αρρυθμίες - αγχος??? - Page 119
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 119 of 132 FirstFirst ... 1969109117118119120121129 ... LastLast
Results 1,771 to 1,785 of 1973
  1. #1771
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Και ενώ τα παιδιά κοιμούνται, κάθομαι στον καναπέ και βλέπω τηλ. Ακούω τραγούδια που μου αρέσουν. Και να οι αρρυθμίες. Ξανά. Τώρα που προσπαθώ να ηρεμήσω. Γιατί?? Με λυπάμαι. Πολύ όμως.. Σας έχει τύχει να αναλογιστητε μέσα στην ημέρα σας πόση ώρα μείνατε χωρίς έκτακτες? Να σκέφτεστε ποτέ θα με πιάσουν? Όλη μέρα ζω με το άγχος.. Πότε θα με πιάσουν. Τι θα κάνω εκείνη την ώρα που θα αρχίσουν? Ένα μαρτύριο.. Πραγματικά ένιωθα ωραία αυτή τη λίγη ώρα που καθησα καναπέ και έβλεπα TV.Μεσα μου όμως με τρώει κάθε λεπτό, κάθε δευτερόλεπτο.. Για πόσο θα είμαι καλά? Νιώθω λίγη ανακούφιση που τα βγάζω από μέσα μου. Δίχως να αλλάζει το αποτέλεσμα βέβαια αλλά...

  2. #1772
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Και ενώ τα παιδιά κοιμούνται, κάθομαι στον καναπέ και βλέπω τηλ. Ακούω τραγούδια που μου αρέσουν. Και να οι αρρυθμίες. Ξανά. Τώρα που προσπαθώ να ηρεμήσω. Γιατί?? Με λυπάμαι. Πολύ όμως.. Σας έχει τύχει να αναλογιστητε μέσα στην ημέρα σας πόση ώρα μείνατε χωρίς έκτακτες? Να σκέφτεστε ποτέ θα με πιάσουν? Όλη μέρα ζω με το άγχος.. Πότε θα με πιάσουν. Τι θα κάνω εκείνη την ώρα που θα αρχίσουν? Ένα μαρτύριο.. Πραγματικά ένιωθα ωραία αυτή τη λίγη ώρα που καθησα καναπέ και έβλεπα TV.Μεσα μου όμως με τρώει κάθε λεπτό, κάθε δευτερόλεπτο.. Για πόσο θα είμαι καλά? Νιώθω λίγη ανακούφιση που τα βγάζω από μέσα μου. Δίχως να αλλάζει το αποτέλεσμα βέβαια αλλά...

    Μια απτα ιδια.... Το ίδιο ακριβώς μαρτυριο..
    Να ξαπλώνεις πτώμα για ύπνο κ να λες θελω να παρω 3 ανασες βαθυες κ να κοιμηθώ από κουραση σαν πουλακι... Και τσουπ να τες... Κ να μην ερθουν παντα στο μυαλο σφηνομενος ο φοβος του ερχομου τους... Κ αν αυτη τη φορα έρθει και ειναι Η τελευταία μου και αν αυτη τη φορα κρατησουν παραπανω οι συνεχόμενες? Και αν Αυτη τη Φορα η καρδια δεν αντέξει? Καθε Μερα αυτο... Καθε μερα... Να ετοιμαζεσαι να βγεις να διασκεδάσεις να εισαι μεστη χαρα για οποιοδήποτε χαρμόσυνο γεγονος και να την μια αρκει να σε τρομοκρατησει....να πας ταξίδι... Διακοπες... Κ αν ερθει... Τι θα κανω...
    Προσωπικα πάντα πλεον μιλαω για αυτές τις κοιλιακες... Γιατι πλεον νομιζω μπορω κ Καταλαβαινω πότε ειναι κολπικες... Αυτες που ειναι απλα σαν κλωτσιες... Που ενοχλούν αλλα εμαθα.. Μεσα σε μεγάλα εισαγωγικά το εμαθα να μς ταλαιπωρουν... Οι αλλες οταν νιωθω αυτο το πνιξιμο... Το μπαλονι το δε ξερω πως να το πω... Αυτες ειναι καθε φορα το ίδιο τρομακτικές...

  3. #1773
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Πως καταλαβαινετε τις κολπικες κ τις κοιλιακες πως ειναι ποια;

  4. #1774
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Οι κολπικές είναι πιο έντονες. Κενό και μετά ένας έντονος χτύπος και αίσθημα κενού στο λαιμο. Οι κοιλιακες είναι τρόμος. Νιώθω κάτι να κινείται που φαντάζομαι είναι το αίμα που δεν περνά, πνίξιμο και μετά σαν να δυσκολεύεται ο χτύπος που έρχεται.Ειναι πιο αδύναμος όποτε δεν νιώθω τόσο δυνατά το γντουπ και παράλληλα αισθάνομαι ζάλη και μου κόβονται τα πόδια. Όπως είπα και στο γιατρό δεν χρειάζεται καν να μου πει ποιες είναι οι επικίνδυνες, το νιώθω.

  5. #1775
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Εμενα ολες ιδιες μ φαίνονται απλα σε καποιες ειναι πιο δυνατα η κλωτσιά κ το κενό ειναι μεγαλυτερο τη πρωτη φορα ο ένιωσα μεγαλυτερο κενο ειπα αντε γεια, κ αλλες τις νιωθω πιο απαλα ειχε πιασει ενα καρδιογραφημα μια κοιλιακη κ παλι ο γιατρος μ ειπε μν με απασχολεί, γενικά μ ειπε αν η καρδια ειναι καλα ανατομικα κ λειτουργικα τπτ δν ειναι οι εκτατες, απλα φόβος!

  6. #1776
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Οι κολπικές είναι πιο έντονες. Κενό και μετά ένας έντονος χτύπος και αίσθημα κενού στο λαιμο. Οι κοιλιακες είναι τρόμος. Νιώθω κάτι να κινείται που φαντάζομαι είναι το αίμα που δεν περνά, πνίξιμο και μετά σαν να δυσκολεύεται ο χτύπος που έρχεται.Ειναι πιο αδύναμος όποτε δεν νιώθω τόσο δυνατά το γντουπ και παράλληλα αισθάνομαι ζάλη και μου κόβονται τα πόδια. Όπως είπα και στο γιατρό δεν χρειάζεται καν να μου πει ποιες είναι οι επικίνδυνες, το νιώθω.
    Καλημερα
    Αρε γμτ γελαω με τις περιγραφες μας (η με τα χαλια μας) που ο καθένας μας προσπαθει να δωσει εξηγησει για το ποιος νιωθει... Τι κριμα γμτ.. Συμφωνω με τη περιγραφή καπως ετσι τα παρομοιάζω κ γω οι κολπικες ειναι κλωτσιες ενοχλητικες κ τρομακτικες κ αυτες αλλα ολοι μα οοολοι λενε ακίνδυνες.. Είναι μερες βεβαια (μετα την ηλεκτροφ. Μελετη φτου φτου ακομα δεν μεχουν πιασει) που εχω ολη μερα κ ειδικα οταν ξαπλωνω γινεται χαμος βλεπω το στήθος να χοροπηδάει... Αντε να κοιμηθεις λέγοντας ελα μωρε τπτ δεν ειναι.... Οσο κ να το λες μονο ενας γκουρου νομίζω θα τα καταφερνε...
    Οι κοιλιακες οντως τρομος... Εγω το παρομοιαζω με αερa? Μπαλονι... Μεστην φλεβα που περναει απτή καρδια σαν πηχτο αιμα? Μια αηδια γενικα τρομακτικη που μου κόβει ανασα κ νιωθω κενο πνιξιμο σρο λαιμο πταν μιλαμε για 1..2 χτυπους...
    Εχει τυχει να εχω 7 τετοιες συστολες κ να βαραω το στερνο αυθορμητα μπας κ προλαβω τον θάνατο γιατι εγω αυτο με τη μια σκέφτομαι δυστηχως....

  7. #1777
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Νομίζω η ένταση του χτυπου έχει να κάνει με το αίμα που συσσωρευεται επειδή εκείνη την στιγμή χάνεται ο χτύπος. Όχι τόσο με την προέλευση της έκτακτης. Αλλά ποιος ξέρει...γςνικα βγαίνουν νέες έρευνες συνεχώς και αλλάζουν πολλά. Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα βγει μια μελέτη που θα δίνει σαφείς εξηγήσεις καθώς και κάποια θεραπεία γιατι έστω και εάν δεν έχω δομικό πρόβλημα ζω σαν καρδιοπαθής.

  8. #1778
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Καλημερα
    Αρε γμτ γελαω με τις περιγραφες μας (η με τα χαλια μας) που ο καθένας μας προσπαθει να δωσει εξηγησει για το ποιος νιωθει... Τι κριμα γμτ.. Συμφωνω με τη περιγραφή καπως ετσι τα παρομοιάζω κ γω οι κολπικες ειναι κλωτσιες ενοχλητικες κ τρομακτικες κ αυτες αλλα ολοι μα οοολοι λενε ακίνδυνες.. Είναι μερες βεβαια (μετα την ηλεκτροφ. Μελετη φτου φτου ακομα δεν μεχουν πιασει) που εχω ολη μερα κ ειδικα οταν ξαπλωνω γινεται χαμος βλεπω το στήθος να χοροπηδάει... Αντε να κοιμηθεις λέγοντας ελα μωρε τπτ δεν ειναι.... Οσο κ να το λες μονο ενας γκουρου νομίζω θα τα καταφερνε...
    Οι κοιλιακες οντως τρομος... Εγω το παρομοιαζω με αερa? Μπαλονι... Μεστην φλεβα που περναει απτή καρδια σαν πηχτο αιμα? Μια αηδια γενικα τρομακτικη που μου κόβει ανασα κ νιωθω κενο πνιξιμο σρο λαιμο πταν μιλαμε για 1..2 χτυπους...
    Εχει τυχει να εχω 7 τετοιες συστολες κ να βαραω το στερνο αυθορμητα μπας κ προλαβω τον θάνατο γιατι εγω αυτο με τη μια σκέφτομαι δυστηχως....
    7 συνεχόμενες Nagia? Καλά εννοείται οτι πολλές φορές ύστερα από έκτακτες αναρωτιέμαι "είμαι ακόμα ζωντανή έτσι? "

  9. #1779
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    380
    Οι γιατροι το μονο π ξερουν ειναι οτι ειναι ακινδυνες, κατα τα αλλα δν ξερουν κ πολλα ουτε πως ουτε γτ προέρχονται μονο τι γινεται εκεινη την ωρα τα κλασσικα χανεται χτυπος κ τέτοια, μ ρωταγε ο γιατρός ποτε τα παθαινω αντε ξεκινα λεω, στο περπατημα δτη χαλαρωση οταν αγχωθω για κατι οπως χθες 4 σε μισο λεπτο οταν σκυβω οταν τρωω οταν αναπνέω αποτομα οταν μιλαω αποτομα ε μα.. Δλδ παντου μ λεει!

  10. #1780
    Στο χολντερ που έβαλα ναι πιασαμε μια φορα 5 κοιλιακες... Συνεχόμενες και μια αλλη φορα 6 με 7 κοιλιακες... Γιαυτο λεγεται ταχυαρρυθμια γιαβτην ακρίβεια μη εμμενουσα κοιλιακη ταχυαρρυθμια... Αν ηταν εμμενουσα θα είχα δει τα ραδικια αναποδα... Κ αυτο ειναι που φοβαμαι καθε φορα το μηπως δεν αναταχθει απο μόνη της συντομα.... Οι έκτακτες ειναι 1..2 χτυποι οταν ειναι παραπανω λεγεται ταχυαρρυθμια... Κ οπως λεει και η elpida. Οι αρρυθμίες ειναι ο λαβύρινθος της καρδιολογιας δυστυχώς δεν ξερουν πολλα οι γιατροί καλη ωρα ή δικιά μου περίπτωση εχει παραμείνει αλυτη για μενα... Μετα απο ολα οσα εκανα ακομα εχω τις ιδιες απορίες κ δυστηχως τον ιδιο φοβο οσο κ αν μ ειπς ο γιατρος που ειναι κ κορυφή στην ελλαδα ετσι? Να μην φοβαμαι....
    Ναι καλα.... Δε φοβαμαι καθόλου... Φυσικα και αστειεύομαι.... Ο φοβος καθε φορα είναι ιδιος...

  11. #1781
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Πιθανότατα κάποιοι έχουμε γενετικά προδιάθεση για αρρυθμιες και άπαξ και αγχωθούμε πολύ εμφανίζονται και δεν φεύγουν ποτέ.
    Ωστόσο nagia αν είναι κολπικές οι έκτακτες και είναι συνεχόμενες? Μιλάμε για ταχυαρρυθμια η απλά πολλές έκτακτες συνεχόμενα?
    Εννοείται ο φόβος δεν φεύγει. Μου λένε να το ξεχάσω, να είμαι δυνατή κτλ αλλά πραγματικά γίνεται αυτό? Μιλάμε για καρδιά που είναι συνδεδεμένη με το συναίσθημα του φόβου. Δεν γίνεται να χτυπά περίεργα, να χτυπά γρήγορα, να χτυπά δυνατά και να μην νιώθεις ανησυχια. Και να είσαι μαθημένος αυτά τα συναισθήματα εμφανίζονται μόνα τους δεν ελέγχονται . Και μπαίνεις σε μια λούπα μετά που δύσκολα βγαίνεις. Πραγματικά όλη μέρα παρακαλώ θεούς και δαιμόνια να ποναω αιωνίως στο κεφάλι η κάπου αλλού παρά αυτο...

  12. #1782
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Εμένα πάντως ξεκίνησαν αυτή την φορά απο ένα εισπνεομενο για το άσθμα. Μεγάλη μου μαλακια που δεν έδωσα βάση στις παρενέργειες....

  13. #1783
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Στο χολντερ που έβαλα ναι πιασαμε μια φορα 5 κοιλιακες... Συνεχόμενες και μια αλλη φορα 6 με 7 κοιλιακες... Γιαυτο λεγεται ταχυαρρυθμια γιαβτην ακρίβεια μη εμμενουσα κοιλιακη ταχυαρρυθμια... Αν ηταν εμμενουσα θα είχα δει τα ραδικια αναποδα... Κ αυτο ειναι που φοβαμαι καθε φορα το μηπως δεν αναταχθει απο μόνη της συντομα.... Οι έκτακτες ειναι 1..2 χτυποι οταν ειναι παραπανω λεγεται ταχυαρρυθμια... Κ οπως λεει και η elpida. Οι αρρυθμίες ειναι ο λαβύρινθος της καρδιολογιας δυστυχώς δεν ξερουν πολλα οι γιατροί καλη ωρα ή δικιά μου περίπτωση εχει παραμείνει αλυτη για μενα... Μετα απο ολα οσα εκανα ακομα εχω τις ιδιες απορίες κ δυστηχως τον ιδιο φοβο οσο κ αν μ ειπς ο γιατρος που ειναι κ κορυφή στην ελλαδα ετσι? Να μην φοβαμαι....
    Ναι καλα.... Δε φοβαμαι καθόλου... Φυσικα και αστειεύομαι.... Ο φοβος καθε φορα είναι ιδιος...
    Ποιος είναι ο αρρυθμιολογος που σου έκανε έλεγχο? Εγώ πέρυσι έκανα ηλεκτροφυσιολογικη και κατάλυση στον ευαγγελισμό. Εφραιμιδης

  14. #1784
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Εμένα πάντως ξεκίνησαν αυτή την φορά απο ένα εισπνεομενο για το άσθμα. Μεγάλη μου μαλακια που δεν έδωσα βάση στις παρενέργειες....
    Δε θα το παιξω εξυπνη κ γνωστης για το Πως λεγονται...

  15. #1785
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Εμένα πάντως ξεκίνησαν αυτή την φορά απο ένα εισπνεομενο για το άσθμα. Μεγάλη μου μαλακια που δεν έδωσα βάση στις παρενέργειες....
    Quote Originally Posted by Nagia83 View Post
    Δε θα το παιξω εξυπνη κ γνωστης για το Πως λεγονται...
    Φτου.... Δεν καταχωρηθηκε το μνμ μου γμτ... Δεν ξερω κοριτσαρα πως λέγονται μη το παιξω γνωστης.... Το πορισμα του χολντερ ελεγε ενα επεισόδιο ταχυαρρυθμιας μη εμμενουσα κοιλιακη 5 χτυπων κ κατι αλλα για την μορφολογια κ προελευση τους...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •