αρρυθμίες - αγχος??? - Page 117
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 117 of 132 FirstFirst ... 1767107115116117118119127 ... LastLast
Results 1,741 to 1,755 of 1973
  1. #1741
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    1
    Καλησπέρα εδω και ενα μηνα εχω χαμηλη πιεση 9με10 η μεγαλη και 5με6 η μικρη και αυξημενους παλμους 86 μεχρι 122, πριν 2 μηνες εκανα τριπλεξ, καρδιογραφημα και αιματολογικες για την καρδια και βγηκαν μια χαρα, εδω και 3 μερες ομως φοβαμαι οτι θα παθω κατι στην καρδια και νοσοκομείο λογω του κορωνοιοιου φοβαμαι να παω.

  2. #1742
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Giota η πιεση σ είναι μια χαρά για γυναίκα εντάξει αν φας λιγο αλάτι παραπανω πιρς κ λιγο νερό παραπανω ίσως κ κανένα τσάι θα δεις διαφορά εγώ να φανταστείς έχω μονίμως τέτοια πιεση κ κάποιες φορές η μικρή παει κ 4 φτιάξε λιγο τη διατροφή σ κύμα δεις διαφορα κ οι παλμοθ σ είναι φυσιολογικοί για γυναίκα 84 ειδικά τώρα το 122 είναι συνεχόμενο η τυχαινει για λιγο ίσως κάποια στιγμή αγχώνεσαι η κουράζεσαι σε κατάσταση ηρεμίας φτάνει 122?

  3. #1743
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Παιδιά εγώ τώρα τελευταία παθαίνω έκτακτες συστολές η οποίες οπότε συμβαίνουν μου δημιουργούν και πόνο στο στήθος. Ο οποίος πόνος διαρκεί όσο η έκτακτη(ούτε εν δευτερόλεπτο). Αυτό φοβάμαι μην είναι τίποτα μικρά εμφράγματα αλλά είμαι πολύ μικρός σε ηλικία( κάτω των 18). Έχω τρομοκρατηθεί λιγο, και οι γονείς μου μου λένε ότι δεν έχω τίποτα. Βοήθεια λίγο.

  4. #1744
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Έμφραγμα δν ειναι ουτε κάτι ειναι απλα μια δυνατή έκτακτη..

  5. #1745
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2020
    Posts
    13
    Το εύχομαι, αλλά ο πόνος είναι λίγο περίεργος και τον νιώθω στην καρδιά και στο κέντρο του στήθους. Σκέφτομαι μήπως από την έκτακτη κλείνουν για λίγο οι στεφανιαίες αρτηρίες. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ πλέον.

  6. #1746
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Notis πραγματικα ασυναίσθητα ειναι το πρωτο πραμα που κανω καθως επισης βαραω το στερνο μου... Ειναι οντως κολπο? Δε ξερβ αν το σταματαει αλλα ο οργανισμος μου απο μονος τουβετσι αντιδραει
    Nagia83 , το επεισοδιο της ταχυαρρυθμιας πως ακριβως το νιωθεις? Οι χτυποι σου εκεινη την ωρα ειναι γρηγοροι ρυθμικοι η αρρυθμοι οτι ναναι εντελως?
    Γιατι ακριβως το ιδιο εχω κι εγω κατα 99,9%. Και το επαθα χθες αμεσως αφου ηπια καφε.
    Εκει που καθομαι νιωθω ξαφνικα σαν συνεχομενες εκτακτες . Ταχυκαρδια "αλλου τυπου" σαν να αποδιοργανωνεται η καρδια για λιγα δευτερολεπτα εντελως. Με εναν πολυ γρηγορο ρυθμο και μετα επανερχεται στον κανονικο. Αυτο το επεισοδιο δυστυχως δεν εχει καταγραφει ακομα και σε 4μηρο χολτερ που εβαλα οποτε δεν μπορουν να με κατευθυνουν οι γιατροι,.
    Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι προκειτε για επεισοδια μη εμμενουσας κοιλιακης ταχυκαρδιας. Μιλησα και με τον καρδιολογο μου γι αυτο το θεμα και μου ειπε εφοσον εχουμε κοιταξει την καρδια σου ακομα και τετοιο επεισοδιο να ναι να μην ανησυχω. Μου ειπε οτι μπορει να ναι και ριπες υπερκοιλιακης ταχυκαρδιας. Αλλα και παλι καθομαι σε αναμμενα καρβουνα. Να σημιωσω οτι την στιγη που παθαινω το επεισοδιο δεν νιωθω ζαλη η κατι αλλο παρα μονο το αποτομα ανεβασμα παλμων σαν πολλες ριπες εκτακτων συστολων μαζι και χτυπος ειναι λιγο αδυναμος εκεινη την ωρα αν μπορω να το περιγραψω σωστα. Αυτα τα επεισοδια τα εχω παθει τα τελευταια 10 χρονια γυρω στις 6-7 φορες.

  7. #1747
    Καλησπέρα παιδιά μαι Χριστός Ανέστη. Εγώ που νιώθω την κοιλιά μου να τραντάζεται απ την καρδια μου μόνιμα, σαν να πάλλεται το σώμα μου με τους χτύπους της καρδιάς μου, είναι ανησυχητικό; Τρίπλεξ έκανα πέρυσι, εως σήμερα έκανα 3 καρδιογραφημα και 1 τρίπλεξ, το τελευταίο καρδιογραφημα τον Οκτώβρη. Ήταν όλα καθαρά.
    21 χρονών είμαι. 70 κιλά

  8. #1748
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Όχι, δεν είναι ανησυχητικό.
    Αγχώδης διαταραχή λέγεται και σε ανησυχείς γιατί ανησυχείς.

  9. #1749
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Όχι, δεν είναι ανησυχητικό.
    Αγχώδης διαταραχή λέγεται και σε ανησυχείς γιατί ανησυχείς.
    Γιατί τόσο τράνταγμα όμως; Πχ αν βάλω ενα πιάτο πάνω η έστω το κινητό, το βλέπω να κουνιέται. Όπως και το πόδι στο σταυροπόδι, όπως επίσης και ο λαιμός που τον βλέπω να '' πάλλεται '' οπως οι σφυγμοί

  10. #1750
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μην το ψάχνεις τόσο πολύ, είναι αυτό που είναι και δεν είναι επικίνδυνο. Μόλις σταματήσεις να το παρατηρείς τόσο και ηρεμήσεις, μετά από καιρό εκεί που δεν θα το σκέφτεσαι μπορεί εντελώς τυχαία να παρατηρήσεις ότι έχει υποχωρήσει. Ή ότι είναι ακόμα εκεί και να πεις "Βρε κοίτα που έσκαγα κι αγχωνόμουν για το τίποτα επειδή πάει η φλέβα πάνω κάτω. Λες και πρέπει να ψάχνω γιατί ο ήλιος ανατέλλει από την ανατολή και δύει από τη δύση".

  11. #1751
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    1
    Για όσους καταλαβαίνουν λίγα αγγλικά, θα βρουν τα βίντεο αυτού του γιατρού πολύ ενδιαφέροντα

    https://www.youtube.com/watch?v=zEYlYNmvT-A

  12. #1752
    Γεια σου...
    Αυτο μ ειπαν κ εμενα ειναι nsvt μη εμμενουσα κοιλιακη... Γμτ δε μπορώ ακριβως να περιγραψω αυτο που συμβαινει... Ειναι για λιγο κ ειναι αυτο εκτακτες πολλες συνεχωμενες κ αρρυθμες σαν να ρεταρει η καρδια δε ξερω πω; να το χαρακτηρισω... Σαν να μπλοκαρει να χαζεύει ενα πραμα... Κ νιωθω ενα ηλιθιο αισθημα στο λαιμο σαν αερα? Πνιξιμο? Κατι αρκετα τρομακτικό θα ελεγα γιατι νιωθω οτι αν δε σταματήσει θα παθω ανακοπη....
    Κοιτα κ γω ημουν τυχερη μετα απο χρόνια το βρηκαμε στο χολντερ γιατί δεν συμβαινει συχνα κ εκανα τα πάντα ολα... Μαγνητικες ηλεκτροφ μελέτη και δεν βρήκαμε τι σκατα ειναι κ απο που έρχεται... Μου πρότεινε ο γιατρος γονιδιακο ελεγχο μπας και βρούμε τπτ αλλα δεν επέμενε... Παλι λεει πιθανοτερα να πεσουμε σε τυφλα μονοματια...
    Γενικα εκτος απο αυτο το επεισόδια παθαινω εκτος απο τις έκτακτες κολπικες... Μαλλον έκτακτες κοιλιακες πλέον συχνα γιατί σχεδόν καθημερινα νιωθω αυτο τον χτυπο με το Πνιξιμο στο λαιμο... Ισως φταιει η ολη κατάσταση που ζουμε κ το υποδόριο αγχος... Γιατι γενικα είμαι κουλ άνθρωπος αλλα οταν συμβαινει αυτο... Τρομοκρατουμαι απειρα... Ζαλη ουτε εγω... Αλλα εχω μια θολουρα ενα κατι ηλιθιο... Τωρα φοραω ilr (holder εμφυτευμα) παντως οποτε νιωθω κατι ιδιαιτερο... Οχι απλες έκτακτες.... Με παρακολουθει ο γιατρος μου στην Αθήνα

  13. #1753
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Γεια σου...
    Αυτο μ ειπαν κ εμενα ειναι nsvt μη εμμενουσα κοιλιακη... Γμτ δε μπορώ ακριβως να περιγραψω αυτο που συμβαινει... Ειναι για λιγο κ ειναι αυτο εκτακτες πολλες συνεχωμενες κ αρρυθμες σαν να ρεταρει η καρδια δε ξερω πω; να το χαρακτηρισω... Σαν να μπλοκαρει να χαζεύει ενα πραμα... Κ νιωθω ενα ηλιθιο αισθημα στο λαιμο σαν αερα? Πνιξιμο? Κατι αρκετα τρομακτικό θα ελεγα γιατι νιωθω οτι αν δε σταματήσει θα παθω ανακοπη....
    Κοιτα κ γω ημουν τυχερη μετα απο χρόνια το βρηκαμε στο χολντερ γιατί δεν συμβαινει συχνα κ εκανα τα πάντα ολα... Μαγνητικες ηλεκτροφ μελέτη και δεν βρήκαμε τι σκατα ειναι κ απο που έρχεται... Μου πρότεινε ο γιατρος γονιδιακο ελεγχο μπας και βρούμε τπτ αλλα δεν επέμενε... Παλι λεει πιθανοτερα να πεσουμε σε τυφλα μονοματια...
    Γενικα εκτος απο αυτο το επεισόδια παθαινω εκτος απο τις έκτακτες κολπικες... Μαλλον έκτακτες κοιλιακες πλέον συχνα γιατί σχεδόν καθημερινα νιωθω αυτο τον χτυπο με το Πνιξιμο στο λαιμο... Ισως φταιει η ολη κατάσταση που ζουμε κ το υποδόριο αγχος... Γιατι γενικα είμαι κουλ άνθρωπος αλλα οταν συμβαινει αυτο... Τρομοκρατουμαι απειρα... Ζαλη ουτε εγω... Αλλα εχω μια θολουρα ενα κατι ηλιθιο... Τωρα φοραω ilr (holder εμφυτευμα) παντως οποτε νιωθω κατι ιδιαιτερο... Οχι απλες έκτακτες.... Με παρακολουθει ο γιατρος μου στην Αθήνα
    Σου είπε κατά πόσο είναι επικίνδυνες? Παθαίνω ακριβώς το ίδιο τελευταία ύστερα από κούραση και σταματα μονο αφότου κάτσω, παράλληλα ζαλάδες δύσπνοια. Γενικά σαν να πεθαίνω. Το χολτερ μου δεν έδειξε καμία κλασικά και δεν έχω τα λεφτά να πάω να κάνω το τεστ κοπώσεως...

  14. #1754
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Elenas παθαινεις εκτατες οταν κουραζεσαι;το ιδιο παθαινω κ εγω ειδικα στον περπατημα, χθες π πηγα στον καρδιολογο μ ειπε οτι ειναι απο τη ταχυπαλμία π συμβαινει στη κουραση λογω αδρεναλίνης

  15. #1755
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by elpida33 View Post
    Elenas παθαινεις εκτατες οταν κουραζεσαι;το ιδιο παθαινω κ εγω ειδικα στον περπατημα, χθες π πηγα στον καρδιολογο μ ειπε οτι ειναι απο τη ταχυπαλμία π συμβαινει στη κουραση λογω αδρεναλίνης

    Τις παθαίνω την στιγμή που πάω να χαλαρώσω κυρίως . Δηλαδή ανεβαίνω σκαλιά και εκεί που αρχίζουν να πέφτουν οι παλμοί έχω συνεχόμενες έκτακτες. Ο γιατρός μου είπε συνέχισε την γυμναστική αλλά μου είναι αδύνατον όταν έχω τόσες στην σειρά. Παλιά πάθαινα το πολύ δύο και τις ένιωθα αλλιώς. Σαν ένα μεγάλο κενό και μετά ένα δυνατι χτύπο. Πλέον καμια φορά είναι αρκετές στην σειρά χωρίς φυσιολογικο χτύπο ενδιάμεσα και τις νιώθω αλλιώς, μου κόβεται η ανάσα. Από ότι μπορώ να συμπεράνω έχω ταχυαρρυθμια αλλά εφόσον δεν φαίνεται στο χολτερ δεν μπορεί να μου κάτι ο καρδιολόγος. Είναι τρομακτικό και έχω φτάσει σε σημείο να μην κουνιέμαι καθόλου. Ας είχα όλα τα ψυχοσωματικά του κόσμου εκτός από αυτό. Είναι ανυπόφορο,τρομακτικό, βασανιστικό. Σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι αντικαταθλιπτικα μπας και μου περάσει...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •