αρρυθμίες - αγχος??? - Page 99
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 99 of 132 FirstFirst ... 4989979899100101109 ... LastLast
Results 1,471 to 1,485 of 1973
  1. #1471
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    @Tasos39 και εγώ τα ίδια. Ο λόγος που γράφτηκα σήμερα στο φόρουμ ήταν η ανάγκη μου να μιλήσω. Το μεσημέρι ένοιωσα πάλι στο δρόμο ένα επεισόδιο εξάντλησης, σαν να μην μπορώ να σταθώ όρθιος και μια ψιλοζάλη. Όταν γύρισα σπίτι ξάπλωσα ταραγμένος και άρχισα να κάνω αναζητήσεις στο google για τα συμπτώματα. Κάπου διάβασα οτι αυτό μπορεί να είναι καρδιακή ανεπάρκεια. Εκεί τα χρειάστηκα και με έπιασε και ταχυπαλμία. Μέτρησα την πίεση και είχα 80-120 και παλμούς 125. Τώρα έχω ηρεμήσει, όπως κάθε βράδυ και μου έχει μείνει ένα μικρό αίσθημα πίεσης στο κεφάλι - το έχω πάντα μετά από ταχυπαλμία. Θα κοιμηθώ βαθιά, με πιάνει εύκολα ο ύπνος, θα ξυπνήσω το πρωι σε κατάσταση νιρβάνα και σιγά σιγά θα αρχίσω να ανησυχώ μήπως με πιάσει πάλι κάτι το μεσημέρι. Έχω βαρεθεί να τρέχω στα επείγοντα, να μου κολλάνε μανταλάκια για ΗΚΓ, να μου παίρνουν αίμα, να έχω την πεταλούδα στο μπράτσο και όταν βγουν τα αποτελέσματα να με κοιτάνε με ένα ύφος σαν να έχασαν το χρόνο τους μαζί μου.
    Ένα βασικό πρόβλημα που έχουμε ίσως όλοι μας εδώ - εγώ τουλάχιστον- είναι οτι δεν έχουμε ένα φίλο μία φίλη να μας ακούσει - όχι μόνο για το πόσο άσχημα νοιώθουμε σωματικά όταν τα παθαίνουμε αυτά, αλλά το λόγο για τον οποίο τα παθαίνουμε αυτά. Δεν έχει σημασία αν θα μπορέσει να μας συμβουλέψει, απλά να το βγάλουμε από μέσα μας....
    Eιναι πολυ σημαντικο να τα λες σε καποιον που περνα την ιδια κατασταση. Σε βοηθαει ψυχολογικα. Εαν πηγες σε γιατρο και σε εξετασε και ολα ειναι οκ μην ξαναμπεις στο ιντερνετ. Σου βγαζει ενα κατεβατο αρρωστιες και πανικοβαλεσαι.Το χω παθει. Το ιδιο και με την πιεση. Αν στην πηρε ο γιατρος και ειναι οκ μην την ξαναπαρεις. Εγω οποτε κοιταξω πιεσομετρο αυξανονται οι παλμοι μου.

  2. #1472
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Νικολα για να εχεις καρδικη ανεπαρκεια πρεπει να εχεις ατονια να μη μπορεις να σηκωθεις ασε π δν σε πιανει ξαφνικα με τοσες εξετασεις θα ειχε φανει απο καπου οποτε μν δινεις καθολου σημασια
    το ξέρω, αλλά με το μυαλό που έχω.... ο πατέρας μου είχε καρδιακή ανεπάρκεια και το μόνο σύμπτωμά του ήταν μια ελαφριά δύσπνοια αραιά και πού, αλλά και ο απλός παθολόγος με μια ακρόαση με το στηθοσκόπιο καταλάβαινε οτι υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην καρδιά.
    Η πρώτη φορά που ένοιωσα φτερουγίσματα/έκτακτες συστολές ήταν όταν ήμουν 10 χρονών στο δημοτικό. Μετά εμφανίστηκαν πάλι στα 16 μου πολύ έντονες και επίμονες, μιλάμε για φουλ ακανόνιστο ρυθμό, επεισόδια που κρατούσαν για αρκετή ώρα και κράτησε κανένα χρόνο. Μετά πάλι στα 23 μου. Έπειτα με θυμήθηκε ξανά στα 39 πάλι για κανένα χρόνο, τότε είχα και στηθάγχη, πόνο/πίεση στο στήθος. Σε όλες αυτές τις περιόδους συμπεριλαμβάνεται φυσικά και η ταχυκαρδία, ενώ όταν ήμουν μικρός, οι κρίσεις αυτές τελείωναν σε τρέμουλο και σπασμούς στο σώμα μου. Τώρα προστέθηκε και η ζαλάδα με εξάντληση. Αυτά όλα με πιάνουν πάντα μετά από κάποια στενοχώρια, οικογενειακά προβλήματα, συναισθηματικής φύσεως τελοςπάντων. Παλαιότερα είχα και εμμονές, τώρα μου έχουν μείνει μόνο φοβίες, αλλά κάθε καινούργιο σύμπτωμα με τρομάζει. Ειλικρινά έχω κουραστεί....

  3. #1473
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Δε ξερω τι εξετασεις ειχε κανει ο πατερα σ αλλα φανταζομαι εσυ εχεις κανει τα παντα πιστεψε με οταν με πρωτοεπιασαν ενιωθα τοσο μονη κ απελπισμενη π δν ηθελα να μιλαω σε κανεναν ακομα ενω εχω κανει τοσες εξετασεις λεω μπας κ εχω προβλημα με τον παραμικρο νευροπονο τρελαινομαι αλλα εχω κουραστει τοσοβπολυ π λεω αστο παρατα το σν γκογηλαρω πια συμπτβματα εντβμεταξυ για να καταλαβεις οραν πηγα για εξετασειε απο καρδια ημιθν αψογα σιδηρο ανθπαρκτο θυροειδη τσιμπημενο κ ξεκινησα αγωγη αυτα δε τα σκεφυομαι π οντως κατι τξ μυαλο μ εκει στην καρδια

  4. #1474
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    Quote Originally Posted by Tasos39 View Post
    Eιναι πολυ σημαντικο να τα λες σε καποιον που περνα την ιδια κατασταση. Σε βοηθαει ψυχολογικα. Εαν πηγες σε γιατρο και σε εξετασε και ολα ειναι οκ μην ξαναμπεις στο ιντερνετ. Σου βγαζει ενα κατεβατο αρρωστιες και πανικοβαλεσαι.Το χω παθει. Το ιδιο και με την πιεση. Αν στην πηρε ο γιατρος και ειναι οκ μην την ξαναπαρεις. Εγω οποτε κοιταξω πιεσομετρο αυξανονται οι παλμοι μου.
    έχεις δίκιο, το ίντερνετ είναι ο χειρότερος σύμβουλος αν ψάχνεις τα αίτια για κάποιο σύμπτωμα επειδή σου βγάζει αμέσως τα χειρότερα. Θυμάμαι έναν -από τους πολλούς καρδιολόγους- που αφού με ακρόασε, είδε το καρδιογράφημα, το τρίπλεξ, μου είπε "εγώ είμαι ο καρδιολόγος και εγώ κάνω την διάγνωση". Αλλά δυστυχώς οι εμμονές και οι φοβίες υπερισχύουν, μπορεί- σκέφτομαι - οτι στο ενδιάμεσο κάτι άλλαξε και τώρα να έχω. Άντε να κοντρολάρεις το μυαλό.
    Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον το ποστ σου με συμβουλές για την αντιμετώπιση των φτερουγισμάτων. Θυμάμαι πριν 6 χρόνια που είχα σοβαρό θέμα, μέχρι και νύχτα είχα ξυπνήσει λόγω φτερουγίσματος, είχα περάσει στα ντεκαφεινέ, είχα κόψει τα ανθρακούχα αναψυκτικά, αλλά τα φτερουγίσματα σταμάτησαν μόνο όταν άλλαξα δουλειά, επειδή αυτή ήταν η αιτία τότε. Σε ήρεμες περιόδους μπορώ να πίνω και 5 φλυτζάνια καφέ την ημέρα και να είμαι τόσο ήρεμος όσο δεν φαντάζεσαι. Είναι όλα θέμα μυαλού......

  5. #1475
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Δε ξερω τι εξετασεις ειχε κανει ο πατερα σ αλλα φανταζομαι εσυ εχεις κανει τα παντα πιστεψε με οταν με πρωτοεπιασαν ενιωθα τοσο μονη κ απελπισμενη π δν ηθελα να μιλαω σε κανεναν ακομα ενω εχω κανει τοσες εξετασεις λεω μπας κ εχω προβλημα με τον παραμικρο νευροπονο τρελαινομαι αλλα εχω κουραστει τοσοβπολυ π λεω αστο παρατα το σν γκογηλαρω πια συμπτβματα εντβμεταξυ για να καταλαβεις οραν πηγα για εξετασειε απο καρδια ημιθν αψογα σιδηρο ανθπαρκτο θυροειδη τσιμπημενο κ ξεκινησα αγωγη αυτα δε τα σκεφυομαι π οντως κατι τξ μυαλο μ εκει στην καρδια
    ο θυροειδής μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να προκαλέσει φτερουγίσματα και αγχώδεις διαταραχές, νευρικότητα, όχι απαραίτητα όμως. Αφού οι καρδιολόγοι μας λένε οτι δεν έχουμε καρδιά, και μάλιστα περισσότεροι από ένας, σημαίνει οτι δεν έχουμε καρδιά. Άντε να κουμαντάρεις το μυαλό όταν τα διάφορα συμπτώματα συνεχίζονται....Και εγώ έχω κουραστεί....

  6. #1476
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Το ξερω το ξερω ολοι ετσι νιωθουμε δν ειναι τα φτερουγισματα μονο ειναι η ταχυπαλμια ειναι η ζαλαδα ειναι οτι ετρεμ χειροτερα απο ψαρι ειδοκα στη δουλεια π πρεπει να ειμαι κ ορθια κ εσφθγγα τα δοντια οταν κ ο δευτερος καρδιολογος μ ειπε δεν παθαινειε τπτ λεω ας μν ειμαι τοσο ξεροκεφαλη ετσι δεχτηκα να παρω αγωγη κ μαζι με τους νοσοκομειακους με εχουν δει 4

  7. #1477
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Ειχα φτασει σε σημειο να περπαταω κ μα εχω δυνατες εκτατες π κανονικα στο περπατημα δν εχεις παλια δλδ πως σταματουσαν ε δν εδινα εγω σημασιαια μια φορα εδωσα κ να αφου λοιπον οι γιατροι λενε ολα καλα ε ολα καλα ασε να φτερουγιζει

  8. #1478
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    4? Και πού είσαι ακόμα.... Η μάνα μου ήταν καρδιοφοβική, φτερουγίσματα, ταχυπαλμίες, μέχρι και φιάλη οξυγόνου είχε επειδή δεν μπορούσε να πάρει και ανάσα, και όλο να λέει σβήνω, και έχω σκοτοδίνη στο κεφάλι. Μέχρι που κάποιος καλός ιατρός της συνέστησε το ιντεράλ και από τότε τα επεισόδια αυτά αραίωσαν θεαματικά. δεν ξέρω αν το πήρα και εγώ από αυτήν από γονίδια/κληρονομικότητα ή επειδή βλέποντάς την μου μετέδωσε αυτή τη φοβία ή και τα δύο μαζί. Πολλές φορές όταν τα παθαίνω αυτά, την θυμάμαι και σκέφτόμαι οτι τώρα καταλαβαίνω πώς ένοιωθε, χωρίς να έχει τίποτα!

  9. #1479
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Το αγχος μονο το αγχος τα κανει ολα σημασια εχει οτι εχεις κανει τις εξετασεις σ κ πρεπει να ηρεμησεις (στα λεω για να τα ακουσω κ εγω) αλλοι ζουνε με προβληματα οντως σοβαρα κ υπαρκτα πρεπει να παιρνουμε π κ που καμια ανασα κ να λεμε το χουμε

  10. #1480
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Το αγχος μονο το αγχος τα κανει ολα σημασια εχει οτι εχεις κανει τις εξετασεις σ κ πρεπει να ηρεμησεις (στα λεω για να τα ακουσω κ εγω) αλλοι ζουνε με προβληματα οντως σοβαρα κ υπαρκτα πρεπει να παιρνουμε π κ που καμια ανασα κ να λεμε το χουμε
    ακριβώς. τα λέμε για να τα ακούσουμε και εμείς οι ίδιοι...τα ακούμε όμως? Το άγχος, η στενοχώρια, οι φοβίες, οι εμμονές μπορούν να βγάλουν πολλά ψυχοσωματικά και να υποφέρεις χωρίς να έχεις κάτι το παθολογικό. Δεν μπορώ να πώ οτι έχω πολλές ατυχίες στη ζωή μου ή χτυπήματα της μοίρας, συγκριτικά με αυτά που βλέπω γύρω μου. Βλέπεις όμως άλλους ανθρώπους να μην παίρνουν χαμπάρι, να έχουν νεύρα από ατσάλι και εμείς με το παραμικρό να σκεφτόμαστε το σάβανο. Μακάρι να μας περάσει.... Αυτή τη στιγμή νοιώθω υπέροχα, θα πήγαινα να γραφτώ και γυμναστήριο αν κάποιο ήταν ανοιχτό τέτοια ώρα. Για να δούμε πώς θα νοιώθω αύριο μεσημέρι... Καληνυχτώ, ευχαριστώ θερμά για την κουβέντα, ψυχραιμία, και εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

  11. #1481
    Καλημέρα φίλε @Nikolas73. Αν γενικά σου αρεσει η φύση πάρε κανένα σκυλάκι αν δεν έχεις ή κανένα ενυδρείο να το χεις στο δωμάτιο σου. Βοηθάει πολύ στη ψυχολογία και έχεις κάτι να ασχολείσαι.

  12. #1482
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    714
    Quote Originally Posted by Tasos39 View Post
    Καλημέρα φίλε @Nikolas73. Αν γενικά σου αρεσει η φύση πάρε κανένα σκυλάκι αν δεν έχεις ή κανένα ενυδρείο να το χεις στο δωμάτιο σου. Βοηθάει πολύ στη ψυχολογία και έχεις κάτι να ασχολείσαι.
    καλημέρα φίλε @Tasos73 ευτυχώς έχω να ασχοληθώ με πολλά πολλά πράγματα, σήμερα για παράδειγμα έχω πλούσιες δουλειές, απλά ακόμα και όταν ασχολούμαι με αυτά, το μυαλό μου είναι αλλού.

  13. #1483
    Quote Originally Posted by Nikolas73 View Post
    καλημέρα φίλε @Tasos73 ευτυχώς έχω να ασχοληθώ με πολλά πολλά πράγματα, σήμερα για παράδειγμα έχω πλούσιες δουλειές, απλά ακόμα και όταν ασχολούμαι με αυτά, το μυαλό μου είναι αλλού.
    Oταν σου έρχονται στο μυαλό ότι κάτι έχεις να θυμάσαι το λόγια του γιατρού. Ότι εισαι μια χαρα. Και να θυμάσαι όσα διάβασες στο Forum έδω για να καταλαμβαίνεις ότι δεν είσαι μόνος σε αυτο τον αγώνα.

  14. #1484
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Καλημερα...τασο να σ κανω μια ερωτηση εσυ το εχεις ξεπαρασει τελειως το καταφερες;

  15. #1485
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Καλημερα...τασο να σ κανω μια ερωτηση εσυ το εχεις ξεπαρασει τελειως το καταφερες;
    Καλημέρα. Όχι εντελώς. Έχω και εγώ τα σκαμπανεβάσματα μου. Απλά επειδή έχει 10 χρόνια που τα έχω και έχω αποκτήσει κάποιες άμυνες εναντίον των σκέψεων που με βασανίζουν συνεχώς. Με βοήθησε πολύ αυτο το forum διοτι καταλαβα ότι δεν είμαι μόνος. Χρειάζεται μεγάλη ψυχική δύναμη. Υπομονή

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •