αρρυθμίες - αγχος???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 132 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 1973
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145

    αρρυθμίες - αγχος???

    Σας χαιρετώ όλους

    Ειμαι 40 χρονών πια και τα παρακάτω που σας περιγράφω τα ζω από 19 χρονών
    Σε πολύ συχνή βάση νιώθω αρρυθμίες (νιώθω οτι φτερουγλιζει η καρδιά μου ή οτι χάνει παλμούς) από τα 20 χρονια πρέπει να έχω κάνει τουλάχιστων 4-5 καρδιογραφήματα το χρόνο - doppler εχω κάνει τεστ κοππόσεως από τα 30 μου μέρχι σήμερα 5 φορές . Ο καρδιολόγος μου έχινε κολητός μου και με διαβεβαιώνει οτι δεν έχω κάτι στην καρδιά μου. Ομως εγώ από τη στιγμή που θα ξυπνήσω ζώ μεσα σ ενα πανικό οτι θα πεθάνω πηγαίνω στη δουλειά μου και τρέμω εχω πάει σε ψυχολόγο παλαιότερα αλλά δεν βοηθηθηκα , κατά καιρούς έκανα θεραπία με seroxat και zoloft αλλά δεν είδα κάποιο αποτέλεσμα. Ειλικρινα έχω κουραστεί κάθε βήμα που κάνω νομίζω οτι θα πεθάνω "νιώθω" πως θα είναι αν π.χ. με πιάσει εμφραγμα πως θα πονέσω η τι θα βιώσω εκείνη τη στιγμή.
    ΠΑρ όλο που πάω στο Γιατρό και μου λέει δεν έχω κάτι μετά από 5 λεπτά λέω αν κάνει λάθος .........
    Δεν ξερω πια τι να κάνω..κουράστικα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Αγχος αγχος αγχος, το πέρασα...τωρα εχω αρχίσει και ηρεμω. Με ψυχοθεραπειες και ομοιοπαθητικη, την οποια μου προτεινε η ψυχοθεραπευτρια μου, και με βοηθησε και ο συντροφός μου να συνειδητοποιήσω οτι οτι και να γινει ειμαι ασφαλης!

    Τρόπο θέλει, οχι κόπο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Τι να προσέξω ψάχνοντας ψυχοθεραπευτή?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    θες να πεις οτι είχες αυτές τις αρρυθμίες και σου πέρασαν?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Σηκωνομουν το πρωι με τρελες αρρυθμίες, με αγχος που ηθελα να βαλω τα κλαματα, πανικό σχεδον, καθε μερα επι ενα χρονο και βαλε. Ειχα ζαλαδες απιστευτες οταν με επιανε στην δουλεια και συνεχεια νομιζα οτι κατι ασχημο γινεται και ειναι σαν διαισθηση. Επαθα μεγαλο σοκ. Μεχρι που πηγα στην ψυχοθεραπευτρια. Ακομα το εχω αλλα πολυ σπανια. Φαντασου οτι ακομα και τωρα που παω και μου κανει κατι νευροφυτικες ασκησεις, παρολο που αισθανομαι ηρεμη, αρχιζω και κλαιω. Εχω μαζεψει παρα παρα πολλα! Οσον αφορα τον ψυχοθεραπευτη δεν μπορω να σου πω τι να προσεξεις. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να προσεξεις να σου ταιριαζει σαν χαρακτηρας και να μην μεινεις καπου που δεν θα εισαι ευχαριστημενος!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    ξερεις(φυσικά) ειναι απίστευτο να μην μπορείς να ευχαριστηθείς τη ζωή σου να θες να τρέξεις να χορέψεις ναι γλεντήσεις και να σε τραβάει όλο αυτό πίσω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    To ξερω και σε καταλαβαινω απολυτα!!!! Απο κάπου ομως πηγάζει αυτο! ΤΟ εχεις ψάξει? Εχεις παει σε κάποιον ειδικό να μιλησεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Τλευταία φορά που πήγα σε ψυχολόγο ήταν πριν από 10 χρόνια και δεν νομίζω οτι βοηθήθηκα τελικά

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    απο που είσαι????

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Αθήνα. Δεν ξερω αν ενας απλος ψυχολογος βοηθησει. Καλυτερα να βρεις ψυχοθεραπευτη. Να ψαξεις την ριζα του αγχους και οχι απλους τροπους αντιμετωπισης.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    θα ψάξω να βρω κάποιον , ελπίζω να τα καταφέρω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    γεια σας και απο μενα.και εγω εχω το ιδιο προβλημα εδω και 1.5 χρονο.καθε μερα κανω εκτακτες συστολες,γυρω τις 20,και χθες για πρωτη φορα 50.εχω κανει τα παντα απο εξετασεις,τεστ κοπωσεως,χολτερ ρυθμου 24 ωρο,χολτερ πιεσεως 24 ωρο,γυρω στα 60 καρδιογραφηματα,2 τριπλεχ καρδιας,και αιματος ορμονολογικες και ειναι φυσιολογικες.ξερετε αν φευγουν αυτα και πως¨?η αν υπαρχει περιπτωση να παθω ανακοπη΄?η μηπως δειχνουν οτι θα γινω καρδιοπαθης στο μελλον?αν και ειμαι μονο 22 χρονων με εχει φερει πολυ πισω αυτο το πραγμα,ουτε για δουλεια δεν παω τον τελευταιο καιρο.και κατι τελευταιο,συνηθως με πιανουν οταν ειμαι ξαπλωμενος και οταν εχω φαει ειναι πιο συχνες.ξερετε αν παιζουν ρολο αυτα?ουτε καπνιζω ουτε πινω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    ο καρδιολόγος σου τι λέει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    οτι δεν εχω τπτ και οτι ολα τα κανω με το μυαλο μου,και οτι εχω αγχωδη διαταραχη και γινεται αυτο.εγω ομως απορω,ειναι δυνατον απο το αγχος να κανει εκτακτες συστολες η καρδια μου΄?και δεν εχω παει μονο σε εναν καρδιολογο,εχω παει σε 5-6 ιδιωτικους απο τους καλυτερους,συν αυτους που εχω παει στα δημοσια νοσοκομεια,και ολοι μου λενε οτι δεν εχω απολυτως τπτ.για αυτο το λογο εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν θα εχω κατι,αλλα τουλαχιστον θελω να βρω ενα τροπο να σταματησουν αυτες οι εκτακτες.παλια καπνιζα 40 τσιγαρα τη μερα,επινα 3 καφεδες και αρκετα συχνα REDBULL και αλκοολ και δεν ειχα αισθανθει τπτ ποτε.εσυ εκτακτες συστολες εχεις και αν ναι ποσες τη μερα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    Demgal pws ksereis ka8e fora poses itan oi ektaktes systoles sou? exeis kati pou to parakolou8ei? kapia siskevi i kati allo? an oxi...monos soy? kian monos soy pes moy pws to katalaveneis g na mporesw k egw, gt exw simptwmata ektaktwn sistolwn k 8elw na dw..

Page 1 of 132 1231151101 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •