"Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.." - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 98
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μακαρι ολοι μας οι εθισμοι να ηταν ετσι..
    συνηθως ενας εθισμος δινει την θεση του σε καποιον αλλο. περα του οτι εχει σημασια και σαν περιεχομενο ο καθε εθισμος, δεν σημαινει οτι σταματα να βασανιζει τον ανθρωπο που υποφερει κ ταλαιπωρει τη σκεψη του ειτε πχ.τρωγοντας οτιδηποτε βρει μπροστα του ειτε ψαχνωντας να βρει οτι πιο υγειινο για να καταναλωσει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    συνηθως ενας εθισμος δινει την θεση του σε καποιον αλλο. περα του οτι εχει σημασια και σαν περιεχομενο ο καθε εθισμος, δεν σημαινει οτι σταματα να βασανιζει τον ανθρωπο που υποφερει κ ταλαιπωρει τη σκεψη του ειτε πχ.τρωγοντας οτιδηποτε βρει μπροστα του ειτε ψαχνωντας να βρει οτι πιο υγειινο για να καταναλωσει.
    νομιζω οτι ημουν σαφης, οτι μιλαω μονο για εθισμους που κανουν καλο, οπως ο αθλητισμος.
    το να τρως οτι βρεις μπροστα σου, δεν νομιζω οτι κανει σε κανεναν καλο..
    οταν λεω οτι τρωει υγιεινα, δεν εννοω οτι τρωει ολη μερα! αντιθετως. εννοω οτι δεν τρωει πλεον ανθυγιεινα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν καταλαβα οτι τρωει ολη μερα....καταλαβα τι λες. εγω παλι πιστευω οτι κανενας εθισμος δεν κανει καλο. και εξηγω και παραπανω το γιατι. σαφως αν το δουμε συγκριτικα καλυτερα καποιος εθισμος απο καποιον αλλο. αλλα κανενας εθισμος δεν "ηρεμει" τελικα τον ανθρωπο κ δεν του δινει ισορροπιες.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    δεν καταλαβα οτι τρωει ολη μερα....καταλαβα τι λες. εγω παλι πιστευω οτι κανενας εθισμος δεν κανει καλο. και εξηγω και παραπανω το γιατι. σαφως αν το δουμε συγκριτικα καλυτερα καποιος εθισμος απο καποιον αλλο. αλλα κανενας εθισμος δεν "ηρεμει" τελικα τον ανθρωπο κ δεν του δινει ισορροπιες.
    στα λογια μ ερχεσαι
    I m a Good Person With Bad Attitude

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    641
    Προσωπικά θεωρώ ότι ακόμη και σε κάποιες περιπτώσεις υγιεινής διατροφής υπάρχει ψυχολογικό υπόβαθρο. Έλλειψη ισορροπίας που λέει η Σοφία. Ψυχολογικό υπόβαθρο που έχει στοιχεία κοινά με αυτά άλλων εθισμών (υπερφαγία, αλκοόλ κ.λπ.) Ένα "καταφύγιο" που προσφέρει μια πλασματική ασφάλεια. Άσε που πολλές φορές παίρνει τη μορφή ψυχαναγκασμού παρέχοντας στο άτομο μια προσωρινή αποφόρτιση από το άγχος και προβλήματα με βαθύτερες ρίζες... Αναφέρομαι φυσικά σε αυστηρές καταστάσεις μιας και μέσα από την προσωπική μου εμπειρία, έχω διαπιστώσει ότι η υγιεινή διατροφή στα όρια του φυσιολογικού οδηγεί σε κάποια ψυχολογική ευεξία...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Τέλος πάντων μπορεί να είμαι και λίγο απόλυτη στο συγκεκριμένο θέμα γιατί είμαι πολύ δυνατός χαρακτήρας και ότι βάζω στο κεφάλι μου το πετυχαίνω σε γενικές γραμμές (άλλο που με λυγίζει η ζωή και το κολοκράτος στο οποίο ζω).. κάποτε ήμουν πεπεισμένη πως δεν υπάρχει τίποτα που να μη μπορούμε να καταφέρουμε αν το θελήσουμε... εγώ πάντως έκοψα το τσιγάρο (που είναι κι αυτό μια μορφή εξάρτησης, όχι τόσο ισχυρή όσο άλλα ναρκωτκά βέβαια), μετά από πολλά χρόνια που κάπνιζα 2-3 πακέτα τη μέρα... έχω περίπου 15 χρόνια να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου... Γιώργο πιστεύω ότι αν το θελήσεις πραγματικά μπορείς να καταφέρεις να απεξαρτηθείς.... δεν είναι ακατόρθωτο, υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν καταφέρει... σου εύχομαι ότι καλύτερο... δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απ' αυτόν τον αργό καθημερινό θάνατο...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    SlaughterHouse
    Posts
    4,135
    ΙΡΕΜΑΡΙΝΑ συμφωνω μαζι σου και μπραβο σου. αλλα οι δυνατοι χαρακτηρες δεν ειναι δυνατοι απεναντι στα παντα!!! εξω απ τον χορο.........
    I m a Good Person With Bad Attitude

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    δεν καταλαβα οτι τρωει ολη μερα....καταλαβα τι λες. εγω παλι πιστευω οτι κανενας εθισμος δεν κανει καλο. και εξηγω και παραπανω το γιατι. σαφως αν το δουμε συγκριτικα καλυτερα καποιος εθισμος απο καποιον αλλο. αλλα κανενας εθισμος δεν "ηρεμει" τελικα τον ανθρωπο κ δεν του δινει ισορροπιες.
    μα φυσικα!
    και η πληρης ισορροπια θα ηταν το επιθυμητο!!
    αλλα , δεν ειναι ολοι σε θεση να ξεφυγουν απο τον εθισμο (γενικα), η δεν ειναι ολοι σε καλο ταιμιγκ για να ξεφυγουν.
    απο το να σαπιζει στα ναρκωτικα και στο αλκοολ καποιος που δεν μπορει να ξεφυγει, χιλιες φορες να ασχολειται με τον αθλητιμο...
    το να αλλαξει κανεις τον εθισμο απ τους γκομενους, με εναν εθισμο απο εναν φιλο του, δεν νομιζω να αλλαζει τπτ πραγματικα.
    αλλα το να ξεφυγει απο εναν θανατηφορο εθισμο, ειναι τελειως διαφορετικο..

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Kανενας εθισμος δεν ειναι θετικος.Απο μονες τους οι λεξεις εθισμος και εξαρτηση ειναι αρνητικες.Ειτε ο αλλος εξαρταται απο ουσιες,ειτε απο ανθρωπους, είτε απο συνηθειες ειναι μια αρνητικη κατασταση.Το ιδανικο θα ηταν να μπορει να ζει ο καθε ανθρωπος ουσιαστικα ανεξαρτητος απο το οτιδηποτε.Να μην χρειαζεται να παρει κανενος ειδους δοση στο οποιο ψυχολογικο του κολλημα για να ζησει..Αρα διαφωνω με την ενοια "θετικος εθισμος".Αλλο χομπυ και αγαπημενες ασχολιες κι αλλο εθισμος.
    Απο εκει και περα ναι,σιγουρα καποιες συνηθειες και καποια ειδη εξαρτησης ειναι λιγοτερο επιβλαβη απο αλλα,αυτο δεν σημενει ομως οτι ειναι και θετικα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Kανενας εθισμος δεν ειναι θετικος.Απο μονες τους οι λεξεις εθισμος και εξαρτηση ειναι αρνητικες.Ειτε ο αλλος εξαρταται απο ουσιες,ειτε απο ανθρωπους, είτε απο συνηθειες ειναι μια αρνητικη κατασταση.Το ιδανικο θα ηταν να μπορει να ζει ο καθε ανθρωπος ουσιαστικα ανεξαρτητος απο το οτιδηποτε.Να μην χρειαζεται να παρει κανενος ειδους δοση στο οποιο ψυχολογικο του κολλημα για να ζησει..Αρα διαφωνω με την ενοια "θετικος εθισμος".Αλλο χομπυ και αγαπημενες ασχολιες κι αλλο εθισμος.
    Απο εκει και περα ναι,σιγουρα καποιες συνηθειες και καποια ειδη εξαρτησης ειναι λιγοτερο επιβλαβη απο αλλα,αυτο δεν σημενει ομως οτι ειναι και θετικα.
    ξερεις κατι?
    εχω την εντυπωση οτι αυτο που λεμε και το λεω κι εγω, στην πραξη δεν ισχυει...
    ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να βρεις ανθρωπο που να μην ειναι εξαρτημενος απο κατι ευθεως η πλαγιως. οποιον κι αν σκεφτω, βρισκω κατι η καποια πραγματα απο τα οποια ειναι εξαρτημενος.

    αυτο που απενοχοποιημενα αποκαλουμε "καποιες ασχολιες" "χομπυ" κλπ, στους περισσοτερους εχουν θεση εξαρτησης αν κατσεις και το ψαξεις.αν οχι μια- μια ξεχωριστα, στο συνολο τους, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ναι..

    και τα προγραμματα απεξαρτησης αν κοιταξεις, αυτο που κανουν ειναι να προσπαθουν να αντικαταστησουν στην ζωη του εθισμενου, την εξαρτηση απο την ουσια με την προσηλωση του (εξαρτηση δεν ειναι κι αυτο?) σε εναν υγιεινο τροπο ζωης. κι αποδειξη αυτου, ειναι ο αυστηρος προγραμματισμος που εχουν οι δρασρτηριοτητες του απο τις οποιες τεινει (και τον ωθουν) και σωστα κατα τη γνωμη μου, να γραπωθει = ΕΘΙΣΤΕΙ!....

    οποτε πιστευω οτι θεωρητικολογουμε μιλωντας για καλη ισορροπια και κακους εθισμους.
    αν ψαξουμε πραγματικα βαθια, μιλαμε για καλους, κακους και ουδετερους, εθισμους...

    κι η ζωη η ιδια, ενας εθισμος ειναι...

    αλλος την τρωει και δροσιζεται, αλλος την τρωει και ζοριζεται (χαχχαχαχαχ)

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    δεν ξερω αν βρισκεις ευκολα ή δυσκολα ανθρωπους εξαρτημενους ή οχι απο κατι. Αυτο που ξερω ειναι οτι σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι υγιεις που ειτε εχουν αυτη την υγεια μεσα τους (ας το πω ετσι) κ μπορουν να ορισουν μονοι τους ορια, ειτε αλλοι που προσπαθησαν για να κατακτησουν αυτη την υγεια ή αλλιως αυτη την ισορροπια. Κ ζουν χωρις εξαρτησεις....Η εξαρτηση σε κατι, δεν εχει οριο. Και οτιδηποτε χωρις οριο εχει αρρωστια μεσα του.Ξερω ανθρωπους χωρις εξαρτησεις, κοινως ανθρωπους.... ελευθερους.

    Ειναι αληθεια οτι πολλοι ανθρωποι στη προσπαθεια τους να απεξαρτηθουν απο μια ουσια - αλκοολ, ουσιες,φαγητο- εξαρτωνται τελικα απο κατι αλλο. Που ναι δεν ειναι τοσο καταστροφικο, ειναι πιο υγιες. Αυτο μπορει να τους εξασφαλισει ενα καλυτερο σε σχεση με πριν επιπεδο ζωης. Οπως ειναι αληθεια πώς ο εθισμος στο οτιδηποτε ειναι βασανο. Απλα καποιες φορες το βασανο φαινεται κ καποιες αλλες φορες εχει μια πιο καλη ετικετα, ενα πιο ανωδυνο περιτιλυγμα. Ο εξαρτημενος ομως βασανιζεται....και εκει ειναι το προβλημα.

    Σαφως ειναι πιο ευκολο να υποκαταστησεις κατι με κατι αλλο, απο το να βρεις μια σχετικη ισορροπια. Ομως υπαρχουν ανθρωποι που πηγαν απο τη μια εξαρτηση στην αλλη κ τελικα συνειδητοποιωντας το βρηκαν το δικο τους μετρο, δλδ την υγεια τους. Καμια φορα χρειαζεται να πας απο το ενα ακρο στο αλλο, για να μαθεις να βρισκεις το δικο σου σημειο ισορροπιας.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Sofia View Post
    ...Ειναι αληθεια οτι πολλοι ανθρωποι στη προσπαθεια τους να απεξαρτηθουν απο μια ουσια - αλκοολ, ουσιες,φαγητο- εξαρτωνται τελικα απο κατι αλλο. Που ναι δεν ειναι τοσο καταστροφικο, ειναι πιο υγιες. Αυτο μπορει να τους εξασφαλισει ενα καλυτερο σε σχεση με πριν επιπεδο ζωης. Οπως ειναι αληθεια πώς ο εθισμος στο οτιδηποτε ειναι βασανο. Απλα καποιες φορες το βασανο φαινεται κ καποιες αλλες φορες εχει μια πιο καλη ετικετα, ενα πιο ανωδυνο περιτιλυγμα. Ο εξαρτημενος ομως βασανιζεται....και εκει ειναι το προβλημα.

    ......
    για εξηγησε μου ομως αν θελεις , που ακριβως ειναι το βασανο..
    γιατι οσους σκεφτομαι εγω, ειναι ευτυχεις με τις "εξαρτησεις" τους και τις επιθυμουν, δεν εννοω καποιους καταναγκασμους...
    οποτε, αν καποιος ειναι εξαρτημενος απο κατι που του κανει καλο στην υγεια, η δεν του κανει κακο... δεν τον ακνει δυσλειτουργικο και ταυτοχρονα το επιθυμει, ΔΕΝ ΒΑΣΑΝΙΖΕΤΑΙ δηλαδη, δεν καταλαβαινω ποιος εχει το προβλημα...

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    η εξαρτηση απο το οτιδηποτε σε " τρώει " καθημερινα απο λίγο - λίγο...
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    η εξαρτηση απο το οτιδηποτε σε " τρώει " καθημερινα απο λίγο - λίγο...
    α, το σε "τρωει" ειναι αλλη ιστορια. εγω δεν λεω για εξαρτησεις που σε "τρωνε". ωστοσο ειναι εξαρτησεις, ειμαι βεβαιη...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Quote Originally Posted by arktos View Post
    η εξαρτηση απο το οτιδηποτε σε " τρώει " καθημερινα απο λίγο - λίγο...
    και να προσθεσω οτι η εξαρτηση εχει αγχος, πιεση, ενταση....επισης να πω σαν απαντηση του ποιος ειναι ευτυχης ρεμεντυ με τις εξαρτησεις του, αυτο ειναι κατι που δυσκολα το ξερουν οι απ εξω. οπως σε ολα, ο καθενας το ξερει απο μονος του. γενικα παντως δυσκολα επικοινωνουμε τις εξαρτησεις μας ή τις βλεπουμε ως τετοιες.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •