Διπολική Διαταραχή & Νοσηλεία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    54

    Διπολική Διαταραχή & Νοσηλεία

    Παιδιά καλημέρα σε όλους..Χθες η αδερφή μου με τα πολλά και έχοντας φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο , μπήκε σε ιδιωτική κλινική..Απο χθες μέχρι σήμερα κοιμάται.Η μαμά μου ολο το βράδυ έμεινε εκεί και γενικά θα είμαστε όλοι εκεί σε βάρδιες.Οι γιατροί μας είπαν να μην της πούμε ακόμα που είναι(οτι και καλά είναι σε μια κλινική για εξετάσεις, αλλά η αδερφή μου έχει ξαναπάει εκεί για να δει κάποιο συγγενή μας που είχε νοσηλευτεί αρα θα καταλάβει αμέσως που είναι.)
    Χθές το βράδυ πήγαν να της πάρουν την πίεση(ήταν πολύ χαμηλή) και δεν σας κρύβω τρόμαξα.Αν και κοιμόταν ξαφνικά άρχισε να λέει να μην τη αγγίζει κανείς.Απόρησα πως ακόμα και με τα ηρεμιστικά ήταν σε ένταση και με τόσο χαμηλή πίεση.Μέχρι και η γιατρός απόρησε.Κατα τ άλλα προσπάθησαν να της βάλουν ορό(γιατί δεν είχε φάει τίποτα) και δεν καθόταν και έτσι δεν της έβαλαν.

    Φοβάμαι πολύ για το τι θα επακολουθήσει όταν ξυπνήσει.Θα πάει και μια ψυχίατρος που κανίνισε σήμρα ο πατέρας μου να την δει.Ειλικρινά φοβάμαι οτι θα μας μισήσει και δεν το θέλω.

    Κάνοντας μια βόλτα χθές στη κλινική για να δω πως είναι τα πράγματα τρόμαξα λίγο.Απο τη μία έβλεπα ανθρώπους που το πάλευαν και ήταν καλά και απο την άλλοι ανθρώπους που είχαν εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια και περιφέρονταν σαν ζόμπι χωρίς καμία βούληση και σκεφτόμουν :" Mακάρι η αδερφή μου να κάτσει οσο πρέπει και βγαίνοντας απο εδω να αρχίσει συνειδητά αγωγή."
    Και αν δεν αρχίσει εκεί τι γίνεται?Φοβάμαι..και πιο πού φοβάμαι μη μας μισήσει.Φοβάμαι και στεναχωριέμαι.Το ξέρω οτι είναι για το καλό της και είμαι η πρώτη που το υποστηρίζω αυτό αλλά και πάλι καθετί άγνωστο μας φοβίζει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    καλα οι πιθανοτητες να σας μισησει αρχικα τουλαχιστον, ειναι αρκετα υψηλες! μην το παρεις προσωπικα! λολ! λογικα θα περασει με τον καιρο!
    οσο για αυτο που λες \"αν δεν αρχισει φαρμακα εκει\", δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο. ειναι φασιστικο το καθεστως! εχουν τον τροπο τους να κανουν τον κοσμο να τα παιρνει. (βεβαια οταν βγει, μετα μπορει να μην τα παιρνει!)

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    54
    Καλημέρα!Αυτό εννοώ και εγω.Μέσα εννοείται οτι με τον ενα η τον άλλο τρόπο θα τα παίρνει.Εξω όμως τι γίεται??/Η μεγαλύτερη \"γκαντεμιά\" έίνια οτι η αδερφή μου γενικά ασχολείται πάρα πολύ με ψυχολογία εχει διαβάσει του κόσμου τα βιβλία και το παίζει γιατρός του εαυτού της.Εμένα αυτό με τρομάζει.Μην δε τα πάρει.Μέχρι στιγμής τα πράγματα είναι ήρεμα εκει μέσα.Βέβαι δεν έχει ξυπνήσει ακόμα για να δούμε πως θα είναι η ίδια και πως θα το χειριστούν οι ειδικοί μετά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Nikakikoukou
    Φοβάμαι πολύ για το τι θα επακολουθήσει όταν ξυπνήσει.Θα πάει και μια ψυχίατρος που κανίνισε σήμρα ο πατέρας μου να την δει.Ειλικρινά φοβάμαι οτι θα μας μισήσει και δεν το θέλω.
    Μην ανησυχείς,υπάρχουν ειδικοί εκεί που μπορούν να αντιμετωπίσουν την κατάσταση.
    Όσο για το αν σας μισήσει,μέσα στην αρρώστια της μπορεί,όταν όμως αρχίσει να συνέρχεται μάλλον θα εκτιμήσει τη βοήθεια που της προσφέρετε.
    Είναι συγκινητικό πάντως το ενδιαφέρον σου για την αδερφή σου θα πάνε όλα καλά θα το δεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by Nikakikoukou
    Αν και κοιμόταν ξαφνικά άρχισε να λέει να μην τη αγγίζει κανείς.Απόρησα πως ακόμα και με τα ηρεμιστικά ήταν σε ένταση και με τόσο χαμηλή πίεση.Μέχρι και η γιατρός απόρησε.
    όταν έχεις μανία είναι σαν όλοι σου οι μύες να έχουν συνομωτήσει και να έχεις αποκτήσει μια δύναμη πολύ μεγαλύτερη από ότι συνήθως και από το πουθενά.

    Originally posted by Nikakikoukou
    Φοβάμαι πολύ για το τι θα επακολουθήσει όταν ξυπνήσει. Ειλικρινά φοβάμαι οτι θα μας μισήσει και δεν το θέλω.
    όταν ξυπνήσει, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. ακόμα και μίσος να εκφράσει θα είναι τόσο παράλογο όσο και η ξαφνική και υπερβολική της δύναμη. για τα πραγματικά της συναισθήματα θα πρέπει να περιμένεις να αναρρώσει και να συνέρθει.

    Originally posted by Nikakikoukou
    Κάνοντας μια βόλτα χθές στη κλινική για να δω πως είναι τα πράγματα τρόμαξα λίγο.Απο τη μία έβλεπα ανθρώπους που το πάλευαν και ήταν καλά και απο την άλλοι ανθρώπους που είχαν εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια και περιφέρονταν σαν ζόμπι χωρίς καμία βούληση και σκεφτόμουν :\" Mακάρι η αδερφή μου να κάτσει οσο πρέπει και βγαίνοντας απο εδω να αρχίσει συνειδητά αγωγή.\"
    και ένα γενικό νοσοκομείο έχει από τα εξωτερικά ιατρεία μέχρι την εντατική...ψυχραιμία λοιπόν!...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Nikakikoukou , όταν έγινε η εισαγωγή δεν σας ρώτησε πού πάμε ?

    τις πρώτες μέρες ( μέχρι να καταλαγιάσει η μανία ) θα είναι εχθρική μάλλον.
    αλλά όταν συνέλθει πιστεύω πως θα εκτιμήσει αυτό που κάνατε.

    μου έκανε εντύπωση αυτό που είπες πως διαβάζει πολλά βιβλία ψυχολογίας.
    για τη διπολική δεν διάβασε ποτέ?
    http://www.mazi.org.gr/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Lou!..
    καλα οι πιθανοτητες να σας μισησει αρχικα τουλαχιστον, ειναι αρκετα υψηλες! μην το παρεις προσωπικα! λολ! λογικα θα περασει με τον καιρο!
    οσο για αυτο που λες \"αν δεν αρχισει φαρμακα εκει\", δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο. ειναι φασιστικο το καθεστως! εχουν τον τροπο τους να κανουν τον κοσμο να τα παιρνει. (βεβαια οταν βγει, μετα μπορει να μην τα παιρνει!)

    Lou!.. , μπορεί το καθεστώς να είναι έτσι , αλλά όταν έχεις μανία δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρεις την αγωγή.
    διαφορετικά δεν θα υπήρχε και λόγος για εισαγωγή.
    αν συνειδητοποιήσει αργότερα τί ακριβώς έχει και αν οι γιατροί φροντίσουν να της το εξηγήσουν πιστεύω πως θα ακολουθήσει αγωγή.
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    1. φανταζομαι οτι κανετε το καλυτερο για αυτην σωστα?
    Καντε οτι περναει απο το χερι σας, να το εμπεδωσει αυτο,
    γινεται φιλη της και οχι αντιπαλοι της.


    2. δειξτε ενα ιδιαιτερο ενδιαφερον για την παραμονη της εκει,
    γιατι υπαρχουν γιατροι και γιατροι, να προσεχετε λοιπον τις αυθαιρεσιες και οχι οι γιατροι δεν εχουν παντα δικαιο. Αναποδεικτες θεωριες εφαρμοζουν χωρις να γνωριζουν στο 100% αυτο που κανουν.
    Προσοχη φυσικα μην ερθετε σε κοντρα με τους γιατρους.


    3. Αν χρειαστει να ειστε αυστηροι σε κατι, ιδιως αυτες τις ωρες, ειναι αναγκαιο.
    Πιστευω οτι οσο κυλαει ο χρονος ολα θα ομαλοποιουνται, αναλογα βεβαια κατα ποσο
    νιωθει οτι εχει στηριξη.


    Πιστευω οτι με ενα τετοιο πακετο,
    θα πανε ολα καλα,
    βεβαια σας περιμενει καμποση κουραση αλλα στο τελος θα σας ωφελησει ολους σας...
    Σκεφτητε παντως οτι στην ουσια απο εσας αντλει κουραγιο και αυτο θα πρεπει να το εχετε κατα νου....

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    54
    Παιδιά παιδιά!!Τα γεγονότα τρέχουν.Χθές που την πήραν ήρθαν απο την κλινική και την κοίμησαν και έτσι μόνο ήρθε.Ξύπνησε και οταν ρώτησε που είναι και της είπαν ήταν πολύ ήρεμη και δεν αντέδρασε άσχημα.Ίσα-ίσα που μιλάει κανονικά και είναι ήρεμη.Της πήραν και αίμα για να κάνουν έλεγχο.Έφαγε κανονικά και τώρα είναι μαζί της συγγενείς.Και θα τη δεί μετά γιατρός εξωτερικός.Ο γιατρός που την είδε ανέφερε το πόσο ευφυής είναι και το οτι έχει υπερθυμία η οποία είναι αντιμετωπίσημη και οτι όλα θα πάνε καλά.Υπερθυμία=υπομανία?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    54
    Άρκτος μου οσο για τα βιβλία ψυχολογίας ,οχι δεν πρέπει να διάβασε κ φαντάζομαι όταν απλά ενημερώνεσαι καθαρά απο ενδιαφέρον και δίψα για μάθηση και να τα διαβάσεις αν δε σου συμβούν δε σε αγγίζουν τόσο και προφανώς δεν τα αντιλαμβάνεσαι τόσο οσο αν έχεις αυτή την ασθένεια,πόσο μάλλον να δεχτείς οτι πάσχεις..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by Nikakikoukou
    Υπερθυμία=υπομανία?
    ναι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    θεσσαλονίκη
    Posts
    607
    Originally posted by Nikakikoukou
    Άρκτος μου οσο για τα βιβλία ψυχολογίας ,οχι δεν πρέπει να διάβασε κ φαντάζομαι όταν απλά ενημερώνεσαι καθαρά απο ενδιαφέρον και δίψα για μάθηση και να τα διαβάσεις αν δε σου συμβούν δε σε αγγίζουν τόσο και προφανώς δεν τα αντιλαμβάνεσαι τόσο οσο αν έχεις αυτή την ασθένεια,πόσο μάλλον να δεχτείς οτι πάσχεις..
    από το να διαβάσεις για μια ασθένεια μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι σου συμβαίνει απέχεις παρασάγγας...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    54
    παρασάγγας??καλέ μάρεσε αυτό....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by pelariry
    Originally posted by Nikakikoukou
    Άρκτος μου οσο για τα βιβλία ψυχολογίας ,οχι δεν πρέπει να διάβασε κ φαντάζομαι όταν απλά ενημερώνεσαι καθαρά απο ενδιαφέρον και δίψα για μάθηση και να τα διαβάσεις αν δε σου συμβούν δε σε αγγίζουν τόσο και προφανώς δεν τα αντιλαμβάνεσαι τόσο οσο αν έχεις αυτή την ασθένεια,πόσο μάλλον να δεχτείς οτι πάσχεις..
    από το να διαβάσεις για μια ασθένεια μέχρι να συνειδητοποιήσεις ότι σου συμβαίνει απέχεις παρασάγγας...

    ωστόσο αν έχει διαβάσει όταν θα συνέλθει , θα της είναι πιο εύκολο να το συνειδητοποιήσει.
    και υποθέτω πως το συγκερκιμένο άτομο θα το κάνει.
    http://www.mazi.org.gr/

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    54
    Καλημέρα παιδιά!Εύχομαι να είστε καλά!Είναι η 6η μέρα νοσηλείας της αδερφής μου και ηδη είναι πολύ καλύτερα και μπορώ να πω αρκετά πιο συνειδητοποιημένη.Εννοείτ� �ι οτι δεν θέλει να μείνει για πολύ στην κλινική αλλά είναι πολύ σαυνεργάσιμη και οι συνθήκες πολύ καλές.Είναι πολύ θετικό το γεγονός οτι εκεί μέσα διαχωρίζουν τους ασθενείς σε σχέση με τη σοβαρότητα της κατάστασής τους.Εννοώ οτι ειδικά στην δική μας περίπτωση μας έχουν \"λάσκα\" σε σχέση με επισκεπτήρια,η με το τι της φέρνουμε απ \'έξω κλπ.Τρώει πολύ,κοιμάται αρκετά, είναι πιο ήρεμη και συζητήσημη.Ξεκίνησε να βλέπει και μια ψυχίατρο(εκτος κλινικής)και την πάει πολύ.Σήμερα πήγε και σε δημόσιο ψυχιατρείο για τα διαδικαστικά και επίσης ήταν καλά και δεν αντέδρασε.Μας είπαν πως πρέπει να μείνει κανένα 20 ήμερο για να σταθεροποιηθεί πλήρως και οτι είναι αντιμετωπίσημο το πρόβλημα.Είμαστε όλοι αισιόδοξοι.Εγώ για να πω την πικρή μου αλήθεια,μέχρι να δω και εξω τιο θα γίνει δεν χαίρομαι πααααάρα πολύ γιατί ποτέ δεν ξέρεις.Σημασία όμως έχει το πως είναι προς το παρόν εκεί.Επιτέλους ολα μπαίνουν σε μια σειρά.Όλοι αρχίζουμε και ηρεμούμε πια.Η ίδια είνια καλύτερα.Είμαι χαρούμενη.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •