αρρυθμίες - αγχος??? - Page 80
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 80 of 132 FirstFirst ... 3070787980818290130 ... LastLast
Results 1,186 to 1,200 of 1973
  1. #1186
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Αστα να πάνε,ge0rge και gardenia100,οι περισσότεροι εδώ πέρα συμφωνούμε ότι το πρόβλημα είναι θέμα ψυχολογίας και μυαλού.Και ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι το μεγαλύτερο μυστήριο όλων,εδώ τη ψάχνουνε χρόνια στα εργαστήρια οι επιστήμονες και προσπαθούν να αποκρυπτογραφήσουν τα μυστήρια του,όπως τα κατάφεραν με το DNA,αν το καταφέρουν ασφαλώς θα μας βοηθήσει πολύ όλους μας να καταλάβουμε πως δημιουργούνται αυτές οι αρρωστημένες καταστάσεις(αρρυθμίες,θανα τοφοβία κλπ).Πάντως είναι γεγονός οτι πληρώνουμε το τίμημα της τεχνολογίας και περιμένουμε μετά να μας σώσουν τα χαπάκια..Θυμάμαι ρε παιδί μου τα παλιά χρόνια όταν ήμουνα πιτσιρικάς και νέος,πραγματικά δεν θυμάμαι κάποιον απο το περιβάλλον μου να λέει:<<έχω αρρυθμίες..>>,θα μου πεις μπορεί να είχε και να μην το καταλάβαινε γιατί οι ρυθμοί της ζωής ήταν σαφώς πιο αργοί τότε και δεν υπήρχε το σημερινό άγχος και οι καρδιολόγοι δεν ήταν εξειδικευμένοι σε αρρυθμιολόγους κλπ,τα παλιά χρόνια μιλούσανε μόνο για έμφραγμα.Τουλάχιστον,ας λέμε δόξα τω θεώ που υπάρχουν τα χάπια σήμερα και μας ανακουφίζουν κάπως,έστω και προσωρινά.Επίσης πιστεύω οτι παίζει ρόλο και το εξής:στην πολύ δύσκολη εποχή μας,οι καρδιές μας συναισθηματικά εχουν ψυχρανθεί,έχουν γίνει <<πέτρα>> που λέμε,δεν μας καίγεται καρφί για τον διπλανό μας,είμαστε εγωιστές και κοιτάμε τη πάρτη μας μόνο και άσε τον συνάνθρωπό δίπλα μας να πεθαίνει απο την πείνα ή να μην έχει στέγη να κοιμηθεί και να είναι άστεγος ή ρούχα να φορέσει,μόνο τον εαυτούλη μας κοιτάμε,αυτόν τον τυραννικό απατώνα.Ε,όσο νάναι,πιστεύω εγώ κατά την ταπεινή μου γνώμη,δεν ξέρω εσείς,οτι αυτά επηρεάζουν την καρδιά μας έστω και ασυνείδητα,χωρίς να το καταλαβαίνουμε,είναι πολύ δύσκολο στην εποχή μας να είσαι καλός άνθρωπος και να έχεις πονόψυχη,ευγενική καρδιά.Μας ενδιαφέρει πιο πολύ αν θα υπάρχει Wifi για το κινητό μας εκεί που πίνουμε τον καφέ μας αραχτοί και καρφί δεν μας καίγεται αν η καρδιά μας <<πιάνει>> τα σήματα συνανθρώπων μας που εκπεμπουν έκκληση για βοήθεια..

  2. #1187
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by ronpoly53 View Post
    Αστα να πάνε,ge0rge και gardenia100,οι περισσότεροι εδώ πέρα συμφωνούμε ότι το πρόβλημα είναι θέμα ψυχολογίας και μυαλού.Και ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι το μεγαλύτερο μυστήριο όλων,εδώ τη ψάχνουνε χρόνια στα εργαστήρια οι επιστήμονες και προσπαθούν να αποκρυπτογραφήσουν τα μυστήρια του,όπως τα κατάφεραν με το DNA,αν το καταφέρουν ασφαλώς θα μας βοηθήσει πολύ όλους μας να καταλάβουμε πως δημιουργούνται αυτές οι αρρωστημένες καταστάσεις(αρρυθμίες,θανα τοφοβία κλπ).Πάντως είναι γεγονός οτι πληρώνουμε το τίμημα της τεχνολογίας και περιμένουμε μετά να μας σώσουν τα χαπάκια..Θυμάμαι ρε παιδί μου τα παλιά χρόνια όταν ήμουνα πιτσιρικάς και νέος,πραγματικά δεν θυμάμαι κάποιον απο το περιβάλλον μου να λέει:<<έχω αρρυθμίες..>>,θα μου πεις μπορεί να είχε και να μην το καταλάβαινε γιατί οι ρυθμοί της ζωής ήταν σαφώς πιο αργοί τότε και δεν υπήρχε το σημερινό άγχος και οι καρδιολόγοι δεν ήταν εξειδικευμένοι σε αρρυθμιολόγους κλπ,τα παλιά χρόνια μιλούσανε μόνο για έμφραγμα.Τουλάχιστον,ας λέμε δόξα τω θεώ που υπάρχουν τα χάπια σήμερα και μας ανακουφίζουν κάπως,έστω και προσωρινά.Επίσης πιστεύω οτι παίζει ρόλο και το εξής:στην πολύ δύσκολη εποχή μας,οι καρδιές μας συναισθηματικά εχουν ψυχρανθεί,έχουν γίνει <<πέτρα>> που λέμε,δεν μας καίγεται καρφί για τον διπλανό μας,είμαστε εγωιστές και κοιτάμε τη πάρτη μας μόνο και άσε τον συνάνθρωπό δίπλα μας να πεθαίνει απο την πείνα ή να μην έχει στέγη να κοιμηθεί και να είναι άστεγος ή ρούχα να φορέσει,μόνο τον εαυτούλη μας κοιτάμε,αυτόν τον τυραννικό απατώνα.Ε,όσο νάναι,πιστεύω εγώ κατά την ταπεινή μου γνώμη,δεν ξέρω εσείς,οτι αυτά επηρεάζουν την καρδιά μας έστω και ασυνείδητα,χωρίς να το καταλαβαίνουμε,είναι πολύ δύσκολο στην εποχή μας να είσαι καλός άνθρωπος και να έχεις πονόψυχη,ευγενική καρδιά.Μας ενδιαφέρει πιο πολύ αν θα υπάρχει Wifi για το κινητό μας εκεί που πίνουμε τον καφέ μας αραχτοί και καρφί δεν μας καίγεται αν η καρδιά μας <<πιάνει>> τα σήματα συνανθρώπων μας που εκπεμπουν έκκληση για βοήθεια..
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. Έχουμε απομακρυνθεί από τους συνανθρώπους μας και όλοι νοιαζόμαστε μόνο για τον εαυτό μας. Είναι σημεία των καιρών. Κι εγώ δεν θυμάμαι να λέει κανένας παλιά, έχω αρρυθμίες. Τώρα έχει γίνει ένα πράγμα σαν επιδημία. Οι τέσσερις στους δέκα έχουν πρόβλημα με τις αρρυθμίες. Δεν ξέρω αν φταίει το άγχος ή η ακτινοβολία που δεχόμαστε ή ακόμα και αυτά που μας ψεκάζουν κατά καιρούς.

  3. #1188
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by ronpoly53 View Post
    Αστα να πάνε,ge0rge και gardenia100,οι περισσότεροι εδώ πέρα συμφωνούμε ότι το πρόβλημα είναι θέμα ψυχολογίας και μυαλού.Και ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι το μεγαλύτερο μυστήριο όλων,εδώ τη ψάχνουνε χρόνια στα εργαστήρια οι επιστήμονες και προσπαθούν να αποκρυπτογραφήσουν τα μυστήρια του,όπως τα κατάφεραν με το DNA,αν το καταφέρουν ασφαλώς θα μας βοηθήσει πολύ όλους μας να καταλάβουμε πως δημιουργούνται αυτές οι αρρωστημένες καταστάσεις(αρρυθμίες,θανα τοφοβία κλπ).Πάντως είναι γεγονός οτι πληρώνουμε το τίμημα της τεχνολογίας και περιμένουμε μετά να μας σώσουν τα χαπάκια..Θυμάμαι ρε παιδί μου τα παλιά χρόνια όταν ήμουνα πιτσιρικάς και νέος,πραγματικά δεν θυμάμαι κάποιον απο το περιβάλλον μου να λέει:<<έχω αρρυθμίες..>>,θα μου πεις μπορεί να είχε και να μην το καταλάβαινε γιατί οι ρυθμοί της ζωής ήταν σαφώς πιο αργοί τότε και δεν υπήρχε το σημερινό άγχος και οι καρδιολόγοι δεν ήταν εξειδικευμένοι σε αρρυθμιολόγους κλπ,τα παλιά χρόνια μιλούσανε μόνο για έμφραγμα.Τουλάχιστον,ας λέμε δόξα τω θεώ που υπάρχουν τα χάπια σήμερα και μας ανακουφίζουν κάπως,έστω και προσωρινά.Επίσης πιστεύω οτι παίζει ρόλο και το εξής:στην πολύ δύσκολη εποχή μας,οι καρδιές μας συναισθηματικά εχουν ψυχρανθεί,έχουν γίνει <<πέτρα>> που λέμε,δεν μας καίγεται καρφί για τον διπλανό μας,είμαστε εγωιστές και κοιτάμε τη πάρτη μας μόνο και άσε τον συνάνθρωπό δίπλα μας να πεθαίνει απο την πείνα ή να μην έχει στέγη να κοιμηθεί και να είναι άστεγος ή ρούχα να φορέσει,μόνο τον εαυτούλη μας κοιτάμε,αυτόν τον τυραννικό απατώνα.Ε,όσο νάναι,πιστεύω εγώ κατά την ταπεινή μου γνώμη,δεν ξέρω εσείς,οτι αυτά επηρεάζουν την καρδιά μας έστω και ασυνείδητα,χωρίς να το καταλαβαίνουμε,είναι πολύ δύσκολο στην εποχή μας να είσαι καλός άνθρωπος και να έχεις πονόψυχη,ευγενική καρδιά.Μας ενδιαφέρει πιο πολύ αν θα υπάρχει Wifi για το κινητό μας εκεί που πίνουμε τον καφέ μας αραχτοί και καρφί δεν μας καίγεται αν η καρδιά μας <<πιάνει>> τα σήματα συνανθρώπων μας που εκπεμπουν έκκληση για βοήθεια..
    Αν δεν ηταν τοσο πετρα η καρδια μας.......τωρα ολα θα ηταν διαφορετικα.....ελλειψη ζεστασιας και αγαπης υπαρχει....πλεον επικρατει μονο συμφερον.....αυτο δυστυχως το καταλαβα στα 42 μου..και γι αυτο πληρωνω τωρα το τιμημα.....ενα απο αυτα ολα τα ψυχοσωματικα που δηλητηριαζουν τις στιγμες

  4. #1189
    Καλησπερα σε ολους!Μαρια,δεν ειχα ποτε πολλες εκτακτες,αλλες μερες 5,αλλες καμια 10αρια,σε πιο ασχημες μερες 20,30 δε μπορω να υπολογισω ακριβως..φυσικα ακομα εχω,αλλα πλεον εχω πιο πολλες καλες μερες και ισως το διαχειριζομαι καλυτερα.υπαρχουν βεβαια και περιοδοι εξαρσεων,κυριως στα μεσα του κυκλου η λιγες μερες πριν αδιαθετησω.αυτο που με αγχωνει και φοβιζει πολυ ειναι οταν με πιανουν ριπες εκτακτων για λιγα δευτερολεπτα,εκει τα παιζω.εσας σας πιανει αυτο ποτε;

  5. #1190
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    5
    Καλημέρα ronpoly53.....ας ξεκινήσουμε με λίγο θετική σκέψη...μπας και αλλάξει κάτι προς το καλύτερο!

  6. #1191
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Location
    Athens
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by gardenia100 View Post
    Καλημέρα ronpoly53.....ας ξεκινήσουμε με λίγο θετική σκέψη...μπας και αλλάξει κάτι προς το καλύτερο!
    Καλημέρα επίσης gardenia100 και σε όλους σας,ναι,το κατά δύναμη,ειδικά σήμερα με τη γενική απεργία και καιρό ψυχοπλάκωμα χαχα,όπως είπαμε όμως:δεν το βάζουμε κάτω,είμαστε αισιόδοξοι και όταν φοβόμαστε κάτι πατάμε γκάζι και ορμάμε καταπάνω του,κόντρα,δεν το αφήνουμε να μας πάρει απο κάτω,η δύναμη της θέλησης μας υπερισχύει :)

  7. #1192
    Banned
    Join Date
    May 2017
    Posts
    5
    ψυχοπλάκωμα τρελλό σήμερα...όχι πως και με λιακάδες και χώρίς απεργίες είναι καλύτερη η κατάσταση...λέμε τώρα.....αλλά οκ......ειπαμε προσπαθουμε πάντα για θετική διάθεση...από αυτήν ξεκινούν όλα..όπως μου είχε πει και ο γιατρός μου..το φάρμακο το καλύτερο για τα πάντα είναι να έχεις όμορφη ψυχολογία....όλα τα άλλα μετά διορθώνονται

  8. #1193
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by litoa View Post
    Καλησπερα σε ολους!Μαρια,δεν ειχα ποτε πολλες εκτακτες,αλλες μερες 5,αλλες καμια 10αρια,σε πιο ασχημες μερες 20,30 δε μπορω να υπολογισω ακριβως..φυσικα ακομα εχω,αλλα πλεον εχω πιο πολλες καλες μερες και ισως το διαχειριζομαι καλυτερα.υπαρχουν βεβαια και περιοδοι εξαρσεων,κυριως στα μεσα του κυκλου η λιγες μερες πριν αδιαθετησω.αυτο που με αγχωνει και φοβιζει πολυ ειναι οταν με πιανουν ριπες εκτακτων για λιγα δευτερολεπτα,εκει τα παιζω.εσας σας πιανει αυτο ποτε;
    Με πιάνουν και εμένα ριπές εκτάκτων και πιστεύω οι περισσότεροι εδώ μέσα το έχουν αυτό. Άλλα εμένα το πρόβλημα μου είναι πως το τελευταίο διάστημα όταν ξεκινάν οι έκτακτες δεν σταματάνε. Μπορεί και 1 ώρα συνεχόμενα να έχω έκτακτες. Εσύ παίρνεις κάτι για τις έκτακτες, σου έχουν δώσει κάποιο φάρμακο;

  9. #1194
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    13
    Καλησπερα σε ολους κ καλη εβδομαδα η οποια ξεκινησε με εντονο το αισθημα του αγχους......εκτακτες αρκετες.....με στιγμιαιο κοψιμο αναπνοης....εχω γυρισει του κοσμου τους γιατρους....τα ιδια κ τα ιδια....ολα οκ...αρα ΑΓΧΟΣ.......πλεον ειναι ανεξελεγκτη η κατασταση...αρχισα γυμναστικη να ξεδινω ...περιμενοντας πιο ουσιαστικα αποτελεσματα..θα δειξει.....

  10. #1195
    Μαρια,ναι παιρνω.οπως εχω ξαναγραψει το φαρμακο αυτο ανηκει στους β-αναστολεις(beta blockers).εγω παιρνω lopresor και πιστευω μ'εχει βοηθησει.παλιοτερα επαιρνα tenormin,αλλα το lopresor μου "ταιριαζει" πιο πολυ.δεν ειναι παντως φαρμακο για θεραπεια,γιατι θεραπεια δεν χρειαζεται αλλα και δεν υπαρχει για τις εκτακτες,ειναι μονο για να καταλαγιαζουν καπως τα συμπτωματα...εσυ τι σκεφτεσαι και δεν δοκιμαζεις κατι,σε φοβιζει;

  11. #1196
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by litoa View Post
    Μαρια,ναι παιρνω.οπως εχω ξαναγραψει το φαρμακο αυτο ανηκει στους β-αναστολεις(beta blockers).εγω παιρνω lopresor και πιστευω μ'εχει βοηθησει.παλιοτερα επαιρνα tenormin,αλλα το lopresor μου "ταιριαζει" πιο πολυ.δεν ειναι παντως φαρμακο για θεραπεια,γιατι θεραπεια δεν χρειαζεται αλλα και δεν υπαρχει για τις εκτακτες,ειναι μονο για να καταλαγιαζουν καπως τα συμπτωματα...εσυ τι σκεφτεσαι και δεν δοκιμαζεις κατι,σε φοβιζει;
    Εγώ είχα πάει στο παρελθόν σε αρκετούς καρδιολόγους, και μου έλεγαν ότι για τις έκτακτες δεν χρειάζεται να πάρω τίποτα κι ότι είναι τελείως ακίνδυνες. Τους έλεγα ότι με ενοχλούν πολύ και αυτοί επέμεναν ότι δεν χρειάζεται να πάρω τίποτα και ότι τα αντιαρρυθμικά φάρμακα μπορεί να προκαλέσουν πιο σοβαρές αρρυθμίες από αυτές που έχω. Το τελευταίο 3μηνο όμως η κατάσταση σιγά σιγά έφτασε στο απροχώρητο. Έτσι πήγα τώρα σε έναν άλλο καρδιολόγο, ο οποίος μου είπε ότι οι έκτακτες είναι ακίνδυνες αλλά επειδή του είπα ότι υποφέρω, έδειξε να με καταλαβαίνει και μου έδωσε το carvepen 6,25, είναι αντιυπερτασικό ουσιαστικά, αλλά είναι β αναστολείς, που βοηθάει στο να ηρεμεί την καρδιά. Παίρνω 3 την ημέρα, καθημερινά γιατί είναι πολύ ελαφριά σαν δόση. Δείχνει να με έχουν ηρεμήσει, μπορεί να μην είναι βέβαια και το φάρμακο άλλα να είναι οι μέρες τους να ηρεμήσουν. Θα δείξει. Εσύ το lopressor το παίρνεις κάθε μέρα;

  12. #1197
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    21
    τις αρρυθμιες μου τις ξεπερασα με αμπουλες μαγνησιου που μου συνεστηςε καρδιολογος.Με 3μηνη θεραπεια εξαφανιστηκαν σχεδον.ρωτηστε τον γιατρο σας αν θελετε για αμπουλες μαγνησιου!

  13. #1198
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    21
    Quote Originally Posted by neraida100 View Post
    Καλησπερα σε ολους κ καλη εβδομαδα η οποια ξεκινησε με εντονο το αισθημα του αγχους......εκτακτες αρκετες.....με στιγμιαιο κοψιμο αναπνοης....εχω γυρισει του κοσμου τους γιατρους....τα ιδια κ τα ιδια....ολα οκ...αρα ΑΓΧΟΣ.......πλεον ειναι ανεξελεγκτη η κατασταση...αρχισα γυμναστικη να ξεδινω ...περιμενοντας πιο ουσιαστικα αποτελεσματα..θα δειξει.....
    αμπουλες μαγνησιου..συζητα το με εναν καρδιολογο κ αν σου το επιτρεψει και ξεκινησεις αγωγη θα με θυμηθεις.ΑΠΑΛΛΑΧΤΗΚΑ.

  14. #1199
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Zinovaki View Post
    αμπουλες μαγνησιου..συζητα το με εναν καρδιολογο κ αν σου το επιτρεψει και ξεκινησεις αγωγη θα με θυμηθεις.ΑΠΑΛΛΑΧΤΗΚΑ.
    Καλησπερα κ ευχαριστω για την απαντηση...εχω δοκιμασει μαγνησιο σε σκονη το πολυ δυνατο...κατι εκανε αλλα το διεκοψα γιατι μου ειπε ο γιατρος πως αν παρω πολυ καιρο μπορει να παθω υπερμαγνησιαιμια και το σταματησα για λιγο. Ειναι καθαρα θεμα ψυχολογιας κανω εξετασεις συχνα.....ενα σκασμο λεφτα για να μου λενε να ηρεμησω κ να μην αγχωνομαι....ειναι δυσκολο αυτο ειδικα αν κουβαλας πολυ πραμα μεσα σου....φορτιο μεγαλο...

  15. #1200
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    21
    παντως εγω τις αρρυθμιες τις παντρευτηκα εφ ορου ζωης νεραιδα μου.καθε φορα οταν κουραζομαι σωματικα και κυειως ψυχολογικα τις παθαινω συνεχεια.το μαγνησιο με βοηθησε αλλα δεν εξαλειφθηκε το προβλημα.οι δυο φορες που πηγα σε καρδιολογο παντως ηταν αρκετες για να πειστω οτι δεν εχω κατι παθολογικο οποτε σε δυσκολες περιοδους οταν με πιανει προσπαθω απλα να μη το σκεφτομαι και περναει.τωρα αντιμετωπιζω αλλες "ασθενειες" και εχω φρικαρει.ευχομαι να γινεις/γινουμε ολοι μας καλα και να επιστρεψουμε σε μια φυσιολογικη ζωη οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •