αρρυθμίες - αγχος??? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 132 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast
Results 61 to 75 of 1973
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    μα θαναση, δεν τα κανω ολα αυτα που λες
    ποτε δεν εχω μετρησει ποσες εκτακτες εχω. απλα συμβαινουν και ειναι πραγματικα παρα πολλες, αμετρητες σχεδον σε μια μερα. ποτε δεν εχω πιασει το σφυγμο μου, δεν ξερω καν πως ν ατο κανω. και μονο τις τελευταιες μερες ξυπναω και το σκεφτομαι, που εγινε εντονο το προβλημα. αλλα δεν ειμαι κολλημενος, δεν μου εχει γινει εμμονη, ισα ισα προσπαθω να το απωθησω, να σκεφτομαι αλλα πραγματα.. αλλα ειναι σα να με κυνηγαει. γινεται απο μονο του προτεραιοτητα στη σκεψη μου!
    τωρα τι να σου πω, στο περιπου... σημερα ειχα τουλαχιστον 150 εκτακτες μεχρι τωρα. και μπορει να σου λεω και λιγες. σου ξαναλεω, δεν τις μετραω. απλα βιωνω αυτη την απαισια αισθηση

  2. #62
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    φιλε μου ταλαιπωρησαι πολυ ρε γμτ...νομιζω πως πρεπει να απευθηνθεις σε ψυχολογο-ψυχιατρο αφου εχει αποκλεισθει καρδιολογικο θεμα

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    εχω απευθυνθει και στους 2, κανω ψυχοθεραπεια, μιας και παλιοτερα ειχα εντονο προβλημα με κρισεις πανικου, με αποπροσωποποιηση και δεν συμμαζευεται.. με λιγα λογια υπερβολικο αγχος που με εχει καθηλωσει κυριολεκτικα στο παρελθον. αυτα περασανε σε μεγαλο βαθμο, τωρα προεκυψε αυτο... τι να πω ρε γαμωτο...

  4. #64
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    ποσο καιρο ταλαιπωρησαι με εκτακτες συστολες? εγω καλοκαιρι του 2005 εκανα την πρωτη εκτακτη συστολη

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    εχει πολλα χρονια που ενιωσα την πρωτη εκτακτη μεμονωμενα, αλλα ας ηταν 1-2 το χρονο ξερω γω. τοτε δεν ηξερα καν τι ειναι και δεν εδωσα πολλη σημασια. σαν εντονο προβλημα αρχισε απο την παραμονη της πρωτοχρονιας του 2009, που με επιασε ασταματητα και ετρεξα στο νοσοκομειο. εκει με βρηκε ο χρονος. και απο τοτε εχει γινει μονιμο προβλημα. με την παραμικρη ασκηση βομβαρδιζομαι απο εκτακτες συστολες.. πηρα χαπια και μου περασε για καποιους μηνες αλλα μετα παλι τα ιδια... και τωρα το αποκορυφωμα.

  6. #66
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    συνεβη κατι εκεινη την ημερα και σε επιασε?

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    τιποτα, δυο ποτηρακια μαυροδαφνη ηπια, αλλα δε νομιζω να φταιει αυτο που ανοιξαν οι ασκοι του αιολου!
    τι να σου πω, ενδεχομενως να συσσωρευτηκε το υπερβολλικο αγχος χρονων και να ξεσπασε με αυτο τον τροπο..
    γιατι υπεφερα κατα διαστηματα οπως σου ειπα πολυ απο κρισεις πανικου και αγχος, κλεισιμο στον εαυτο μου κλπ.

  8. #68
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    τι να πω ρε φιλε..στεναχωριεμαι που σε βλεπω ετσι...
    δεν ειμαι γιατρος αλλα εχω ακουσει οτι σε τετοιες περιπτωσεις σαν την δικη σου,οταν δηλαδη επηρεαζεται τοσο εντονα η καθημερινοτητα σου,υπαρχει μια θεραπευτικη μεθοδος ονοματι
    ablation..την εχεις ακουσει?

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    αυτο ειναι επεμβαση σωστα? δεν θα ηθελα να καταφυγω σε κατι τετοιο... οχι ακομα τουλαχιστον..

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    THN EXΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΓΩ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΕΡΚΟΙΛΙΚΕΣ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ.ΛΕΓΕΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ,ΚΑΙ ΚΑΥΤΗΡΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΤΟ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΟΝ ΦΛΕΒΟΚΟΜΒΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ.

  11. #71
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    30
    εχει σχεση γενικα με την αρρυθμια(και οι ταχυκαρδιες αν σκευτεις αποτελουν μορφη αρρυθμιας)..δεν ειναι επεμβαση με την ενοια της εγχειρισης..καταστρεφουν με ηλεκτρισμο απλα τις περιοχες, εκτος του φλεβοκομβου , που προκαλουν καθε ειδους αρρυθμια..δεν ξερω αλλα 150-200 εκτακτες συστολες την ημερα ειναι δυσκολο να τις αντεξει ο οποιοσδηποτε..μιλα με καποιον καρδιολογο

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    δεν εχω μιλησει με εναν αλλα με 2, χωρια αλλες 2 φορες που ειχα παει στο νοσοκομειο. και εχω κανει ολες τις εξετασεις. θα παω παλι να το συζητησω.. και τηντριτη θα κανω μια γαστροσκοπηση μπας και εχω καμια διαφραγματοκοιλη!

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΕΡΚΟΙΛΙΑΚΕΣ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΦΙΛΕ ΘΑΝΑΣΗ..ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΨΑΧΤΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΩ..ΟΙ ΥΠΕΡΚΟΙΛΙΑΚΕΣ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΕΣ ΩΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΟΝ ΦΛΕΒΟΚΟΜΒΟ..ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΑΡΡΥΘΜΙΩΝ ΩΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ABLATION..ΟΙ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΥΣΤΟΛΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΒΛΑΒΗ ΤΟΥ ΦΛΕΒΟΚΟΜΒΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΑΡΔΙΑΚΟΥΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΥΣ Α ΚΑΙ Β,ΣΤΕΦΑΝΙΑΙΑ ΝΟΣΟ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΥΡΙΩΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΚΑΦΕΙΝΗΣ ΚΑΙ ΤΣΙΓΑΡΟΥ,Η ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Paidia egw eixa ektaktes entones sistoles apo ton septemvri tou 09 xwris na kserw oti afta itan ektaktes,me tromazan alla to prospernousa,ena vradi lipon pou me epiase g ta kala fovi8ika kai piga sta epigonta,ekei vre8ikan sto kardiografima 3 ektaktes sistoles kai tote ema8a ti akrivos einai kai ti pa8enei i kardia tin wra ekeini.Trela8ika.Se kardiologo na fantastite piga Martio.Kai eksakoou8ousa na tis exw.Enw me vrike i giatros entaksi, egw paraponiomoun sinexws,oute na doulepsw de mporousa kai ola afta giati ema8a ti kanei i kardia ekini tin wra kai tromaza poli.an den to iksera omws????....pistevw oti i idea sto oti stamataei i kardia mou prokalese akoma pio poli tis ektaktes,to fovo.tis kriseis panikou.Ka8e ektakti itan kai mia krisi panikou sta kapakia gia mena.AFTO VEVEA EGINE ANXOS KAI FAYLOS KIKLOS!
    8A ELEGA NA MI FOVASTE TI GIMNASTIKI,GT PISTEVW OTI TWRA MOU EXOUN MIW8EI ARKETA LOGO TOU OTI ARXIZW KAI EXW KALI FISIKI KATASTASI KAI GIMNAZW TIN KARDIA MOU,DEN KAPNIZW,DEN PINW KAI TRWW SWSTA!
    SIGOURA EINAI OLA STO MIALO MAS. STIN ARXI POU KSEKINISA TREKSIMO,PA8ENA EKTAKTES KAI ITAN SAN ENA \"GKNTOUP\" FANTASTITE TIN WRA POU TREXW...KAI VEVEA FOVOMOUN ALLA SINEXIZA LIGO ME PERPATIMA KAI KSANA PALI. DE TO AFISA ETSI KAI ILIKRINA TO PISTEVW OTI ARXIZOUN KAI FEYGOUN APO TI GIMNASTIKI.
    VEVEA AFTES OI KSAFNIKES TAXIKARDIES DEN KSERW TWRA TI EINAI ALLA TOUS VARE8IKA OLOUS NA MOU LENE OTI PREPEI NA MILISW ME PSIXIATRO I PSIXOLOGO.ARA OLA EINAI NEYRWSIKA,KAI PRAGMATIKA EINAI O MONOS GIATROS POU EXOUME ANAGKI.OXI O KARDIOLOGOS.AFTO KATALAVA EGW!ARGISA VEVEA ALLA PISTEPSTE OTI TA KANOUME XIROTERA TA PRAGMATA EMEIS MONOI MAS,ME TIS SKEPSEIS MAS.
    KAI KSEKINISTE AEROVIA ASKISI,....PISTEPSTE ME!!!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142
    παιδια πραγματικα δεν ειμαι καλα. το πρωι (της παρασκευης) πηρα μισο ιντεραλ επειδη με πιασανε αρρυθμιες, το βραδακι στις 8.30 το ιδιο, μετα στη 1 τη νυχτα το ιδιο και παλι πριν απο καμια ωρα. κανονικα δεν ξερω αν μπορω να παιρνω τοσα φαρμακα αλλα ο γιατρος λειπει διακοπες, αφηστε που πια ειναι σ/κ. αυτη τη στιγμη η καρδια μου χτυπαει σαν τρελη ΣΥΝΕΧΩΣ εκτακτες συστολες. και οταν λεω συνεχως, κυριολεκτω, ασταματητα, σε καθε χτυπο. το χαπι προφανως δεν με επιασε και δεν ξερω τι να κανω.. φοβαμαι οτι θα πεθανω.. να παω στα επειγοντα στο νοσοκομειο? τι θα μου κανουν κι αυτοι, απορω. αφου εχω κανει ολες τις εξετασεις και δεν μου βρηκαν τιποτα.
    επισης απο χθες το βραδυ νιωθω εντονο φουσκωμα στο στομαχι και πολυ εντονο το αισθημα οτι θελω να ρευτω αλλα δεν μπορω.. δυσκολευομαι ν αφαω ή να πιω γιατι χειροτερευει.. και σκεφτομαι οτι πιθανον να συνδεεται με τις αρρυθμιες και αυτο. ξερω οτι θα κοιμαστε τετοια ωρα αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω...

Page 5 of 132 FirstFirst ... 345671555105 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •