αρρυθμίες - αγχος??? - Page 81
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 81 of 132 FirstFirst ... 3171798081828391131 ... LastLast
Results 1,201 to 1,215 of 1973
  1. #1201
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by neraida100 View Post
    Καλησπερα κ ευχαριστω για την απαντηση...εχω δοκιμασει μαγνησιο σε σκονη το πολυ δυνατο...κατι εκανε αλλα το διεκοψα γιατι μου ειπε ο γιατρος πως αν παρω πολυ καιρο μπορει να παθω υπερμαγνησιαιμια και το σταματησα για λιγο. Ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας κανω εξετασεις συχνα.....ενα σκασμο λεφτα για να μου λενε να ηρεμησω κ να μην αγχωνομαι....ειναι δυσκολο αυτο ειδικα αν κουβαλας πολυ πραμα μεσα σου....φορτιο μεγαλο...
    παντως εγω τις αρρυθμιες τις παντρευτηκα εφ ορου ζωης νεραιδα μου.καθε φορα οταν κουραζομαι σωματικα και κυειως ψυχολογικα τις παθαινω συνεχεια.το μαγνησιο με βοηθησε αλλα δεν εξαλειφθηκε το προβλημα.οι δυο φορες που πηγα σε καρδιολογο παντως ηταν αρκετες για να πειστω οτι δεν εχω κατι παθολογικο οποτε σε δυσκολες περιοδους οταν με πιανει προσπαθω απλα να μη το σκεφτομαι και περναει.τωρα αντιμετωπιζω αλλες "ασθενειες" και εχω φρικαρει.ευχομαι να γινεις/γινουμε ολοι μας καλα και να επιστρεψουμε σε μια φυσιολογικη ζωη οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι.

  2. #1202
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Zinovaki View Post
    παντως εγω τις αρρυθμιες τις παντρευτηκα εφ ορου ζωης νεραιδα μου.καθε φορα οταν κουραζομαι σωματικα και κυειως ψυχολογικα τις παθαινω συνεχεια.το μαγνησιο με βοηθησε αλλα δεν εξαλειφθηκε το προβλημα.οι δυο φορες που πηγα σε καρδιολογο παντως ηταν αρκετες για να πειστω οτι δεν εχω κατι παθολογικο οποτε σε δυσκολες περιοδους οταν με πιανει προσπαθω απλα να μη το σκεφτομαι και περναει.τωρα αντιμετωπιζω αλλες "ασθενειες" και εχω φρικαρει.ευχομαι να γινεις/γινουμε ολοι μας καλα και να επιστρεψουμε σε μια φυσιολογικη ζωη οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι.
    Πολλα εχουμε παντρευτει τα οποια μας χαλανε ολη τη ψυχολογια και τις πιο πολλες φορες μας ακολουθουν συνεχως....εγω εκτος απο αρρυθμιες εχω και τιναγματα εκει που παει να χαλαρωσει το σωμα καποιες φορες.....να αφησω τους καρδιολογους να πιασω τους νευρολογους; θα με κυνηγανε ολοι στο τελος χα χα . Δε ξερω τι να πω....το πιο σημαντικο παντως ειναι να υπαρχουν διπλα μας γενικα ανθρωποι να μας νοιωθουν να καταλαβαινουν και να μας αγαπουν............δεν λεω να μας νταντευουν απο το πρωι εως το βραδυ αλλα να ξερουμε πως υπαρχουν ανθρωποι που νοιαζονται αληθινα..

  3. #1203
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by neraida100 View Post
    Πολλα εχουμε παντρευτει τα οποια μας χαλανε ολη τη ψυχολογια και τις πιο πολλες φορες μας ακολουθουν συνεχως....εγω εκτος απο αρρυθμιες εχω και τιναγματα εκει που παει να χαλαρωσει το σωμα καποιες φορες.....να αφησω τους καρδιολογους να πιασω τους νευρολογους; θα με κυνηγανε ολοι στο τελος χα χα . Δε ξερω τι να πω....το πιο σημαντικο παντως ειναι να υπαρχουν διπλα μας γενικα ανθρωποι να μας νοιωθουν να καταλαβαινουν και να μας αγαπουν............δεν λεω να μας νταντευουν απο το πρωι εως το βραδυ αλλα να ξερουμε πως υπαρχουν ανθρωποι που νοιαζονται αληθινα..
    εγω επειδη τα δικα μου ατομα, σχεδον ολα,τα εχω τρελανει,πλεον τραβαω κουπι μονη μου και θεωρω πως σιγουρα θα τα καταφερω και ολα αυτα θα ειναι αργα η γρηγορα ενας κακος εφιαλτης του παρελθοντος.Θελει σιγουρα πολλη δουλεια και συνειδητοποιηση του προβληματος..αργα σταθερα βηματα και ολα θα γινουν για ολους μας.
    Μιας και το ειπες,ο νευρολογος ειναι η μοναδικη ειδικοτητα που δεν εχω ακομα απασχολησει.Εχω δωσει ενα καρο λεφτα ,αλλα κυριολεκτικα ΕΝΑ ΚΑΡΟ,σε παθολογους,καρδιολογους,εν δοκρινολογους,σε εξετασεις αιματος,ψαγμενες και απλες,σε σε σε..ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ,ΟΥΤΕ ΜΙΑ ,δεν ειχα προβλημα υγειας.Και ομως ειμαι εδω και ακομα παλευω με το τερας,αλλα θα το νικησω οπως ολοι μας.

  4. #1204
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Zinovaki View Post
    εγω επειδη τα δικα μου ατομα, σχεδον ολα,τα εχω τρελανει,πλεον τραβαω κουπι μονη μου και θεωρω πως σιγουρα θα τα καταφερω και ολα αυτα θα ειναι αργα η γρηγορα ενας κακος εφιαλτης του παρελθοντος.Θελει σιγουρα πολλη δουλεια και συνειδητοποιηση του προβληματος..αργα σταθερα βηματα και ολα θα γινουν για ολους μας.
    Μιας και το ειπες,ο νευρολογος ειναι η μοναδικη ειδικοτητα που δεν εχω ακομα απασχολησει.Εχω δωσει ενα καρο λεφτα ,αλλα κυριολεκτικα ΕΝΑ ΚΑΡΟ,σε παθολογους,καρδιολογους,εν δοκρινολογους,σε εξετασεις αιματος,ψαγμενες και απλες,σε σε σε..ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ,ΟΥΤΕ ΜΙΑ ,δεν ειχα προβλημα υγειας.Και ομως ειμαι εδω και ακομα παλευω με το τερας,αλλα θα το νικησω οπως ολοι μας.
    Στο ευχομαι να το νικησεις μεσα απο τη καρδια μου και νασαι καλα παντα.....ΜΙΑ ζωη γαμωτο ζουμε...μονο ΜΙΑ

  5. #1205
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by neraida100 View Post
    Στο ευχομαι να το νικησεις μεσα απο τη καρδια μου και νασαι καλα παντα.....ΜΙΑ ζωη γαμωτο ζουμε...μονο ΜΙΑ
    [emoji173][emoji173][emoji173]

  6. #1206
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    12
    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Διαβάζω πολύ καιρό όσα γράφετε. Αντιμετωπίζω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσάς! Ταλαιπωρουμε συνέχεια από εκτακτες συστολες. Ομολογώ ότι πια δεν τις φοβάμαι τόσο όσο στις αρχές. Κ έχουν μειωθεί κατά πάρα πολύ. Έχω πάει πολλές φορές κ εγώ σε καρδιολογους κ όλοι μ λενε πως δεν έχω τίποτα. Είναι θέμα άγχους. Αυτό που νιώθω όμως τις τελευταίες μέρες με ανησυχεί γιατί δ ξερω τ είναι,μιας και όταν είχα βάλει holter δεν είχα το συμπτώμα. Νιώθω ξαφνικά τ καρδιά μου να χτυπάει αρρυθμα για λίγα λεπτά. Τη 1η φορά που τ επαθα ήταν όταν πήγα να ξαπλώσω κ τ ένιωθα για 5 λεπτά ασταμάτητα. Φυσικά κ πηγα στα επειγόντα αλλά μάταια γιατί μ πέρασε στη διαδρομή. Έκτοτε τ εχω παθει άλλες 5 φορες. Τ μια ενώ περπατουσα κ τις άλλες σε χαλαρή φάση όπως απόψε. Δε ξέρω τ είναι αυτο κ φοβαμαι πολύ
    Εσείς τ έχετε πάθει?

  7. #1207
    Μαρια,ναι,το παιρνω καθημερινα το lopresor εδω και 2-2,5χρονια,πρωι-βραδυ.τις τελευταιες μερες κανω μια προσπαθεια μειωσης της δοσης,απο 75 στα 50 mg κι ελπιζω να παει καλα.εσυ πως τα πας με το φαρμακο;

  8. #1208
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Quote Originally Posted by Ntenia View Post
    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ. Διαβάζω πολύ καιρό όσα γράφετε. Αντιμετωπίζω κ εγώ το ίδιο πρόβλημα με εσάς! Ταλαιπωρουμε συνέχεια από εκτακτες συστολες. Ομολογώ ότι πια δεν τις φοβάμαι τόσο όσο στις αρχές. Κ έχουν μειωθεί κατά πάρα πολύ. Έχω πάει πολλές φορές κ εγώ σε καρδιολογους κ όλοι μ λενε πως δεν έχω τίποτα. Είναι θέμα άγχους. Αυτό που νιώθω όμως τις τελευταίες μέρες με ανησυχεί γιατί δ ξερω τ είναι,μιας και όταν είχα βάλει holter δεν είχα το συμπτώμα. Νιώθω ξαφνικά τ καρδιά μου να χτυπάει αρρυθμα για λίγα λεπτά. Τη 1η φορά που τ επαθα ήταν όταν πήγα να ξαπλώσω κ τ ένιωθα για 5 λεπτά ασταμάτητα. Φυσικά κ πηγα στα επειγόντα αλλά μάταια γιατί μ πέρασε στη διαδρομή. Έκτοτε τ εχω παθει άλλες 5 φορες. Τ μια ενώ περπατουσα κ τις άλλες σε χαλαρή φάση όπως απόψε. Δε ξέρω τ είναι αυτο κ φοβαμαι πολύ
    Εσείς τ έχετε πάθει?
    Καλημερα κι απο μενα


    Αυτο που λες αν εχω καταλαβει καλα το παθαινω απο 21 χρονων σε καποιες φασεις και ουτε και γω εχω καταφερει να το καταγραψω. Ο γιατρος μου λεει οτι μαλλον ειναι καποιο ειδος ταχυκαρδιας, υπερκοιλιακη αν θυμαμαι και να μην φοβαμαι...,

  9. #1209
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Ειχα πολυ καιρο να γραψω αν καιι σας διαβαζω συνεχεια και βλεπω τι τραβατε ολοι σας. Η κατασταση μου οοως ειχα γραψει παλια ειναι μια ισοροπια αε τεντομενο σχοινι. Μερες ειμαι καλα αλλα αυτες ειναι ελαχιστες. Ειναι Απιστευτο ομως πως μια κουβεντα με καποιον που σε καταλαβαινει τι περνας σε θωρακιζει εστω για λιγο για να αντεξεις. Το χειροτερο απ ολα ειναι η μοναξια αυτου που περναμε που κανενας δεν μπορει να καταλαβει.

  10. #1210
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    21
    Nicos70 καλημερα κι απο μενα σε ολους. Αυτο ειναι το χειροτερο, να μην σε καταλαβαινει κανενας . Να κουβαλας μονη σου το σταυρο σου

  11. #1211
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by litoa View Post
    Μαρια,ναι,το παιρνω καθημερινα το lopresor εδω και 2-2,5χρονια,πρωι-βραδυ.τις τελευταιες μερες κανω μια προσπαθεια μειωσης της δοσης,απο 75 στα 50 mg κι ελπιζω να παει καλα.εσυ πως τα πας με το φαρμακο;
    Εγώ από την ώρα που ξεκίνησα τα 3 χαπάκια την ημέρα, είμαι πολύ καλύτερα. Όχι ότι δεν έχω καθόλου, έχω ελάχιστες και κάποιες μέρες μπορεί να μην έχω και καμία και δεν με πιάνει αυτό το συνεχόμενο που με έπιανε τον τελευταίο καιρό, που όταν ξεκινούσαν δεν σταματούσαν και μπορεί να βαράγανε και για μία ώρα συνεχόμενα. Ελπίζω να κρατήσει έτσι και να μην επανέλθουν δριμύτερες, τι να πω, έχω φοβηθεί πια. Δεν ξέρω αν είναι από τα χάπια ή αν έκαναν τον κύκλο τους (που έχουν μειωθεί) και ξαναγυρίσουν. Πάντως, μου έχει μείνει ο φόβος ότι μπορεί να με πιάσουν ανά πάσα ώρα και στιγμή και φοβάμαι να κυκλοφορήσω μόνη μου έξω, φοβάμαι όταν μένω μόνη μου στο σπίτι και άλλα πολλά. Δεν είναι ζωή αυτή με το φόβο όλη την ώρα.

  12. #1212
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Επίσης συμφωνώ ότι το χειρότερο από όλα είναι η μοναξιά και να μη σε καταλαβαίνει κανένας. Πραγματικά είναι παρηγοριά που ξέρεις ότι υπάρχουν και άλλοι που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με σένα και όταν μιλάς μαζί τους, είναι αρκετά παρήγορο.

  13. #1213
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    12
    Σκέψου εκεί που είμαι χαλαρά η καρδια αρχίζει κ χτυπάει χωρίς ρυθμό . ακανονιστα εντελώς. Για δευτερόλεπτα. Κ μ κόβει λίγο την ανάσα. Κ μετα περνάει. Εγώ φοβάμαι μην έχω κολπικη μαρμαρυγη. Δε ξέρω τ να κανω. Με τρομάζει όσο τίποτε άλλο αυτό το πράγμα.εσυ πως τ νιώθεις?

  14. #1214
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    12
    Σκέψου εκεί που είμαι χαλαρά η καρδια αρχίζει κ χτυπάει χωρίς ρυθμό . ακανονιστα εντελώς. Για δευτερόλεπτα. Κ μ κόβει λίγο την ανάσα. Κ μετα περνάει. Εγώ φοβάμαι μην έχω κολπικη μαρμαρυγη. Δε ξέρω τ να κανω. Με τρομάζει όσο τίποτε άλλο αυτό το πράγμα.εσυ πως τ νιώθεις?

  15. #1215
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Ntenia View Post
    Σκέψου εκεί που είμαι χαλαρά η καρδια αρχίζει κ χτυπάει χωρίς ρυθμό . ακανονιστα εντελώς. Για δευτερόλεπτα. Κ μ κόβει λίγο την ανάσα. Κ μετα περνάει. Εγώ φοβάμαι μην έχω κολπικη μαρμαρυγη. Δε ξέρω τ να κανω. Με τρομάζει όσο τίποτε άλλο αυτό το πράγμα.εσυ πως τ νιώθεις?
    Αυτό το παθαίνω και εγώ κάποιες φορές, όχι συχνά, αλλά μου συμβαίνει. Μια φορά που είχα ρωτήσει το Θεοδωράκη, τον αρρυθμιολόγο που είχα πάει στο Ωνάσειο, μου είχε πει ότι μάλλον είναι συνεχόμενες έκτακτες και να μην ανησυχώ, δεν είναι τίποτα. Κι εσένα για δευτερόλεπτα σου κρατάει, δεν έχει μεγάλη διάρκεια. Έχεις βάλει ποτέ χόλντερ, τι έκτακτες κάνεις κολπικές ή κοιλιακές;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •