αρρυθμίες - αγχος??? - Page 30
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 30 of 132 FirstFirst ... 2028293031324080130 ... LastLast
Results 436 to 450 of 1973
  1. #436
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by haidy View Post
    τενορμιν των ποσων παιρνεις?εγω τψν 25..αλλα επειδη μου ριχνει την πιεση παιρνω μισο πρωι μισο βραδυ ρψτα τον γιατρο σου.....
    Και γω των 25 παιρνω ακριβώς όπως και συ μισό το πρωί και μισό το βράδυ αλλά δεν κάνει και σπουδαία πράγματα.Ειδικά τις τελευταίες μέρες είναι πάρα πολλές.Προσπαθώ να μη χαλάει η διάθεση μου αλλά όπως και να το κάνουμε επηρεάζομαι...Είναι τώρα 2 χρόνια κάθε μέρα κάθε μέρα χωρίς διάλειμμα....Πάμε για holder μέσα στο μήνα να δω πόσες έχουνε γίνει....

  2. #437
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Quote Originally Posted by Nicos70 View Post
    Εγω σημερα ειχα μια τρομακτικη κατασταση. Μ εποιασε κατι απροσδιοριστο στην καρδια την ενιωθα να χτυπαει πολυ πολυ παραξενα. Τρελαθηκα καικρατησε παρα πολυ τουλαχιστον 3-4 λεπτα. Μεχρις οτου φλουπ ωςδια μαγειας εφυγε . Κατ ευθειαν καρδιολογο. Ο οποιος μου εδειξε οτι δεν μπορει να καταλαβει τι ακριβως ειναι..τουλαχιστον απο την περιγραφη μου. Μου εκανε τεστ κοπωσεως υπερηχω καρδιας και μου ειπε οτι ναι εχω ποιασει αρκες εκτατες και μαλιστα διπλες....αυτες πονανε λιγο οταν συμβαινου. Ομως η καρδια σου οταν τρεχεις μπαινει σε ρυθμο και δεν κανει εκτακτες. Παθολογικα εν υπαρχει κατι ουτε μυοκαρδιοπαθεια ουτε στενοσεις ουτε ανεπαρκεια. Μετα απ ολα αυτα γιατι ομως νιωθω τοσο φοβισμενος:(
    Νικο γεια σου!Καιρο εχουμε να τα πουμε!Βλεπω οτι δεν σε εχουν αφησει οι καταραμενες οι αρρυθμιες.....κι εμενα με θυμουνται!Εγω εδω και καιρο(εκτος ολα τα αλλα που εχω αναφερει χιλιαδες φορες οπως πονακια,αρρυθμια,τσιμπιματ α κτλ)εχω αρκετες ωρες την ημερα ενα βαρος στο στερνο(ακριβως στη μεση του στηθους)και στη δεξια μερια κατι νευροπονους,μ εχουν τσακισει....τι ειναι ολα αυτα ρε γαμωτο???Ειμαι που ειμαι κολο-υποχονδρια,γιατι δεν με παρατανε να ησυχασω λιγο.....και φυσικα(!!)το μυαλο παει στο κακο...κλασικα!!!!!Εχει κανενας αυτο το βαρος που γραφω στο στερνο,καθημερινα?

  3. #438
    Quote Originally Posted by POP View Post
    Και γω των 25 παιρνω ακριβώς όπως και συ μισό το πρωί και μισό το βράδυ αλλά δεν κάνει και σπουδαία πράγματα.Ειδικά τις τελευταίες μέρες είναι πάρα πολλές.Προσπαθώ να μη χαλάει η διάθεση μου αλλά όπως και να το κάνουμε επηρεάζομαι...Είναι τώρα 2 χρόνια κάθε μέρα κάθε μέρα χωρίς διάλειμμα....Πάμε για holder μέσα στο μήνα να δω πόσες έχουνε γίνει....
    POP ολα αυτα τα χρονια που εχεις εκτακτες εκτος απο καρδιολογικο φαρμακο εχεις δοκιμασει αλλη θεραπεια? απ οτι θυμαμαι εχεις κοιλιακες εκτακτες οπως και εγω αλλα ολοι οι καρδιολογοι σου λενε οτι ειναι ψυχολογικο, ετσι δεν ειναι? το Tenormin στο εδωσαν για να ηρεμεις εσυ ή γιατι κρινεται απαραιτητο λογω πολλών έκτακτων? εμενα τους τελευταιους μηνες εχουν γινει απειρες αλλα δεν εχω βαλει holter για να δω ποσες ακριβως ειναι!επισης σκεφτομαι να δοκιμασω εναλλακτικη μορφη θεραπειας γιατι δεν τις αντεχω αλλο..αν το θεμα ολων εμας που εχουμε εκτακτες ειναι ψυχολογικο τοτε με την καταλληλη θεραπεια λογικα θα φυγουν..εχει δοκιμασει κανεις τετοιου ειδους θεραπεια ή οι περισσοτεροι απλα τις υπομενουμε?εγω μονο ηρεμηστικο εχω δοκιμασει και δεν μου κανει τπτ!

  4. #439
    Quote Originally Posted by ΡΑΝΗ View Post
    Νικο γεια σου!Καιρο εχουμε να τα πουμε!Βλεπω οτι δεν σε εχουν αφησει οι καταραμενες οι αρρυθμιες.....κι εμενα με θυμουνται!Εγω εδω και καιρο(εκτος ολα τα αλλα που εχω αναφερει χιλιαδες φορες οπως πονακια,αρρυθμια,τσιμπιματ α κτλ)εχω αρκετες ωρες την ημερα ενα βαρος στο στερνο(ακριβως στη μεση του στηθους)και στη δεξια μερια κατι νευροπονους,μ εχουν τσακισει....τι ειναι ολα αυτα ρε γαμωτο???Ειμαι που ειμαι κολο-υποχονδρια,γιατι δεν με παρατανε να ησυχασω λιγο.....και φυσικα(!!)το μυαλο παει στο κακο...κλασικα!!!!!Εχει κανενας αυτο το βαρος που γραφω στο στερνο,καθημερινα?
    Ρανη οπως ειπες και μονη σου εχεις υποχονδριαση μαλλον..τα τσιμπηματακια και οι νευροπονοι δεν ειναι ανησυχητικα! ειναι λογω εντονου stress!

  5. #440
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Παιδιά εγω ηρεμησα λίγο δεν ξέρω γιατι απλώς είπα και να έχω δεν θα φοβηθώ και τις βλέπω να με αφήσουν σιγά σιγά .
    Το κακό ειναι οτι καθόλη τη διαρκεία της ημέρας μπορεί να έχω λίγες όταν πάω για τρέξιμο γυρίζω και ξεκουράζομαι εκεί έχω πάλι .
    Μήπως κουράστηκε η καρδια μου από αυτες τι καταραμενες, επίσης να δείτε που ειναι ψυχολογικο όταν μετραω σφυγμους κάνω έκτακτες και νιώθω παύση στον σφυγμό , όταν σταματάω να μετραω είμαι καλα .
    Οπότε έχω ενα είδος φόβου με την καρδια !!

  6. #441
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Νίκαια Αττικής
    Posts
    34
    Αλεξ κ εγω το εχω παρατηρησει αυτο που λες οταν μετραω μου κανει..σιγουρα εχει να κανει με το αγχος..το ασχημο ειναι οτι δν ξερουμε τι να κανουμε για να μας αφησει μια για παντα..

  7. #442
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by μυρτω93 View Post
    POP ολα αυτα τα χρονια που εχεις εκτακτες εκτος απο καρδιολογικο φαρμακο εχεις δοκιμασει αλλη θεραπεια? απ οτι θυμαμαι εχεις κοιλιακες εκτακτες οπως και εγω αλλα ολοι οι καρδιολογοι σου λενε οτι ειναι ψυχολογικο, ετσι δεν ειναι? το Tenormin στο εδωσαν για να ηρεμεις εσυ ή γιατι κρινεται απαραιτητο λογω πολλών έκτακτων? εμενα τους τελευταιους μηνες εχουν γινει απειρες αλλα δεν εχω βαλει holter για να δω ποσες ακριβως ειναι!επισης σκεφτομαι να δοκιμασω εναλλακτικη μορφη θεραπειας γιατι δεν τις αντεχω αλλο..αν το θεμα ολων εμας που εχουμε εκτακτες ειναι ψυχολογικο τοτε με την καταλληλη θεραπεια λογικα θα φυγουν..εχει δοκιμασει κανεις τετοιου ειδους θεραπεια ή οι περισσοτεροι απλα τις υπομενουμε?εγω μονο ηρεμηστικο εχω δοκιμασει και δεν μου κανει τπτ!
    Μυρτώ μου την έχεις ακούσει τη διαφήμιση "έχω δοκιμάσει τα πάντα"...? Ε κάπως έτσι!Τους τελευταίους μήνες κάνω και ομοιοπαθητική στην οπία έχω πάρα πολύ εμπιστοσύνη λόγω παλαιότερων καταστάσεων που με έχει βοηθήσει.Δεν είδα καμιά διαφορά η αλήθεια είναι αλλά ξέρω από το γιατρό μου ότι είναι πολύ δύσκολο να βρούμε το φάρμακο που ταιριάζει στις αρρυθμίες γιατί στη βιβλιογραφία της ομοιοπαθητικής αναφέρονται περισσότερο οι ταχυπαλμίες που εγώ δεν έχω.Το ψάχνουμε πάντως....Επίσης μέχρι που εμφανίστηκαν οι αρρυθμίες σε τόσο βαθμό έκανα ψυχοθεραπεία σε ψυχίατρο και έπαιρνα αντικαταθλιπτικά τα οποία και παίρνω ακόμα αλλα΄ψυχοθεραπεία δεν κάνω πια για οικονομικούς λόγους.Πιστεύω ότι αν μπορούσα να κάνω θα είχε αποτέλεσμα στις αρρυθμίες γιατί θα έψαχνα το λόγο που τις προκαλεί.Αν και ξέρω δηλαδή απλά δεν μπορώ να το διαχειριστώ μόνη μου.Πάντως το tenormin o καρδιολόγος μου το έδωσε για να σταματήσουν και να σταματήσω και γω να τις σκέφτομαι και να ξεκολλήσει το μυαλό μου.όμως τίποτα.Εσύ πόσο καιρό ταλαιπωρείσαι?

  8. #443
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Μην φοβάσαι όταν σε πιάνουν και εγω αυτό προσπαθώ να κάνω και είδα αποτέλεσμα .
    Επίσης πινω κακαο και τρώω μια μπανάνα κάθε πρωί για να περνώ κάλιο και μαγνήσιο και βοηθάει !!!

  9. #444
    Quote Originally Posted by POP View Post
    Μυρτώ μου την έχεις ακούσει τη διαφήμιση "έχω δοκιμάσει τα πάντα"...? Ε κάπως έτσι!Τους τελευταίους μήνες κάνω και ομοιοπαθητική στην οπία έχω πάρα πολύ εμπιστοσύνη λόγω παλαιότερων καταστάσεων που με έχει βοηθήσει.Δεν είδα καμιά διαφορά η αλήθεια είναι αλλά ξέρω από το γιατρό μου ότι είναι πολύ δύσκολο να βρούμε το φάρμακο που ταιριάζει στις αρρυθμίες γιατί στη βιβλιογραφία της ομοιοπαθητικής αναφέρονται περισσότερο οι ταχυπαλμίες που εγώ δεν έχω.Το ψάχνουμε πάντως....Επίσης μέχρι που εμφανίστηκαν οι αρρυθμίες σε τόσο βαθμό έκανα ψυχοθεραπεία σε ψυχίατρο και έπαιρνα αντικαταθλιπτικά τα οποία και παίρνω ακόμα αλλα΄ψυχοθεραπεία δεν κάνω πια για οικονομικούς λόγους.Πιστεύω ότι αν μπορούσα να κάνω θα είχε αποτέλεσμα στις αρρυθμίες γιατί θα έψαχνα το λόγο που τις προκαλεί.Αν και ξέρω δηλαδή απλά δεν μπορώ να το διαχειριστώ μόνη μου.Πάντως το tenormin o καρδιολόγος μου το έδωσε για να σταματήσουν και να σταματήσω και γω να τις σκέφτομαι και να ξεκολλήσει το μυαλό μου.όμως τίποτα.Εσύ πόσο καιρό ταλαιπωρείσαι?

    POP εγω ταλαιπωρουμε 2χρονια αλλα με καποια διαστηματα βελτιωσης..αρχες καλοκαιριου ομως ξεκινησαν παλι πολυ εντονες(οπως εγραψα και μονο που αναπνεω κανω εκτακτη) και απο τοτε δεν εχουν ηρεμησει καθολου! ξεκινησα και εγω ψυχοθεραπεια αλλα για οικονομικους λογους δεν μπορω να συνεχισω! τωρα μενει να δοκιμασω διαφορες θεραπειες μηπως και καποια λειτουργησει.. επισης πρεπει να κοιταξω παλι τον θυρεοειδη γιατι εχω κανενα χρονο να κανω εξετασεις μηπως εχει αλλαξει κατι..δηλαδη και ο δικος σου καρδιολογος ισχυριζεται οτι οι εκτακτες εχουν ψυχολογικο υποβαθρο ε? με τα αντικαταθλιπτικα δεν ειδες βελτιωση?εγω επαιρνα το Inderal καποια στιγμη, μετα απο 2βδομαδες που το επαιρνα καπως ηρεμησαν αλλα δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ..παντως τη στιγμη που ειχα εκτακτες και επαιρνα το φαρμακο βελτιωση δεν εβλεπα! ανατομικα η καρδια μου ειναι ενταξει αλλα με τοσες εκτακτες τη μερα νομιζω οτι εχει ξεχασει να χτυπαει φυσιολογικα..:)μακαρι να ισχυει αυτο που λενε οι καρδιολογοι οτι μια γερη καρδια δεν εχει προβλημα!

  10. #445
    POP επισης ηθελα να σε ρωτησω γιατι βαζεις τοσο συχνα holter αφου τις εχεις ηδη καταγραψει και ξερεις οτι εχεις εκτακτες κοιλιακες..νομιζω οτι το holter το βαζεις σε περιπτωση που δεν βρεθουν στο καρδιογραφημα για να δουν οι καρδιολογοι τι ακριβως συμβαινει..μηπως με το να το επαναλαμβανεις συνεχεια δεν αφηνεις τον εαυτο σου να το ξεχασει? εγω δεν εχω βαλει πολλα holter και στο τελευταιο μαλιστα ημουν σε καλη φαση και δεν μπορεσαν να δουν κατι! μηπως και εσυ ηρεμεις οταν βαζεις holter και δεν εχεις παρα πολλες?

  11. #446
    Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    ATHENS
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by μυρτω93 View Post
    POP επισης ηθελα να σε ρωτησω γιατι βαζεις τοσο συχνα holter αφου τις εχεις ηδη καταγραψει και ξερεις οτι εχεις εκτακτες κοιλιακες..νομιζω οτι το holter το βαζεις σε περιπτωση που δεν βρεθουν στο καρδιογραφημα για να δουν οι καρδιολογοι τι ακριβως συμβαινει..μηπως με το να το επαναλαμβανεις συνεχεια δεν αφηνεις τον εαυτο σου να το ξεχασει? εγω δεν εχω βαλει πολλα holter και στο τελευταιο μαλιστα ημουν σε καλη φαση και δεν μπορεσαν να δουν κατι! μηπως και εσυ ηρεμεις οταν βαζεις holter και δεν εχεις παρα πολλες?
    Μυρτώ μου η αλήθεια είναι ότι βάζω holter γύρω στις 3 φορές το χρόνο και κάθε φορά είναι και περισσότερες οι έκτακτες.Να φανταστείς στο πρώτο ήταν μόνο 30 και κάθε φορά που βάζω όλο και κάτι περισσότερο τσιμπάω.Οπότε κάθε φορά που βγαίνουν τα αποτελέσματα αγχώνομαι περισσότερο παρά ηρεμώ.Ταώρα ο γιατρός μου είπε να κάνουμε για να δούμε πώς λειτούργησε το tenormin.Aλλά θα περιμένω λίγο γιατί αυτές τις μέρες είναι πάρα πολλές και δεν θέλω να αγχωθώ και άλλο!Το ξέρω ακούγεται οξύμωρο...καλύτερα να κάνω τώρα που είναι πολλές για να δούμε και πόσες είναι τελικά...αλλά δεν ξέρω!Το καλύτερο θα ήταν να τις ξεχάσω!Προχτές πήγα για καφέ με μια φίλη που είχα να δω 5 χρόνια,είχαμε πάρα πολλά να πούμε,μείναμε μαζί 4 ώρες,και όταν έφυγα συνειδητοποίησα ότι τόσες ώρες δεν ένοιωσα καμια έκτακτη.Μετά όμως...ο χαμός...!!!!

  12. #447
    Quote Originally Posted by POP View Post
    Μυρτώ μου η αλήθεια είναι ότι βάζω holter γύρω στις 3 φορές το χρόνο και κάθε φορά είναι και περισσότερες οι έκτακτες.Να φανταστείς στο πρώτο ήταν μόνο 30 και κάθε φορά που βάζω όλο και κάτι περισσότερο τσιμπάω.Οπότε κάθε φορά που βγαίνουν τα αποτελέσματα αγχώνομαι περισσότερο παρά ηρεμώ.Ταώρα ο γιατρός μου είπε να κάνουμε για να δούμε πώς λειτούργησε το tenormin.Aλλά θα περιμένω λίγο γιατί αυτές τις μέρες είναι πάρα πολλές και δεν θέλω να αγχωθώ και άλλο!Το ξέρω ακούγεται οξύμωρο...καλύτερα να κάνω τώρα που είναι πολλές για να δούμε και πόσες είναι τελικά...αλλά δεν ξέρω!Το καλύτερο θα ήταν να τις ξεχάσω!Προχτές πήγα για καφέ με μια φίλη που είχα να δω 5 χρόνια,είχαμε πάρα πολλά να πούμε,μείναμε μαζί 4 ώρες,και όταν έφυγα συνειδητοποίησα ότι τόσες ώρες δεν ένοιωσα καμια έκτακτη.Μετά όμως...ο χαμός...!!!!
    POP απ οτι καταλαβες μετα και απο τν καφε οι εκτακτες ειναι καθαρα ψυχοσωματικο προβλημα που απλα μας εχει γινει καθημερινη συνηθεια! κ εγω μερικες φορες σκεφτομαι να ξαναβαλω holter για να δω ποσες εχουν γινει γιατι πιστευω οτι ειναι απειρες αλλα απ την αλλη δεν μπορω αλλη μια μερα καλωδιωμενη..ασε που συνηθως οταν βαζω ηρεμω γιατι σκεφτομαι οτι θα τις πιασω και ηρεμουν και αυτες...και στα επειγοντα που πηγα το καλοκαιρι με κριση πανικου παλι τις κατεγραψαν και δεν μου ειπαν κατι οποτε..παντως σημερα που μιλησα με μια γιατρο μου ειπε οτι η καρδια δεν καταλαβαινει τπτ και δεν κουραζεται απο τις εκτακτες! Μαλιστα με εκανε να νιωσω και ''τυχερη'' αφου μου ειπε οτι με αυτο τον τροπο(δλδ με την σωματοποιηση) εκτονωνεται το αγχος και δεν βγαινει σε χειροτερη μορφη ψυχολογικα... Προς το παρον μονο να ελπιζω μπορω οτι καποια στιγμη θα με ξεχασουν..

  13. #448
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σας παιδια!Αυτο το διαστημα υποφερω απο ενα βαρος στο στερνο και ενα πονο στη δεξια μερια του θωρακα,η ενοχληση στο στερνο δεν ειναι της πλακας,λες και εχω πετρες!!Το βραδυ ξυπνησα απο ενα πονο στην καρδια,σαν να μου την εσφιγγαν....οπως καταλαβαινετε στο τσακ τη γλυτωσα απο ενα πανικο...σαν το φαντασμα γυροφερνα για να ηρεμισω τον εαυτο μου......το πρωι πηγα σε μια καρδιολογο(ειμαι ακομα στο χωριο μου,θα γυρισω στην πολη οταν ανοιξουν τα σχολεια,για τα παιδια)δηλαδη για ΑΛΛΗ μια φορα......μου βρηκε ταχυπαλμια αρκετη(αλλα της ειπα οτι εκεινη την ωρα ενιωθα αγχος πολυ!)και καποιες εκτακτες.Το βαρος δεν ειναι απ την καρδια μου ειπε(ευτυχως!)αλλα εμενα με βασανιζει!Το χει νιωσει κανενας σας??Τι να πω βρε παιδια.....πολεμος με τα τερατα!!!!

  14. #449
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Μην φοβάστε καθόλου θα φύγουν εγω δεν δίνω σημασία και είμαι μια χαρα !
    Αυτό μου είπε και εμένα ο καρδιολόγος πιο πολυ φοβάσαι εσυ και σε αναστατώνει οτι κάτι συμβαίνει παρά κακό παθαίνει η καρδια ,γι αυτό μου έδωσα και τα τενορμιν όχι για θεραπεία αλλα να μην νιώθω να χτυπά έτσι η καρδια και αναστατωνομαι ακόμα πιο πολυ μέχρι να ηρεμήσω !
    Να τρεφεστε καλα έξω για παρέα με φίλους και ολα καλα θα πανε !!!

  15. #450
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Το τενορμιν τι ακριβως ειναι; εμενα μου εδωσε concor τα εχει ακουσει κανενας;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •