλιστα ενας μου λεει"εμενα που με βλεπεις,μπορει να πεθανω απο καρδια καποια στιγμη και εσυ μπορει οχι"....τι να πεις...εδω ακους ανθρωπους με οχι αρρυθμιες και ταχυκαρδιες,με τιποτα απολυτος,και ξαφνικα πεθαινουν απο καρδια!Οκ,εμεις πιστευω που βασανιζομαστε απο ολες αυτες τις ενοχλησεις και εχουμε κανει 100 επισκεψεις σε καρδιολογους,επρεπε να ειμαστε πιο ησυχοι αφου μας λενε οτι δεν εχουμε κινδυνο,αλλα αυτο ειναι το "θεμα" μας,η υποχονδριαση δεν μας αφηνει να το πιστεψουμε και να πουμε"ασε ρε γαμωτο ελευθερο το μυαλο σου,αφου θα πεθανω που θα πεθανω καποια στιγμη,ας ζησω ελευθερα αντι να βασανιζομαι καθε μερα με τον φοβο της καρδιας...."!

  5. #770
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Παιδιά διαβαζω ενα βιβλίο με μαρτυρίες απο τη μαχη που εδωσαν οι Ελλαδιτες στην Κύπρο το 1974. Οι περισσότεροι μεσα γραφουν οτι είχαν αρρυθμίες οτι σταματουσε η καρδια τους και μετα ξεκινουσε με ενα δυνατό χτυπημα . Μηπως βιώνουμε κάποιου είδους τραυματικό σοκ κι εμεις με τον τρόπο μας.....

  6. #771
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    9
    δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αλλά παντός τύπου "καλοήθους" αρρυθμία σε μια υγιή καρδιά όταν είναι σε χρόνια κατάσταση, χρήζει συντήρησης με αντιπηκτικά, δε χρειάζεται να το ξανα αναλύσω το θέμα, είναι πολύ απλό να το αντιληφθείτε..και νομίζω πως εδω βρισκόμαστε άνθρωποι προφανως με υγιή καρδια και με χρόνια ταλαιπωρία, αλλιώς δε θα βασανιζόμασταν να εκθέτουμε τις φοβίες μας. Και.. άλλο οι φυσιολογικές ταχυπαλμίες από φυσική κόπωση όπως η άθληση, η εργασία κλπ και άλλο οι ξαφνικές ταχυκαρδίες από αρρυθμίες.

  7. #772
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    9
    δε θέλω να απογοητεύσω κανέναν, αλλά παντός τύπου "καλοήθους" αρρυθμία σε μια υγιή καρδιά όταν είναι σε χρόνια κατάσταση, χρήζει συντήρησης με αντιπηκτικά, δε χρειάζεται να το ξανα αναλύσω το θέμα, είναι πολύ απλό να το αντιληφθείτε..και νομίζω πως εδω βρισκόμαστε άνθρωποι προφανως με υγιή καρδια και με χρόνια ταλαιπωρία, αλλιώς δε θα βασανιζόμασταν να εκθέτουμε τις φοβίες μας. Και.. άλλο οι φυσιολογικές ταχυπαλμίες από φυσική κόπωση όπως η άθληση, η εργασία κλπ και άλλο οι ξαφνικές ταχυκαρδίες από αρρυθμίες. Νίκο, όντως, εμείς ζούμε το καθημερινό τραυματικό σοκ εξαιτίας του ιδιοπαθούς μας άγχους και του φαύλου κύκλου, το αγχος προκαλεί αρρυθμίες και οι αρρυθμίες στη συνέχεια προκαλούν περισσότερο αγχος..

  8. #773
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Λες βρε Νικο να ζουμε κατι τετοιο??χα χα...δυστυχως ολα ξεκινανε απ το μυαλο μας,αυτο ειναι το μονο σιγουρο!!Δημητρη,δεν ξερω ποιος γιατρος σου εχει πει για το οτι οι χρονιες αρρυθμιες χρειαζονται αντιπηκτικα χαπια,αλλα εμενα μου εχουν πει σε καμια περιπτωση!!Θυμαμαι κι ολας οτι αντιπηκτικα επαιρνε ο μακαριτης ο πατριος μου απ την στιγμη που εκανε επεμβαση για τις αρτηριες του και μετα.Οταν ρωτησα τον γιατρο(γιατι οπως σας εχω ξαναπει τους ειχα μουρλανει στις ερωτησεις!),μου ειχε απαντησει οτι σε καμια περιπτωση δεν χορηγειται αντιπηκτικο για αρρυθμιες....τωρα τι να σου πω....να μου λενε ολοι τους παραμυθια??Νικο,καποτε,σε ενα παλιο φορουμ που ειχα διαβασει υπηρχε καποιος που ειχε αρρυθμιες 30 χρονια και οι γιατροι του ελεγαν οτι δεν προκειται να παθει κατι απο αυτες,μονο να βασανιζεται ψυχολογικα!

  9. #774
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Καλημέρα και από εμένα παιδιά. Όπως όλοι εσείς έτσι κι εγώ συνεχίζω να βασανίζομαι με τις καταραμένες τις έκτακτες καθημερινά και χωρίς εξαιρέσεις. Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ με την ΡΑΝΗ, ότι αντιπηκτικά δεν δίνουν ποτέ σε έκτακτες. Μόνο σε κολπική μαρμαρυγή, αυτού του είδους η αρρυθμία επηρεάζει αιμοδυναμικά τον οργανισμό. Οι έκτακτες είναι απλώς έκτοποι παλμοί άνευ αιμοδυναμικής σημασίας, έτσι μου έχουν πει οι καρδιολόγοι δηλαδή. Ακόμα και η μητέρα μου που έχει 500 έκτακτες κοιλιακές την μέρα, ο καρδιολόγος δεν της ανέφερε τίποτα για αντιπηκτικά, της είπε ότι δεν αποτελούν πρόβλημα και της έδωσε μόνο το τενορμίν για να μειωθούν οι έκτακτες. Εγώ από τον φόβο μου έχω πάει σε αρκετούς καρδιολόγους και μου έχουν πει, ότι μπορώ να κάνω τα πάντα και δεν έχω απολύτως τίποτα. Δεν μου ανέφερε κανένας ότι αυτές οι έκτακτες θα προκαλέσουν στο μέλλον κάποιο πρόβλημα. Βέβαια δεν ξέρουν πόσο ενοχλητικές και ψυχοφθόρες είναι και πόσα άλλα ψυχολογικά προβλήματα μας έχουν δημιουργήσει.

  10. #775
    παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι ως "γνωστες" του θεματος, αυτες τις αρρυθμιες, ταχυκαρδιες, εκτακτες κλπ σας τις διεγνωσαν σε τυχαιες εξετασεις? σε EKG? σε μετρησεις τυχαιες για πιεση? στο ιατρειο που σας αφουγκραζεται ο γιατρος? θελω να πω ειναι απλη η διαπιστωση η παιζει το ενδεχομενο να τις εχει καποιος και να μην το βρισκουν?

  11. #776
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Εγώ προσωπικά τις ανακάλυψα σε χόλντερ 24ώρου. Επειδή τις ένιωθα και με ενοχλούσαν πήγα στον καρδιολόγο, στο καρδιογράφημα και στην εξέταση με τα ακουστικά δεν βρήκαν κάτι επειδή εκείνη την στιγμή δεν είχα κάτι άλλα τις έδειξε το χόλντερ. Πάντα όμως όταν μου συμβαίνουν τις καταλαβαίνω.

  12. #777
    πως νιωθεις δλδ Μαρια? ειναι φαινομενο που το καταλαβαινει δλδ κανεις? εχεις κ ταση λιποθυμιας εκεινη την ωρα?

  13. #778
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Νιώθω στιγμιαία ένα κενό στο στήθος και σαν να μου σταματάει η καρδιά και ξαναρχίζει. Κάποιες φορές, σπάνια ευτυχώς, όταν οι έκτακτες είναι συνεχόμενες ή δυνατές νιώθω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω και μου μαυρίζει λίγο η όραση, αλλά ποτέ δεν έχω νιώσει πως θα λιποθυμήσω. Κάποιοι άνθρωποι τις έκτακτες τις καταλαβαίνουν και τους ενοχλούν όπως οι περισσότεροι εδώ μέσα, ενώ κάποιοι άλλοι τις έχουν άλλα δεν τις καταλαβαίνουν και μπορεί να τις ανακαλύψουν τυχαία σε κάποια εξέταση. Αυτοί για μένα είναι τυχεροί!

  14. #779
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    αυτο το κενό είναι που μας σκοτωνει την ποιοτητα της ζωής μας. Υπάρχει κανένας που να μπορεί να το αγνοει? Τωρα τελευταία εμένα πολλές φορές μαζί με την αρρυθμία με πιάνει και βήχας.... ολο και καλύτερα πάμε.

  15. #780
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Με κατι τετοια υποφερω και εγω. Νιωθω την καρδια μου να ειναι σαν τυμπανο κλπ. Πηγα εκανα καρδιογραφημα
    αλλα δεν εδειξε κατι. Μετα απο καιρο καταλαβα οτι αυτο που νιωθω προερχεται απο το στομαχι. Φουσκωνει υπερβολικα
    λογω αγχους, γεμιζω με αερια και μετα περνα και φευγει και αυτο το αισθημα των τυμπανων.
    Ειναι καθαρο αγχος αυτος. Δεν εχει κατι η καρδια σου ποσο μαλλον αφου στο λεει και ο γιατρος.
    Και φιλε μου αν το νιωθεις απο τα 19 σου θα πρεπε ως τωρα να παθαινες το κακο, αρα; Δες το πολυ αλλιως
    και θα εξασθενισει. Μερικες φορες μην δινεις σημασια, κανει καλο!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •