"Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 98
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871

    "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."

    Σημερα στο τραινο μπηκε ενας τυπος που αρχισε να λεει οτι πουλαει χαρτομαντηλα για να ζησει κτλ.
    Εμοιαζε με το κλασικο πρεζονι ζητιανο που εχει σχεδον παντα την ιδια ιστορια η οποια θα λεει οτι ειχε παει στην εκπομπη της Ανιτας στο Αλτερ , οτι εχει να κανει χειρουργιο κανενας συγγενης του στο εξωτερικο παντα (στην Αμερικη συνηθως) και μαζευει cents για να πληρωσει το ταξι φανταζομαι μεχρι το Ελευθεριος Βενιζελος γιατι παραπανω αποκλειεται να βγαλει , κτλ κτλ

    Παρολα αυτα... ο συγκεκριμενος δεν ειχε καμια σχεση με τα παραπανω. Ηταν κατι εντελως διαφορετικο. Eιχε μεν την εμφανιση πρεζονιου και ξεκινησε την ..εε.. ομιλια του με αφορμη εναν τυπο εκει μεσα που μαζευτηκε απο οσο καταλαβα μην τον κλεψει.

    Ο τοξικομανης ηταν ενα παιδακι 24-25 , κοντουλης , με το χαρακτηριστικο κουτσο-βημα και την δυνατη φωνη.

    Αρχισε να λεει οτι δεν μπηκε να κλεψει κανεναν και οτι δεν ηταν σωστο αυτο που εκανε ο αλλος και μαζευτηκε. Ελεγε οτι εκανε χρηση ναρκωτικων αλλα ειναι σε αποτοξινωση και οτι το μονο που ηθελε ηταν λιγα χρηματα για να προσπαθησει να ζησει μια οσο το δυνατον πιο νορμαλ ζωη και οτι δεν κλεβει και προτιμαει να δουλεψει και να βγαλει δικα του χρηματα. Ελεγε πολλα συγνωμη, συγνωμη , οτι μπορειτε δωστε, ευχαριστω και οπως προχωραγε στο γεματο βαγονι (εργα στον ησαπ γκρρρρ) ελεγε με θλιμενο σχετικα υφος

    "σιγα κυρια, δεν εχω aids"
    "τι μαζευεσαι κυριος, δεν ειμαι αρρωστος δε θα παθεις κατι"
    "τι με κοιτατε , ανθρωπος ειμαι"

    "ωχου σε πολυ ιδιοτροπο βαγονι επεσα..."


    και κατεβηκε μετα.




    καλα οκ, αυτα συμβαινουν πανω κατω συχνα, παρολα αυτα σκεφτεσαι απο την μια...

    9 στις 10 φορες θα πουνε μια ψευτικη ιστορια για να παρουν την δοση του οποτε αυτα που θα τους δωσεις θα τους σπρωξεις ενα βημα ακομα προς το θανατο χωρια που θα τροφοδοτησεις το μπασταρδι τον πρεζεμπορα.

    παρολα αυτα και ετσι να ειναι, αμα δεν κανεις τιποτα και απλα απομωνονεις τον αλλο ως

    -ζητιανο
    -αρρωστο
    -ναρκομανη-επινδυνο

    του κανεις χειροτερο κακο, πολυ χειροτερο απο την δοση του. Εχει ηδη αρκετα προβληματα στην ζωη του , το τελευταιο που θα ηθελε θα ηταν ο κοσμος να μην τον βλεπει σαν ανθρωπο αλλα σαν σκουπιδι. Πιστευω κατι τετοιο...τον ποναει.



    woof, αυτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    μπολτ , 10 στις 10 φορες θα πουν ψέματα.
    έχω ακούσει αρκετές από ένα φίλο μου , όσο ήταν εξαρτημένος.
    ήταν ικανός να μιλάει για μισή ώρα, ώστε να καταλήξει να ζητήσει δανεικά.

    δεν δίνεις χρήματα για να νιώσει κάποια στιγμή πως έχει γίνει ζητιάνος κλπ
    αυτό σαν συμβουλή από το 18 ανω
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Πολύ ωραία και μ\' άρεσε αυτό που διάβασα. Να λοιπόν κι ένας ναρκομανής που δε μοιάζει - με τα στοιχεία έστω που παραθέτεις - να έχει τις συνηθισμένες συμπεριφορές. Όχι, όλοι οι εξαρτημένοι δεν είναι ίδιοι το λοιπόν. Αλλά δυστυχώς πάλι τα ίδια θα πω κι εδώ.
    Εμείς που αποτελούμε αυτή την κοινωνία συντηρούμε καταστάσεις. Και ναι, είναι πολύ πιο επικίνδυνη μια τέτοια κοινωνία που φοβόμαστε μήπως μας ακουμπίσει το πρεζόνι, γιατί αν το κάθε πρεζόνι δε πεθάνει τελικά απ\' τον ενελέητο έμπορα που δε θα το αφήσει όρθιο, θα πεθάνει απ\' τη δική μας αδιαφορία, στοχοποίηση, αποκλεισμό.
    Να τη βράσω δέκα φορές μια κοινωνία που δε \'βλέπει\' ότι τα πρεζόνια είναι τα δικά της παιδιά. Κι άλλες είκοσι ευχαρίστως να την ξαναβράσω, που δε θέλει να πιστεύει ότι θα συμβεί και στα δικά της παιδιά...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    ομοίωμά σου είμαι κοινωνία και σου μοιάζω...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by TheYellowLemonTree_Deleted_membe View Post
    Πολύ ωραία και μ\' άρεσε αυτό που διάβασα. Να λοιπόν κι ένας ναρκομανής που δε μοιάζει - με τα στοιχεία έστω που παραθέτεις - να έχει τις συνηθισμένες συμπεριφορές. Όχι, όλοι οι εξαρτημένοι δεν είναι ίδιοι το λοιπόν. Αλλά δυστυχώς πάλι τα ίδια θα πω κι εδώ.
    Εμείς που αποτελούμε αυτή την κοινωνία συντηρούμε καταστάσεις. Και ναι, είναι πολύ πιο επικίνδυνη μια τέτοια κοινωνία που φοβόμαστε μήπως μας ακουμπίσει το πρεζόνι, γιατί αν το κάθε πρεζόνι δε πεθάνει τελικά απ\' τον ενελέητο έμπορα που δε θα το αφήσει όρθιο, θα πεθάνει απ\' τη δική μας αδιαφορία, στοχοποίηση, αποκλεισμό.
    Να τη βράσω δέκα φορές μια κοινωνία που δε \'βλέπει\' ότι τα πρεζόνια είναι τα δικά της παιδιά. Κι άλλες είκοσι ευχαρίστως να την ξαναβράσω, που δε θέλει να πιστεύει ότι θα συμβεί και στα δικά της παιδιά...
    Εχεις πολυ μεγαλο δικιο φιλε μου!!! αλλα σε ποια κοινωνια? σε μια κοινωνια που ειναι διεφθαρμενη μεχρι τα μπουνια? σε μια κοινωνια που μονο στην T.V. συγκινητε? Υπαρχουν αξιοι ανθρωποι γυρο μας ,αλλα δυστυχως οι αναξιοι και οι αδικοι εχουν πιο δυναμη !

    Ειμαι και εγω αυτο που λετε "πρεζονι " και ντροπη δικια μου ! οπως πολυ σωστα λες δεν ειμαστε ολοι το ιδιο , εγω εχω την τυχη να μην εχω αναγκη να γινω επαιτης ! ουτε να ειμαι στις αρρωστιες και σαν ζομπι γτ. προσεχω ,παω σε γιατρους ,εχω διατροφολογο και αλλα που συντηρουν και ειμαι πολυ πιο αξιοπρεπεις απο καποιον του δρομου! ειχα την ατυχια για πολυ λιγες μερες να ζησω στο πετσι μου τη ειναι και πως ειναι το να εισαι "του δρομου" ειναι πολυ ασχημα τα πραματα και πιστεψε με το εκλημα ,η ληστεια ηταν το πρωτο πραμα που σκεφτεται καποιος που δεν θα ρηξει τα μουτα του να γινει ζητιανος !
    Οπως ειναι τα πραματα σημερα μπορει αυριο μεθαυριο να μην εχω την ανεση να χαλαω τοσα λεφτα για την παρτη μου , αρα πολυ ευκολα μπορει να γινω ετσι ! ομως ειναι πολυ ανανδρο να μην τα βαλω με τον εαυτο μου και οχι με τους αλλους ,αφου κανεις δεν μου ειπε να γινω πρεζακιας ! Για αυτο και θελω να γινω καλα ! για αυτο και θελω να κοψω και να κανω οτι κακεις εσυ και ο καθενας ! τοσα λεφτα που χαλαω καθε μερα ! θα μπορουσα να τα κανω κατι πολυ πιο καλο απο το να κανω πλουσιους αυτους τους εμπορους θανατου!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Όντως!! Εγώ αν μου περισεύανε χρήματα θα έδινα κάποια για τα παιδιά στη Αφρική... σε καμιά περίπτωση δε θα το 'ριχνα στα ναρκωτικά..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,496
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Όντως!! Εγώ αν μου περισεύανε χρήματα θα έδινα κάποια για τα παιδιά στη Αφρική... σε καμιά περίπτωση δε θα το 'ριχνα στα ναρκωτικά..
    βρε ειρηνη
    κανενας ναρκωμανης δεν αγοραζει ναρκωτικα σαν.. επενδυση... ουτε σαν φιλανθρωπικο εργο..
    τα αγοραζει γιατι ειναι εξαρτημενος...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Φυσικά και τα αγοράζει επειδή είναι εξαρτημένος... δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.... αλλά θα μπορούσε να έχει επιλέξει να μην εξαρτηθεί από πάσης φύσεως ουσίες... το να πάσχεις από σχιζοφρένεια , κατάθλιψη, διπολική διαταραχή, το να έχεις γεννηθεί σε φτωχή οικογένεια κι αυτό να σου καθορίζει όλη σου τη ζωή, το να πάσχεις από κάποια άλλη αρρώστεια ψυχική ή σωματική δεν το επιλέγεις, είναι ένας σταυρός που μπορεί να κουβαλάς... και δε φταις γι' αυτό και μπορεί να βασανίζεσαι μια ολόκληρη ζωή... αλλά το να μπλέξεις με διάφορες ουσίες (αλκοόλ, ναρκωτικά) ή με τζόγο είναι θέμα επιλογής... απ' όσο φτωχό ή βάναυσο περιβάλλον κι αν προέρχεσαι... αυτή είναι η άποψή μου...
    Last edited by IRENEMARINA; 05-09-2011 at 22:34.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Εγω νομιζω οτι ειναι και θεμα οριων και οικογενειακου ιστορικου. Δεν ειναι τυχαιο που αν κανει κανεις το γεννεογραμμα της οικγενειας του θα δει μοτιβα να επαναλαμβανονται ανα γενιες, αλκοολισμος, ναρκωτικα, ψυχικες ασθενεις, αυτοκτονιες, αιμομειξια, κτλ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Ίσως... μπορεί να υπάρχει μια προδιάθεση του οργανισμού για εξαρτήσεις λόγω κληρονομικότητας όπως το θέτεις... αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αποτελεί δικαιολογία... βάλε το μυαλό κάτω και σκέψου λίγο... που με οδηγεί αυτό το πάθος; δε το ξέρεις ότι το να μπλέξεις με ναρκωτικές ουσίες είναι καταστροφικό;; και να πω παλιότερα που η κοινωνία δεν γνώριζε τις καταστροφικές συνέπειες των ναρκωτικών ουσιών να το καταλάβω... τώρα είναι γνωστές ευρέως από έρευνες και μελέτες και από την τηλεόραση οι καταστροφικές συνέπειες των ουσιών αυτών.... λοιπόν; τι πας και μπλέκεις;;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Earth
    Posts
    489
    Έχω την εντύπωση ότι αρκετοί χρήστες έφτασαν στο σημείο να είναι χρήστες επειδή οι ίδιοι και κυρίως οι δικοί τους (εφόσον μιλάμε για ανήλικες) δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν διάφορα ψυχολογικά. Είτε λόγω άγνοιας-φόβου είτε λόγω έλλειψης παιδείας-ενημέρωσης. Αυτό με την κληρονομικότητα το έχω παρατηρήσει και εγώ και νομίζω είναι διαπιστωμένο (αυτή η ροπή προς στην εξάρτηση).
    ""Ο μοναδικός σκοπός του e-psychology είναι να προσφέρει έναν χώρο όπου όλοι θα μπορούν να ανταλλάξουν [B]ιδέες[/B] και [B]εμπειρίες[/B] και να συζητήσουν θέματα της Ψυχικής Υγείας.""

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Φυσικά και τα αγοράζει επειδή είναι εξαρτημένος... δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.... αλλά θα μπορούσε να έχει επιλέξει να μην εξαρτηθεί από πάσης φύσεως ουσίες... το να πάσχεις από σχιζοφρένεια , κατάθλιψη, διπολική διαταραχή, το να έχεις γεννηθεί σε φτωχή οικογένεια κι αυτό να σου καθορίζει όλη σου τη ζωή, το να πάσχεις από κάποια άλλη αρρώστεια ψυχική ή σωματική δεν το επιλέγεις, είναι ένας σταυρός που μπορεί να κουβαλάς... και δε φταις γι' αυτό και μπορεί να βασανίζεσαι μια ολόκληρη ζωή... αλλά το να μπλέξεις με διάφορες ουσίες (αλκοόλ, ναρκωτικά) ή με τζόγο είναι θέμα επιλογής... απ' όσο φτωχό ή βάναυσο περιβάλλον κι αν προέρχεσαι... αυτή είναι η άποψή μου...

    συχνά πίσω απο την εξάρτηση απο ουσίες υπάρχουν διαταραχές που ποτέ δν ενοπίστηκαν.
    κ μετά απο χρόνια χρήση ο χρήστης θα πρεπει να κανει δουλειά με ψυχοθεραπευτή κ ψυχίατρο για να καταφέρει να απεξαρτηθεί
    αλλα κ για να διατηρηθεί υγιής.

    όπως επίσης ένας ψυχικά ασθενής επιλέγει τις ουσίες επειδή είναι σύμπτωμα της ασθένειας να έχει τέτοιες τάσεις.
    http://www.mazi.org.gr/

  13. #13
    irenemarina σε βρισκω πολυ σκληρη και εκνευριζομαι να σου πω την αληθεια. Νιωθω πως μπορεισ να καταλαβεις μονο οτι σου ειναι οικειο αλλα τιποτα που να ξεφευγει απο τις δικες σου εμπειριες. Οι ανθρωποι αυτοι "εμπλεξαν" οπως λες με τα ναρκωτικα οχι απο χαζομαρα οι περισσοτεροι οπως λες αλλα απο εναν σταυρο που και αυτοι κουβαλανε. Οι ανθρωποι αυτοι ειναι το ιδιο ασθενεις με οσους πασχουν απο διπολικη διαταραχη, καταθλιψη κα. Και επισης οι ανθρωποι αυτοι παλευουν να σηκωσουν το σταυρο που κουβαλανε το ιδιο σκληρα και επωδυνα με εμας..Λιγος σεβασμος και κατανοηση λοιπον για αυτουσ τους ανθρωπους που καθε μερα παλευουν με τις αναγκες τους..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Αθήνα (δυστυχώς...)
    Posts
    394
    Λυπάμαι δε συμφωνώ.... όπως είπα και παραπάνω άλλο το να πάσχεις από μια ασθένεια ψυχολογική ή σωματική για την οποία δεν ευθύνεσαι ο ίδιος και άλλο να κάνεις μια επιλογή που ξέρεις εκ των προτέρων ότι θα είναι καταστροφική...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by IRENEMARINA View Post
    Ίσως... μπορεί να υπάρχει μια προδιάθεση του οργανισμού για εξαρτήσεις λόγω κληρονομικότητας όπως το θέτεις... αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αποτελεί δικαιολογία... βάλε το μυαλό κάτω και σκέψου λίγο... που με οδηγεί αυτό το πάθος; δε το ξέρεις ότι το να μπλέξεις με ναρκωτικές ουσίες είναι καταστροφικό;; και να πω παλιότερα που η κοινωνία δεν γνώριζε τις καταστροφικές συνέπειες των ναρκωτικών ουσιών να το καταλάβω... τώρα είναι γνωστές ευρέως από έρευνες και μελέτες και από την τηλεόραση οι καταστροφικές συνέπειες των ουσιών αυτών.... λοιπόν; τι πας και μπλέκεις;;;
    Η αποψη μου και η προσωπικη μου αιτια που ΕΜΠΛΕΞΑ ΜΕ ΤΑ ΚΟΛΟΝΑΡΚΩΤΙΚΑ !!!! εδω και κοντα 12 χρονια !!!! Δεν ειχε να κανει ουτε με το οτι ειμουν αντικοινωνικος ,απεναντιας ειμουν παιδι με πολλους φιλους ,χαμογελαστος με παθος για την ζωη ! η οικογενεια μου ηταν μια χαρα ,χωρις οικονομικα προβληματα σωστους γονεις ,ουτε χωρισμενοι ουτε ασχημους τσακομους, δλδη ειχα μια κανονικη -συνηθεις οικογενιακη κατασταση με καποια μικρα προβληματα που δεν ειχαν να κανουν με το οτι εμπλεξα εγω στα "σκατα!"

    Δεν δοκιμασα ποτε για μαγκια ! ,Ενας απο τους λογους οπου ηπια πρωτη φορα ηρψινη ηταν απο τους πολυ σπανιους , το εκανα λογο του οτι ειμουν αθλητης σε ψυλο επιπεδο ,οταν σταματησα αποτομα για καποιο τραυματισμομου μου εφερε ενας "φιλος" ωραιος φιλος ε?? μου εδωσε ηρωινη για να μπορεσω να χαλαρωσω απο την τοση ενεργεια που ειχα , να μην ειμαι επιθετικος οπου και ειμουν λογο του οτι τοση ενεργεια που ειχα δεν μπορουσα πλεον με την προπονηση να ξεδοσω , Πιστευω οτι ειναι και η προδιαθεση του οργανισμου μου , και αλλα παιδια στην παρεα ξεκινησαν και ηπιαν ηρωινη αλλα δεν τους "εκανε ", δεν ειχαν τα ιδια ΜΑΓΙΚΑ συμπτοματα που ειχα εγω και καποιοι αλλοι!

    Ετσι μπορει καποια πραματα να ειναι οπως λεει ο IRENEMARINA , το κορμι μου μπορει να δεχτηκαι πιο ευκολα απο καποιο αλλο , το θεμα ειναι οτι στην αρχη ,λογο και της ηλικιας μου τοτες ενιωθα παντοδυναμος!! πιστευα οτι δεν υπαρχει τυποτα που να με κανει να εξαρτηθω! ειχα μεγαλη "ιδεα" για "το ειναι μου" βλεπετε . Μην ξεχναμε οτι την εποχη που εμπλεξα με την πρεζα -ξεχασα να σας πω οτι μεχρι να μπω στην πρεζα ειχα πολυ μικρη εμπειρια με τα ναρκωτικα ,ειχα πιει καμια 15αρια τσιγαρα και 2-3 χαπια (βαρβιτουρικα) ,ουτε που καπνιζα!!-

    Την εποχη λοιπον εκεινη γυρο στο 1997-98 ,ηταν αλλιως τα πραματα ,δεν υπηρχαν τοσοι πολλοι χρηστες ηρωινης ,ηταν εποχη με τα ΡΕΙΒ ΠΑΡΤΥ!! εκσταση και τα τριπακια, ηταν της μοδας και κατι που πιστευαμε πως δεν κανει κακο! η ΗΡΩΙΝΗ πινοταν με ενεση , παρα πολυ λιγοι εκαναν μιτιες ,ακομα πιο λιγοι την καπνιζαν, μια μοδα που ηρθε απο τις Η.Π.Α , ετσι λοιπον αφου εγω δεν " βαραγα" πιστευα με το ανοριμο μυαλο μου οτι οποτε θελω κοβω! Απο εκεινη την στιγμη παιδια , γυρναω τωρα και βλεπω πως εκνα ΛΑΘΟς !! και δεν φανταζεστε ποσο κοντα μου φαινετε αυτη η στιγμη σαν την προηγουμενη βδομαδα το θυμαμαι ! και εχουν περασει 12 -13 χρονια !!!

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •