Μην πετάξεις τίποτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870

    Μην πετάξεις τίποτα

    Γνώρισα κάποια. Στην αρχή εμφανιζόταν σαν ερωτευμένη, αλλά διαπίστωσα στη συνέχεια πως όχι. (Για να εξηγήσω πώς το καταλαβαίνω κάποια στιγμή μου είπε, \"γιατί φοβάσαι να ερωτευτείς\"). Αλλά στη συνέχεια κατάλαβα ότι δεν ενδιαφέρεται ερωτικά για μένα.
    Συνεχίστηκε σε φιλικό επίπεδο η επικοινωνία.

    Όμως, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει πιθανότητα έστω μέτριας επικοινωνίας (μην εξηγήσω τώρα γιατί θα κουράσω). Κάποιες φορές αναγκάστηκα να μην σηκώνω το τηλέφωνο (και το δήλωσα κι όλας). Αν με παίρνει τηλέφωνο, δεν μπορώ πάντα να μην απαντώ γιατί το θεωρώ ασέβεια, και από την άλλη όταν μιλάμε καταλήγουμε τις περισσότερες φορές να μαλώνουμε. Αν πάλι δεν πάρω καθόλου τηλέφωνο (τότε είναι που την πιάνει η λύσσα και τηλεφωνά καθημερινά), θα χαθεί εντελώς η επαφή. Και όσο νάναι, επειδή δεν έχω και πολλούς ανθρώπους γύρω μου, κάποιες φορές έχω και εγώ ανάγκη, ακόμα κι αν δεν εκφράζομαι εντελώς. Και δεν θέλω να κόψω την επικοινωνία. Τι κάνω; Πώς το χειρίζομαι ώστε και εκείνη να είναι καλά και εγώ.
    Κάποιες φορές δεν είναι άσχημα να μιλάμε ή να βγαίνουμε. Αλλά έχοντας και το δικό μου πρόβλημα που δεν καταλαβαίνει ούτε στο ελάχιστο, δεν υπάρχει επικοινωνία.
    Σημείωση, τυχαίνει να είναι παντρεμένη, και μου λέει ότι η σχέση με τον άνδρα της δεν είναι καλή. Όμως δεν πιστεύω τα πάντα που μου λέει γιατί 1-2 φορές έπιασα και κάποια ψέματα.

    Όταν μιλάμε υπάρχουν μόνο τα δικά της προβλήματα (για τα δικά μου πετά μια μακακία και με κόβει στο δευτερόλεπτο). Αν την αφήσω να μιλά για τα δικά της, κάνει ένα τεράστιο κύκλο μισής ή μιας ώρας για να μου πει κάτι που χρειάζεται μόνο 1-2 λεπτά. Αν μιλάμε περί ανέμων και υδάτων όλα καλά, αλλά θα πρέπει να μιλάω εγώ.

    Και κάνει περίεργες κινήσεις. Μια φορά σε καφέ, μόλις καθήσαμε μου γύρισε την πλάτη. Στη πρώτη μου κουβέντα απάντησε απότομα -λέγοντάς μου ότι δεν χρειάζεται απαραίτητα να μιλάμε-. Θύμωσα λίγο γιατί κατάλαβα ότι το έκανε με κάποιο τρόπο επίτηδες, αλλά τι να κάνω; Σκέφτηκα αφού είμαι εδώ -και έκανα τόσο κόπο να έρθω- ας πάρω ότι γίνεται περισσότερο, ας προσπαθήσω να ευχαριστηθώ το ότι βρίκσομαι εδώ. Γύρισα κι εγώ την πλάτη και κοίταζα το βουνό... (στη φάση αυτή είχα αρκετό άγχος γιατί σκεφτόμουνα θα μας κοιτάνε και ντρεπόμουνα, δύο άνθρωποι μαζί με γυρισμένες τις πλάτες!!). Αφού πέρασε ένα μισάωρο έτσι, με ρώτησε γιατί κοιτώ από την άλλη. Και της είπα: \"αφού εσύ έχεις γυρίσει την πλάτη και δεν θες να μιλάμε, γύρισα κι εγώ να βλέπω το βουνό που έχει καλύτερη θέα. Τι να κοιτάω τους άλλους μπροστά;\".
    Άσχετο, αλλά θέλω να το πω. Όταν φεύγαμε, μια πιτσιρίκα σε άλλο τραπέζι με την παρέα της 5 άτομα, -που διαπίστωσα ότι επίσης την έγραφαν με κάποιο τρόπο-, μου χαμογέλασε κοιτώντας με κατ\' ευθείαν στα μάτια.
    Η τακτική μου είναι \"μην πετάξεις τίποτα\" αφού έχω ανάγκη. Μου ήρθε το τραγούδι του Σαββόπουλου.

    http://www.youtube.com/watch?v=fGRM2vXuphE
    .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Και βγαίνει μαζί σου για να λέει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στον γάμο της;εσύ την βλέπεις ερωτικά; βγαίνετε και στο τέλος δεν βλέπω να περνάτε καλά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Και βγαίνει μαζί σου για να λέει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στον γάμο της;εσύ την βλέπεις ερωτικά; βγαίνετε και στο τέλος δεν βλέπω να περνάτε καλά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Και βγαίνει μαζί σου για να λέει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στον γάμο της;εσύ την βλέπεις ερωτικά; βγαίνετε και στο τέλος δεν βλέπω να περνάτε καλά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Και βγαίνει μαζί σου για να λέει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στον γάμο της;εσύ την βλέπεις ερωτικά; βγαίνετε και στο τέλος δεν βλέπω να περνάτε καλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μήπως έπασχε από hoarding disorder ο Σαββόπουλος ? ;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    John11 , σου προσφέρει κάτι καλό αυτή η παρέα ?
    γιατί εγώ είδα μόνο προβλήματα.

    όσο για το σκηνικό που σου γύρισε την πλατη, υπήρχε και η λύση:
    φέυγω από το μαγαζί!
    http://www.mazi.org.gr/

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Originally posted by alexandros3
    Μήπως έπασχε από hoarding disorder ο Σαββόπουλος ? ;)
    λολ:D Παίζει Αλέξανδρε.

    John,η ανάγκη μας να έχουμε ανθρώπους γύρω μας καμιά φορά μας οδηγούν όντως σε \'εκπτώσεις\',θα ανεχτούμε και μαλακίες,θα φάμε στη μάπα και ηλιθιότητες και ανώριμα σκερτσάκια-και σκετσάκια-(επικό το γύρισμα της πλάτης,παιδική συμπεριφορά εντελώς,μα κάτι τέτοια δεν τα κάναμε στο γυμνάσιο;)

    Γιατί ονομάζεις ασέβεια να μη σηκώνεις το τηλέφωνο;Πριν φτάσεις στην ασέβεια αυτή,ήταν ασεβής απέναντί σου,δεν ήταν;Άρα δεν είναι μία ασέβεια που είναι justified?

    Μπορεί στην πορεία,βρίσκοντας άτομα καταλληλότερα για την κάλυψη των αναγκών σου να περάσεις σε άλλες τακτικές,να μην ανέχεσαι τόσα που-ουσιαστικά-σε καταπιέζουν.Επεξεργάσου επίσης πως αυτό το \"δεν πετάω τίποτα\"μπορεί να σε ταλανίζει εσωτερικά,παραπέμποντάς σε ίσως σε κάποιες δικές σου αντιλήψεις της διαφορετικότητάς σου που σε εγκλωβίζουν στην παραμονή σε σχέσεις και επαφές που δεν είναι παρά \"γεμίσματα\"της μοναξιάς αλλά ίσως και να την εντείνουν(έχω μεγάλη ανάγκη,γιατί είναι λίγοι οι άνθρωποι στον κύκλο μου,άρα θα ανεχτώ,θα κόψω κάτι,θα ρίξω νερό στο κρασί μου,θα κουτσουρέψω,θα παζαρέψω)κάπως έτσι.Δηλαδή μπορεί ένα μοτίβο σκέψεων να είναι και ψιλοπαγίδα.Όλοι έχουμε ανεχτεί από καιρό σε καιρό γιατί η ανάγκη μας ήταν μεγάλη,αλλά και οι άλλοι μπορεί να αντιλαμβάνονται την ανάγκη μας(που είναι μεγάλη)και πάνω στην ανάγκη αυτή να τους δίνεται ο χώρος να μας πατάνε και να παίζουν παιχνιδάκια επιρροής-σκετσάκια στυλ σου δείχνω ποιος είναι ο αρχηγός μου φαίνονται εμένα-.

    Μπορεί δηλαδή η αδήριττη ανάγκη μας να γίνεται το όπλο στα χέρια του άλλου για άσκηση χειρισμών και ελεγκτικών συμπεριφορών.Θα σου έλεγα να το επεξεργαστείς κι αυτό.Λίγες αρχικές σκέψεις.
    :)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    > Και βγαίνει μαζί σου για να λέει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει
    > στον γάμο της;

    Όχι μόνο αυτά, γενικότερα. Δεν πειράζει να λέει κάποιος το πρόβλημά του, άλλωστε σε αυτό ζητά λύση. Πειράζει το ότι τα δικά μου προβλήματα απλά \"δεν υπάρχουν\".


    > εσύ την βλέπεις ερωτικά;

    Όταν έδειχνε εκείνη ότι ήταν ερωτευμένη, ναι, ξεκίνησα κι εγώ. Αλλά τώρα όχι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    τώρα γίνεται αυτό που λέει η Ρεϊν.Εκπτώσεις εγώ,εσύ,αυτός/ή.......

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •