αρρυθμίες - αγχος??? - Page 93
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 93 of 132 FirstFirst ... 43839192939495103 ... LastLast
Results 1,381 to 1,395 of 1973
  1. #1381
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Ερώτηση: Εάν πας σε ψυχίατρο, θα σου δώσει φάρμακα, θα σου κάνει ψυχοθεραπεία, πια είναι η διαφορά δηλαδή από τον ψυχολόγο;; θέλω να πάω σε ψυχολόγο αλλά λόγο οικονομικών λόγον, δεν κατέστη δυνατόν, ενώ ψυχίατρος υπάρχει στο νοσοκομείο αλλά αν χρειάζομαι ψυχοθεραπεία γιατί να αρχίσω να περνώ φάρμακα χωρίς πρώτα να δοκιμάσω άλλους τρόπους;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #1382
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    11
    Ο ψυχολογος δεν μπορει να σου γραψει φαρμακα,το φαρμακο που θα παρεις απο τον ψυχιατρο δεν θα πει οτι θα σου λύσει το προβλημα αλλα θα κανει ενα θετικο υποβαθρο ωστε να μπορεσει να γινει σωστη ψυχοθεραπια π.χ αν πασχεις απο καταθληψη και σε καθε συνεδρια κλαις και δεν μπορεις να ηρεμισεις τοτε χρειαζεσε φαρμακα για να ηρεμισεις ωτοσοστε να γινει σωστα η ψυχοθεραπια

  3. #1383
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1
    Χαίρετε φίλοι «ἀρρυθμιακοί»! Πρόσφατα ἀπέκτησα τό θεματάκι τῆς ἀρρυθμίας. Ἔχω καλή καρδιά (ὅπως κ ἄν τό δῆ κανείς...) μόνο πού ἀντλεῖ κάπως ἀδύναμα. Ἐδῶ καί ἕνα μήνα ἐμφάνισα τήν πρώτη μου ἀρρυθμία. Ὁ πολύ καλός καί ἀγαπητός μου γιατρός μοῦ εἶπε ὅτι δέν ἀνησυχεῖ διότι ξέρει τήν καρδιά μου (πόσο καλή εἶναι, ὅπως κ ἄν τό δῆ κανείς...). Διαπίστωσα τά ἑξῆς: Πρῶτον: ἡ ἀρρυθμία συνοδεύεται ΠΆΝΤΑ ἀπό ἀνάγκη γιά βήχα. Ἄν βήξω ἔντονα (δηλ. ἄν φυσιολογικά ἐκδηλωθῆ ἔντονος βῆχας μέ τήν χαρακτηριστική «σπηλαιώδη» ἐκτόνωση) ἡ ἀρρυθμία καταπαύει γιά λίγο. Δεύτερον: μέ βοηθάει ἀρκετά ἕνας συνδυασμός Tenormin + Lexotanil τόν ὁποῖο ἔχει ἐγκρίνει φυσικά ὁ γιατρός μου. Τρίτον: ὅταν ξαπλώνω μοῦ περνάει ἀμέσως! Και εἰδικά ἄν ἔχω «κουμπώσει» Lexotanil, κάνω καί ὑπέροχο ὕπνο. Τώρα πού σᾶς γράφω, τό πρόβλημά μου ἔχει γίνει μόνιμο. Ἀλλά τό ἀντιμετωπίζω ψύχραιμα καί στωικά. Αὔριο θά κάνω μία σειρά ἐξετάσεων (θυρεοειδή καί τίς ἀπαραίτητες αἵματος), θά πάω γιά καρδιογράφημα καί ὑπέρηχο καί ἄν μοῦ πεῖ ὀ καλός μου γιατρός «οὐδέν τό παθολογικόν» θά τό ἐντάξω στήν καθημερινότητά μου, τί ἄλλο μπορεῖ νά γίνη; Ἄλλωστε, δέν εἶναι καί τό πρῶτο... Ἔχω (ἀπό πάνω πρός τά κάτω): 1.ἕναν ὅζο μεγέθους ἀχλαδιοῦ (!!!) στόν θυρεοειδή, καλοήθη, χωρίς μέχρι στιγμῆς νά ἐπεμβαίνει στήν θυρεοειδική λειτουργία, οὔτε νά μέ ἐνοχλεῖ ἀλλοῦ. Τόν ἔχω ἐντάξει στό 24ωρο. 2. Ἀδυναμία ἄντλησης τῆς καρδιᾶς. Πολλές φορές μοῦ κόβει τήν ἀνάσα. Παρά ταῦτα, τρέχω παίζω κουράζομαι, τραγουδάω (διευθύνω ἐνίοτε μιά χορωδία). Καί αὐτή στό 24ωρο. 3. Ἔχω μία ὀμφαλοκήλη μεγέθους μικροῦ πεπονιοῦ. Τῆς κάνω μαλάξεις κάθε βράδυ καί προσπαθῶ νά χάσω βάρος γιά νά τήν ἀνακουφίσω καί ἐπίσης φοράω μόνιμα ζώνη συγκράτησης. Στό 24ωρο καί αὐτά! 4. Μιά πού τό ἀνέφερα: εἶμαι ὑπέρβαρος, μέ λένε χοντρό, ἀλλά καρφάκι δέν μοῦ καίγεται, παρ᾽ ὅλο πού κοντεύω τά 50, θά παίξω μέ τίς σβοῦρες μου (ἔχω τρέλλα παιδιόθεν...) θά ξεθεωθῶ στόν ξυλότορνό μου (τεράστιο μεράκι) καί θά τρέξω μέ ὅση ἀντοχή ἔχω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μαζί μέ τόν ἀγαπημένο μου σκύλο. Στό 24ωρο βεβαίως, μέ χιοῦμορ καί αἰσιοδοξία! 5. Ἔχω λόγῳ ὀστεϊκῆς κατασκευῆς κατεστραμμένα καί τά δύο μου γόνατα. Μοῦ εἶπαν νά τά ...κόψω καί τά δύο, γιά νά μοῦ ξανασυγκολλήσουν τίς κνῆμες μέ συστροφή ὥστε νά πάρουν τήν φυσιολογική τους θέση καί ἀντοχή. Τούς γράφω κανονικά, δέν μπαίνω σέ κανένα χειρουργεῖο, κάνω ἐντατικές ἀσκήσεις μέ τήν συμβουλή ἱκανώτατου φυσιοθεραπευτή καί ...βαδίζω μπροστά! Ὅταν κάνει κρύο ἤ βρέχει, περπατάω μέ μπαστούνι, ἀλλά κρατάω τήν αἰσιοδοξία μου ἀμείωτη, ΣΤΟ 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! 6. Ἐπίσης ἔχω σπαστική κολίτιδα, μοῦ κάνει φοβερούς πόνους ὅ,τι κ ἄν φάω ἤ δέν φάω, ὅταν μέ πιάση κρίση χλωμιάζω ἀπό τόν πόνο καί κάποια φορά λιποθύμησα κιόλας, ἀλλά καί γιαυτό ἀκόμα εἶχε θέση τό 24ωρό μου! Τώρα λοιπόν, μιά χαρά, θά χωρέσω μέσα καί τήν ἀρρυθμία, θά πῶ «ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΗ» καί θά συνεχίσω νά ζῶ μέ χαρά καί μέ εὐγνωμοσύνη γιά κάθε καινούρια μέρα πού ξημερώνει ὁ καλός Θεός! Θέλω νά δώσω θάρρος καί ἀγάπη σέ ὅλους! Ἀναποδιές συμβαίνουν φίλοι! Πολλοί λένε: «γιατί σέ ἐμένα;;;» Ἀπαντῶ: «γιατί ὄχι;» Δλδ, τό «κακό» εἶναι κάτι πού συμβαίνει στούς ἄλλους, ἑνῶ γιά ἐμᾶς φυλᾶμε καί ἐπιθυμοῦμε μόνο τά «καλά»; Καί τέλος πάντων τί εἶναι κακό καί τί καλό; Ἔχω ἕναν ἀδελφικό φίλο καί συγκάτοικο (κατά μία ἔννοια) μέ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΡΚΙΝΟΥ, σέ καθολική διασπορά: πνεύμονες, συκώτι, ὀστά... Ἔχει ὅμως, τόση πίστη, τόση αἰσιοδοξία καί τόση εὐγνωμοσύνη γιά τό κάθε λεπτό πού ζεῖ, ὥστε εἶναι μιά ἀεικίνητη μηχανή! Δουλεύει 12ωρα στούς κήπους, τόν βλέπεις καί δέν τόν κάνεις ἄρρωστο μέ τίποτα, οἱ γιατροί του ἔχουν πάθει κουρνάμπαλο διότι κανονικά θά ἔπρεπε νά ἔχει πεθάνει ἑπτά φορές, ὄχι μία! Θάρρος φίλοι! Θάρρος, πίστη, αἰσιοδοξία καί ἔνταξη τῶν πάντων εἴτε καλῶν εἴτε κακῶν στό 24ωρο!!! Μέ ἀγάπη πολλή, ὁ Καλός Σκορπιός!

  4. #1384
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    βρε νικο μου καταλαβε οτι ειναι απλα ψυχολογικο και σταματα να το σκεφτεσαι........ετσι το ειχα και εγω για 2 χρονια και νομιζα οτι οσο κανω βημα θα πεσω κατω.......μεχρι που καταλαβα οτι ειναι μια ψευδαισθηση και ειπα ε αν ειναι να πεθανω ας πεθανω........
    ειναι σαν το δαιμονιο, οσο του δινεις σημασια ερχεται.......
    σε πληροφορω οτι μολις σιχαθηκα λοιπον να ασχολουμαι ολα σταματησαν.......
    να ξερεις μεχρι και αιντς μπορει να νομιζεις οτι εχεις μαζι με ολα τα συμπτωματα χωρις να εχεις.......
    ειναι ολα ψυχολογικα απεβαλλε τα και ζησε τη ζωη σου και οποτε ειναι η ωρα σου θα σε παρει ο Θεος.......
    προσευχησου στον Θεο και θα βρεις λυτρωση.......παρακαλεσε μεσα απο την καρδια σου και θα σου ερθει η λυση..........
    ασχολησου με την θρησκεια, με τους αγιους καθημερινα ακουω αμετρητα θαυματα απο τους αγιους μας........
    σου λεω το ιδιο ειχα μεχρι που το σιχαθηκα.......αν δεν το βαρεθεις εκει θα ειναι να σε πιλατιζει μεχρι να σου παρει ολη την ενεργεια

  5. #1385
    Member
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Αθήνα
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    βρε νικο μου καταλαβε οτι ειναι απλα ψυχολογικο και σταματα να το σκεφτεσαι........ετσι το ειχα και εγω για 2 χρονια και νομιζα οτι οσο κανω βημα θα πεσω κατω.......μεχρι που καταλαβα οτι ειναι μια ψευδαισθηση και ειπα ε αν ειναι να πεθανω ας πεθανω........
    ειναι σαν το δαιμονιο, οσο του δινεις σημασια ερχεται.......
    σε πληροφορω οτι μολις σιχαθηκα λοιπον να ασχολουμαι ολα σταματησαν.......
    να ξερεις μεχρι και αιντς μπορει να νομιζεις οτι εχεις μαζι με ολα τα συμπτωματα χωρις να εχεις.......
    ειναι ολα ψυχολογικα απεβαλλε τα και ζησε τη ζωη σου και οποτε ειναι η ωρα σου θα σε παρει ο Θεος.......
    προσευχησου στον Θεο και θα βρεις λυτρωση.......παρακαλεσε μεσα απο την καρδια σου και θα σου ερθει η λυση..........
    ασχολησου με την θρησκεια, με τους αγιους καθημερινα ακουω αμετρητα θαυματα απο τους αγιους μας........
    σου λεω το ιδιο ειχα μεχρι που το σιχαθηκα.......αν δεν το βαρεθεις εκει θα ειναι να σε πιλατιζει μεχρι να σου παρει ολη την ενεργεια
    Πολυ όμορφα λόγια.... Η πράξη ειναι λιγο δύσκολη και θέλει καλη προπόνηση...

  6. #1386
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by THE GOOD SCORPION View Post
    Χαίρετε φίλοι «ἀρρυθμιακοί»! Πρόσφατα ἀπέκτησα τό θεματάκι τῆς ἀρρυθμίας. Ἔχω καλή καρδιά (ὅπως κ ἄν τό δῆ κανείς...) μόνο πού ἀντλεῖ κάπως ἀδύναμα. Ἐδῶ καί ἕνα μήνα ἐμφάνισα τήν πρώτη μου ἀρρυθμία. Ὁ πολύ καλός καί ἀγαπητός μου γιατρός μοῦ εἶπε ὅτι δέν ἀνησυχεῖ διότι ξέρει τήν καρδιά μου (πόσο καλή εἶναι, ὅπως κ ἄν τό δῆ κανείς...). Διαπίστωσα τά ἑξῆς: Πρῶτον: ἡ ἀρρυθμία συνοδεύεται ΠΆΝΤΑ ἀπό ἀνάγκη γιά βήχα. Ἄν βήξω ἔντονα (δηλ. ἄν φυσιολογικά ἐκδηλωθῆ ἔντονος βῆχας μέ τήν χαρακτηριστική «σπηλαιώδη» ἐκτόνωση) ἡ ἀρρυθμία καταπαύει γιά λίγο. Δεύτερον: μέ βοηθάει ἀρκετά ἕνας συνδυασμός Tenormin + Lexotanil τόν ὁποῖο ἔχει ἐγκρίνει φυσικά ὁ γιατρός μου. Τρίτον: ὅταν ξαπλώνω μοῦ περνάει ἀμέσως! Και εἰδικά ἄν ἔχω «κουμπώσει» Lexotanil, κάνω καί ὑπέροχο ὕπνο. Τώρα πού σᾶς γράφω, τό πρόβλημά μου ἔχει γίνει μόνιμο. Ἀλλά τό ἀντιμετωπίζω ψύχραιμα καί στωικά. Αὔριο θά κάνω μία σειρά ἐξετάσεων (θυρεοειδή καί τίς ἀπαραίτητες αἵματος), θά πάω γιά καρδιογράφημα καί ὑπέρηχο καί ἄν μοῦ πεῖ ὀ καλός μου γιατρός «οὐδέν τό παθολογικόν» θά τό ἐντάξω στήν καθημερινότητά μου, τί ἄλλο μπορεῖ νά γίνη; Ἄλλωστε, δέν εἶναι καί τό πρῶτο... Ἔχω (ἀπό πάνω πρός τά κάτω): 1.ἕναν ὅζο μεγέθους ἀχλαδιοῦ (!!!) στόν θυρεοειδή, καλοήθη, χωρίς μέχρι στιγμῆς νά ἐπεμβαίνει στήν θυρεοειδική λειτουργία, οὔτε νά μέ ἐνοχλεῖ ἀλλοῦ. Τόν ἔχω ἐντάξει στό 24ωρο. 2. Ἀδυναμία ἄντλησης τῆς καρδιᾶς. Πολλές φορές μοῦ κόβει τήν ἀνάσα. Παρά ταῦτα, τρέχω παίζω κουράζομαι, τραγουδάω (διευθύνω ἐνίοτε μιά χορωδία). Καί αὐτή στό 24ωρο. 3. Ἔχω μία ὀμφαλοκήλη μεγέθους μικροῦ πεπονιοῦ. Τῆς κάνω μαλάξεις κάθε βράδυ καί προσπαθῶ νά χάσω βάρος γιά νά τήν ἀνακουφίσω καί ἐπίσης φοράω μόνιμα ζώνη συγκράτησης. Στό 24ωρο καί αὐτά! 4. Μιά πού τό ἀνέφερα: εἶμαι ὑπέρβαρος, μέ λένε χοντρό, ἀλλά καρφάκι δέν μοῦ καίγεται, παρ᾽ ὅλο πού κοντεύω τά 50, θά παίξω μέ τίς σβοῦρες μου (ἔχω τρέλλα παιδιόθεν...) θά ξεθεωθῶ στόν ξυλότορνό μου (τεράστιο μεράκι) καί θά τρέξω μέ ὅση ἀντοχή ἔχω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ μαζί μέ τόν ἀγαπημένο μου σκύλο. Στό 24ωρο βεβαίως, μέ χιοῦμορ καί αἰσιοδοξία! 5. Ἔχω λόγῳ ὀστεϊκῆς κατασκευῆς κατεστραμμένα καί τά δύο μου γόνατα. Μοῦ εἶπαν νά τά ...κόψω καί τά δύο, γιά νά μοῦ ξανασυγκολλήσουν τίς κνῆμες μέ συστροφή ὥστε νά πάρουν τήν φυσιολογική τους θέση καί ἀντοχή. Τούς γράφω κανονικά, δέν μπαίνω σέ κανένα χειρουργεῖο, κάνω ἐντατικές ἀσκήσεις μέ τήν συμβουλή ἱκανώτατου φυσιοθεραπευτή καί ...βαδίζω μπροστά! Ὅταν κάνει κρύο ἤ βρέχει, περπατάω μέ μπαστούνι, ἀλλά κρατάω τήν αἰσιοδοξία μου ἀμείωτη, ΣΤΟ 24ΩΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! 6. Ἐπίσης ἔχω σπαστική κολίτιδα, μοῦ κάνει φοβερούς πόνους ὅ,τι κ ἄν φάω ἤ δέν φάω, ὅταν μέ πιάση κρίση χλωμιάζω ἀπό τόν πόνο καί κάποια φορά λιποθύμησα κιόλας, ἀλλά καί γιαυτό ἀκόμα εἶχε θέση τό 24ωρό μου! Τώρα λοιπόν, μιά χαρά, θά χωρέσω μέσα καί τήν ἀρρυθμία, θά πῶ «ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΗ» καί θά συνεχίσω νά ζῶ μέ χαρά καί μέ εὐγνωμοσύνη γιά κάθε καινούρια μέρα πού ξημερώνει ὁ καλός Θεός! Θέλω νά δώσω θάρρος καί ἀγάπη σέ ὅλους! Ἀναποδιές συμβαίνουν φίλοι! Πολλοί λένε: «γιατί σέ ἐμένα;;;» Ἀπαντῶ: «γιατί ὄχι;» Δλδ, τό «κακό» εἶναι κάτι πού συμβαίνει στούς ἄλλους, ἑνῶ γιά ἐμᾶς φυλᾶμε καί ἐπιθυμοῦμε μόνο τά «καλά»; Καί τέλος πάντων τί εἶναι κακό καί τί καλό; Ἔχω ἕναν ἀδελφικό φίλο καί συγκάτοικο (κατά μία ἔννοια) μέ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΡΚΙΝΟΥ, σέ καθολική διασπορά: πνεύμονες, συκώτι, ὀστά... Ἔχει ὅμως, τόση πίστη, τόση αἰσιοδοξία καί τόση εὐγνωμοσύνη γιά τό κάθε λεπτό πού ζεῖ, ὥστε εἶναι μιά ἀεικίνητη μηχανή! Δουλεύει 12ωρα στούς κήπους, τόν βλέπεις καί δέν τόν κάνεις ἄρρωστο μέ τίποτα, οἱ γιατροί του ἔχουν πάθει κουρνάμπαλο διότι κανονικά θά ἔπρεπε νά ἔχει πεθάνει ἑπτά φορές, ὄχι μία! Θάρρος φίλοι! Θάρρος, πίστη, αἰσιοδοξία καί ἔνταξη τῶν πάντων εἴτε καλῶν εἴτε κακῶν στό 24ωρο!!! Μέ ἀγάπη πολλή, ὁ Καλός Σκορπιός!
    Δίνετε μαθήματα ζωής. Σας ευχαριστώ, ο Θεός να σας έχει καλά.Εύχομαι τα καλύτερα για τον γείτονα σας.

  7. #1387
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    2
    Προσωπική μου άποψη είναι πως μεγάλη σημασία έχει η επιλογή γιατρού, είτε ψυχολόγου, είτε ψυχίατρου που συνταγογραφεί.Όπως συμβαίνει και με γιατρούς άλλων ειδικοτήτων.Έχει τεράστια σημασία η επιστημονική του κατάρτιση,η εμπειρία και η προσωπικότητά του,όπως και η χημεία, η επικοινωνία,συνεργασία, μεταξύ θεραπευτή και ασθενή.Μερικές φορές η δική μας κρίση ή και το ένστικτο μας τροφοδοτούν ώστε να εμπιστευτούμε την υγεία μας σε κατάλληλα χέρια.Πριν πολλά χρόνια εμπιστεύτηκα έναν παθολόγο καθηγητή και τον καθηγητή του, ηλικιωμένος τότε.Αποδείχθηκε πως παρά τις συναινέσεις δεκάδων άλλων για το αντίθετο,στον επί χρόνια δύσκολο δρόμο μου,αυτοί οι δύο είχαν δίκιο.Απέφυγα μια δύσκολη επέμβαση τότε,με απρόβλεπτες συνέπειες και σήμερα πλέον γίνεται λαπαροσκοπικά και ρομποτικά με περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας, για παράδειγμα.Ψυχίατρος επέμενε έντονα να παίρνω πολλά φάρμακα(zoloft κ.α) ενώ του παραπονιόμουν για τις επιπλοκές στο στομάχι και απέκτησα κι άλλο χρόνιο πρόβλημα.Θεραπεύτηκαν οι δε κρίσεις πανικού προσωρινά.Δεν είχα δυστυχώς την επιλογή με τις μεγάλες κρίσεις πανικού, να οδηγώ χιλιόμετρα.Οι γιατροί στο δημόσιο έχουν και τεράστιο όγκο δουλειάς συνήθως.Δεν υπάρχει χρόνος για ψυχανάλυση συχνά, παρά μόνο για συνταγογράφηση.Μία συνέντευξη στην τηλεόραση μου έβαλε την ιδέα να βρω έναν επιστήμονα που ζει και εργάζεται στο εξωτερικό.Συνεργαστήκαμε μέσω skype,έτσι αρχικά έλυσα και το πρόβλημα της μετακίνησης.Το δε κόστος ήταν το ίδιο με τον εδώ ψυχίατρο!Δεν γνώριζα ως τότε πως οι κρίσεις πανικού έχουν σχέση με την χημεία του εγκεφάλου, να το πω απλοϊκά.Υπάρχει τεστ dna στην Ελλάδα που ορίζει το καταλληλότερο φάρμακο,ουσία για την θεραπεία,αν και οικονομικά παραμένει μεγάλο.Παραμένει στην εποχή μας ακόμη μία παρεξηγημένη ασθένεια. Δεν έχουν άδικο και όσοι υποστηρίζουν πως ένας καλός πνευματικός, ως ένα βαθμό τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις, είναι ο πλέον καλύτερος ψυχοθεραπευτής! Στην βιβλιογραφία υπάρχει αρκετό υλικό, είτε ελλήνων επιστημόνων ή από μεταφράσεις ξένων που βοηθούν επικουρικά.Το βασικότερο όλων όμως είναι πρώτα ο ίδιος ο ασθενής να θέλει να γίνει καλά,αποφασίζοντας να αλλάξει τρόπο ζωής και σκέψης.

  8. #1388
    Καλησπέρα και από μένα παιδιά, θα ήθελα να σας πω και εγώ τιν ιστορία μου και έπειτα να κάνω κάποιες ερώτησεις .. καταρχήν είμαι 23χρονον και ολα άρχισαν στα 18 μου.. ξεκινησα με κρίσης πανικού και έτσι διαβάζοντας στο internet πράγματα πίστευα ότι έχω θέμα με τι καρδιά , έτσι λοιπόν ξεκίνησα να περνώ παραμαζομα τους γιατρούς.. έκανα triplex παρά πολλά και βγήκαν όλα πολύ καθαρά.. μετά έβαλα holder που έπισης και αυτό βγήκε καλά και test κοπώσεως .. κάπως έτσι ηρέμησα και ξεχάστηκα.. μετά από πολύ καιρό όμως άρχισα να νιώθω τις έκτακτες συστολές και από τότε άρχισαν όλα.. παλιά ιταν πιο ήπιες έκανα πάλι άπειρα triplex και όλα καλά αλλά με άφηναν για περιόδους και ερχόντουσαν μετά από κανα 2-3 μήνες και ίσως πιο πολύ ξανά .. αλλά πιο πολλές .. να μην σας τα πολύ λέω τώρα πια είναι άπειρες το 24ωρο δεν νιώθω κάτι σαν ζάλη ι οτιδιποτε αλλα είναι ασταμάτητες .. δεν πίνω ούτε καπνίζω γυμναζομε παρά πολύ αλλά με φρενάρουν και με τρομάζουν.. φοβάμαι μήπως έχω πάθει κολπική μαρμαρυγή και εδώ είναι το ερώτημα αν γνωρίζει Κάνεις να μ πει για τιν κολπικη μαρμαρυγή .. να πω επίσης ότι ταχυκαρδίες δεν έχω παρά μόνο άπειρες έκτακτες που μια με αφήνουν για καιρό και μετά ξανά έρχονται , δεν έχω κληρονομικά τίποτα ούτε εκγενετης

  9. #1389
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3
    Γεια σας! Θα σας πω και εγω την εμπειρια μου για τις αρρυθμιες συγκεκριμένα για τις εκτακτες συστολες. Αρχικα ειμαι 27 χρονων και με υγιεστατη καρδια την οποια εχω ξεψαχνισει με απειρες εξετασεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα τα τελευταία χρονια. Ξεκινησαν πριν 4 χρονια περιπου και αφου αλλαξα 4 καρδιολόγους οι οποιοι ολοι συμφωνουσαν οτι δεν εχω τιποτα βρεθηκε ενας και μου εβαλε χολτερ. Ετσι λοιπον εμαθα οτι εχω εκτακτες συστολες συγκεκριμένα τοτε ειχα καπου στις 7.500 εκτακτες στο 24ωρο. Οπως καταλαβαινεται η ζωη μου αλλαξε απο την μια μερα στην αλλη. Αρχισα να φοβαμαι τα παντα και συνεχως σκεφτομουν οτι θα παιθανω. Μεχρι και αγοραφοβια επαθα με κρισεις πανικου κλπ. Αρχισα να παιρνω χαπι lobivon το οποιο δεν μου εκανε και πολλα απλα λιγο καλυτερη την καθημερινότητά γιατι μου εριχνε τους παλμους. Ειχα και ταχυπαλμιες. Ετσι επεσα στις 6.000 εκτακτες. Στη συνέχεια αλλαξα χαπι πηρα το εμκονκορ των 2.5 mg. Στο προτελευταίο χολτερ πριν 5 μηνες ειχα 11.500 αρρυθμιες αλλα ηδη εδω και αρκετο καιρο ειχα αρχισει να το βγαζω απο το μυαλο μου οποτε παρ ολο που αυξηθηκαν κατα πολυ και με ανησυχησαν ιδιαιτερα ειχα χαλαρωσει. Μου αυξησε την δοση στο χαπι στα 5 mg και το τελευταίο χολτερ σημερα εδειξε 5000. Ο γιατρος που με παρακολουθει 3 χρονια τωρα και τον εμπιστεύομαι απολυτα μου μου λεει οτι δεν θα παθω τπτ απο αυτες, απλα θα συνηπαρχουμε. Χωρις υπερβολες, πλεον εχω γινει '' φιλη'' μαζι τους. Αυτες κανουν την ζωη τους και εγω την δικη μου. Και αν θελετε την γνωμη μου το ιδιο θα σαε προτεινα να κανετε και εσεις. Παιδια ειναι θεμα μυαλου. Καθαρα, ξεχαστε τες και θα σας ξεχασουν και αυτες. Και με ενα χαπακι β αναστολεα που προστατευει την καρδουλα μας απο πιο σοβαρα προβληματα ειναι ολα καλα. Χαλαρωστε, και βαλτε καλα στο μυαλο σας οτι δεν θα παθουμε τπτ απο αυτο τουλ μεσοπροθεσμα. Ο γιατρος μου μου εξήγησε οτι για να προκαλεσουν προβλημα θα πρεπει να περασουν πολλα χρονια η να υπαρχει πιο σοβαρο καρδικαο προβλημα παραλληλα με αυτες. Η συμβουλη μου οντας καμενη απο αυτο ειναι αρχικα σιγουρα ενας καλο ελεγχος της γενικοτερης υγειας οπως πνευμονες, στομακι και πεπτικο, θυρεοειδής και επειτα συμμορφωση με τις συμβουλες ενος καλου καρδιολογου. Περπατημα και μικρα γευματα, (εγω το μεγαλυτερο προβλημα με αρρυθμίες το ειχα και εχω μετα το φαγητο) ντεκαφεινε καφες και οσο λιγοτερο καπνισμα αντεχει ο καθενας (σας μιλαει μια καπνιστρια). Αλλα κυριως ψηχικη ηρεμια. Απλα συνεχιστε την ζωη σας σαν να μην ειχατε ποτε αυτες τις αρρυθμιες. Πιανει! Τσεκαρισμενο! Τωρα για εσας που εχετε πολυ λιγες αρρυθμιες του τυπου 200 και 500 την ημερα μην δινεται σημασια αν τουλάχιστον αυτο ειπε ο γιατρος γιατι το διογκώνεται αυτο σας προκαλει αγχος και τον αγχος γενναει αρρυθμιες απο μονο του χωρις να υπαρχει ουσιαστικο προβλημα. Ετσι ξεκινησα και εγω!

  10. #1390
    Senior Member
    Join Date
    May 2014
    Posts
    123
    Πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί με αυτά που διάβασα Lila. Μπράβο, θαυμάζω το κουράγιο σου. Εγώ με τόσες έκτακτες δεν ξέρω τι θα είχα κάνει. ¨Όλες αυτές οι έκτακτες που έχεις τις καταλαβαίνεις; Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που τις έχουν και δεν τις καταλαβαίνουν οπότε δεν τρέχει και τίποτα. Το πρόβλημα είναι με εμάς που τις καταλαβαίνουμε. Και αν τις καταλαβαίνεις, είναι αρκετά έντονες; Γιατί εμένα νομίζω ότι θα μου βγει η καρδιά έξω. Πως μπορείς και περνάς την καθημερινότητα σου με τόσες πολλές; Εμένα δυο τρεις με πιάνουν μαζεμένες και παθαίνω κρίση.

  11. #1391
    Καλημερα και απο μενα , αρκετα χρονια μετα , αυτες τις μερες διαβαζα τα νεα σας και ειδα και τα νεα ποσταρισματα απο καινουργιους της παρεας .... εγω ειμαι η Βικυ , ετων 42 . Χρονια αρκετα ταλαιπωρουμε απο εκτακτες συστολες αρκετες ανα μερα , ιδιαιτερα σε περιοδους εγκυμοσυνης , αλλα και διαφορα ψυχολογικα προβληματα , καταθλιψη περασα , κρισεις πανικου και ψυχοσωματικα προβληματα . Για πολλα χρονια ειχα απαλλαχτει, παλεψα και καταφερα να εχω μια πιο φυσιολογικη ζωη . Περασαν οι εκτακτες εντελως , περασε η καταθλιψη και τα ατελειωτα νευρα που με βασανιζαν . Το σπουδαιοτερο ... σταματησα να φοβαμαι . Τι υπεροχο συναισθημα . Τι υπεροχα ενοιωθα οταν μπορουσα πλεον να μενω μονη με τα παιδια μου σπιτι οταν ελειπε ο αντρας μου στη δουλεια του και αναγκαζοταν να εχει 24ωρες υπηρεσιες . Τι λυτρωση . Τι πραγματικα ανακουφιστικο να νοιωθεις οτι μπορεις να περπατησεις οσο θελεις , να τρεξεις , να κανεις ποδηλατο , να παιξεις μπασκετ και ποδοσφαιρο με τα παιδια σου . Ολα πηγαιναν υπεροχα . Φυσικα αγχος στη ζωη μας παντα υπαρχει , στεναχωριες , μαυρες μερες , εξαλλου αυτη ειναι η ζωη ... ετσι ειναι γινεται γλυκια και πανεμορφη . Μεχρις που φτανουμε στο σημερα , στο τωρα , στο πριν λιγες μερες . Χανω απο τη ζωη μια αδελφικη μου φιλη . Εφυγε μεσα σε ενα μηνα απο την επαρατη νοσο . Στεναχωρια μεγαλη , στεναχωρια διπλη θα ελεγα γιατι πριν απο 1 χρονο και κατι εχασα και τη μητερα μου . Περασα λιγες μερες μεσα στη θλιψη και το κλαμα .Και ξημερωσε εκεινη η μερα που απο τη στιγμη που εβαλα μια γουλια καφε στο στομα μου βομβαρδιστηκα απο ατελειωτες μα ατελειωτες ατελειωτες επι 10000 αρρυθμιες . Καθε χτυπος και καημος . Λιγο ηρεμουσα συνεχιζε ο καημος και παλι . Οχι δεν μπορεσα να το παρω ψυχραιμα , μιλησα μεν με το γιατρο μου , συνεστησε μισο ιντεραλ επι 3 και 1 αταραξ επι 2 , τα πηρα και φυσικα δεν εκαναν τιποτα . Πηγα σε 2 νοσοκομεια , Διαβαλκανικο και 424 , οι ρουφιανες κρυφτηκαν και παλι υπο το φοβο του καρδιογραφου . Βεβαια στο 424 εκανα και εξετασεις αιματος . Φυσιολογικες βγηκαν . Βεβαια μου συνεστησαν 24ωρο χολντερ , εμ αυτο θα το εκανα ετσι και αλλιως . Ειναι δυνατον απο εντονη συγκινησιακη να πυροδωτηθηκε τετοια εξαρση ατελειωτη ???

  12. #1392
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3
    ΜΑΡΙΑ37 Κατα τη γνωμη μου ειναι θετικο οτι τις καταλαβαινουμε! Σκεψου οτι αν δεν τις νιωθαμε μαλλον δεν θα ξεραμε την υπαρξη τους που δυστυχως καποιες φορες ειναι προμηνυμα για σοβαροτερα προβληματα στο καρδιακο μας συστημα. Οποτε νιωθω τυχερη που γνωριζω για αυτο το προβλημα παρ ολο που μου μαυρισε την ζωη γιατι εχω τον χρονο και τα οπλα να τις καταπολεμησω. Επισης ασχετο αλλα θεωρω αναγκαια την επισκεψη σε καρδιολογο για ολους απο μικρη ηλικια και τσεκ απ ακομα και για αυτους που δεν εχουν τπτ απολυτως ανα δυο τρια χρονια. Εγω εχω στειλει ολους τους δικους μου. Τωρα για να σου απαντησω, τις ενιωθα ολες μια προς μια ακομα και στον υπνο μου. Πλεον που το σκεφτομαι συνειδητοποιω οτι ειχα να κοιμηθω κανονικα και βαθια οπως καθε φυσιολογικος ανθρωπος δυο τρια χρονια. Ολη μερα και νυχτα σκεφτομουν αυτο. Ακομα και οταν σκεφτομουν κατι αλλο επιανα τον εαυτο μου να σκεφτομαι παραλληλα τις εκτακτες. Ασε μανικι. Δεν ημουν ποτε χαλαρη. Στη δουλεια στο σπιτι στην παραλια στη βολτα. Καποιες φορες ηταν τοσο δυνατες και συνεχομενες που ενιωθα οτι θα σπασει η καρδια μου η οτι θα σταματησει. Και με ελουζε ιδρωτας. Το μεγαλυτερο προβλημα που μου δημιουργησαν ειναι οτι δεν μπορουσα να μενω μονη μου ουτε λεπτο. Ηθελα παντα να ειμαι με καποιον, ακομα και με ενα αγνωστο. προφανως αυτο γινοταν γιατι ετσι ενιωθα ασφαλεια οτι αν παθω κατι θα ειναι ενας ανθρωπος να με βοηθησει. Οταν λοιπον εφτασα στο σημειο να πω οτι δεν με νοιαζει αλλο αν ειναι να πεθανω ας πεθανω δεν μου καιγεται καρφι εκει αρχιζαν να αλλαζουν τα πραγματα. Εκανα τον εαυτο μου να μην σκεφτεται τις αρρυθμιες και οταν γινοταν μπλοκαρα την σκεψη. Και με τον καιρο εχω ξεχαστει τελειως πλεον δεν νιωθω καμια παρ ολο που εχω ακομα παρα πολλες περιπου 5000. Τις νιωθω που και που οταν χαλαρωνω πολυ, αλλα και που νιωθω δεν δινω σημασια ερχεται στιγμιαια στο μυαλο μου και ετσι φευγει. Και πλεον κανω αρκετα πραγματα δλδ γυριζω στα φυσιολογικα προ αρρυθμιων. Το καλυτερο ειναι οτι πλεον περναω αρκετες ωρες στην ημερα μονη μου και το διασκεδαζω τρελα. Το επομενο βημα ειναι να περασω και νυχτα μονη μου και θα το προσπαθήσω συντομα. Απο τη στιγμη που ο γιατρος μου μου εγγυάται για την υγεια μου δεν εχω να φοβαμαι τιποτα πλεον. Απλα το κακο στην ολη υποθεση ειναι οτι μαλλον δεν θα με εγκαταλειψουν ευκολα θα τις εχω αλλοτε πολλες αλλοτε λιγοτερες. Στοχος μου ειναι να τις κρατησω σε χαμηλα επιπεδα ωστε να μην μου δημιοθργησουν περαιτέρω προβληματα. Αν και θα κανω οτι οτι χρειαστει για να τις μειωσω. Και ειμαι σιγουρη οτι θα τις τελειωσω καποτε.

  13. #1393
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    3
    viki38 Η ψυχολογια ειναι ατιμο πραγμα και το υποσυνείδητο μας ακομα χειρότερο γιατι δεν ξεχνα ποτε. Οποτε απο την πολυ στεναχωρια εχοντας ηδη αυτη την ευαισθησία στη καρδουλα οπως εχουμε ολοι οι εχοντες εκτακτες ισως σε χτυπησε εκει. Πιστευω οτι μπορει να ειναι η αιτια αυτη. Αλλα θα σου ελεγα να κανεις ολες τις απαραιτητες εξετασεις και βεβαια το αγαπημενο μας χολτερ για να εισαι σιγουρη για αυτο. Και συμφωνα με τις συμβουλες του γιατρου σου ειμαστε και εμεις εδω για να βοηιησουμε την κατασταση. Παρεμπιπτόντως παντα αναρωτιομουν πως ειναι η εγκυμοσύνη με τις εκτακτες. Του χρονου μαλλον παντρευομαι και θελω σιγουρα ενα μωρο.

  14. #1394
    Lila kai egw kapws etsi ksekinisa me krisis panikou prin xronia kai meta otan siniltha apo tis krisis panikou emfanistikan oi ektaktes ta fterougismata kai afta.. paleotera pio arees alla oso pernagan ta xronia apeires.. triplex para pola kai test koposeos kai itsn ola teleia.. to thema einaj oti holter den Exw valei gisti den tis exw sinexia mporei na me ksexasoume gia mines kai na ksana epistrepsoyn.. kai na min tis petixei to holter alla o giatros tis petixe se ena triplex kai m eipe anxos.. egw pali den to katalavenw to anxos oute exw genitika proclimata me ti kardia ohte klironomika kai gimnazome se fasi protathitismou pigmaxias.. alla twra pmdkavases afto p eipes lilla oti einai sovares mono an exeis kapio paralilo thema to opio den Exw alla kai an tis exw gia xronia.. diladi egw p tis Exw gia 3-4 xronia mporei na xalasei ti kardia mou i na pathw kati xirotero opws kiliaki marmarigh kai tetia ; ://:

  15. #1395
    Senior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    145
    Παιδιά καλησπέρα...
    θα σας πω το πρόβλημα μου... εγώ δεν κάνω έκτακτες αλλά έχω φλεβοκομβικη ταχυκαρδία.. έχω κάνει υπέρηχο καρδιάς και ήταν οκ και έκανα και 3 καρδιογραφηματα στα οποία φάνηκε φλεβοκομβικη ταχυκαρδία.. το πρόβλημα είναι ότι εμένα με ανησυχούν πολύ και με πιάνουν συνήθως κάθε μεσημέρι... το είχε κανεις άλλος;

Page 93 of 132 FirstFirst ... 43839192939495103 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •