αρρυθμίες - αγχος??? - Page 29
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 29 of 132 FirstFirst ... 1927282930313979129 ... LastLast
Results 421 to 435 of 1973
  1. #421
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1
    Κοιτα που εχω και παρέα.
    Ο Καρδιολόγος μου μου ειπε λοιπόν να μην ανησυχώ ειναι απολύτως φυσιολογικές.
    Εγώ λέω οτι ειναι απο το αγχος. Ειμαι σχεδόν σίγουρος
    Ελα όμως που σήμερα που πήγα για test κοπώσεως, αρχισαν στο πρώτο λεπτό και με 'κόψανε' .
    Ο δε γιατρός που εκανε το τεστ κοπώσεως με εβγαλε 'για κλάματα'
    Ενα εχω να σας πώ.
    Αρρυθμίες ειχα πάντα, απλά τα τελευταία χρόνια ειχαν εκλείψει. Εμφανίστηκαν ξανά τον τελευταίο καιρό και από τότε τις εχω συνεχώς.
    Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω σε γιατρό και να μην τις καταγράψει.
    Ειλικρινά πιστεψτε με...
    Τι μεσσολάβησε και ειχαν εξαφανιστεί; Ειχα πάρει ΓΑΤΟ
    Γιατί ξανάρχισαν; Δυστυχώς ο γατούλης μου πέθανε. Αμέσως μετά αρχισαν οι αρυθμίες. Πιστέψτε με!!

  2. #422
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι 27 χρονών και καινούργια στο φορουμ και σας βρήκα ψάχνοντας λύση για το πρόβλημα που με διαλύει καθημερινά!
    Το πρόβλημα μου είναι οι έκτακτες συστολές που έχω όλη μέρα και όλη νύχτα πράγμα που με έχει διαλύσει ψυχολογικα!
    Εχω βάλει χολντελ 2 φορές, καρδιογραφιματα αμέτρητα και υπερήχους αλλα δεν βρήσκουν τπτ, υπέρυχος για θυροιηδή. Μου μένει μόνο η εξέταση αίματος Τ3 Τ4 για θυροηδή παλι!
    Αν δεν είναι κ τπτ απο αυτό θα τρελαθώ!
    Έχω 10 έκτακτες το λεπτό και τις νιώθω μαζί με ένα πήδημα της καρδιας σε κάθε χτυπο συνοδευόμενες απο κάτι σαν σφύξιμο στο λαιμό και βήχω ασυναίσθητα για να συνέλθω.
    Μου έχει δωσει κατα καιρούς ο καρδιολόγος τα tenormin και τα inderal και γίνιμαι καλά μ'ονο για κάποιες ώρες και μετά πάλι τα ίδια.
    Έχω φτάσει στο σημείο να φοβάμαι να κοιμηθώ μήπως και δεν ξυπνήσω. Σκεφτέιτε τι είμαι διακοπές τωρα που σας μιλάω και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Μ'έχρι και το κολύμπι στην θάλασσα αποφεύγω μην με πίασει τπτ μέσα στο νερό και τα χάσω...

  3. #423
    και εγω παλι εδώ! μετα απο καιρο που πηγαινα καλά και νόμιζα οτι της είχα ξεπερασει επέστρεψαν μεσα ιουνη!απο τότε χτυπάνε συνέχεια!εχω περάσει ενα εφιαλτικό καλοκαίρι!kalliaraf δεν ξέρεις ποσο σε νιώθω! εχω παρα πολλές έκτακτες το λεπτό όλη τη μερα!η καρδια μου δεν χτυπάει ποτε φυσιολογικά!πηγα και σε ψυχίατρο ο οποίος μου έδωσε ένα ηρεμηστικό το οποίο δεν μου κάνει τπτ!!inderal επειδη έχω λιγους σφυγμούς μου είπαν να μην τα πάρω! δεν ξέρω αν και υπολοιποι στο forum έχουν τοσες συχνές εκτακτες αλλά εγω κοντεύω να τρελαθώ!μου λένε να μάθω να ζω μ αυτες αλλα πως γίνεται αυτό?Ράνη εσυ 4χρόνια είχες τόσες έκτακτες?περιμένω να ξεκινησω νέο κύκλο εξετάσεων τον σεπτεμβρη..σκεφτομαι και την ομοιοπαθητική πλεον αντι για αντικαταθλιπτικά αλλά εχω διαβασει οτι υπάρχουν ομοιοπαθητικά φάρμακα και για τις έκτακτες..αν καποιος εχει δοκιμασει κατι περιμένω γνώμη!

  4. #424
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    παιδιά εγω τις έχω από 19 χρονών και τώρα είμαι 43. Αρχικά δεν ήταν τόσο συχνές μπορεί να είχα 2-3 τη μέρα τώρα είναι ατελίωτες. Και δεν είναι μόνο οι εκτακτες (αυτό που νιώθεις ένα κενό και μετά ένα δυνατό παλμό) εμένα μπορεί να με πιάνει και κάτι σαν να με τσιμπά κάτι οταν γίνεται η εκτακτη ή το πιό τρομακτικό ειναι οταν εκεί που καθομαι αρχίζει μια ξαφνική ταχυκαρδία να την πω σαν η καρδια μου να είναι ενα ξένο σώμα νιώθω να χτυπά πολύ παραξενα σαν να φτερουγίζει και εκει ειναι που με πιανει ο πανικός γιατι κρατάει μπορεί και μέχρι μισό λεπτο και μετα οσο ξαφνικά ξεκινάει τόσο ξαφνικά φευγει. Δεν νομίζω οτι έχω ζήσει τη ζωή μου . Ζω σαν καρδιοπαθης από τα 19 μου περιμένοντας πότε θα με πιάσει καρδιακή προσβολή η πότε θα πέσω ξερός. Δεν έχω φχαριστηθεί τιποτα στη ζωή μου ζώ μια κόλαση. Κουράστηκα και ψυχολογικά και οικονομικά γιατι πραγματικά πηγαίνω στο γιατρό τουλάχιστον μια φορά το μήνα . κάνω τεστ κοπώσεως κάθε χρόνο σχεδον ή αν αντέξω εναμιση. για να πάρετε μια ιδέα από το 2010 μέχρι χήμερα έχω κάνει καμια 30 αρια καρδιογραφήματα, 4-5 ultrasound i holter ρυθμού (εδειξε καμια 80 αρια εκτακτες εκεινη τη μέρα) και 2 τεστ κοπόσεως χώρια το πόσες φορές πάω γιατρό προφασιζόμενος οτι πονάει η κοιλια μου τα εντερα μου αλλά περισσότερα θέλω να μου τσεκάρει την καρδια. και μη μου πειτε για ψυχολόγο εχω πάει σε 3-4 .

  5. #425
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Να μαι πάλι και γω!!!Με πολλες έκτακτες και μάλιστα κοιλιακές.Το τελευταίο holter έδειξε 230 και το επόμενο θα το κάνουμε το Σεπτέμβριο.Παίρνω tenormin και δεν μπορώ να πω,κάτι κάνει αλλά μου ρίχνει την πίεση και τους σφυγμούς και ζαλίζομαι συνέχεια.Οπότε όπως καταλαβαίνετε "έκτακτα" φιλαράκια μου θα περάσω "έκτακτες" διακοπές.Πάντως μετά από άπειρες συζητήσεις με πολλούς καρδιολόγους,όσοι έχετε υπερκοιλιακές έκτακτες μην ανησυχείτε.Είναι τελείως αθώες.Οι κοιλιακές είναι κάπως πιο σοβαρές.Αλλά πρέπει να συντρέχουν και άλλοι λόγοι...Από ψυχιατρικής απόψεως αυτό που κρύβεται πίσω από τις αρρυθμίες είναι το συναίσθημα του φόβου και της ανασφάλειας.

  6. #426
    και εγω κοιλιακες εκτακτες εχω και ειναι σιγουρα πανω απο 230 αλλα δν παιρνω φαρμακο καρδιολογικο!εγω εχω βαλει μονο 2holter παλιοτερα αλλα ετυχε εκεινες τις μερες να μην δειξουν πολλες και ετσι δεν μου εδωσαν φαρμακο..δηλ πρεπει να ανησυχω που ειναι κοιλιακες? δεν εχει ανησυχησει κανενας καρδιολογος παντως..δεν εχουν σταθει εκει!ολοι με στελνουν σε ψυχολογο βεβαια αν και εγω νομιζω οτι το θεμα δεν ειναι ψυχολογικο αλλα οργανικο! ειχα εκτακτες απο μικρη αλλα πολυ λιγες μεχρι που εγινε το μπαμ και εγιναν απειρες! Νικο εσυ εχεις κολπικες ή κοιλιακες? τοσα χρονια το παλευεις χωρις φαρμακο?

  7. #427
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Καλησπερα παιδια ονομαζομαι Αλεξανδρος 24 ετων και σας νιωθω απιστευτα.
    Αυτο το καλοκαιρι ειναι το χειροτερο τις ζωης μου .
    Εχω εκτακτες απειρες το holder κατεγραψε 350 υπερκοιλιακη ταχυκαρδια κτλπ εκανα υπερχοιχο καρδιας φυσιολογικο ,θυροειδη ορμονες και υπεροιχο θυροειδους καθαρο εξετασει αιματος καθαρες ,ακτινογραφια καθαρη.
    Στον καρδιολογο μου που πηγα πως δεν με εδειρε τον εχω απο τα 17 μου και το επιστευομαι ,μου ειπε η καρδια σου ειναι τοσο φυσιλογικη μπορεις να κανεις την πιο δυσκολη δουλεια και την πιο βαρια γυμναστικη και να τα αντεξει ,αυτες οι εκτακτες τις προκαλεις εσυ ,μου εκανε ενα τεστακι με αναπνοες και εκανα εκατκτες τρελαθηκε ειδες μου ειπε απο τον φοβω να μην εχεις τις προκαλεσες αλλα ειναι τοσο αθωες.
    Παιδια απο αρχες Ιουνιου που ξεκινισαν τα συμπτωματα επι ενα μηνα αυπνιες ειπα οτι θα τρελαθω δεν παει αλλο ξυπνουσα και ειχα ενα αισθημα απελπισιας μαζι με τα συμπτωματα ελεγα οτι σημερα ειναι η τελευταια μου ημερα τοσο χαλια.
    Ειπε δεν θα κατσω να πεθανω πρεπει να αλλαξω παω για τρεξιμο καθημερινα ,και να πειτε οτι ειμαι αγυμναστος αθλητικο σωμα εχω τελος παντων παω για τρεξιμο και μπορω να πω οτι πλεον κοιμαμαι ,εκτακτες και φτερουγισματ εχω ακομα ,αλλαες ημερες καθολου αλλες παλι ελαχιστες μπολικες αναλογα με το στρεσσ της ημερας γιατι αυτα ειναι απο το στρες καθαρα .
    Η συμβουλη μου ειναι που την δεινω και εγω στον ευατο μου αλλα δεν με πειθω και πολυ αλλα προσπαθω ειναι πεταξτε οτι σας στρεσαρει - αγχωνει-φοβιζει δεν μπορουμε να τα διωξουμε ολα ας προσπαθησουμε και να τρεχετε εκει ειναι το μυστικο ,μπορει να ειναι φοβιστικω γιατι και εγω εχω εκτακτες οταν τρεχο η γυμναζομαι αλλα προσπαθηστε .

  8. #428
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by μυρτω93 View Post
    και εγω κοιλιακες εκτακτες εχω και ειναι σιγουρα πανω απο 230 αλλα δν παιρνω φαρμακο καρδιολογικο!εγω εχω βαλει μονο 2holter παλιοτερα αλλα ετυχε εκεινες τις μερες να μην δειξουν πολλες και ετσι δεν μου εδωσαν φαρμακο..δηλ πρεπει να ανησυχω που ειναι κοιλιακες? δεν εχει ανησυχησει κανενας καρδιολογος παντως..δεν εχουν σταθει εκει!ολοι με στελνουν σε ψυχολογο βεβαια αν και εγω νομιζω οτι το θεμα δεν ειναι ψυχολογικο αλλα οργανικο! ειχα εκτακτες απο μικρη αλλα πολυ λιγες μεχρι που εγινε το μπαμ και εγιναν απειρες! Νικο εσυ εχεις κολπικες ή κοιλιακες? τοσα χρονια το παλευεις χωρις φαρμακο?
    Μυρτώ,μην ανησυχείς για τις κοιλιακές.Απλά τις αντιμετωπίζουν διαφορετικά αν έχεις σοβαρό πρόβλημα στην καρδιά που εσύ δεν έχεις.Και μένα σε ψυχολόγο με στέλνουν,μάλλον σε ψυχίατρο περισσότερο για να μου ξεκολλήσει το μυαλό ότι δεν έχω κάτι οργανικό.Η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές το καταλαβαίνω και μόνη μου ότι είναι ψυχολογικό.Κάποιες άλλες όμως ο φόβος είναι περισσότερος από τη λογική.

  9. #429
    δεν νομιζω να αντεξω τις εκτακτες για χρονια..μου προκαλουν πολυ θλιψη! εχω φτασει σε σημειο να ζηλευω τους υπολοιπους ανθρωπους που δεν νιωθουν κανενα σκιρτημα στην καρδια και με ρωτανε πως ειναι αυτο που νιωθω..δεν μπορω να απολαυσω τπτ παντα υπαρχει ο φοβος! αλλα σκοπευω συντομα να παω σε ψυχιατρο και αν χρειαστει να παρω αντικαταθλιπτικα θα το κανω αρκει να τις ξεφορτωθω! ειλικρινα δεν μπορω να με σκεφτω ετσι τα υπολοιπα χρονια! θελω να κανω παιδια και να συνεχισω την ζωη μου!

  10. #430
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Μυρτω μην σκέφτεσαι έτσι , εγω που έχω έκτακτες 24ωρες και ταχυπαλμιες η μια πάνω στην άλλη και βρήκα δύναμη να αλλάξω φυσικά και έχω και κάποιεσ φορεσ αναστατώνει , αλλα προσπαθώ να βγεις έξω να πας για καφε ποτό να τρεξεις να ακούσεις μουσική μακριά από όρος σε αγχωνει .
    Θα σου πω περιστατικό πάω πήγα σε γάμο μιας Ξαδερφης μου φεύγω από το σπίτι μια χαρά με του παταω το πόδι στην εκκλησία πάθαινε την μια ταχυπαλμια μετά την άλλη η σκέψη μου ήταν χαμένη ζαλιζομουνα η καρδια να θέλει να βγει να τρέμουν τα χέρια , πάμε στην δεξίωση η Μανα μου τρελαθηκε με έβλεπε να υδρονω να έχω τα ταχυπαλμιες να σηκονομαι να πάω έξω να περνώ αέρα γυρισΑ στο σπίτι αϋπνία όλη νύχτα αυτό να συνέχιζε να συμβαίνει επι ένα μήνα να πάω για δουλειά και να έχω , αλλα σου λέω έκανα κάποιες αλλαγές στην καθημερινότητα μου και ηρεμησα είμαι πολύ καλύτερα σε συμβουλευω να ψάξεις τον εαυτό σου δεν το παίζω ειδικός γιατι και εγω προσπαθώ να τελειωνω με αυτό το θέμα αλλα πιστεύω οτι για κάποιο λόγο με πολεμά το μυαλο μου που σημαίνει οτι μόνο εάν γνωρίζουμε καλύτερα τον εαυτό μας θα βρούμε λύση αυτα από μένα !

  11. #431
    alex εχεις δικιο σ αυτα που λες..και σιγουρα η αλλαγη καποιων πραγματων βοηθαει!στην δικη μου περιπτωση ομως θεωρω οτι η κατασταση πλεον ειναι ανεξελεκτη! οταν ξεκινησαν οι αρρυθμιες στην αρχη του καλοκαιριου δεν μπορεσα να το παλεψω και επαθα κριση πανικου! απο τοτε παιρνω ενα ηρεμηστικο καθε μερα αλλα δεν εχω δει καμια βελτιωση! οι εκτακτες συνεχιζουν αμειωτες μεχρι και σημερα απλα μερικες φορες με το ηρεμηστικο δεν τις νιωθω πολυ εντονα! γενικοτερα μεχρι και την τελευταια φορα το παλευα προσπαθουσα να σκεφτομαι οτι δεν εχω κατι σοβαρο οτι θα το πολεμησω εκανα θετικες σκεψεις αλλα απ τη στιγμη που επεστρεψαν ενω νομιζα οτι τα ειχα καταφερει εγινα ρακος! για μενα το ψυχολογικο δεν ειναι η κυρια αιτια των εκτακτων! και αλλοι ανθρωποι εχουν προβληματα ψυχολογικα οπως καταθλιψη, κρισεις πανικου αλλα δεν τρελαινονται στις εκτακτες..

  12. #432
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Μυρτω δίκιο έχεις και άλλοι άνθρωποι έχουν ψυχολογικά προβληματα χωρίς να έχουν τόσα έντονα σωματικά .
    Τι να κάνουμε πρέπει να το πολεμήσουμε , έστω και μια έκτακτη η ταχυπαλμια να έχεις σε χάλασε την ημέρα τη να λέμε τώρα και σε εμένα που μου λένε να μην το σκέφτομαι απλά γελασω μόλις τους ακούω γιατι εάν νιωθαν πως ειναι δεν θα μιλουσανε .
    Τι έκανες το παλέψες καθόλου ;

  13. #433
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Εγω σημερα ειχα μια τρομακτικη κατασταση. Μ εποιασε κατι απροσδιοριστο στην καρδια την ενιωθα να χτυπαει πολυ πολυ παραξενα. Τρελαθηκα καικρατησε παρα πολυ τουλαχιστον 3-4 λεπτα. Μεχρις οτου φλουπ ωςδια μαγειας εφυγε . Κατ ευθειαν καρδιολογο. Ο οποιος μου εδειξε οτι δεν μπορει να καταλαβει τι ακριβως ειναι..τουλαχιστον απο την περιγραφη μου. Μου εκανε τεστ κοπωσεως υπερηχω καρδιας και μου ειπε οτι ναι εχω ποιασει αρκες εκτατες και μαλιστα διπλες....αυτες πονανε λιγο οταν συμβαινου. Ομως η καρδια σου οταν τρεχεις μπαινει σε ρυθμο και δεν κανει εκτακτες. Παθολογικα εν υπαρχει κατι ουτε μυοκαρδιοπαθεια ουτε στενοσεις ουτε ανεπαρκεια. Μετα απ ολα αυτα γιατι ομως νιωθω τοσο φοβισμενος:(

  14. #434
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by POP View Post
    Να μαι πάλι και γω!!!Με πολλες έκτακτες και μάλιστα κοιλιακές.Το τελευταίο holter έδειξε 230 και το επόμενο θα το κάνουμε το Σεπτέμβριο.Παίρνω tenormin και δεν μπορώ να πω,κάτι κάνει αλλά μου ρίχνει την πίεση και τους σφυγμούς και ζαλίζομαι συνέχεια.Οπότε όπως καταλαβαίνετε "έκτακτα" φιλαράκια μου θα περάσω "έκτακτες" διακοπές.Πάντως μετά από άπειρες συζητήσεις με πολλούς καρδιολόγους,όσοι έχετε υπερκοιλιακές έκτακτες μην ανησυχείτε.Είναι τελείως αθώες.Οι κοιλιακές είναι κάπως πιο σοβαρές.Αλλά πρέπει να συντρέχουν και άλλοι λόγοι...Από ψυχιατρικής απόψεως αυτό που κρύβεται πίσω από τις αρρυθμίες είναι το συναίσθημα του φόβου και της ανασφάλειας.
    τενορμιν των ποσων παιρνεις?εγω τψν 25..αλλα επειδη μου ριχνει την πιεση παιρνω μισο πρωι μισο βραδυ ρψτα τον γιατρο σου.....
    Σημασια δεν εχει να εισαι ευτυχισμενος,αλλα να ξερεις οτι εισαι!!!

  15. #435
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    28
    Quote Originally Posted by μυρτω93 View Post
    δεν νομιζω να αντεξω τις εκτακτες για χρονια..μου προκαλουν πολυ θλιψη! εχω φτασει σε σημειο να ζηλευω τους υπολοιπους ανθρωπους που δεν νιωθουν κανενα σκιρτημα στην καρδια και με ρωτανε πως ειναι αυτο που νιωθω..δεν μπορω να απολαυσω τπτ παντα υπαρχει ο φοβος! αλλα σκοπευω συντομα να παω σε ψυχιατρο και αν χρειαστει να παρω αντικαταθλιπτικα θα το κανω αρκει να τις ξεφορτωθω! ειλικρινα δεν μπορω να με σκεφτω ετσι τα υπολοιπα χρονια! θελω να κανω παιδια και να συνεχισω την ζωη μου!
    γεια σου,ευχομαι να εισαι καλα..ειχα γραψει καποτε την ιστορια μου για το θεμα που ειχα στην καρδια μου...απο καποια εμπειρια λοιπον και επειδη με παρακολουθει τακτικα γιατρος εχω να σου πω οτι ολοι οι ανθρωποι κανουμε εκτατες απλα μερικοι το νιωθουν κ μερικοι οχι....αλλα ολοι κανουν!!!!!!!!!!!!!!και με το καλο να κανεις παιδακια!!!!μην τις σκεφτεσαι καθολου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!
    Σημασια δεν εχει να εισαι ευτυχισμενος,αλλα να ξερεις οτι εισαι!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •