αρρυθμίες - αγχος??? - Page 23
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 23 of 132 FirstFirst ... 1321222324253373123 ... LastLast
Results 331 to 345 of 1973
  1. #331
    lora και εγω εχω κανει ολα αυτα που λες! εχω κοψει τσαι αναψυκτικα και τωρα προσπαθω να μην τρωω σοκολατα..πραγματικα οταν αρχιζουν οι εκτακτες δεν σταματανε και μου χαλανε την διαθεση!το μυαλο μου δεν μπορει να σκεφτει κατι αλλο εχω στο νου μου συνεχεια την καρδια μου. φοβαμαι επειδη ειναι εκτακτες κοιλιακες και οχι κολπικες αν και οι γιατροι δεν ανησυχησαν αλλα εγω τρελαθηκα.. και ειναι συνεχομενες! μερικες φορες νομιζω οτι η καρδια μου δεν θα χτυπησει ξανα φυσιολογικα! τα ιδια νοιωθετε και εσεις??

  2. #332
    σ ευχαριστω λαμπρο αλλα δεν νοιωθω να εχω αγχος για κατι συγκεκριμενο!και αυτο με προβληματιζει.. ειμαι βεβαια ατομο που βαζω πολλα μεσα μου και πιεζομαι με πολλες καταστασεις..δεν ξερω αν αυτο φταει..

  3. #333
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Έτσι ξεκίνησε σε εμένα , πίεση και συσσώρευση προβλημάτων , ναι υπάρχουν στιγμές που λέω τώρα τέλος κόβεται η ανάσα , εντελώς .
    Τι να κάνουμε , έτσι ειναι η μοίρα μας

  4. #334
    διαβαζοντας τα μην σας παιρνω κουραγιο ειδικα τα μην εκεινων που εχουν πολλα χρονια εκτακτες και ζουν ακομα!!προσπαθω να ξεπερασω την φοβια οτι θα πεθανω ξαφνικα απο αυτες.. αν μπορειτε πειτε τροπους που βοηθουν να τις ξεπερασουμε..εγω εχω κοιλιακες εκτακτες!ειχε καποιος αλλος κοιλιακες?

  5. #335
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Παιδιά καλησπέρα, και εγώ είχα παλιότερα πρόβλημα με πανικούς και ταχυπαλμίες. Ωστόσο εδώ και 5 μήνες έχω καθημερινά άγχος,
    αν καπνίσω και λίγο παραπάνω ή πιω κανά καφέ δυνατό με πιάνουν ζαλάδες, αίσθημα παλμών και τέτοια καλά. Για το άγχος πήγα σε ψυχίατρο και μου έδωσε seropram. Οι πανικοί έφυγαν αλλά το άγχος παραμένει κατά τη διάρκεια της ημέρας. Έχω σκάσει, γιατί και παλιότερα με έπιαναν παρόμοιες φάσεις αλλά μετά από ένα μήνα το πολύ το ξεπερνούσα. Αυτή τη φορά δεν μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα.

  6. #336
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Quote Originally Posted by μυρτω93 View Post
    διαβαζοντας τα μην σας παιρνω κουραγιο ειδικα τα μην εκεινων που εχουν πολλα χρονια εκτακτες και ζουν ακομα!!προσπαθω να ξεπερασω την φοβια οτι θα πεθανω ξαφνικα απο αυτες.. αν μπορειτε πειτε τροπους που βοηθουν να τις ξεπερασουμε..εγω εχω κοιλιακες εκτακτες!ειχε καποιος αλλος κοιλιακες?
    Εγω , τρόπος , δεν ξέρω , ηρεμία , κάποια στιγμη δεν είχα προβλημα , αλλα όταν ξανα άρχισα να στενοχώριεμαι και να πιέζομαι , ξανα τα ίδια , τώρα ειναι κάπως δυσκολότερο , κάθε φορα ανεβαίνω κατηγορία .

  7. #337
    αυτη τη στιγμη εχω αρκετες εκτακτες και μπηκα στο forum για να χαλαρωσω..λιγο να εκνευριστω η να θυμωσω η καρδια μου χτυπαει σαν τρελη...ετσι θα ναι απο δω και περα??θα πρεπει να μαι cool και αδιαφορη? δεν θα μπορω ουτε να φωναξω? τα νευρα μου τα χουν παιξει μαλλον...το ιδιο συμβαινει και σε σας?

  8. #338
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    833
    Κάθε ένας μας αντιδρά διαφορετικα , αλλα το αποτέλεσμα ειναι το ίδιο , κανε κάτι αλλο και μην σκέφτεσαι το προβλημα , αν ειναι ευκολο , δεν ξέρω .

  9. #339
    Μυρτω,εγω εχω καταφερει και εχω κοψει και την σοκολατα....βασικα εχω κοψει γενικωσ την ζαχαρη...οπου υπαρχει...και αν θελω γλυκο τρωω μονο μελι!η αληθεια ειναι οτι εχω δει μια διαφορα...αλλα οχι σπουδαια πραγματα!παντωσ εχω παρατηρησει οτι αν φαω πολλα γλυκα...πχ 3-4 σοκολατεσ η' πολυ τουρτα κλπ βραδυ...τοτε θα με πιασει σιγουρα!επισησ το νιωθω οταν γελαω δυνατα και αποτομα,οταν κρυωνω πολυ...και γω εχω το μυαλο μου συνεχεια εκει κλπ αλλα βρισκομαι σε σταδιο που το ψιλοξεπερναω γιατι αλλιως θα πεθανω απο αγχοσ και οχι απο καρδια!εγω οταν εβαλα χολτερ δεν εδειξε τπτ...ουτε σε καρδιογραφημα...οποτε δεν ξερω τι ειδουσ εκτακτεσ ειναι αυτεσ που με πιανουν!παντωσ νιωθω αυτο το αδειασμα-κενο!και ειναι απεριγραπτο!μυρτω....σε νιωθω πληρωσ!απλα προσπαθησε να μη το σκεφτεσαι...εγω αυτο εκανα και τιναξα την εξεταστικη μου στον αερα..γιατι πολυ απλα φοβομουν και δεν μπορουσα να κανω τπτ αλλο!αποτελεσμα οι φιλοι μου τωρα να ορκιζονται....και γω να εχω για αλλουσ 3 μηνεσ απιστευτο αγχοσ
    !

  10. #340
    γεια σου λορα...μοιαζουν αρκετα τα συμπτωματα μας..εγω ενοιωθα ενα κντουπ σαν να κλωτσαει η καρδια..και το παθαινα και οταν εσκυβα απο τη πλευρα της καρδιας.. εμενα εδειξε και στο χολτερ αλλα και στα καρδιογραφηματα γιατι ειχα συνεχεια..ολη μερα ασταματητα!γι αυτο κοντεψα να τρελαθω..παλιοτερα ειχα μια φορα το μηνα η και το χρονο..αλλα τωρα πολυ χαλια..προσπαθω να πεισω τον ευατο μου οτι οι γιατροι εχουν δικιο και οντως δεν ειναι τπτ..αν και μια αμφιβολια ακομα υπαρχει! μου ειπαν οτι εχω αυξημενα αντανακλαστικα δηλ ο οργανισμος μου αντιδρα σαν να βρισκομαι συνεχεια σε κινδυνο..πρεπει να ηρεμησουμε και να δουμε θετικα τη ζωη.. αυτο μαλλον ειναι το φαρμακο μας!!

  11. #341
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    11
    γεια σασ παιδια ειμαι καινουριοσ και σας χαιρετω και εγω πασχο απο κρισεισ πανικου 6 χρονια ειμαι 29 χρονων και δυο χρονια απο τα 6 ειμουν καλα!!!!!!!!!!το τελευταιο καιρο εχο εκτακτες και παιρνο ιντεραλ και ζολοφτ ειναι απο αγχοσ εχω κανει ολες τισ εξετασεισ και οι γοιατροι με διωχνουνε ποια αμα παω στο νοσοκομειο ειναι πολυ ασχημη εμπειρεια και τον αλλον μηνα γινομαι πατερας και πρεπει να συνελθω οποσδηποτε!!!!!!!!!!!!!

  12. #342
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    1
    γεια σε ολους.
    βρήκα το φορουμ ψάχνοντας γιατί όπως καταλαβαίνετε είμαι ένας ομοιοπαθής, διάβασα όλα τα μυνήματα και σας ευχαριστώ που με κάνατε να νιώσω καλύτερα, τόσο που μετα από αυτο το ποστ θα φύγω για βόλτα.
    έχω και γω τις έκτακτες από το 2009, τότε που έμεινα 3 μέρες στο νοσοκομείο για εξετάσεις που φυσικά δεν έδειξαν τίποτα.
    είμαι φυσικά αγχώδης τύπος ,δεν χρειάζεται διάγνωση αυτό, και πραγματικά νομίζω ότι το άγχος είναι η πηγή για όλα σχεδον τα προβλήματα.
    από τότε έχω κάνει 4 επισκέψεις στα έκτακτα του νοσοκομείου, άπειρες επισκέψεις σε καρδιολόγους(ο τελευταίος μόνο τρελό που δε με είπε), όλες τις εξετάσεις, 5-6 τεστ κοπώσεως, καμμια δεκαριά holter και υπερηχογραφήματα και δε θυμάμαι τι άλλα.
    και σα να μην έφταναν αυτά έπαθα από πέρυσι και κολίτιδα, το $^%$^$^ το άγχος αναθεμα το, μόλις αρρώστησε σοβαρά η μητέρα μου και μπήκαμε στο νοσοκομείο είχα και την πρώτη κρίση κολίτιδας στη ζωή μου που από ότι βλέπω ήρθε για να μείνει και αυτή.
    το καλό είναι ότι αντιμετώπισα την κατάσταση ικανοποιητικά με μισό tenormin κάθε πρωϊ, ως δια μαγείας σχεδόν εξαφανίστηκαν οι έκτακτες, αλλά αυτο που δε με αφήνει να υσηχάσω είναι τα φτερουγίσματα που νιώθω, χτυπάει εντελώς άτακτα η καρδιά για 2-3 δευτερόλεπτα και μετά ξεκινάει πολύ γρήγορα, 120 παλμοί περίπου για κανένα 3λεπτο η και παραπάνω μέχρι να ηρεμήσει, αλλά αυτό μπορεί να με πιάσει μια φορα κάθε ενάμισυ με δύο μήνες, δυστυχώς χτες είχα ένα τέτοιο επεισόδιο έτσι για να μου θυμίζει την παρουσία του.
    ο γιατρός μου λέει ότι μπορεί να οφείλεται και στην κολίτιδα, όπως κάνει σπασμούς το παχύ έντερο χτυπάει πάνω στο διάφραγμα και δημιουργεί το πρόβλημα, και όντως έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει, αν συμβεί, 1 με μιαμισυ ώρα μετα το φαγητό η αν καμμια φορα φάω κανένα παγωτό που είχε σοκολάτα η αν έχω φάει σοκολάτα σκέτη.
    όσον αφορά την κολίτιδα, έχω κάνει και ομοιοπαθητική με κανένα αποτέλεσμα, μάλλον χειρότερα πήγαινα, μέχρι που ένας γαστρεντερολόγος του νοσοκομείου μου είπε έτσι στην ψύχρα και μπροστά στις νοσοκόμες, άκου κώστα αυτό το πράγμα θα σου φύγει μόνο με ένα τρόπο, γράφτα όλα στα @@@ σου, το κατάλαβες;
    αυτό ήταν, επί 12 μήνες ούτε που με ενόχλησε, αργότερα βέβαια άλλαξαν τα πράγματα και επανήλθε, όχι όμως τόσο έντονο.

    λοιπόν παίδες, διώξτε το άγχος, φτάστε στα άκρα, φτάστε στο σημείο να πείτε, θα πεθάνω; ε και δε πάει στο διάολο, ας πεθάνω, έτσι κι αλλιως όλοι κάποτε εκει θα καταλήξουμε.
    θα δείτε ότι μόνο έτσι φεύγει κάπως το άγχος, μην ξεχνάτε ότι ακόμη και όταν νομίζουμε ότι είμαστε ήρεμοι το άγχος υποβόσκει στο υποσυνείδητο, έτσι αισθανόμαστε κάποια ενόχληση και λέμε μα δεν είχα άγχος αυτη τη στιγμή, δεν είναι όμως έτσι, σε αγχώδεις τύπους το άγχος υπάρχει σχεδόν πάντα.

    εύχομαι σε όλες και όλους να ξεπεράσετε τα προβλήματα, γράφτε το άγχος εκεί που πρέπει...

  13. #343
    σε καταλαβαινω απολυτα κωστα!αυτο το ρυμαδι το αγχοσ φταιει για ολα...πρεπει να μαθουμε να αντιμετωπιζουμε αλλιωσ τισ καταστασεισ...και οχι με το να μασ αγχωνουν!
    προσπαθω και γω...γενικα ειμαι στην προσπαθεια...δεν μπορω ομωσ να το ξεπερασω...αυτο στιγμιαιο ''τρανταγμα-αδειασμα'' με φοβιζει απιστευτα και μου κοβει τα γονατα!
    εχω παρατηρησει και εγω οτι με πιανει αν φαω πολυ σοκολατα...αν πιω πολυ αλκοολ...και να φαω πολυ περισσοτερο απο αλλεσ φορεσ,δηλαδη αν νιωθω φουσκωμενη κλπ!σημερα εφαγα σε ταβερνα και ψιλοεσκασα...ε απο τοτε με εχει πιασει αυτο 2-3 φορες...ανεπεστητο βεβαια αλλα ικανο να με τρομοκρατησει!ε και τωρα..επειδη με επιασε πριν απο κανα 10λεπτο..κλασσικα δεν θα μπορω να κοιμηθω το βραδυ!ειδικα τωρα που ειμαι και λιγο μπουκωμενη και εχω το λαιμο μου...δεν θα μπορω να αναπνευσω καλα το βραδυ...και ολα θα μου φαινονται πολυ δυσκολα!τι να κανουμε ομωσ??εγω κανω την γυμναστικη μου προσπαθω να τρωω υγειηνα...αλλα αυτο δεν φτανει!θα πρεπει να αναθεωρησουμε πολλα πραγματα και να αλλαξουμε τον αγχωτικο τροπο ζωησ μασ...και αυτο θα συμβει μονο αν δουμε τα πραγματα πιο χαλαρα...δηλαδη να το παιζουμε λιγο τρελοι με ολα...και να μην ασχολουμαστε με την επικαιροτητα...

  14. #344
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ.ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΓΙΑ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ...ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ!ΔΕΝ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ?ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ....?ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ..

  15. #345
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by LORA17 View Post
    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ.ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΜΑ ΓΙΑ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ...ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ!ΔΕΝ ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ?ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ....?ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ..
    Λώρα γειά σου,
    τα συμπτώματα σου είναι αποτέλεσμα του άγχους σου! Αυτό λοιπόν, που χρειάζεται να κάνεις είναι να σταματήσεις πια την σκέψη,
    που ευθύνεται και τα παράγει για άμυνα και αυτοπροστασία. Αναρωτήσου αν αξίζει να στρεσάρεσαι συνεχώς και να
    μπλοκάρεις έτσι τις λειτουργίες του οργανισμού σου.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •