Κατάθλιψη - αλκοόλ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    3

    Κατάθλιψη - αλκοόλ

    1. Επιρρεάζει τη θεραπεία ή όχι;
    2. Υπάρχει περίπτωση να επιτείνει τη ζαλάδα μου; Μερικές φορές καταλαβαίνω ότι μου προκαλεί ζάλη, και άλλες ότι μένω ανεπηρέαστος. Πχ τώρα έχω να πιω αλκοόλ 3 ημέρες (από Δευτέρα και σήμερα είναι Πέμπτη), ωστόσο έχω ακόμα ζάλη.

    Παίρνω Zoloft 100

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by CtmiTE3L&q$4as
    1. Επιρρεάζει τη θεραπεία ή όχι;
    2. Υπάρχει περίπτωση να επιτείνει τη ζαλάδα μου; Μερικές φορές καταλαβαίνω ότι μου προκαλεί ζάλη, και άλλες ότι μένω ανεπηρέαστος. Πχ τώρα έχω να πιω αλκοόλ 3 ημέρες (από Δευτέρα και σήμερα είναι Πέμπτη), ωστόσο έχω ακόμα ζάλη.

    Παίρνω Zoloft 100

    την επηρεάζει!
    δεν δρουν τα φάρμακα όπως θα έπρεπε.

    μετράς τις μέρες γιατί πίνεις κάθε μέρα ?
    πόσο πίνεις ?
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    φαρμακα + αλκοολ = κακος συνδιασμος..!!!!!!!!!!


    επισης ο αλκοολισμος συγγενευει επικινδυνα συχνα με καταθλιψη. Με το να πινεις απλα την ενισχυεις. Κατι πρεπει να κανεις για αυτο, ετσι δεν ειναι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Καλημέρα σου. Ο αλκοολισμός αποτελεί το \'μέσο\' εκδήλωσης - αν δεν υπάρχουν - πολλών προβλημάτων, πέρα απ\' την κατάθλιψη. Δηλαδή, είτε παρουσιάζονται εξαιτίας του, αλλά δεν αποτελεί το μόνο αίτιο φυσικά, είτε υπάρχουν ήδη ως υποβόσκουσες καταστάσεις και τα χειροτερεύει. Ψυχώσεις, διπολική, σχιζοφρένεια, αγχώδης διαταραχή - κρίσεις πανικού ακόμη πιο συχνές - επιθετικότητα, νευρωτικές συμπεριφορές, βιαιότητα και γενικώς... μάμησέ τα και άφησέ τα! Βέβαια δε συμβαίνει πάντα αλλά τις περισσότερες φορές. Χρησιμοποιείται ως μέσο \'ανακούφισης\' λοιπόν αλλά δυστυχώς έχει τα αντίθετα αποτελέσματα συν του ότι καταστρέφει το οργανικό σου κομμάτι. Και εξωτερικά φυσικά, Δέρμα, μαλλιά, νύχια τα πάντα... διαλιέχτεεεεεε, λολ!... αυτά τα ολίγα από μια πρώην αλκοολική και stay away.


  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    3
    Δε μιλώ για αλκοολισμό, αλλά για 1-2 ποτά κάθε βράδυ με την παρέα ή στο σπίτι.

    Παίρνω Zoloft ένα χρόνο περίπου. Δεν μπορώ να πώ ότι έχω βρει άμεση σχέση της ζαλάδας με το αλκοολ. Μπορεί να μην έχω πιει και να έχω ζάλη ή τούμπαλιν.

    Τις μέρες τις μετρώ γιατί προσπαθώ να βρω τη σχέση εξάρτησης.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    CtmiTE3L&q$4as , αν μπορείς να μην πιείς καθόλου, είναι το καλύτερο από όλα.
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Υπάρχει μια αγγλική φράση: drinking to get straight! Δηλαδή πίνεις για να έρθεις στα συγκαλά σου! Ή πίνεις για να είσαι εντάξει.
    Το αλκοόλ ανεβάζει μία ορμόνη (τουλάχιστον), νομίζω ότι είναι η ντοπαμίνη ή η σεροτονίνη. Νομίζω η πρώτη.
    Καθώς σε περιόδους κατάθλιψης αυτή η ορμόνη είναι μειωμένη, το αλκοόλ την επαναφέρει σε... φυσιολογικά επίπεδα και you feel good! Τα παρατράγουδα βέβαια δεν λείπουνε.
    Πολύ ωραία τα λέει ο ντοτόρε σε αυτό το άρθρο που βρήκα και εμένα τουλάχιστον μου άρεσε.
    Πολύ συγκεκριμένο, όχι φαμφαρολογίες και uptodate.

    http://www.enotalone.com/article/4114.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •