αρρυθμίες - αγχος??? - Page 129
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 129 of 132 FirstFirst ... 2979119127128129130131 ... LastLast
Results 1,921 to 1,935 of 1973
  1. #1921
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι και αυτό το νιώθω εγω. Και κυρίως όταν πάω να κοιμηθώ. Με το που χαλαρώνω και πάει να με πάρει ο ύπνος πετάγομαι πάνω γιατι νιώθω παύση, κόβεται η αναπνοή μου και μετά αρχίζει να χτυπά δυνατά. Αυτό για αρκετά λεπτά μέχρι να μην αντέχω άλλο ξύπνια

  2. #1922
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Δυστυχώς Elenas εμένα μπορεί να με πιασει σε όλη την διάρκεια της ημέρας. Ακόμη κ στην οδήγηση, την ώρα που θα μαγειρεύω, την ώρα που θα βλέπω τηλεόραση ή ακόμη κ έξω με φίλους....είναι πάρα μα πάρα πολύ κουραστικό όλο αυτό. Τώρα περνάω μια δύσκολη φάση στην ζωή μου με γιατρούς, μπορεί κάποιο χειρουργείο κ όλα τα σχετικά. Κ με πιάνει ακόμη πιο έντονα. Μέχρι που σκέφτομαι πως θα κάνω αυτό το χειρουργείο?....θα με πιανει συνέχεια....πολύ άγχος,πολύ στρες κ όλο αρνητικές σκέψεις μου έρχονται....

  3. #1923
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Αυτά τα έχει πιάσει κάποιο χολτερ κάποιο καρδιογραφημα; Τι σου έχει πει ο καρδιολόγος; Αχ σε καταλαβαίνω αυτό το άγχος μας έχει γ@@@@@@

  4. #1924
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Χολτερ δεν έχω βάλει ποτέ, γιατί μου είχε πει ο καρδιολόγος μου ότι δεν είναι απαραίτητο. Ούτε στο καρδιογράφημα το απλό ούτε στον υπέρηχο είχε φανεί τίποτα....μου είχε πει από την αρχή ότι είναι εξωκαρδιακα κ ακίνδυνα. Καθαρά από άγχος κ ότι όσο το σκέφτομαι τόσο θα το παθαίνω....
    Μια ερώτηση ακόμη, γιατί με τόσο άγχος για την υγεία δεν ξέρω τι να κάνω....το εμβόλιο για τον κορονοιο το έχετε κάνει? Φοβάμαι για τον κορονοιο φοβάμαι για τις πάρενεργειες, θα ήθελα να το κάνω αλλά φοβάμαι....δεν ξέρω γενικά το θέλω....γιατί μετά σκέφτομαι ότι αν μπλέξω με νοσοκομεία λόγω εγχειρησης, μήπως να το κάνω?....δεν μπορώ άλλο....

  5. #1925
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Θα σου πρότεινα να βάλεις. Να σου πει ότι ναι αυτό που ένιωσες τότε ήταν μια απλή έκτακτη, μόνο έτσι υπάρχει πιθανότητα να ηρεμήσεις...
    Το εμβόλιο εγω δεν το κάνω γιατι εχω φοβία μέχρι και με τις βιταμίνες...Αλλα κατά τα άλλα η λογική πλευρά του εγκεφάλου μου μου λέει ότι καλό θα ήταν να γίνει.

  6. #1926
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Καλά μην νομίζεις κ εγώ έτσι είμαι. Μόνο με τα Ντεπον δεν έχω πρόβλημα. Όλα τα άλλα τα φοβάμαι....φαντάσου τώρα με το χειρουργείο πως είμαι....τραγική κατάσταση. Έχουν περάσει από το μυαλό μου όλα. Εχω αποκτήσει με το πέρασμα των χρόνων πολλές φοβίες...Το ίδιο ακριβώς σκέφτομαι κ εγώ για το εμβόλιο....η κοινή λογική λέει ναι , η δική μου λογική λέει όχι.... Τελικά ποιο είναι το σωστό, ποιο είναι το λάθος δεν ξέρω.... Κ μην νομίζεις, σχεδόν όλοι όσοι γνωρίζω, κ ας μην έχουν τις δικές μου φοβίες, όλοι αγχώνονται όταν πάνε να το κάνουν.... Τέλος πάντων....εύχομαι να είμαστε όλοι καλά....κ να περνάνε τα προβλήματα μας....

  7. #1927
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by maril76 View Post
    Καλημερα....θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι: μπορείτε να μου περιγράψετε πώς βιώνετε κ τι ακριβώς αισθάνεστε όταν έχετε έκτακτες συστολές?
    Εγώ συνήθως τις νιώθω σαν ένα μικρό σταμάτημα της καρδιάς που με αναγκάζει να κάνω μια απότομη κίνηση για να σταματήσει

  8. #1928
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Basilis145 ακριβώς έτσι κ εγώ....σαν να σταματάει η καρδιά κ θα πρέπει να κάνω κάτι, να αλλάξω θέση, να σηκωθώ , να βηξω οτιδήποτε για να ηρεμήσω...αλλά καμιά φορά συμβαίνει αυτό απανωτά....κ εκεί μου κόβονται τα πόδια.

  9. #1929
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    6
    Πραγματικά οι απανωτές έκτακτες είναι ότι χειρότερο πριν κάνα μήνα είχα 3-4 λεπτά απανωτές με μικρά διαστήματα κανονικού παλμού και νόμιζα ότι θα μείνω στον τόπο

  10. #1930
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Κ εγώ ακριβώς αυτό....ότι θα μείνω στον τόπο. Δεν συμβαίνει συχνά οι απανωτές, αλλά καλύτερα κιόλας. Εγώ τώρα περνάω ένα δύσκολο στάδιο, με πιθανό χειρουργείο κ όλα αυτά επιδεινώνουν την όλη κατάσταση... Υπάρχουν μέρες ίσως κ βδομάδες που δεν τις νιώθω καθόλου. Αλλά έτσι κ στρεσαριστω κατευθείαν.... Δυστυχώς κάθε φορά λέω στον εαυτό μου ότι πρέπει να μάθω να ζω με αυτές. Αλλά κάθε φορά, είναι μια διαφορετική φορά...

  11. #1931
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    6
    Πραγματικά μακάρι να υπήρχε ένα φάρμακο που θα μας έκανε τουλάχιστον να μην τις νιώθουμε γιατί δεν παλεύονται...μου καταστρέφουν την ψυχολογία ειδικά οι απανωτές παρόλο που γίνονται σπάνια

  12. #1932
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Έπρεπε να λείψω από το σπίτι μου για κάποιες μέρες. 2 βδομάδες συγκεκριμένα. Αυτές οι 2 βδομάδες λοιπόν ήταν πολύ αγχωτικές, πολύ πίεση κ πράγματα που έπρεπε να ελέγξω εγώ. Σε αυτές τις 2 βδομάδες ήμουν όλως παραδόξως πολύ καλά. Μπορεί βέβαια να μην κοιμόμουν τις ώρες που θα ήθελα, να είχα κάτι άλλα ψυχολογικής φύσεως πράγματα, αλλά ήμουν καλά από έκτακτες. Κ ήμουν πολύ περήφανη για τον εαυτό μου. Σκεφτόμουν κ έλεγα ότι δεν το άφησα να με πάρει από κάτω
    Κ γυρνάω σπίτι μου κ εκεί που λέω όλα μια χαρά πήγαν με πιάνουν έκτακτες, κάτι κρίσεις άγχους / πανικού κ με πάνε όλα πίσω.
    Την Παρασκευή ήμουν στον καρδιολόγο. Όλα καλά λέει....ok.... Κ ενώ χάρηκα γιατί για ακόμη μια φορά ήμουν καλά το Σάββατο βγαίνω έξω κ με πιάνουν πάλι στην έξοδο μου....ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!
    Δεν μπορω άλλο.... κουράστηκα

  13. #1933
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    1
    Καλησπέρα παιδιά ονομάζομαι Στέλλα, είμαι καινούργια στο forum. Είμαι 21 χρόνων και πέρυσι λίγο μετά την πρώτη καραντίνα ξεκίνησε το άγχος με την καρδιά μου ( να σημειωθεί ότι είχα ξεκινήσει να περνάω ταυτόχρονα και τα υπαρξιακά μου). Πήγα σε καρδιολόγο και μου είπε ότι είναι μια χαρά η καρδούλα μου, ησύχασα λίγες μέρες αλλά το άγχος ξανά ήρθε. Για δύο μήνες έκλαιγα καθημερινά, μέχρι που αποφάσισα να πάω σε ψυχολόγο. Με βοήθησε λιγάκι, αλλά επειδή έπρεπε να γυρισω στην Αθήνα σταμάτησα τις συνεδρίες. Τον Οκτώβριο ξεκίνησα πάλι να δουλεύω για ένα μήνα ( μας έκλεισαν μετά) και τον Νοέμβριο το αγόρι μου μπήκε στρατό. Ξεκίνησαν να έρχονται ξανά οι φοβίες, παρόλα αυτά προσπαθούσα και συνέχισα τις σχολές μου και είχα κάτι να ασχολούμαι. Τον Φλεβάρη πήγα πάλι σε καρδιολόγο ο οποίος μου βρήκε μια πολύ ηπια προπτωση της μιτροειδους, ασήμαντο μου είπε, και ότι η καρδιά μου είναι υπέροχη. Έχω τρελάθηκα, ξεκίνησα να διαβάζω στο ίντερνετ, πήγα σε ακόμα 6 γιατρούς και μου είπαν πάνω κάτω τα ίδια. Ξεκίνησα συνεδρίες με καινούρια ψυχολόγο, με έχει βοηθήσει αρκετά και εκεί που έβρισκα σιγά σιγά τα πατήματα μου πριν ένα μήνα πεθαίνει ο πατέρας της κολλητής μου. Φρίκη εγώ, ωστόσο έπρεπε να είμαι δυνατή και να της σταθώ, παρόλ' αυτά για άλλη μια φορά ξεκίνησαν πάλι οι καταστροφολοφιες.. Να σημειωθεί ότι εδώ και 3 εβδομαδες δεν έχω κάνει κάποια συνέδρια λόγω διακοπών της ψυχολόγου. Συγκάτοικω με το αγόρι μου, στον οποίο όμως δεν θέλω να μιλάω και τόσο για αυτό όσο και αν θέλει προκειμένου να με βοηθήσει. 1η του μήνα ξεκινάω δουλειά πάλι ( ξανά ανοίγουμε επιτέλους) και εξεταστική, ωστοσο φοβάμαι πάρα πολύ. Η προπτωση μου έχει γίνει εμμονή ιδέα και από τότε ξεκίνησαν και οι έκτακτες, ελάχιστες μεν αλλα και πάλι.. Πολλές φορές απογοητευομαι λίγο για τα πισωγύρισματα που κάνω. Φοβάμαι πολυ μην πάθω κάτι και δεν απολαμβάνω την καθημερινότητα μου. Κάθε συμβουλή καλόδεχουμενη, διαβάζω μήνες τώρα τα forum και πήρα σήμερα τη δύναμη να γράψω. Αντίστοιχα θέλω και εγώ να βοηθήσω όπου και όποιον μπορώ.. Με συγχωρείτε για το κατεβατό αλλά αυτή τη στιγμή νιώθω μια ανακούφιση...

  14. #1934
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Grecia
    Posts
    11

    Για την νεοτάτη Στέλλα..

    Είσαι ακόμα νέα και πιστεύω έχεις την ευκαιρία να αλλάξεις τα πράγματα προς το καλύτερο. Το άγχος σίγουρα είναι ο πυρήνας όλων των θεμάτων που έχουμε και ασχέτως των συμπτωμάτων είναι ο ζητούμενος στόχος για έλεγχο. Σε όσους γιατρούς και να πας...χαιρετά τα 50€ ...Ο νευρωτικός άνθρωπος ψάχνει επιβεβαίωση συχνά αλλά τα θέματα παραμένουν...Σε ένα μόνο να συγκεντρωθεις..στο άγχος σου. Η καρδιά σου,όπως και των περισσότερων εδώ μέσα είναι σε εξαιρετική κατασταση. Να κάνεις τις συνεδριες σου με επαγγελματία που σε κάνει να νοιωθεις ανετα , όσο γίνεται να μην τεντώνεις τα όρια σου γιατί αν ξεφύγεις πολύ θα πρέπει να πάρεις φάρμακα...και όχι ότι είναι κακό, αλλά αν έχεις την οικογενειακή ,φιλική και κοινωνική υποστήριξη πιστεύω άνετα μπορείς να το αποφύγεις αυτό. Αν κλείστεις πολύ στον εαυτό σου και αφήσεις τις σκέψεις να σε παρασύρουν θα είναι πιο δύσκολα...Να βγαίνεις έξω να κάνεις βόλτες,να βλέπεις φίλους να ασκεισαι στην ύπαιθρο έστω και με λίγο περπάτημα και να εργάζεσαι στον τομέα σου με δημιουργικότητα..Και το πιο σίγουρο απ' όλα αν αγαπάς...ότι είναι αυτό,άνθρωπος ,ζώο ,φύση να το εξωτερικευεις . Όντως από τις έκτακτες δεν πρόκειται ποτέ να πεθάνεις αλλά είναι ύπουλες και κουραστικές. Αν η καρδιά σου θέλει να χοροπηδάει αστή να το κάνει. Εσύ έχεις και μια ζωή γεμάτη εκπλήξεις να ζήσεις. Η καρδιά αν σε " ενοχλεί" το κάνει μόνο για να την ακολουθήσεις λίγο παραπάνω...Πάρε ανάσες Στέλλα, και νερό μη ξεχνάς. Όλη η ζωή είναι μια μάχη ,μην κοιτάς μόνο να είσαι κερδισμένη ,οι μικρές ήττες ειναι αυτές που θα κάνουν ολοκληρωμένο ανθρώπο..Και προσοχή σε κάτι τελευταίο,αν κάποια στιγμή νοιώσεις υγιής και χαρούμενη ,μην πέσεις στη παγίδα και αφεθεις να δυναμώνεις κάθε φορά,μην περιμένεις τα πράγματα να ξαναστραβωσουν...

  15. #1935
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    194
    Καλησπερα παιδια..υποφερω κι εγω απο εκτακτες συστολες και μου εχει πει ο καρδιολογος μου οτι δεν ειναι τιποτα και να μην ανησυχω..πως να μην ανησυχω ρε παιδια οταν σταματαει για λιγο η καρδια και ξαναρχιζει?πως γινεται να ειναι εντελως αθωω?ταλαιπωρουμε εδω και πολυ καιρο και καθε φορα νομιζω οτι θα πεθανω..δεν εχω ζωη πια φοβαμαι να κανω το οτιδηποτε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •