αρρυθμίες - αγχος??? - Page 131
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 131 of 132 FirstFirst ... 3181121129130131132 LastLast
Results 1,951 to 1,965 of 1973
  1. #1951
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by maril76 View Post
    Καλησπέρα σε όλους κ όλες. Εγώ έχει τον τελευταίο καιρό που νιώθω τις έκτακτες πιο έντονα. Ή μάλλον με μεγαλύτερη διάρκεια. Εμένα όταν με πιάνουν οι έκτακτες είναι σαν να μου κόβεται η αναπνοή. Δεν μπορώ να πάρω ανάσα κ κάποιες φορές , τώρα τελευταία ειδικά, με πιάνει η μία πίσω από την άλλη, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανασανω. Εκεί λοιπόν με πιάνει ο πανικός. Τώρα πεθαίνω, λέω, αρχίζω ανεβάζω σφυγμούς, ιδρώνω κ όλα τα σχετικά. Σε απλό καρδιογράφημα κ υπέρηχο όλα καλά. Είναι εξωκαρδιακες , μου είχε πει ο καρδιολόγος μου. Το παλεύω παιδιά....μου έχει δώσει τα Concor των 10 mg κ μου είχε πει να παίρνω μισό χάπι οπότε τις νιώθω εντονα. Με βοηθάει θα έλεγα, αλλά τώρα τελευταία τις νιώθω με μεγάλη διάρκεια. Προχθές την Παρασκευή που με έπιασαν, έβαλα τα κλάματα. Έλεγα στον σύζυγό μου ότι δεν αντέχω να ζω άλλο έτσι. Να μην μπορώ να χαρώ , να είμαι χαλαρή. Την πρώτη μου κρίση πανικού την είχα στα 24 μου. Τώρα είμαι 45. Τις έκτακτες τις απέκτησα στα 30 μου. Από τότε προσπαθώ, αλλά τίποτα δεν γίνεται. Ναι, έχω άγχος...πολύ άγχος.
    Τα ίδια και χειρότερα. Υποφέρω. Δεν χαίρομαι τίποτα. Ζω με τρόμο. Κλαίω. Με πιάνουν καθημερινά. Με χτυπάνε στο λαιμό. Με πιάνει βήχας. Ζάλη. Και ακολουθεί ταχυκαρδία έντονη και κρίση πανικού. Ηρεμώ με Xanax.Δεν έχω ξεκινήσει θεραπεία ούτε με β αναστολείς ούτε αντικαταθλιπτικα. Δεν ξέρω τι να κάνω!!!

  2. #1952
    Αρρυθμίες χωρίζονται σε ταχυκαρδίες και βράδικαρδιες. Οι έκτακτες δεν είναι αρρυθμία και δεν είναι επικίνδυνες εφόσον η δομή της καρδιάς δεν έχει κάποιο εύρημα. Για να κάνεις αμπλατιον πρέπει να έχεις την ημέρα 10 χιλιάδες και πάνω έκτακτες..

  3. #1953
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Grecia
    Posts
    11
    Ναι .έχεις άγχος.πολυ άγχος .και υπάρχει πιθανότητα να έχεις άγχος μέχρι περαααα βαθυα. Θα σε αγχωνει ο χρόνος που φεύγει και μεγαλώνουμε και η φθορά αποκαλύπτει το σκληρό της πρόσωπο σε μας και στους οικείους μας..θα σε αγχωνει το μεγάλωμα των παιδιών σου ή αν δεν έχεις , οι προσωπικοί σου στόχοι και βλέψεις. Άγχος=κομμάτι ζωής. Γιατί να το πολεμάς; Οι γιατροί λένε,μάθε να ζεις με τις αρρυθμιες..άλλοι τραμπαρίφες από εκεί..όχι δεν μαθαίνεται.ειναι κάτι βίαιο και απάνθρωπο ως συναισθήμα.παιδια κάντε αυτό που φωνάζει η ψυχή σας και αφήστε το άγχος . Είμαστε μαχητές..και οι μαχητές μπορεί να υποφέρουν από τραύματα,αλλά έχουν δώσει σπουδαίες μάχες σε αξιοζήλευτα μέρη.Ειμαστε πολλοί..όχι δεν θα μας καταλάβουν πότε.κρατηθειτε και αγάπηστε..δεν υπάρχει άλλη λυση

  4. #1954
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    Παιδιά διαβάζοντας τα posts σας καταλαβαίνω πόσο πολλοί είμαστε όλοι εμείς που υποφέρουμε.
    Arythakias τα λες πολύ ωραία. Κ ναι. Τα έχω σκεφτεί πολλές χιλιάδες φορές. Κ ναι. Έχεις απόλυτο δίκιο. Το παλεύω , πίστεψέ με. Είναι δύσκολο όμως, όπως όλοι το ξέρετε αυτό.
    ZME πιο παλιά είχα πάρει αντικαταθλιπτικά. Για 9 μήνες ήταν η αγωγή. Έκαναν δουλειά εκείνο το διάστημα κ με κάποια χρόνια ήμουν πολύ καλά. Μετά γύρισαν πάλι όλα πίσω. Δεν παίρνω γενικά ηρεμιστικά. Το πάλεψα πολύ με ψυχολόγο ειδική στις κρίσεις πανικού κ μπορώ να πω ότι με βοήθησε πολύ....

    Αλήθεια παιδιά. Όλοι εσείς που έχετε κρίσεις πανικού κ έκτακτες κ όλα τα σχετικά....το έχετε ψάξει ποτέ από που προέρχεται ΟΛΟ αυτό το άγχος κ το στρες? Έχω περάσει κάποια δύσκολα πράγματα στην προεφηβεία-εφηβεια κ λίγο μεγαλύτερη. Αλλά όλα αυτά από τότε έως τώρα είναι δυνατόν να αφήνουν κατάλοιπα?
    Έγραψα πολλά....sorry αν κούρασα.

  5. #1955
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Location
    Grecia
    Posts
    11
    -Αν το χουμε ψαξει λεει..Πάνε 15 χρόνια ετσι με αυτες τις συνθηκες, προσωπικα. Εγω δουλευω (οσο δουλεια υπαρχει και οσο διαθεση μπορω να εχω με αυτα τα ζορια) για να πληρωνω τους ειδικους να μου λενε πως ολα ειναι στο μυαλο σου. Τα χρηματα που εχω ξοδεψει και δεν εχω βρει ποτε καμια λυση σε καμια ειδικοτητα ιατρικη...(λιγο οι ψυχολόγοι μονο..) που εχω απευθυνθει θα μπορουσα να ειχα αγορασει ενα σπιτακι πανω σε ενα βουνο και να ζουσα σαν ερημιτης. Αλλα βλεπεις η συγχρονη κοινωνια ειναι δινη που σε ρουφαει στους ιλιγγιωδεις ρυθμους της. Απορω πολλες φορες με μενα γιατι να ειμαι τοσο δειλος και να ακολουθω ολο αυτο το πληθος που πηγαινει στα χαμενα, χωρις σκοπο. Δεν ειναι το σωμα που ποναει, ειναι η ψυχη που δηλητηριαζεται απο ολη αυτη την αχαρη καθημερινοτητα και μιμειται ακομα και τον θανατο...Το παλευω οσο μπορω...αλλα βαθυα μεσα μου ευχομαι να βρουνε καποτε καποια θεραπεια που τουλαχιστον να μην υποφερεις..εχω παλι απο τα ξημερωματα με αρρυθμιες..τι να πει κανεις και ποιος να σε καταλαβει...ποιος φιλαρακια μου?

  6. #1956
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Καλησπέρα και από μένα, έχει εδώ και 1 μήνα έκανα επεισόδιο με ταχυπαλμια 200παλμους και από εκεί και περα έχω έκτακτες.... Περίπου 6000 στο 24ωρο. Πριν 10 μέρες περίπου είχα και δεύτερο επεισόδιο με 200παλμους με τάσεις λιποθυμίας, πήγα νοσοκομείο και μου έκαναν αναταξη με αδενοσυνη 2πλη δοση(απαίσια εμπειρία, νομίζεις ότι σε σκοτώνουν ζωντανή). Μου έδωσαν kerlon αλλά οι έκτακτες επέμεναν. Το έψαξα με ένα σορό διαφορετικούς γιατρούς κ το αποτέλεσμα είναι ότι υπάρχει μια δυσμορφία στη καρδιά που προκαλεί τα επεισόδια απ την οποία δεν κυνδινευει η ζωή μου αλλά πρέπει να διορθωθεί ώστε να μην ξανά έχω κρίση. Όσο για τις έκτακτες είναι πιθανότατα από το στομάχι μου, την Τρίτη θα κάνω γαστροσκοπιση κ θα ξέρω σίγουρα. Απλά ήθελα να ρωτήσω.... Ο καρδιολόγος μου έδωσε τα isoptin για να προλαμβάνουμε την καρδιά να μην ξανά κάνω επεισόδιο. Το έχει πάρει κανείς? Και αν ναι τον βοήθησε?

  7. #1957
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Fokavala View Post
    Καλησπέρα και από μένα, έχει εδώ και 1 μήνα έκανα επεισόδιο με ταχυπαλμια 200παλμους και από εκεί και περα έχω έκτακτες.... Περίπου 6000 στο 24ωρο. Πριν 10 μέρες περίπου είχα και δεύτερο επεισόδιο με 200παλμους με τάσεις λιποθυμίας, πήγα νοσοκομείο και μου έκαναν αναταξη με αδενοσυνη 2πλη δοση(απαίσια εμπειρία, νομίζεις ότι σε σκοτώνουν ζωντανή). Μου έδωσαν kerlon αλλά οι έκτακτες επέμεναν. Το έψαξα με ένα σορό διαφορετικούς γιατρούς κ το αποτέλεσμα είναι ότι υπάρχει μια δυσμορφία στη καρδιά που προκαλεί τα επεισόδια απ την οποία δεν κυνδινευει η ζωή μου αλλά πρέπει να διορθωθεί ώστε να μην ξανά έχω κρίση. Όσο για τις έκτακτες είναι πιθανότατα από το στομάχι μου, την Τρίτη θα κάνω γαστροσκοπιση κ θα ξέρω σίγουρα. Απλά ήθελα να ρωτήσω.... Ο καρδιολόγος μου έδωσε τα isoptin για να προλαμβάνουμε την καρδιά να μην ξανά κάνω επεισόδιο. Το έχει πάρει κανείς? Και αν ναι τον βοήθησε?
    Καλησπερα. Για το συγκεκριμένο φάρμακο δεν ξέρω. Όμως έκανα για χρόνια υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες και έφτανα 270 παλμούς. Αδενοσινη έχω πάρει και εγώ και κατανοώ απόλυτα το συναίσθημα!! Έκανα κατάλυση για αυτό πριν 2 χρονια.
    Δυστυχώς οι έκτακτες είναι άλλο κομμάτι που με τυραναει απίστευτα. Εσένα για τις έκτακτες τι σου είπαν? Σε βοήθησε κάποιο φάρμακο?? Εύχομαι τα καλύτερα!

  8. #1958
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Καλησπερα. Για το συγκεκριμένο φάρμακο δεν ξέρω. Όμως έκανα για χρόνια υπερκοιλιακες ταχυκαρδιες και έφτανα 270 παλμούς. Αδενοσινη έχω πάρει και εγώ και κατανοώ απόλυτα το συναίσθημα!! Έκανα κατάλυση για αυτό πριν 2 χρονια.
    Δυστυχώς οι έκτακτες είναι άλλο κομμάτι που με τυραναει απίστευτα. Εσένα για τις έκτακτες τι σου είπαν? Σε βοήθησε κάποιο φάρμακο?? Εύχομαι τα καλύτερα!
    Σημερα εκανα και γαστροσκοπιση η οποία σε γενικές γραμμές ήταν καλή. Βρέθηκε μια γαστριτιδα και λίγο ερεθισμένο έντερο. Ο γαστρεντερολογος μου είπε ότι είναι πιθανόν να είναι και από αυτό οι έκτακτες. Μπορεί όμως και όχι. Ο καρδιολόγος μου είπε ότι για να είναι απόλυτα ειλικρινής μαζί μου με ενημέρωσε ότι ίσως και να μην φύγουν ποτέ. Αλλά σίγουρα δεν είναι κάτι απειλητικό για την ζωή μου. Και οι 2 γιατροί μου είπαν ότι πρέπει να ηρεμήσω και να χαλαρώσω. Εύχομαι τα καλύτερα για όλους μας

  9. #1959
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Παιδιά να σας ρωτήσω.... Επειδη είχα και 3ο επεισόδιο σε 1,5 μήνα περίπου θα πάω για κατάλυση. Όσοι κάνατε ξανά είχατε επεισόδια ταχυπαλμια ή τελειώσατε με αυτή τη κατάσταση?

  10. #1960
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    28
    Αισθάνομαι μια ανακούφιση που βλέπω οτι είμαστε τόσοι πολλοί που ταλαιπωρούμαστε απο αυτό. Ανα περιόδους που είμαι έντονα στρεσαρισμένος έχω και εγώ έκτακτες συστολές. Ειδικά οταν πρόσφατα που πήγε η μάνα μου νοσοκομείο για 3 μέρες είχα ανα 5 λεπτά και μια έκτακτη συστολή,έπεφτα να κοιμηθώ και καθε λίγο είχα και μια έκτακτη. Ο καρδιολόγος μου είπε οτι σε άνθρωπο ο οποίος δεν έχει κάτι παθολογικό με την καρδιά του οι έκτακτες συστολές είναι ακίνδυνες και σχεδόν πάντα οφείλονται σε άγχος. Είναι δύσκολο βέβαια να ησυχάσεις όταν τα παθαίνεις, εγώ πχ τις προάλλες περπατούσα με κάτι φίλους έξω και ξαφνικά με πιάνουν 4 απανωτές έκτακτες, ένιωσα λες και πάθαινα ανακοπή. Το καταραμένο άγχος θα μας φάει...

  11. #1961
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Σκέψου ότι εγώ στο 24ωρο holder είχα 6000 έκτακτες συστολες....

  12. #1962
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    28
    Χριστέ μου... κάθε μέρα στα επείγοντα θα ήμουν....

  13. #1963
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by Vaggelis7 View Post
    Χριστέ μου... κάθε μέρα στα επείγοντα θα ήμουν....
    Ελπίζω με την κατάλυση να σταματήσουν οι κρίσεις ταχυπαλμιας, να ηρεμήσω κ να χαλαρώσουν κ οι έκτακτες. Γι αυτό ρώτησα όσους έχουν κάνει κατάλυση αν ξεμπέρδεψαν με τις κρίσεις με τους 200+ παλμους

  14. #1964
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Fokavala View Post
    Ελπίζω με την κατάλυση να σταματήσουν οι κρίσεις ταχυπαλμιας, να ηρεμήσω κ να χαλαρώσουν κ οι έκτακτες. Γι αυτό ρώτησα όσους έχουν κάνει κατάλυση αν ξεμπέρδεψαν με τις κρίσεις με τους 200+ παλμους
    Καλησπερα. Όπως έγραψα πιο πάνω έκανα ablation πριν 2 χρονια στον Ευαγγελισμο με καταπληκτική ομάδα αρρυθμιολογων. Η παροξυσμικη ταχυκαρδία μέχρι τώρα δεν με έχει ξαναπιάσει. Έφτανα 270 παλμούς. Οι έκτακτες βέβαια είναι άλλο κομμάτι και συνεχίζονται κανονικά. Αλλά αυτές δεν έχουν σχέση με την ταχυκαρδία.

  15. #1965
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by ΖΜΕ View Post
    Καλησπερα. Όπως έγραψα πιο πάνω έκανα ablation πριν 2 χρονια στον Ευαγγελισμο με καταπληκτική ομάδα αρρυθμιολογων. Η παροξυσμικη ταχυκαρδία μέχρι τώρα δεν με έχει ξαναπιάσει. Έφτανα 270 παλμούς. Οι έκτακτες βέβαια είναι άλλο κομμάτι και συνεχίζονται κανονικά. Αλλά αυτές δεν έχουν σχέση με την ταχυκαρδία.
    Τις έκτακτες σε δευτερο χρόνο θα δω πως θα τις παλεψω... Τα επεισόδια δεν αντέχω άλλο. Δε γίνεται να ζω με τον φόβο. Οπότε θα χτυπήσω το κακό στη ρίζα του

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •