αρρυθμίες - αγχος??? - Page 53
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 53 of 132 FirstFirst ... 343515253545563103 ... LastLast
Results 781 to 795 of 1973
  1. #781
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Alterego δεν φοβάμαι , ζω κανονικά , βγαινω πίνω δεν σταματάω... απλά είναι απίστευτα ενοχλητικό σε σημείο τρέλλας.... κατι σαν το μαρτύριο της σταγόνας. βεβαια πέρασα πολλά για να φτάσω να μην τα υπολογίζω

  2. #782
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Όταν κάποιος δεν το έχει και η καρδιά του χτυπά κανονικά δεν ξέρει πως είναι να υποφέρεις από αυτό. Κάθε φορά που με πιάνει έκτακτη σκέφτομαι εκείνη την στιγμή αν η καρδιά μου θα ξαναχτυπήσει ή τέλος. Κι εγώ ζω την ζωή μου κανονικά άλλα η ξενοιασιά για μένα έχει τελειώσει πια. Πάντα έχω τον φόβο μέσα μου. Εν το μεταξύ, δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους, άλλα τις περισσότερες φορές που θα σκύψω τότε είναι σίγουρο ότι θα με πιάσουν συνεχόμενες έκτακτες και τα "παίζω" κανονικά.

  3. #783
    Μαρια,αυτό που λες για το σκύψιμο το παθαίνω κι εγώ,δε μπορω να το εξηγήσω..εντωμεταξυ εγώ τώρα τελευταια παθαινω το εξης κουλο,νιώθω κάτι σαν σύσπαση στην περιοχή της κοιλιας ,αριστερα,αλλά εκείνη τη στιγμη δε νιώθω κάτι στην καρδιά.όμως καποιες φορες που μετραω σφυγμους και τυχαίνει να το παθω,καταλαβαίνω οτι υπάρχει αρρυθμία..ειλικρινά είναι να τρελενεσαι..όντως η ξενοιασιά έχει τελειώσει και για μένα και τη θέση της έχει πάρει ο φόβος..

  4. #784
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    23
    Ειμαι ενας ακομη ομοιοπαθης,ενας ακομη που απλα μεχρι σημερα διαβαζε και δεν εβρισκε κουραγιο να γραψει και να προσθεσει τον εαυτο του στην μακρα λιστα ολων εκεινων που βασανιζονται ολημερις με εκτακτες συστολες ,ενας ακομη ομως ευγνωμων που σε αυτη την περιπετεια και λογω αυτου του forum δεν νιωθει εντελως μονος... Μακαρι να υπηρχε και λυση,αλλα προφανως δεν υπαρχει,τα ονοματα ολων μας ανακυκλωνονται σε ενα ατελειωτο φοβο...Κριμα και υπομονη! Υπομονη σε ολους αδερφια!

  5. #785
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Σας χαιρετω ολους!Φιλοι μου,ολοι γνωριζουμε οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα προβληματα υγειας οπως αυτοι οι ηρωες που παλευουν με τους καρκινους και πολλες δυσκολες αρρωστιες....ποσο μα ποσο σπουδαιοι μαχητες ειναι,να τους δινει Ο Θεος δυναμη!Το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο το θεμα ΑΛΛΑ εγω που ζω με τις αρρυθμιες εδω και χρονια,γνωριζω οτι & αυτο ειναι ενα βασανο...ενα βασανο που σε "τρωει" υπουλα,σιγα σιγα....οι αρρυθμιες σου δημιουργουν τον φοβο,την καταθλιψη,την καρδιοφοβια,την θανατοφοβια και και και......ετσι λοιπον η καθημερινοτητα σου γινεται ενας φαυλος κυκλος φοβου.....προσπαθεις να περασεις καλα & τσουουπ....ηρθε η αρρυθμια η ο πονος,η το τσιμπημα η η ταχυκαρδια...και αυτο ηταν,ξεκινας να φοβασαι οτι ερχεται το τελος η η βλαβη στην καρδια και και και.....παιδια,θελει δυναμη μεγαλη αυτο που ζουμε,ΜΕΓΑΛΗ!

  6. #786
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Σας χαιρετω ολους!Φιλοι μου,ολοι γνωριζουμε οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα προβληματα υγειας οπως αυτοι οι ηρωες που παλευουν με τους καρκινους και πολλες δυσκολες αρρωστιες....ποσο μα ποσο σπουδαιοι μαχητες ειναι,να τους δινει Ο Θεος δυναμη!Το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο το θεμα ΑΛΛΑ εγω που ζω με τις αρρυθμιες εδω και χρονια,γνωριζω οτι & αυτο ειναι ενα βασανο...ενα βασανο που σε "τρωει" υπουλα,σιγα σιγα....οι αρρυθμιες σου δημιουργουν τον φοβο,την καταθλιψη,την καρδιοφοβια,την θανατοφοβια και και και......ετσι λοιπον η καθημερινοτητα σου γινεται ενας φαυλος κυκλος φοβου.....προσπαθεις να περασεις καλα & τσουουπ....ηρθε η αρρυθμια η ο πονος,η το τσιμπημα η η ταχυκαρδια...και αυτο ηταν,ξεκινας να φοβασαι οτι ερχεται το τελος η η βλαβη στην καρδια και και και.....παιδια,θελει δυναμη μεγαλη αυτο που ζουμε,ΜΕΓΑΛΗ!
    Aκομα και η χειροτερη αρρωστια να τυχει να σου συμβει , οπως ο καρκινος που ανεφερες , περνας το σταδιο του φοβου , του θυμου καποια στιγμη ομως ερχεται η αποδοχη..Με τις φοβιες ομως εισαι μονιμα υπο το καθεστως του φοβου και της ανησυχιας του "εχω κατι ή δεν εχω" , οποτε δεν ηρεμεις ποτε . Εχω καταληξει οτι ειναι διαφορετικη κατασταση , γιατι και εγω εχω κανει αυτη την σκεψη.

  7. #787
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    12
    Παιδιά παραθέτω το post που έχω κάνει παλιότερα σε άλλο topic μπας και βοηθήσω.:
    "Καλημέρα σε όλους.Είμαι 45 ετών ,γυμναστής,παντρεμένος με 2 παιδιά και εν ενεργεία αθλητής σε αγωνίσματα αντοχής και υπεραντοχής (ultra marathons,ironman κλπ)
    Γράφτηκα στο συγκεκριμένο φόρουμ για να βοηθήσω λέγοντας την προσωπική μου ιστορία και τι έκανα (μάλλον τι δεν έκανα )για να τις ξεπεράσω.Πρόπερσυ το Πάσχα έπλενα τα αυτοκίνητα της οικογένειας και μιλώντας με ένα γείτονα κατάλαβα ότι η καρδιά μου μου έστελνε αυτά τα περίεργα χτυπ'ηματα που μετά έμαθα ότι λέγονται έκτακτες συστολές.Ξέρετε η καρδιά μου ήταν μέχρι εκείνη τη στιγτμή το εργαλείο μου,χρησιμοποιούσα σε καθε αγώνα και προπόνηση παλμογράφο και ήξερα ότι δε θα με προδώσει ποτέ.Το απόγευμα (Μ.Τριτη)πήγα στον πρώτο καρδιολόγο που βρήκα ο οποίος βρήκε πάρα πολλές έκτακτες και κοιλιακές και κολπικές και μου είπε να πάω σπίτι και αν νιώσω άσχημα να καλέσω ασθενοφόρο(αυτός τρόμαξε πιο πολύ από εμένα).Το ίδιο βράδυ πήγα στον καρδιολόγο που με παρακολουθεί,μου έκανε υπέρηχο ,οι έκτακτες χτυπούσαν τόσο δυνατά που σχεδόν πονούσα,μου είπε ότι μάλλον ερωτεύτηκα και ότι η καρδιά μου είναι φυσιολογικότατη και πολύ γυμνασμένη και να συνεχίσω κανονικά τη ζωή μου και τις προπονήσεις.Την άλλη μέρα πήρα το ποδήλατο και πήγα μια τρίωρη προπόνηση αλλά οι έκτακτες χτυπάγανε συνέχεια και όπως καταλαβαίνετε δεν πολυευχαριστήθηκα αφού το μυαλό μου είχε κολλήσει σε αυτές...Το μεσημέρι επισκεφτηκα ένα ιατρικό κέντρο όπου έκανα τεστ κόπωσης με 2 καρδιολόγους να γελάνε βλέποντας τις έκτακτες και αλλο ένα τρίπλεξ όπου και αυτό ήταν φυσιολογικό...Οι έκτακτες συνεχίζονταν χωρίς σταματημό σε ρυθμό που έφταναν τις 20 το λεπτό.Σε μια εβδομάδα έβαλα χόλτερ εντελώς απελπισμένος καθώς οι έκτακτες είχαν γίνει μόνιμες πράγμα που φάνηκε και στο χόλτερ που έδειξε 33000 έκτακτες σε ένα 24ωρο.Πήγα και σε 5ο καρδιολόγο ο οποίος τις έδειξε σε ειδικο για holter και μου είπαν να μην ανησυχώ .Μέχρι τώρα οι 2 από τους 5 μου συνέστησαν lopressor τα οποία διαβάζοντας τις παρενέργειές τους ουδέποτε πήρα.Να σημειωθεί ότι είμαι γενικά κατά των φαρμάκων και στη ζωή μου συνολικά να έχω πάρει 2 αντιβιώσεις και 10 depon .Μετά σειρά είχε ο γαστρεντερολόγος και η θεωρία που είχα διαβάσει στο internet για το γαστροοισοφαγικό νεύρο ο οποίος μου την απέκλεισε και μου έκλεισε ραντεβού για γαστροσκόπηση στο οποίο δεν πήγα.Μετά πήγα σε πνευμονολόγο ο οποίος δεν βρήκε τίποτα και μου είπε ότι κι αυτός έχει έκτακτες (έκτακτα σκέφτηκα χαχαχα).Τέλος σε ψυχίατρο ο οποίος κάνοντας καποιες ερωτήσεις διέγνωσε κατάθλιψη και συνέστησε ladose (prozac)τα οποία σωστά μαντέψατε ουδέποτε πήρα.Να σημειωθεί ότι στο διαδίκτυο δεν είχα βρει απολύτως καμία συσχέτιση των φαρμάκων που μου είχαν προτείνει με τις έκτακτες γι αυτό πρέπει να σας πω ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε πριν πάρετε οποιοδήποτε φάρμακο είναι να το ψάχνετε πολύ καλά.
    Ένα μεσημέρι είχα φτάσει να έχω περίπου 30/λεπτό και τότε πάνω στην απελπισία μου σκέφτηκα ένα μάθημα στη σχολή που λεγόταν αυτογενής χαλάρωση και ένα βιβλίο που είχα.Πηγαίνοντας στο σπίτι βρήκα το βιβλίο απομονώθηκα σε ένα δωμάτιο και έκανα την εξής ρουτίνα:Οι έκτακτες χτυπούσαν σαν τρελλές,ξάπλωσα,έκλεισα τα μάτια ,ανάπνεα βαθιά από το στομάχι και έλεγα αυτά που έλεγε το βιβλίο δηλαδή (είμαι ήρεμος,η καρδιά μου χτυπάει σίγουρα ,σταθερά και ρυθμικά).Μέσα σε 3 λεπτά,οι έκτακτες σταμάτησαν ,εγώ κατάλαβα ότι αφού μπορούσα να τις ελέγξω δεν ήταν πρόβλημα της καρδιάς αλλά του νευρικού μου συστήματος και εκεί έπεσα σε ένα γλυκό ύπνο αφού φοβόμουν ότι αν σηκωθώ θα ξαναρχίσουν.Το πρώτο βήμα είχε ήδη γίνει.Ήταν σαφές ότι έπρεπε να μάθω να χαλαρώνω αλλά και να ενισχύσω το νευρικό μου σύστημα που οι συνθήκες της ζωής είχαν εξασθενήσει.Και τώρα απλ΄'η λογική:Ποιές βιταμίνες είναι για τα νεύρα?Οι Β και κυρίως οι Β12.Τον Ιούνιο και Ιούλιο έπαιρνα 2 Neurobion κάθε πρωί(το κουτί έλεγε εως 6)και μια πολύ ισχυρή πολυβιταμίνη (εγώ έπαιρνα τις performaxx),επίσης υγρό μαγνήσιο μέρα παρά μέρα καθώς είχα διαβάσει κάπου ότι βοηθάει στις αρρυθμίες (αν και δεν πιστεύω ότι με βοήθησε ) και το κυριότερο αύξησα πολύ την πρόσληψη πρωτείνης.Μαζί με αυτά ,περπάτημα με μουσική χαλαρωτική και κάθε φορά που χτυπάγανε αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό (περίπου 10 την ημέρα)έκανα την άσκηση χαλάρωσης από το βιβλίο.Σημαντικό εδώ είναι και το τεστ ορθοστασίας(μετράτε τους παλμούς σας ξαπλωμένοι το πρωι πχ 60 και σηκώνεστε σιγά όρθιοι και τους ξαναμετράτε πχ80).Αν η διαφορά είναι πάνω από 30 τότε το νευρικό σας σύστημα είναι άστα να πάνε (αδρεναλίνη,κορτιζόλη στα ύψη).Εγώ τότε που είχα τις απειρες έκτακτες είχα 54 ξαπλωμένος και όρθιος 104.Από τότε έχουν περάσει 2 χρόνια ,γυμνάζομαι εντατικότατα πολύ πάνω από το μέσο όρο δεν παίρνω πια βιταμίνες παρά μόνο πρωτείνη μετά από τις σκληρές προπονήξσεις και μετράω συχνά τους παλμούς μου.Οι τελευταίες έκτακτες που είχα ήταν πριν από 1,5 χρόνο περίπου.Ελπίζω να σας βοήθησα. "

  8. #788
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Καλησπερα σε ολους!Panos συμφωνω απολυτα και το εχω ξαναγραψει κι εγω,τον πιο σημαντικο ρολο στις αρρυθμιες παιζει το νευρικο μας συστημα,αυτο τα δημιουργει ΟΛΑ στο σωμα του ανθρωπου!Εγω αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι για τους παλμους της καρδιας σου,αν τους εβρισκες ανεβασμενους ανησυχουσες?Να μου πεις εσυ εισαι αθλητης οποτε ειναι λογικο αλλα εγω λεω για κατασταση ηρεμιας,ποσους μπορει να ειχες για να σε ανησυχησει?

  9. #789
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    12

    Smile

    Γειά σου ΡΑΝΗ και συγνώμη για την αργοπορία.Αν το πρωί που ξυπνάς είναι ανεβασμένοι σημαίνει ότι είσαι πολύ κουρασμένος ή ότι η κορτιζόλη σου το πρωι είναι πολύ ανεβασμένη,οπότε δρας ανάλογα(προσπαθείς να ηρεμήσεις και να ξεκουραστείς)Συνήθως παίρνει κανένα μήνα να ξεκουραστεί το νευρικό σύστημα με χαλαρό περπάτημα,χαλαρωτική μουσική στα αυτιά(ήχοι φύσης,πουλιών κλπ),ασκήσεις αναπνοής,πρωτείνη ,Β12 και πολύ αισιοδοξία ότι δεν παθαίνεις τίποτα απλά έχεις αγχωθεί χωρίς λόγο.Εγώ συνήθως είχα το πρωί 54 και όταν σηκώνομαι 68-75).Την περίοδο με τις άπειρες έκτακτες όταν σηκωνόμουνα όρθιος έφτανα και τους 110!!!Επίσης δεν μπορούσα να κοιμηθώ γιατί βαράγανε με τρομακτικό θέρυβο στα αυτιά μου και η πίεσή μου ενώ πάντα ακόμα και τώρα είναι 110/80 έφτανε 140/100.Θέλει απόλυτη εκλογίκευση και ψυχραιμία για να μη σε πάρει από κάτω

  10. #790
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    23
    [QUOTE=panos69;525106]Γειά σου ΡΑΝΗ και συγνώμη για την αργοπορία.Αν το πρωί που ξυπνάς είναι ανεβασμένοι σημαίνει ότι είσαι πολύ κουρασμένος ή ότι η κορτιζόλη σου το πρωι είναι πολύ ανεβασμένη,οπότε δρας ανάλογα(προσπαθείς να ηρεμήσεις και να ξεκουραστείς)Συνήθως παίρνει κανένα μήνα να ξεκουραστεί το νευρικό σύστημα με χαλαρό περπάτημα,χαλαρωτική μουσική στα αυτιά(ήχοι φύσης,πουλιών κλπ),ασκήσεις αναπνοής,πρωτείνη ,Β12 και πολύ αισιοδοξία ότι δεν παθαίνεις τίποτα απλά έχεις αγχωθεί χωρίς λόγο.Εγώ συνήθως είχα το πρωί 54 και όταν σηκώνομαι 68-75).Την περίοδο με τις άπειρες έκτακτες όταν σηκωνόμουνα όρθιος έφτανα και τους 110!!
    Τι πρωτεΐνη περνεις αλήθεια ?

  11. #791
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    12
    Την 100% whey gold standard της Optimum Nutrition (ON).

  12. #792
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    23
    Και αληθεια πως λειτουργεί θετικά στις αρρυθμιες μια πρωτεΐνη που συνήθως παιρνουν αθλητές ? Το ρωτάω γιατι κι εγω αθλουμαι συστηματικα παρά το γνωστό προβλημα που προσπαθω να αγνοω οχι παντα με επιτυχια... Στο εχουν προτεινει γιατροι ή απλα το δοκιμασες μονος σου και ειχε αποτελεσμα? Ευχαριστώεκ των προτερων φιλε μου,ολοι ψαχνουμε εδω βλεπεις μια ελπιδα!!!

  13. #793
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    12
    Το είχα βρει σε μια έρευνα που είχα διαβάσει στην Αμερική ότι βοηθάει στην αποκατάσταση των νευρικών κυττάρων.Κανένα πρόβλημα,κι εγώ είχα φτάσει στην πλήρη απόγνωση τότε...

  14. #794
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    23
    Εντάξει φίλε μου,θα το δοκιμάσω κι εγώ,δεν έχω να χάσω τίποτα πια,ήδη έχω χάσει σχεδόν τα πάντα από αυτή την θλιβερή πραγματικότητα! Αν βρω και την συγκεκριμένη πρωτεΐνη που ανέφερες ακόμη καλύτερα. Ήδη πάντως παίρνω καθημερινά βιταμίνη Βράδυ,μαγνήσιο και κάποια πολυβιταμινη αλλά δεν είδα δυστυχώς καμία βελτίωση,χτυπάει το ταμπουρλο ολημερις στον δικό του ρυθμό!

  15. #795
    Παιδιά καλησπέρα,ελπίζω να είστε όλοι καλά.το είχα ξανά αναφέρει παλιότερα,αλλά θέλω να ξαναρωτησω.υπάρχει κανεις που να νιώθει συσπάσεις αριστερά σχετικα χαμηλά στην κοιλια,σαν έκτακτη να το πω,αλλά να μη νιώθει τίποτα εκείνη τη στιγμη στην καρδιά;μου συμβαίνει και αυτό το περίεργο τον τελευταιο καιρό..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •