"Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.." - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 98
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Remedy τωρα μπερδευεις της αναγκες με την εξαρτηση.Με την ιδια λογικη ειμαστε εξαρτημενοι απ το κατουρημα,το χε**μο και την καθε αλλη αναγκη μας προκειμενου να ζησουμε..Δεν παει ετσι..Υπαρχει μια αποσταση μεταξυ της αναγκης και της εξαρτησης.Για καποιο λογο δεν λεγομαστε οσοι κανουμε σεξ σεξομανεις,ή οσοι δουλευουμε εργασιομανεις κοκ...Εξακολουθω να πιστευω οτι το να εξαρτωμαστε απο κατι,οτιδηποτε και να ειναι αυτο δεν ειναι καλο.Δεν λεω οτι δεν εξαρτωμαστε...λεω οτι δεν ειναι καλο..δεν υπαρχει θετικος εθισμος..Αλλο, ξαναλεω, το αν ορισμενα ειδη εξαρτησης ειναι πιο ελαφρια ή πιο υγιεινα και συνεπως προτιμοτερα απο αλλα.

    Θεοφανια: η αρκτος και η Σοφια δεν ειπαν οτι δεν υπαρχει διαχωρισμος μεταξυ εξαρτησεων.Ή οτι δεν ειναι προτιμοτερο να εισαι π.χ. εξαρτημενος απο το τρεξιμο σε σχεση απ το να σαι απ το ποτο.Αλλο ειπανε, κι εκει νομιζω βρισκεται το ολο μπερδεμα και η ολη διαφωνια.


    εντιτ.Επισης ειπωθηκε οτι οταν κατι κανει ικανοποιημενο καποιον και του δινει ευχαριστηση αυτο σημαινει οτι δεν ειναι εξαρτηση..Εδω θα απαντησω με ενα μικρο παραδειγμα.Και το καπνισμα μου δινει ικανοποιηση,οπως φανταζομαι δινει χαρα ή εστω ικανοποιηση σε καποιον εργασιομανη να δουλευει συνεχεια,το ποτο σε καποιον αλκοολικο προσφερει ανακουφιση και πιθανων ευχαριστηση..Αρκει το συναισθημα που προσφερει κατι, για να το κανει να μην λεγεται εξαρτηση?
    Last edited by niah; 08-09-2011 at 15:20.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Remedy τωρα μπερδευεις της αναγκες με την εξαρτηση.Με την ιδια λογικη ειμαστε εξαρτημενοι απ το κατουρημα,το χε**μο και την καθε αλλη αναγκη μας προκειμενου να ζησουμε..Δεν παει ετσι..Υπαρχει μια αποσταση μεταξυ της αναγκης και της εξαρτησης.Για καποιο λογο δεν λεγομαστε οσοι κανουμε σεξ σεξομανεις,ή οσοι δουλευουμε εργασιομανεις κοκ...Εξακολουθω να πιστευω οτι το να εξαρτωμαστε απο κατι,οτιδηποτε και να ειναι αυτο δεν ειναι καλο.Δεν λεω οτι δεν εξαρτωμαστε...λεω οτι δεν ειναι καλο..δεν υπαρχει θετικος εθισμος..Αλλο, ξαναλεω, το αν ορισμενα ειδη εξαρτησης ειναι πιο ελαφρια ή πιο υγιεινα και συνεπως προτιμοτερα απο αλλα.

    Θεοφανια: η Δωρα και η Σοφια δεν ειπαν οτι δεν υπαρχει διαχωρισμος μεταξυ εξαρτησεων.Ή οτι δεν ειναι προτιμοτερο να εισαι π.χ. εξαρτημενος απο το τρεξιμο σε σχεση απ το να σαι απ το ποτο.Αλλο ειπανε, κι εκει νομιζω βρισκεται το ολο μπερδεμα και η ολη διαφωνια.

    δεν συμφωνω νια.
    η εξαρτηση ακριβως αυτο ειναι: μια πραξη/συνηθεια που αναγαγουμε εμεις, ΣΕ ΑΝΑΓΚΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ.
    ΕΞΑΡΤΗΣΗ= ΑΝΑΓΚΗ

    φυσικα και ειμαστε εξαρτημενοι κι απ ολα οσα ειπες κι απο αυτα που ειπα εγω προηγπουμενως. αυτο δεν αλλαζει κατι...

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Οκ δεν συμφωνω κι εγω.Υπαρχει λογος που υπαρχουν διαφορετικοι ορισμοι για τις δυο αυτες διαφορετικες καταστασεις..
    Αποψη μου και αποψη σου..Δεν προσπαθω να στην επιβαλλω,μην προσπαθεις να την επιβαλλεις κι εσυ στους υπολοιπους.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by niah View Post
    εντιτ.Επισης ειπωθηκε οτι οταν κατι κανει ικανοποιημενο καποιον και του δινει ευχαριστηση αυτο σημαινει οτι δεν ειναι εξαρτηση..Εδω θα απαντησω με ενα μικρο παραδειγμα.Και το καπνισμα μου δινει ικανοποιηση,οπως φανταζομαι δινει χαρα ή εστω ικανοποιηση σε καποιον εργασιομανη να δουλευει συνεχεια,το ποτο σε καποιον αλκοολικο προσφερει ανακουφηση και πιθανον ευχαριστηση..Αρκει το συναισθημα που προσφερει κατι, για να το κανει να μην λεγεται εξαρτηση?
    τα μπερδεψες.
    το ακριβως αντιθετο ειπωθηκε:
    οτι δηλαδη, κατι μπορει ΝΑ ΕΙΝΑΙ εξαρτηση, ωστοσο ουτε κακο να μας κανει, ουτε να ειναι δυσαρεστο, αγχωτικο:
    ενα παραδειγμα: οι υγιεινες συνηθειες ζωης, διατροφη, ασκηση κλπ
    το δικοσ ου παραδειγμα εξαρτησης που μας κανει ευτυχισμενους ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΟ, ειναι το τσιγαρο. κι αυτο ειπωθηκε...

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Θελεις να μου πεις πως ειναι το ιδιο ενας ανθρωπος που τρωει μια μεριδα φαγητο προκειμενου να ζησει,με αυτον που τρωει βουλιμικα προκειμενου να νιωσει κατι μεσα του..
    Ειναι το ιδιο ενας ανθρωπος που κανει σεξ..με εναν που του εχει γινει εμμονη το σεξ και δεν μπορει να ανταπεξελθει χωρις αυτο.
    Ενας που δουλευει νορμαλ,μ αυτον που δουλευει καθημερινα 20 ωρες το 24ωρο γιατι νιωθει οτι καλυπτει κατι μ αυτον τον τροπο..
    Ειναι ιδιες ολες αυτες και αλλες αντιστοιχες περιπτωσεις?

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Οκ δεν συμφωνω κι εγω.Υπαρχει λογος που υπαρχουν διαφορετικοι ορισμοι για τις δυο αυτες διαφορετικες καταστασεις..
    Αποψη μου και αποψη σου..Δεν προσπαθω να στην επιβαλλω,μην προσπαθεις να την επιβαλλεις κι εσυ στους υπολοιπους.
    δεν προσπαθω να επιβαλλω τιποτε.
    αναλυω το σκεπτικο μου.
    νοιωθεις καποια απειλη εξ αυτου?
    εγω δεν νοιωθω καμια.
    μπορεις να εχεις οποια αποψη θελεις.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Θελεις να μου πεις πως ειναι το ιδιο ενας ανθρωπος που τρωει μια μεριδα φαγητο προκειμενου να ζησει,με αυτον που τρωει βουλιμικα προκειμενου να νιωσει κατι μεσα του..
    Ειναι το ιδιο ενας ανθρωπος που κανει σεξ..με εναν που του εχει γινει εμμονη το σεξ και δεν μπορει να ανταπεξελθει χωρις αυτο.
    Ενας που δουλευει νορμαλ,μ αυτον που δουλευει καθημερινα 20 ωρες το 24ωρο γιατι νιωθει οτι καλυπτει κατι μ αυτον τον τροπο..
    Ειναι ιδιες ολες αυτες και αλλες αντιστοιχες περιπτωσεις?
    τα εχεις μπερδεψει νια, αυτα που ειπωθηκαν.
    δες την παραπανω απαντηση μου σχετικα με τις ικανοποιητικες εξαρτησεις

    περιληπτικα: οχι, δεν ειπα τπτ σαν αυτο που λες

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα μπερδεψες.
    το ακριβως αντιθετο ειπωθηκε:
    οτι δηλαδη, κατι μπορει ΝΑ ΕΙΝΑΙ εξαρτηση, ωστοσο ουτε κακο να μας κανει, ουτε να ειναι δυσαρεστο, αγχωτικο:
    ενα παραδειγμα: οι υγιεινες συνηθειες ζωης, διατροφη, ασκηση κλπ
    το δικοσ ου παραδειγμα εξαρτησης που μας κανει ευτυχισμενους ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΟ, ειναι το τσιγαρο. κι αυτο ειπωθηκε...

    ειπωθηκε απ τη Θεοφανια το εξης:Αν η εξάρτηση σου προσφέρει υγεία, ευτυχία και μακροζωία, δεν είναι εξάρτηση, είναι εξυπνάδα, (εμότικον που κλείνει μάτι).

    Αρα δεν νομιζω πως μπερδεψα κατι.

    Δεν νιωθω απειλη που προσπαθεις να στηριξεις το σκεπτικο σου.Το βρισκω υπερβολικο καθε φορα να προσπαθεις να το επιβαλλεις ακυρωνοντας αλλες αποψεις.Ενοχλητικο και καπως εγωιστικο το βρισκω,οχι απειλητικο..

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    τα εχεις μπερδεψει νια, αυτα που ειπωθηκαν.
    δες την παραπανω απαντηση μου σχετικα με τις ικανοποιητικες εξαρτησεις

    περιληπτικα: οχι, δεν ειπα τπτ σαν αυτο που λες
    Μα η διαφορα που υπαρχει αναμεσα σ αυτες τις δυο καθε φορα καταστασεις ειναι που κατατασσει κατι στις αναγκες(και την προσπαθεια καλυψης αυτων) ή στις εξαρτησεις..Κατα συνεπεια σου λεω πως αυτα που αναφερεις δεν ειναι εξαρτησεις κατα τη γνωμη μου.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Μα η διαφορα που υπαρχει αναμεσα σ αυτες τις δυο καθε φορα καταστασεις ειναι που κατατασσει κατι στις αναγκες(και την προσπαθεια καλυψης αυτων) ή στις εξαρτησεις..Κατα συνεπεια σου λεω πως αυτα που αναφερεις δεν ειναι εξαρτησεις κατα τη γνωμη μου.
    δοκιμασε τοτε να κοψεις το νερο :)

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by niah View Post
    ειπωθηκε απ τη Θεοφανια το εξης:Αν η εξάρτηση σου προσφέρει υγεία, ευτυχία και μακροζωία, δεν είναι εξάρτηση, είναι εξυπνάδα, (εμότικον που κλείνει μάτι).

    Αρα δεν νομιζω πως μπερδεψα κατι.

    Δεν νιωθω απειλη που προσπαθεις να στηριξεις το σκεπτικο σου.Το βρισκω υπερβολικο καθε φορα να προσπαθεις να το επιβαλλεις ακυρωνοντας αλλες αποψεις.Ενοχλητικο και καπως εγωιστικο το βρισκω,οχι απειλητικο..
    δηλαδη εσυ που εχεις αντιθετη αποψη απο εμενα, προσπαθεις "να με ακυρωσεις"????
    αν οχι, γιατι σε ακυρωνω εγω?

    μηπως γιατι με βρισκεις πειστικη?

    εγω ειπα ξεκαθαρα οτι προκειται για ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ ΩΦΕΛΙΜΕΣ

    η θεοφανια, μπορει να σου πει πως το ειπε, αλλα εγω υποθετω οτι το ειπε χαριτολογωντας, επειδη ο συνομιλητης υποστηριζε οτι καθε εξαρτηση ειναι κακη.
    μην βγαζεις φρασεις απο μια ολοκληρη συζητηση και τις ξεκοβεις, γιατι εχει σημασια πως και ποτε ειπωθηκαν.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Το νερο ειναι αναγκη δεν ειναι εξαρτηση..Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω..Ουτε θα παθω στερητικα αν δεν πιω για μια μερα..αφιδατωση θα παθω..Ειναι κατι που το ζηταει απο γεννησιμιου του ο οργανισμος.Απο τη φυση του..Τα αλλα που αναφερονται (οπως αθλητισμος,δουλεια,ποτο κλπ) οταν γινονται σε υπερβολικο βαθμο κατασκευαζονται απο εμας τους ιδιους..Εμεις τα δημιουργουμε και φαιρνουμε τον εαυτο μας σε σημειο να εξαρταται απο αυτα.Εχουμε στερητικα με λιγα λογια οταν δεν τα ικανοποιησουμε (ειτε ψυχολογικα,είτε σωματικα).Αυτα τα στερητικα ειναι που τα κατατασσουν στους εθισμους.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Remedy τωρα μπερδευεις της αναγκες με την εξαρτηση.Με την ιδια λογικη ειμαστε εξαρτημενοι απ το κατουρημα,το χε**μο και την καθε αλλη αναγκη μας προκειμενου να ζησουμε..Δεν παει ετσι..Υπαρχει μια αποσταση μεταξυ της αναγκης και της εξαρτησης.Για καποιο λογο δεν λεγομαστε οσοι κανουμε σεξ σεξομανεις,ή οσοι δουλευουμε εργασιομανεις κοκ...Εξακολουθω να πιστευω οτι το να εξαρτωμαστε απο κατι,οτιδηποτε και να ειναι αυτο δεν ειναι καλο.Δεν λεω οτι δεν εξαρτωμαστε...λεω οτι δεν ειναι καλο..δεν υπαρχει θετικος εθισμος..Αλλο, ξαναλεω, το αν ορισμενα ειδη εξαρτησης ειναι πιο ελαφρια ή πιο υγιεινα και συνεπως προτιμοτερα απο αλλα.

    Θεοφανια: η Δωρα και η Σοφια δεν ειπαν οτι δεν υπαρχει διαχωρισμος μεταξυ εξαρτησεων.Ή οτι δεν ειναι προτιμοτερο να εισαι π.χ. εξαρτημενος απο το τρεξιμο σε σχεση απ το να σαι απ το ποτο.Αλλο ειπανε, κι εκει νομιζω βρισκεται το ολο μπερδεμα και η ολη διαφωνια.


    εντιτ.Επισης ειπωθηκε οτι οταν κατι κανει ικανοποιημενο καποιον και του δινει ευχαριστηση αυτο σημαινει οτι δεν ειναι εξαρτηση..Εδω θα απαντησω με ενα μικρο παραδειγμα.Και το καπνισμα μου δινει ικανοποιηση,οπως φανταζομαι δινει χαρα ή εστω ικανοποιηση σε καποιον εργασιομανη να δουλευει συνεχεια,το ποτο σε καποιον αλκοολικο προσφερει ανακουφηση και πιθανον ευχαριστηση..Αρκει το συναισθημα που προσφερει κατι, για να το κανει να μην λεγεται εξαρτηση?

    ή σε μενα δν επιασε ο καφες ή σε σενα...
    πού ειδες ποστ της δωρας? :)
    http://www.mazi.org.gr/

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    niahworld
    Posts
    731
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δηλαδη εσυ που εχεις αντιθετη αποψη απο εμενα, προσπαθεις "να με ακυρωσεις"????
    αν οχι, γιατι σε ακυρωνω εγω?

    μηπως γιατι με βρισκεις πειστικη?

    εγω ειπα ξεκαθαρα οτι προκειται για ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ ΩΦΕΛΙΜΕΣ

    η θεοφανια, μπορει να σου πει πως το ειπε, αλλα εγω υποθετω οτι το ειπε χαριτολογωντας, επειδη ο συνομιλητης υποστηριζε οτι καθε εξαρτηση ειναι κακη.
    μην βγαζεις φρασεις απο μια ολοκληρη συζητηση και τις ξεκοβεις, γιατι εχει σημασια πως και ποτε ειπωθηκαν.
    Εγω δεν λεω "δεν εχεις δικιο,ή κανεις λαθος" στην αρχη των ποστ μου..Αυτο ειναι η διαφορα περι της ακυρωσης.
    Κι οχι ρεμεντι μου,δεν σε βρισκω πειστικη,να σαι σιγουρη γι αυτο.,.Τετοιου ειδους επιχειρηματα(του τυπου αυτου,ή σε τσουζει επειδη εχω δικιο κλπ) καλυτερα να τα κοψεις.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,647
    Quote Originally Posted by niah View Post
    Το νερο ειναι αναγκη δεν ειναι εξαρτηση..Αυτο προσπαθω να σου εξηγησω..Ουτε θα παθω στερητικα αν δεν πιω για μια μερα..αφιδατωση θα παθω..Ειναι κατι που το ζηταει απο γεννησιμιου του ο οργανισμος.Απο τη φυση του..Τα αλλα που αναφερονται (οπως αθλητισμος,δουλεια,ποτο κλπ) οταν γινονται σε υπερβολικο βαθμο κατασκευαζονται απο εμας τους ιδιους..Εμεις τα δημιουργουμε και φαιρνουμε τον εαυτο μας σε σημειο να εξαρταται απο αυτα.Εχουμε στερητικα με λιγα λογια οταν δεν τα ικανοποιησουμε (ειτε ψυχολογικα,είτε σωματικα).Αυτα τα στερητικα ειναι που τα κατατασσουν στους εθισμους.
    αυτο προσπαθω να σου εξηγησω
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (για να μην νοιωθεις οτι απειλεισαι)
    ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ, ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΑΝΑΓΑΓΟΥΜΕ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΗ.
    οπως η αφυδατωση ειναι η επιπτωση της στερησης του νερου, ετσι και τα στερητικα ειναι η επιπτωση της στερησης των ναρκωτικων.
    ενας ναρκωμανης, ξερει καλα οτι το ναρκωτικο του ειναι εξισου αναγκαιο με το νερο...

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •