αρρυθμίες - αγχος??? - Page 128
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 128 of 132 FirstFirst ... 2878118126127128129130 ... LastLast
Results 1,906 to 1,920 of 1973
  1. #1906
    καλημέρα φίλε. Έχω δοκιμασει κάτι εγώ και με βοήθησε. Ασχολήθηκα με τον μοντελισμο(συναρμολογούμε� �α ότιδηποτε απο καράβια μέχρι αεροπλάνα κ.α) πρέπει όμως να έχεις υπομονή και επιμονή σε τέτοια και να σου αρέσει πραγματικά. Ανακάλυψα ότι μόλις άρχισα να ασχολούμαι εξαφανίστηκαν τα φτερουγίσματα διότι είχα το μυαλό μου απασχολημένο. Δεν λέω ότι εξαφανίστηκαν εντελώς αλλά μειωθηκάν αισθητά. Δοκίμασε το αν σου αρέσει. Α και πάντα με συνοδεία κλασσικής μουσικής να το κανεις. Σε ηρεμει. Άποψη μου φυσικα

  2. #1907
    καλημέρα φίλε. Έχω δοκιμασει κάτι εγώ και με βοήθησε. Ασχολήθηκα με τον μοντελισμο(συναρμολογούμena ότιδηποτε απο καράβια μέχρι αεροπλάνα κ.α) πρέπει όμως να έχεις υπομονή και επιμονή σε τέτοια και να σου αρέσει πραγματικά. Ανακάλυψα ότι μόλις άρχισα να ασχολούμαι εξαφανίστηκαν τα φτερουγίσματα διότι είχα το μυαλό μου απασχολημένο. Δεν λέω ότι εξαφανίστηκαν εντελώς αλλά μειωθηκάν αισθητά. Δοκίμασε το αν σου αρέσει. Α και πάντα με συνοδεία κλασσικής μουσικής να το κανεις. Σε ηρεμει. Άποψη μου φυσικα

  3. #1908

  4. #1909
    Καλησπέρα , σε καταλαβαίνω απόλυτα ! Όπως όλοι μας εδώ μέσα τα ίδια παίρναμε λίγο πολύ , έχω διαβάσει άπειρες φορές τα συγκεκριμένα post για να βρίσκω λίγη ησυχία ....

  5. #1910
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    1
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ . ΕΙΜΑΙ 24 ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΙΟΘΩ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΤΟΥΣ ΧΤΥΠΟΥΣ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΦΟΒΗΣΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ . ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΟΘΩ ΠΑΝΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΨΕΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΤΟΤΕ ΤΟ ΚΤΛΒ . ΑΡΡΥΥΜΙΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΠΑΘΕΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ . ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΟΚ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΙΧΟ ΜΑΣΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΟΛΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ . Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ . ΓΕΝΙΚΑ ΑΓΧΟΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΦΑ ΦΑΩ ΦΟΥΛ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΡΕΜΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΤΑΧΙΠΑΛΜΙΕΣ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ . ΠΑΛΑΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΚΡΗΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ ΟΛΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΠΙΣΩ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ , ΣΧΟΛΗ ,ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΛΑ

  6. #1911
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    134
    Ωραιο βιντεο!

  7. #1912
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    6

    Πολύ περίεργο συμβάν με φτερουγίσματα

    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Ωραιο βιντεο!
    Καλησπέρα και από εμένα είμαι 19 χρόνων στα 20
    Ταλαιπωρούμαι από έκτακτες 3-4 χρόνια μην φανταστείτε τίποτα το ιδιαίτερο καμία δύο άντε τρεις το πολύ αραιά και που. Με αγχωναν αλλά προσπαθούσα να τις ξεπεράσω και είχα βρει τρόπο απλώς άλλαζα μεριά αν ήμουν ξαπλωμένος η εβηχα και έφευγαν
    Την Κυριακή όμως συνεβει κάτι που με ανησύχησε πάρα πολύ και με οδήγησε στα όρια μου κάνοντας με να νομίζω ότι θα πεθάνω.Αφου είχα φάει ένα ωραίο γεύμα είχα πάει να ξαπλώσω στο κρεβάτι και χαζευα στο ytb ξαφνικά παθαίνω 2 συνεχόμενες έκτακτες σηκώνομαι και σταματούν αλλά ξαφνικά νιώθω μια τρομερή ζεστή εκεί που ήμουν όρθιος και ξαφνικά για 3-4 λεπτά οι παλμοί μου ανέβηκαν απίστευτα και παράλληλα ένιωθα τον κάθε κτύπο σχεδόν σαν φτερούγισμα ξέρετε αυτό που νιώθεις ότι η καρδιά σου θα σπάσει.Υστερα σταμάτησε αλλά εγώ είχα μια τρομερή παγώμαρα και ήμουν απίστευτα πανικοβλημενος.Τελος πάντων έκλεισα ραντεβού με καρδιολόγο για την ερχόμενη Τρίτη περιττό να πω ότι έχω πάει σε 4 καρδιολόγους τα τελευταία 5 χρόνια και έχω κάνει καρδιογράφημα υπέρηχο και μαγνητική καρδιάς και όλα ήταν φυσιολογικά το μόνο που είχα ήταν ένα ατελές μπλοκ δεξιού σκέλους το οποίο μου είπαν δεν είναι τίποτα. Επίσης έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με κρίσεις πανικού οι οποίες μου έμειναν σαν κουσουρι από τις πανελλήνιες.
    Αυτά από εμένα αν κάποιος έχει περάσει κάτι παρόμοιο ας μου πει πως το διαχειρίστηκε και αν είναι πιθανόν να μου ξανασυμβεί
    Επειδή είμαι ακόμα νέος θέλω να το καταπολεμήσω φυσικά χωρίς φάρμακα γιατί 2-3 μέρες τώρα είναι σαν να μην ζω φοβάμαι ακόμα και να πάω για έναν καφέ

  8. #1913
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    9
    Γεια σας παιδιά. Έχω 3 χρόνια τώρα που πάσχω από αυτην την αρωστεια.Πριν 3 χρόνια λοιπόν μετά από μια πολύ έντονη στρεσογόνα περίοδος με πολύ έντονο στρες έγινε κάτι τρομερό στο κεφάλι μου ξαφνικά. Εκεί λοιπόν που ένιωθα πολύ στρες και φόβο από κάτι κακό που νωμιζα ότι θα γίνει ξαφνικά ένιωσα στο κεφάλι μου σαν να μου κόβονται όλα τα νεύρα του κεφαλιού μου όλα τα τσιτομενα νεύρα που ένιωθα τότε σαν να μου χάνονται ξαφνικά σαν να μου καίγεται κάτι στο κεφάλι μου σαν να μου χάλασε κάτι στο κεφάλι μου νευρολογικό δλδ. Και από τότε έχω 3 χρόνια δεν εσθανομαι πλέον κανένα συνεσθημα με πάθος δεν εσθανομαι τον ύπνο μου καθόλου όχι ότι νιώθω κουρασμένος δλδ αλλά σαν να μην εσθανομαι τους μυς του κεφαλιού καθόλου ούτε το γέλιο μου όταν γελάω δεν το αισθάνομαι ούτε όταν νευριάζω τα νεύρα μου δεν τα εσθανομαι γενικά σαν να μην αισθάνομαι καθόλου τα νεύρα και τους μυς από το κεφάλι μου και όταν πίνω αλκοόλ δεν με πιάνει με τίποτα ούτε να ζαλιστώ ούτε να νιώσω κάποια χαρά που να αισθανθώ ούτε να χαλαρώσω σαν να πίνω νερό και ο καφές σαν να μην με πειράζει πουθενά στα νεύρα μου γενικά σαν να μην έχω νεύρα και μυς στο κεφάλι μου. Και δεν μπορώ να κοιμηθώ εύκολα δεν νιώθω χαλάρωση στα νεύρα του κεφαλιού σαν να μην υπάρχουν σαν να έχουν κατάσταση δλδ.Και με βουιζουν τα αυτιά μου από τότε ποιο πολύ το δεξί. Έχω 3 χρόνια που πάω σε ψυχίατρο και ενάμιση χρόνο που κάνω ψυχοθεραπεία αλλά δεν βλέπω κάποια σημαντική βελτίωση σε όλο αυτό. Έχω κάνει δύο φορές αξονική τομογραφία στο κεφάλι μου και ένα ηλεκτροεγκεφαλογράφημα και δεν μου βρισκουν τίποτα παθολογικό μου λένε ότι όλο είναι ψυχολογικό αλλά εγώ όσο δεν βελτιώνεται το πρόβλημα νωμιζω ότι κάτι έχει γίνει στο κεφάλι μου και δεν μπορούν να μου το βρουν. Αν υπάρχει κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα η είχε κάποιο παρόμοιο προβλήμα ας μου πει κάτι και πως το διαχειρίζεται και αν ξεπερνιέται κάποτε όλο αυτό γιατί παλεύω 3 χρόνια και πάω να τρελαθώ τελείως.

  9. #1914
    Quote Originally Posted by Basilis145 View Post
    Καλησπέρα και από εμένα είμαι 19 χρόνων στα 20
    Ταλαιπωρούμαι από έκτακτες 3-4 χρόνια μην φανταστείτε τίποτα το ιδιαίτερο καμία δύο άντε τρεις το πολύ αραιά και που. Με αγχωναν αλλά προσπαθούσα να τις ξεπεράσω και είχα βρει τρόπο απλώς άλλαζα μεριά αν ήμουν ξαπλωμένος η εβηχα και έφευγαν
    Την Κυριακή όμως συνεβει κάτι που με ανησύχησε πάρα πολύ και με οδήγησε στα όρια μου κάνοντας με να νομίζω ότι θα πεθάνω.Αφου είχα φάει ένα ωραίο γεύμα είχα πάει να ξαπλώσω στο κρεβάτι και χαζευα στο ytb ξαφνικά παθαίνω 2 συνεχόμενες έκτακτες σηκώνομαι και σταματούν αλλά ξαφνικά νιώθω μια τρομερή ζεστή εκεί που ήμουν όρθιος και ξαφνικά για 3-4 λεπτά οι παλμοί μου ανέβηκαν απίστευτα και παράλληλα ένιωθα τον κάθε κτύπο σχεδόν σαν φτερούγισμα ξέρετε αυτό που νιώθεις ότι η καρδιά σου θα σπάσει.Υστερα σταμάτησε αλλά εγώ είχα μια τρομερή παγώμαρα και ήμουν απίστευτα πανικοβλημενος.Τελος πάντων έκλεισα ραντεβού με καρδιολόγο για την ερχόμενη Τρίτη περιττό να πω ότι έχω πάει σε 4 καρδιολόγους τα τελευταία 5 χρόνια και έχω κάνει καρδιογράφημα υπέρηχο και μαγνητική καρδιάς και όλα ήταν φυσιολογικά το μόνο που είχα ήταν ένα ατελές μπλοκ δεξιού σκέλους το οποίο μου είπαν δεν είναι τίποτα. Επίσης έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά με κρίσεις πανικού οι οποίες μου έμειναν σαν κουσουρι από τις πανελλήνιες.
    Αυτά από εμένα αν κάποιος έχει περάσει κάτι παρόμοιο ας μου πει πως το διαχειρίστηκε και αν είναι πιθανόν να μου ξανασυμβεί
    Επειδή είμαι ακόμα νέος θέλω να το καταπολεμήσω φυσικά χωρίς φάρμακα γιατί 2-3 μέρες τώρα είναι σαν να μην ζω φοβάμαι ακόμα και να πάω για έναν καφέ
    Δεν είναι τιποτα μην αγχώνεσαι. 4 καρδιολόγοι σου είπαν δεν είναι τίποτα. Εκτός αυτο που έπαθες μετα το φαι υπάρχει περίπτωση να νιωσεις κι αλλα τις λεγόμενες παραλαγές που κι αυτά πάλι τίποτα δεν είναι. Να αποφεύγεις να ξαπλώνεις αμέσως μετά το φαγητό γιατι θα σε πιάνουν λίγες έκτακτες. να ξαπλώνεις μετά απο καμία ενάμισυ ώρα από το φαί. Πρόσεξε και την καφείνη είναι ύπουλη. σου προκαλεί έκτακτες. το ίδιο και το ποτό και το τσιγάρο. Βρες τρόπους να αντιμετωπίσεις το άγχος σου. Αυτο φταίει για όλα. βρες κανένα χομπυ να ασχολείσαι και να τα ξεχνάς όλα.

  10. #1915
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    6
    Το θέμα είναι ότι ούτε καπνίζω ούτε πίνω αλκοόλ αλλά ούτε και καφέδες
    Έχω χαμηλή βιταμίνη d αλλά δεν ξέρω αν ευθύνεται αυτό
    Το θέμα είναι ότι την Τρίτη που θα πάω στον καρδιολόγο λογικά θα μου πει οτι δεν έχω τίποτα αλλά εγώ θα έχω κολλημένο το μυαλό μου σε αυτό που μου συνεβει την περασμένη Κυριακή και δεν θα μπορώ να ζήσω την ζωή μου
    Εντωμεταξυ από την Κυριακή που το έπαθα ζήτημα να έχω νιώσει 1-2 μικρά φτερουγίσματα μόνο κάτι νευροπονους έχω που είναι από το άγχος και κάτι περίεργα γουργουρητα στο στομάχι παρόλο που έχω φάει
    Ίσως να φταίει και το μαγνήσιο πραγματικά δεν ξέρω πλέον
    Εντωμεταξυ δεν το διαχειρίστηκα και σωστά γιατί αντί να ήμουν ήρεμος όταν το έπαθα ήμουν σε κατάσταση αμόκ και νόμιζα ότι πεθαίνω

  11. #1916
    Aυτό που σου συνεβει την περασμένη Κυριακή να το πεις στο Γιατρο οταν πας πριν σε εξετάσει. Αφου σε εξετάσει και δεν σου βρει τιποτα ξεχασε το. Πηγες γιατρος σε εξετασε και ολα καλα. ετσι να λες στον εαυτο σου. Χαμηλη βιταμίνη D σε όλους μας είναι χαμηλή και δεν νομιζω να φταιει στο προβλημα μας. Κρίση πανικού έπαθες. Και εγω έπαθα παλιά. Μην ανησυχας.

  12. #1917
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    5
    Καλήσπερα δεν θα μπορούσα να ταυτιστώ περισσότερο με αυτά που διαβάζω.Είμαι 23 κ αρκετά αγχώδης και με μια μικρή φοβία σχετικά με θέματα καρδιάς(δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια)η οποία είναι συνέπεια του άγχους μου λογικά.Το προηγούμενο καλοκαίρι το άγχος ήταν αυξημένο με αποτέλεσμα να έχω ισθημα παλμών και κρίσεις πανικού για 2 3 μήνες.Πήγα σε 2 καρδιολόγους κ 1 παθολόγο και έκανα 3 καρδιογραφήματα, 2 τρίπλεξ και έβαλα χόλτερ.Όλα ήταν εντελώς φυσιολογικά.Βέβαια το αίσθημα παλμών ήταν πάντα παρόν αλλά -μιας που είχα διαχειριστεί το άγχος μου-το αγνοούσα.Την τελευταία εβδομάδα όμως πρόσεξα ότι έχει γίνει πάρα πολύ έντονο,νιώθω λες και η καρδιά μου θα βγεί έξω και αυτό συμβαίνει σχεδόν όλη μέρα χωρίς να το προκαλώ με το να επικεντρώνομαι εκει.Ένα βράδυ με ενοχλούσε τόσο που δν μπορούσα να κοιμηθώ.Έχω φρικάρει και σκέφτομαι να πάω ξανά σε καρδιολόγο γιατί δεν υποχωρεί με τίποτα όσο κ αν προσπαθώ να το ξεχάσω.

  13. #1918
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Καλημερα....θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι: μπορείτε να μου περιγράψετε πώς βιώνετε κ τι ακριβώς αισθάνεστε όταν έχετε έκτακτες συστολές?

  14. #1919
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Υπάρχουν διάφορες εκδοχές. Η πιο λάιτ είναι απλά ένα κενό και χτυπος σχετικά δυνατός. Μπορεί να τις νιώθεις όμως και με διαφορετικούς τρόπους π.χ το τελευταίο καιρό εμενα είναι σαν ένα πολύ έντονο σφίξιμο στην καρδιά και μετά δυνατός χτυπος. Όταν νιώθω τις απλές έκτακτες είμαι οκ, με τις υπόλοιπες με πιάνει πανικός.
    Porlanoche το αίσθημα παλμών είναι πολύ συχνό ως αποτέλεσμα αγχώδων καταστάσεων. Το τελευταίο διάστημα λόγω εξαρσής επίσης νιώθω συνεχώς τους παλμους μου ειδικά το πρωί. Είναι πάρα πολύ ενοχλητικό, ειδικά όταν έρχεται παρέα με πόνους και αρρυθμίες αλλα σε μια δομικά υγιή καρδιά δεν τρέχει κάτι.

  15. #1920
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Εγώ όταν είχα πάει στον καρδιολόγο του είχα πει ότι νιώθω σαν να σταματάει η καρδιά, μου κόβεται η αναπνοή λες κ δεν έχω οξυγόνο. Αυτό μπορεί να γίνει μια φορά κ να κρατήσει για κλάσματα δευτερολέπτου, αλλά την Κυριακή που έστειλα το μνμ με έπιασε κ είχε μεγάλη διάρκεια....ο καρδιολόγος μου είχε πει για εξωκαρδιακες έκτακτες συστολές κ ότι δεν είναι κάτι επικίνδυνο.
    Απλά αναρωτιέμαι: νιώθετε κ εσείς ότι σας κόβεται η αναπνοή? Εμένα αυτό μου κόβει τα πόδια κάθε φορά κ με αγχωνει τρομερά....κ κάθε φορά τα ίδια: να πάω ξανά στον καρδιολόγο ή όχι?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •