αρρυθμίες - αγχος??? - Page 78
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 78 of 132 FirstFirst ... 2868767778798088128 ... LastLast
Results 1,156 to 1,170 of 1973
  1. #1156
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Δεν μου έχουν δώσει κανένα χάπι, ούτε αντιαρρυθμικό ούτε κάποιο αγχολυτικό. Με έχουν αφήσει έτσι, παρ' όλο που έχω πάει σε αρκετούς γιατρούς. Όλοι μου λένε ότι δεν έχω τίποτα, όμως αυτό δεν είναι απάντηση, γιατί από την στιγμή που κάτι σε γεμίζει με φόβο και πανικό, αυτό από μόνο του είναι κάτι. Δεν είμαι αρνητική στο να πάρω κάποιο αγχολυτικό, αν ξέρω ότι θα περάσει αυτό το πράγμα, όμως όλοι οι γιατροί μου λένε ότι λίγες έκτακτες δεν είναι τίποτα. Ήθελα να ήξερα αν τις είχαν αυτοί, το ίδιο θα έλεγαν;

  2. #1157
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ37 View Post
    Δεν μου έχουν δώσει κανένα χάπι, ούτε αντιαρρυθμικό ούτε κάποιο αγχολυτικό. Με έχουν αφήσει έτσι, παρ' όλο που έχω πάει σε αρκετούς γιατρούς. Όλοι μου λένε ότι δεν έχω τίποτα, όμως αυτό δεν είναι απάντηση, γιατί από την στιγμή που κάτι σε γεμίζει με φόβο και πανικό, αυτό από μόνο του είναι κάτι. Δεν είμαι αρνητική στο να πάρω κάποιο αγχολυτικό, αν ξέρω ότι θα περάσει αυτό το πράγμα, όμως όλοι οι γιατροί μου λένε ότι λίγες έκτακτες δεν είναι τίποτα. Ήθελα να ήξερα αν τις είχαν αυτοί, το ίδιο θα έλεγαν;

    Μαρία μου όσο οι έκτακτές μου ήταν πιο αραιές ούτε εμένα μου έδιναν τίποτα παρόπο που ζοριζόμουν ψυχολογικά! Αλλά όταν έγιναν καθημερινές και συχνές και φρίκαρα εντελώς πήγα στο γιατρό για πολλοστή φορά, πάλι δεν ήθελε να μου δώσει κάτι γιατι οι 200 που κατεγραψε το χολτερ παλι αραιες του φανηκαν και του είπα οτι δεν μπορω να το αντεξω αλλο αυτο,οτι δεν ζω φυσιολογικα.Παρακαλεσα για βοηθεια στην ουσια.Τοτε μου εδωσε ενα αντιαρρυθμικο(β αναστολεα) το οποιο μην φανταστεις οτι τις εξαφανιζει αλλα καπως τις μειωνει θα ελεγα.Αυτο που με βοηθαει πραγματικα ειναι το αγχολυτικο που το παιρνω οταν εχω πολλες και εντονες και οταν θελω να κοιμηθω ηρεμα.Κι αυτα η καρδιολογος μου τα εγραψε. Οπότε συζήτησέ το με ένα γιατρό, μπορείς να πάρεις κάποιο φαρμακο να το έχεις σπίτι και σε στιγμες που έχεις έξαρση να παίρνεις.Ο φόβος που βιώνουμε δεν είναι λιγότερο τοξικός από τα φάρμακα, πίστεψέ με!

  3. #1158
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Οποιος θέλει μου στέλνει το σκαιπ του να τα λέμε κι απο κει, δεν το γράφω εδω απλά γιατί εχω το ονοματεπώνυμό μου αλλά οποιος θέλει μου στελνει το δικο τ και τον βρίσκω..Ολοι είμαστε τοσο ιδιοι μ αυτά
    ονομα skype: vastriant

  4. #1159
    Vicky 24, ναι φυσικά έχω πάει σε 2-3 καρδιολόγους,έχω βάλει 3-4 φορές χολτερ,τριπλεξ κάνω κάθε χρόνο,έχω κάνει κι ένα τεστ κοπώσεως πριν 2-3 χρόνια,όλο οκ στις εξετάσεις,αλλά εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ και τόσο οκ το όλο θέμα των αρρυθμιών..Τεσπά..Μαρία 37 χαιρετώ,ναι κι εγώ έχω επεισόδια συνεχών έκτακτων 2,3 στη σειρά κι εκεί τα παίζω,το μισω..Εγώ παίρνω beta blockers,το κακό είναι ότι απ'οτι βλέπω και διαβάζω άπαξ και τα ξεκινήσεις,πρέπει να τα παίρνεις εφόρου ζωής,γιατί συνηθίζει η καρδιά σ'αυτα και είναι δύσκολο να τα κόψεις.παντως κάτι κάνουν,ειδικά σε μένα που ανεβάζω εύκολα παλμούς,τι να πω δίκοπο μαχαίρι..

  5. #1160
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Πάντως εγώ έχω προσέξει οτι με πιάνουν συνεχόμενες και πολλές, όταν είμαι σωματικά κουρασμένη ή άυπνη και ακόμα όταν δεν έχω φάει και το στομάχι μου είναι άδειο. Τι να πώ!!!

  6. #1161
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Καλησπέρα παιδιά και από μένα είμαι νεος στο forum και παθών και γω εδώ και 3 χρόνια. Αυτο ξεκίνησε από μια εξεταση σ ένα γιατρό που με αγχωσε για το τίποτα αλλά μου άφησε "κουσούρι". Δεν ξερω αν οντως εφτεγε αυτό ή ηταν αφορμη για να ξεκινήσει. Είχα έκτακτες σχεδόν κάθε μέρα οχι πολλές και σπάνια ταχυκαρδία για λιγα δευτερόλεπτα. Σε καρδιολόγο που πήγα το καρδιογράφημα η κλινική εξέταση και το τεστ κοπώσεως δεν έδειξαν κάτι οπότε το έριξε στο άγχος, βέβαια holder δεν εχω βάλει ποτέ. Εδώ και κάποιους μήνες απο μόνος το προσπαθώ και ψαχνω τροπους να το ξεπεράσω είτε με την γυμναστική , ειτε ακούγοντας relax μουσική είτε πέρνωντας φυτικά χάπια βαλεριανα. Μπορώ να πω εχω δει μια μικρη διαφορά σε σχεση με πριν αλλά δυστυχώς το άγχος και οι κακές σκέψεις δεν με αφήνουν να το ξεπεράσω τελείως.

  7. #1162
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Καλός όρισες στην παρέα Dam, και εγώ μία από τα ίδια. Παίρνω πάνω από πέντε χρόνια βαλεριάνα, ακόμα και όταν ήμουν έγκυος δεν την είχα σταματήσει. Μου την είχε συστήσει ένας παθολόγος για τις έκτακτες, γιατί εκείνο τον καιρό είχα πάρα πολλές όλη την ώρα. Μπορώ να πω πως με βοήθησε αρκετά, άλλα δεν τις έχει εξαφανίσει. Τις έχω κάθε μέρα, άλλοτε πολλές, άλλοτε λιγότερες. Άλλα τι να το κάνεις, αυτό το πράγμα μου έχει καταστρέψει την ζωή. Φοβάμαι να πάω οπουδήποτε και να κάνω οτιδήποτε μόνη μου, μην τυχόν και με πιάσουν και δεν σταματάνε. Το πρωί που ξυπνάω το πρώτο πράγμα που σκέφτομαι είναι αυτές και πότε θα με πιάσουν. Το ξέρω πως όλο αυτό είναι αρρωστημένο, άλλα όταν οι έκτακτες δεν σε αφήνουν να τις ξεχάσεις, δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.

  8. #1163
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα Μαρία. Και γω το πρώτο διάστημα ημουν πολύ χάλια χωρίς διάθεση για τίποτα και με τον μόνιμο φόβο μην γίνει κάτι. Απλά προσπαθώ συνέχεια να βρω τρόπους να μην το σκέφτομαι. Ειλικρινά έχω κουραστεί με ολο αυτό το πράγμα. Ευτυχώς τους τελευταίους μήνες και με πολυ προσπάθεια με πιανουν πολύ λίγες οπως και ταχυκαρδίες 1 με 2 φορες το μήνα για κατι δευτερόλεπτα. Σκέφτομαι μήπως ψαχτω για κάποιο βότανο εκτός της βαλεριανας που με βοηθαει αρκετά.

  9. #1164
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Dam View Post
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα Μαρία. Και γω το πρώτο διάστημα ημουν πολύ χάλια χωρίς διάθεση για τίποτα και με τον μόνιμο φόβο μην γίνει κάτι. Απλά προσπαθώ συνέχεια να βρω τρόπους να μην το σκέφτομαι. Ειλικρινά έχω κουραστεί με ολο αυτό το πράγμα. Ευτυχώς τους τελευταίους μήνες και με πολυ προσπάθεια με πιανουν πολύ λίγες οπως και ταχυκαρδίες 1 με 2 φορες το μήνα για κατι δευτερόλεπτα. Σκέφτομαι μήπως ψαχτω για κάποιο βότανο εκτός της βαλεριανας που με βοηθαει αρκετά.
    Όταν εννοείς με πολύ προσπάθεια δηλαδή τι κάνεις; Έκτακτες έχεις 1 με 2 φορές το μήνα ή πιο συχνά;

  10. #1165
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    4
    Έκτακτες μπορεί να εχω 2-3 μέσα στη μέρα αλλά υπάρχει μέρα που να μην με πιάσει καθόλου. Αυτό το εχω παρατηρήσει όταν το μυαλό μου ασχολείται ολη μέρα με κάτι π.χ. στη δουλειά που είναι αρκετά απαιτητική ή οταν περνάω όμορφα με φίλους και παρέα. Στα καλα καθούμενα να με πιάσουν οι έκτακτες οχι τόσο συχνά , αλλά με πιανουν. Η προσπάθεια που κανω είναι αυτο που ανέφερα και την πρώτη φορά δλδ γυμναστήριο, με κάνει και ξεχνιέμαι, ακουω πολλές φορές ειδικά το βράδυ χαλαρωτική μουσική, γενικά κανω πράγματα που θα με ευχαριστούν και θα με κανουν να νιώσω άλλοτε λιγο αλλοτε πολύ καλά. Η βαλεριανα με βοήθησε αρκετά. Να πω την αλήθεια πριν κάποιους μηνες ημουν πιο χαλια γιατι με έπιαναν συχνά πλεων εχουν αραιωση αλλά δεν παύει οταν με πιανει να ειναι ενα ασχημο συναισθήμα.

  11. #1166
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Τις τελευταίες μέρες, δεν είμαι καθόλου καλά, είμαι τελείως χάλια. Έχω έλθει σε απόγνωση δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω συνέχεια έκτακτες, όλη την ώρα, κοντεύω να τρελαθώ. Δεν μπορεί κανείς να με βοηθήσει, ούτε υπάρχει λύση. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχω τόσες πολλές, ενώ δεν έχει αλλάξει κάτι από την καθημερινότητα μου. Παλιά είχα μία τώρα, μία πιο μετά και πήγαινε έτσι. Τώρα με πιάνουν 5-6 μαζεμένες, σταματάνε μετά από λίγο πάλι τα ίδια και έτσι πάει η μέρα. Αυτό συμβαίνει όπου και να βρίσκομαι. Και έξω να είμαι με φίλους και να περνάω καλά τα ίδια έχω. Προσπαθώ να μην δίνω σημασία αλλά ειλικρινά δεν μπορώ άλλο να ζω έτσι. Κάθομαι και κλαίω, η ψυχολογία μου είναι χάλια, φοβάμαι όλη την ώρα, δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τίποτα πια, ούτε τα παιδιά μου, ούτε τίποτα. Νιώθω ότι ζω έναν εφιάλτη. Τι θα κάνω; Τι είναι αυτό που μου συμβαίνει. Αύριο θα πάρω τηλέφωνο έναν καρδιολόγο που μου συστήσανε να πάω, αν και δεν πιστεύω ότι θα με βοηθήσει. Όλη την ώρα η καρδιά μου χτυπάει άρρυθμα. Εν το μεταξύ έχω διαβάσει ότι τα αντιαρρυθμικά φάρμακα μπορεί να προκαλέσουν πιο σοβαρές αρρυθμίες, επομένως και ο καρδιολόγος τι θα μου κάνει;

  12. #1167
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Μαρία μου έτσι κάπως συμβαίνει δυστυχώς,εκεί που έχεις πού και πού κάποια στιγμή γίνονται ασταμάτητες για μέρες ολόκληρες και χάνεις τη μπάλα.Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω. Εγω τελευταία φορά είχα 2,5 μήνες καθημερινά ασταμάτητες,ηταν φρικτό! Τα αντιαρρυθμικα βοηθανε λίγο αρκεί να βρεις το σωστο και η περιπτωση να σου κανει σοβαροτερη αρρυθμια ειναι εξαιρετικα σπανια μου ειπε ο καρδιολογος μου! Η αιτια των αλλαγων δεν ειναι ποτε προφανης αλλα εγω υποθετω πως ειναι συσσωρευμενο αγχος που καποιες φορες ξεσπα σαν κατσαρολα που βραζει και της κρατας κλειστο το καπακι!Προσωπικα μετα απο δοκιμες με βοηθησε το λοπρεσορ στο να μειωθουν(οχι να εξαφανιστουν) και φυσικα το ζαναξ, οταν εχω παρα πολλες και φρικαρω.Επισης ξεκινησα εδω και 2 μηνες τα cipralex που ειναι αντικαταθλιπτικα και εχω δει θεαματικη διαφορα απο τον πρωτο μηνα κιολας!Ρωτα τον γιατρο σου και για αυτο το ενδεχομενο αφου ζοριζεσαι κι εσυ τοσο πολυ!Σε καταλαβαινω γιατι εχω κι εγω μικρα παιδια και θελω να ειμαι καλα για εκεινα.Πανω απ'ολα ψυχραιμια και θαρρος! Ειμαστε πολλοι και θα ειμαστε καλα!

  13. #1168
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση Vicky24. Τα cipralex που είπες σου τα έγραψε καρδιολόγος ή κάποιος άλλος γιατρός; Κι όταν λες οτι είδες θεαματική βελτίωση εννοείς ότι σου μείωσαν τις έκτακτες; Ορισμένες φορές με πιάνει απογοήτευση, καταλαβαίνω ότι αρχίζω και πέφτω σε κατάθλιψη από αυτό το πράγμα. Δεν ευχαριστιέμαι τίποτα πια. Δεν περνάω ποτέ καλά. Πράγματα που πριν μου άρεσε να τα κάνω, τώρα δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα γιατί φοβάμαι με τις έκτακτες και γιατί δεν έχω καμία διάθεση πια. Νιώθω οτι ούτε τις ωραίες στιγμές με τα παιδιά μου δεν χαίρομαι κι αυτό με στεναχωρεί ιδιαίτερα.

  14. #1169
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ37 View Post
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση Vicky24. Τα cipralex που είπες σου τα έγραψε καρδιολόγος ή κάποιος άλλος γιατρός; Κι όταν λες οτι είδες θεαματική βελτίωση εννοείς ότι σου μείωσαν τις έκτακτες; Ορισμένες φορές με πιάνει απογοήτευση, καταλαβαίνω ότι αρχίζω και πέφτω σε κατάθλιψη από αυτό το πράγμα. Δεν ευχαριστιέμαι τίποτα πια. Δεν περνάω ποτέ καλά. Πράγματα που πριν μου άρεσε να τα κάνω, τώρα δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα γιατί φοβάμαι με τις έκτακτες και γιατί δεν έχω καμία διάθεση πια. Νιώθω οτι ούτε τις ωραίες στιγμές με τα παιδιά μου δεν χαίρομαι κι αυτό με στεναχωρεί ιδιαίτερα.
    Η καρδιολόγος μου τα πρότεινε αφού οι εξετάσεις μου ηταν καλες και δεν εβρισκε κατι σοβαρο οποτε το απεδωσε στο αγχος.Αυτα τα γραφουν σχεδον ολοι οι γιατροι δηλ.παθολογοι,κρδιολογοι κτλ. Ωστοσο εγω πηγα σε ψυχιατρο-ψυχοθεραπευτη γιατι οσο να ναι ηθελα τη γνωμη ενος πιο ειδικου σε συτα τα φαρμακα! Μου ειπε οτι πραγματι το αγχος προκαλει εκτακτες σε πολλους ανθρωπους και μου εγραψε τα σιπραλεξ.Τον πρωτο μηνα επαιρνα μισο καθε πρωι και μειωθηκαν παρα πολυ και η διαθεση μου ηταν πολυ μα πολυ καλυτερη.Τον δευτερο μηνα ξεκινησα ενα ολοκληρο καθε πρωι(ετσι πανε αυτα) και σταματησαν εντελως σχεδον οι εκτακτες και νιωθω γεματη ενεργεια και αισιοδοξια.Ευχομαι να κρατησει! Σιγουρα αξιζει μια δοκιμη κατα τη γνωμη μου γιατι οντως αυτη η κατασταση δεν σε αφηνει να χαρεις τιποτα και σε οδηγει στην καταθλιψη.Πριν απο 3 μηνες ελεγα οτι δεν θα ξαναχαρω τιποτα στη ζωη μου και τωρα χαμογελω και τα βλεπω ολα θετικα! Χαιρομαι πολυ που εκανα αυτο το βημα και παρακαλαω να μην αλλαξει ποτε! Αλλα κι αν ξαναρθουν οι εκτακτες θα τις πολεμησω και παλι, βαρεθηκα να ζω με το φοβο.Συζητησε το με τον γιατρο σου και ο,τι κι αν αποφασισεις σου ευχομαι να νιωσεις συντομα πολυ καλα!Αν θελεις να συζηταμε περισσοτερο το ονομα μου στο skype ειναι vastriant!

  15. #1170
    Παιδια καλησπερα!Μαρια πιστευω οτι πρεπει να συζητησεις με το γιατρο σου να σου δωσει κατι,γιατι δεν αξιζει να ταλαιπωρεισαι ετσι,μπορει να σε βοηθησει.οσον αφορα αυτο που λες για τα αντιαρρυθμικα,ναι ισχυει,αλλα εσυ,οπως κι εγω και καποιος αλλος κοσμος απ'το φορουμ,δεν παιιρνουμε αντιαρρυθμικα,αλλα β-αναστολεις που ειναι φαρμακα που χρησιμοποιουνται για την υπερταση,αλλα βοηθουν και στη μειωση των ταχυκαρδιων και εκτακτων συστολων,οπως tenormin,lopresor,inderal κλπ.οποτε μη φοβασαι...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •