αντιμετωπιση διαταραχης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110

    αντιμετωπιση διαταραχης

    καλησπερες σε ολους.

    λοιπον θελω να γραψω δυο πραγματακια για μας του ''κολλημενους'' αφου κι εγω κατα καιρους εχω ταλαιπωρηθει απο αυτη την ηλιθια διαταραχη.Τελικα καταλαβα οτι ισχυει αυτο το απλο ρητο.:''ειναι ολα στο μυαλό σου''.
    θα πω σε μενα πως λειτουργουσε και πως πια εχω καταφερει να το ξεπερασω κατα μεγαλο βαθμο.απο το 2005 ειχα εμμονες.Μου εμπαιναν ιδεες, ο,τι μπορουσαν να μου συμβουν ασχημα πραγματα,κολλουσα στο παραμικρο,σε προσωπα,πραγματα,καταστασε ις,γκομενες κλπ.Κολλουσαν σε αηδιαστικό βαθμό και μπορω να πω οτι υπεφερα.Ενω καταλαβαινα το ποσο ασημαντο και χαζο ειναι να ασχολεισαι η δυναμη του ολο και αυξανοταν.Ματαια προσπαθουσα να το διωξω απο το μυαλο μου.Αφου καταλαβα οτι δεν μπορω να ταλαιπωρηθω αλλο ζητησα τη βοηθεια ψυχολογου οπου τουλαχιστον στην αρχη και για αρκετο καιρο εβρισκα την ολη φαση ασημαντη,κουραστικη χαλουσα αρκετα λεφτα και η ανακουφιση που μου προσφερε ηταν ελαχιστη.
    εκει ηταν που απογοητευτικα και χειροτερεψα θεωρωντας οτι λυση δεν υπαρχει καθως ειμουνα και ανενδοτος να παρω φαρμακευτικη αγωγη.Διαβαζοντας πολλα πραγματα στο ιντερνετ αποφασισα να συνεχισω τη θεραπεια για οσο καιρο μου πει ο ψυχολογος ασχετα με τα χρηματα.Βασικο ηταν οτι ειχα καλη σχεση και απολυτη εμπιστοσυνη στον ιδιο.
    Σταδιακα εβλεπα διαφορα,ποτε δεν εγινα τελειως καλα και παντα επανερχοταν κυριως στις καλες στιγμες.Αλλα το κλικ μεσα μου ειχε γινει,εβλεπα πια οτι υπαρχει καποια εξοδος σ αυτο το σκοτεινο τουνελ.
    Τωρα μετα απο πεντε χρονια ειμαι σ ενα επιπεδο αρκετα ικανοποιητικο για μενα.Ειμαι πληρης λειτουργικος και απολαμβανω αρκετα πραγματα στη ζωη μου χωρις αυτο να σημαινει οτι οι σκεψεις εχουν φυγει εντελως

    η συγκεκριμενη διαταραχη χρειαζεται χρονο και υπομονη,και ποτε δεν πρεπει να πιεζετε τον εαυτο σας οτι ''πρεπει να φυγει τωρα''.επισης πληρη απαξιωση των σκεψεων οσο αυτες κι αν επιμενουν.σκεψεις ειναι και θα φυγουν.
    τροφη γι αυτες ειναι η επιμονη να φυγουν και η μη αποδοχη τους απο το ιδιο το ατομο.καταλαβα οτι δεν προκειται να τρελαθω απο αυτο οπως και κανενας που εχει αγχωδη διαταραχη.
    Αφου το μυαλο μου επαιζε με βλαμμενες σκεψεις ετσι επαιξα κι εγω.Τι θα με νικησει?μια σκεψη που γεννησε το μυαλο μου.?Ποτε δεν προκειται να συμβει κατι τετοιο.οπως με γαμουσαν τις γαμουσα και εγω επι δυο(σορυ για τον λεξιλογιο).
    Συνεχισα ολες μου τις δραστηριοτητες,τη σχολη τη δουλεια τη γκομενα μου τους φιλους μου αλλα αυτο υπηρχε.υπηρχε και με σακατευε μεχρι που συνηδητοποιησα τα παραπανω και το αποδεχτηκα
    το λεω και το ξαναλεω βασικο ειναι η αποδοχη...Η αισθηση οτι δεν μπορουμε να το ελεγξουμε ειναι λαθος..Δικες μας σκεψεις ειναι εμεις τις σταματαμε αν θελουμε.

    Δεν ξερω αν βοηθησα αλλα προσπαθησα να σας πω την εμπειρια μου

    περασα απο διαφορα Σταδια και μελέτωντας τον εαυτο μου εχω καταλαβει γιατι εμφανισα αυτα τα συμπτωματα αγχους.Η ανασφαλεια μου και η μικρη μου αυτοπεποιπηθηση ξεσπασαν σε κατι βλακωδες.Αν δεν αγαπαμε τον εαυτο μας τοτε ειναι αυτος που θα μας μισησει.
    Διωχνωντας αυτα που με ενοχλουσαν σαν ατομο και αγαπωντας αυτο που ειμαι εφυγαν οι εμμονες.Ακομα και οταν επανερχεται νιωθω οτι γινεται απο συνηθεια και οτι πισω απο αυτο κρυβεται κατι το οποιο με ενοχλει στη ζωη μου.
    Τελος διαφορες εμπειριες στη ζωη μου με εκαναν να καταλαβω οτι υπαρχουν πολυ σημαντικοτερα πραγματα και δυστυχιες στη ζωη που μακαρι να ειχα αυτο για παντα και να μην παρουσιαζοταν τιποτε αλλο.

    Αγαπηστε τον εαυτο σας,διωξτε την ανασφαλεια και το μικροσκεπτικισμο,καταλαβε� �ε το νοημα της ζωης που ειναι μια μικρη διακοπη της αιωνιοτητας και τα υπολοιπα ερχονται.
    Ζουμε την ζωη μας οπως θελουμε.Μπροστα σ αυτο τα υπολοιπα ειναι μικρα...
    Αυτα απο μενα..

    gamder11

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    216
    Τα λες εξαιρετικα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    6
    mporw na pw oti anakoufisthka para polu pou diavasa auth sou thn dhlwsh. eimai foithtria iatrikhs, k prin enan xrono diavazontas psuxiatrikh, diegnwsa ton eauto mou... pasxw apo ΙΨΔ apo ta 7 mou xronia, k tosa xronia den hxera kan ti einai olo auto pou pernaw. arnoumoun na dextw pws einai kati mh fusiologiko. einai h prwth fora pou milaw etsi anoixta gia ekeino to thema. exw pei se polu kontikes mou files elaxistes leptomereies. kata periodous, k malista polles, h zwh mu ginotan eleina kourastikh, ki eniwtha ena varos sth perioxh tou metwpiaiou lovou. me xaropoihse idiaitera to gegonos oti molis diegnwsa thn katstash mou, kophke maxairi olh auth h diataraxh, toulaxiston h ekfrash twn praksewn psuxanagkasmou an oxi oi skepseis mou. auto dustuxws krathse mono enan mhna, k meta epanhlthe. thelw na pisteuw pws tha boresw na to antimetwpisw, oti dne einai ekeino pio dunato apo emena, wste na katafugw se serotononiergika farmaka klp, an k den tha distaza na to kanw an evlepa oti den paei parakatw. exeis dikio pws einai apla skepseis dikes mas, pou katadunasteuoun ton egkefalo mas, k pws einai sto diko mas xeri na tis exafanisoume. pio polu xairomai gt apo tote pou exw mpei sthn sxolh eidika, diapistwnw pws polla atoma pasxoun, se antithesh m o,ti pisteua apo mikrh, pws einai kati to idiaitero, kourasthko ki epipono pou sumbvainei mono se mena. na \'sai kala, ki elpizw na meiwthei sto elaxisto h suxnothta epanaforas twn skepsewn autwn!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    οι διαταραχές τέτοιου είδους αντιμετωπίζονται με την επισκεψή σου σε κάποιον ψυχολόγο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    janet,είσαι εκτός πνεύματος του τόπικ.Έγραψε πως πήγαινε για καιρό σε ψυχολόγο.Συν τοις άλλοις,το να πετάς ένα σκέτο πήγαινε στον ψυχολόγο όταν ένα μέλος έχει ανοίξει ένα τόσο σημαντικό κομμάτι του εαυτού του και το δίνει με αμεσότητα και ειλικρίνεια,θεωρώ πως μάλλον δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τι έγραψε καν για να απαντήσεις με ένα κλισέ.

    gamder11,αισιόδοξο και αυθεντικό ποστ.Είμαι σίγουρη πως αρκετά μέλη βοηθούνται από τέτοιου είδους \"εξομολογήσεις\"καρδιάς.Εύ� �ομαι να είσαι πάντα καλά και χαρούμενος.

    :)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Ρέιν, να σου πω ότι και εσύ καρδιά μου δεν απαντάς στο θέμα. Μπήκες να κάνεις παρατήρηση σε μένα ως συνήθως και να επαινείς τον gamber11 η δική σου απάντηση ποιά είναι???

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Μια χαρά εντός θέματος είναι το μπράβο για την προσπάθεια του παιδιού και το ότι θέλησε να μοιραστεί το δρόμο του με τα μέλη ώστε να πάρουν και άλλοι βοήθεια.\'Οχι να του πω να πάει σε ψυχολόγο,ενώ έχει γράψει πως πήγαινε για χρόνια.:P
    Και,ας το αφήσουμε καθαρό το θέμα.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41
    Aδέλφια το παν είναι να μην ξεχνάμεότι οι εμμονές προέρχονται από την ΑΡΡΩΣΤΙΑ μας και να μην υποκύψουμε στον ψυχαναγκασμό όσο έντονες και αν είναι.Τότε σιγά σιγά το παιχνίδι θα το ελέγξουμε κιαι όπως έρχονται οι βλακώδης εμμονές,θα φεύγουν.Θέλει δύναμη η όλη φάση και αποφασιστηκότητα ή το γαμάμε ή μας γαμάει.Πολλά μπράβο στο post του φίλου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    6
    aleko pisteueis pws borw na to palepsw arxika monh mou, opws proanefera oti eixa katafereis na exafanisei tis skepseis, h toulaxiston thn upakoh mou se autes, kapoio diasthma? den einai oti den thelw na paw se psuxologo, isa isa, allwste meta to diavasma ths psuxiatrikhs anhsuxw k gia thn uparxh kapoiwn allws diataraxwn (pithanon na einai to sundromo tou foithth vevaia). pantws tha hthela polu na to palepsw monh mou, tha hthela na m peis an ew elpides toulaxiston na veltiwsw thn palh auth mesa sto egkefalo mou...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41
    Eγώ είμαι της άποψης πως η φαρμακευτική βοήθεια σε περίπτωση έξαρσης χρειάζεται αλλά δεν λύνει το πρόβλημα,το παν ξεκινάει απο εμάς και με την βοήθεια είτε ψυχολόγου ή από μόνοι μας αν γίνεται να μπορούμε να μην υποκύπτουμε στους ψυχαναγκασμούς.Οι εμμονές πάντα θα υπάρχουν αλλά αν δεν κάνουμε το θελημα τους τότε και ψυχολογικά θα ανέβουμε ότι κερδίσαμε μια μάχη σε κάθε εμμονή που μας επιτίθεται πχ. πήγαινε να δεις αν έκλεισες τον θερμοσίφωνα 10 φορές.Χωρίς την παρεμβασή μας να κατανοήσουμε ότι πιάσαμε πάτο και αποφασίσαμε ότι θέλουμε να ζούμε φυσιολογικά δεν γίνεται τίποτα και με 1000 φάρμακα.Μια απόφαση είναι ή γράφουμε τις εμμονές ή τσιμπάμε και πέφτουμε ποιο μέσα στα σκατα.Εξάλλου έχω παρατηρήσει ότι αν δεν δώσουμε σημασία σε μια εμμονή τότε μετά από κάποιο χρονικό διάστημα φεύγει και ίσως έρθει κάποια άλλη ή και η ίδια μετά από μερικές μέρες σαν τα κύμματα που χτυπάνε στα βράχια.Αλλά όταν πέφτουμε στον ψυχαναγκασμό έρχονται με μαγαλύτερη συχνότητα από ότι να μην υποκύπταμε σε αυτόν διότι αν και εκτελούμε το θέλημα της εμμονής το αγχος διευρύνεται σε μεγαλύτερο βαθμό μετά από μια προσωρινή ανακούφιση από άλλες εμμονές που θα έρθουν μετέπειτα ή ακόμα και η ίδια πάλι.Ενώ αν βαστίξουμε και δεν υποπέσουμε στον ψυχαναγκασμό μπορεί προσωρινά να νοιώθουμε αγχος αλλά μετέπειτα όταν φύγει η εμμονή μετά την πάροδο του χρόνου νιώθουμε καλύτερα και μειώνεται και η συχνότητα τους σε σχέση με την εκτέλεση του ψυχαναγκασμού.Είναι περίεργη η φάση και θέλει να είσαι και αναίσθητος ως προς τις εμμονές γιατί κυρίως ευαίσθητα άτομα τα χτυπάει ύπουλα η κωλοασθένεια.Αυτά που έγραψα είναι παρατηρήσεις από την προσωπική μου ζωή και την ασθενειά εδώ και 13 χρόνια περίπου,κάθε αντίθετη άποψη δεκτή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    τωρα που ειπες για θερμοσιφωνα θυμηθηκα μια φορα που ειχα φυγει ημουν στο λεωφορειο και ξαφνικα μου ηρθε στο μυαλο αν εκλεισα τα ματια της κουζινας και μπηκε στο μυαλο μου οτι θα παρω φωτια και ξαναγυρισα πισω ολο αγωνια και φυσικα τα ματια ηταν σβηστα!!!:S

    gamder11 ειναι πολυ βοηθητικο το ποστ σου η αποδοχη του εαυτου μας ειναι το πιο σημαντικο αλλα βεβαια και το πιο δυσκολο!!!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41
    Originally posted by εσωτερική_σήψη
    τωρα που ειπες για θερμοσιφωνα θυμηθκα μια φορα που ειχα φυγει ημουν στο λεωφοριο και ξαφνικα μου ηρθε στο μυαλο αν εκλεισα τα ματια της κουζινας και μπηκε στο μυαλο μου οτι θα παρω φωτια και ξαναγυρισα πισω ολο αγωνια και φυσικα τα ματια ηταν σβηστα!!!:S
    Μα βέβαια θα είναι κλειστά εμείς δεν μπορούμε με την κωλοασθένεια να ανοίξουμε τα μάτια μας σε αυτές τις βλακώδης εμμονές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    αλεκο αστα να πανε!!επισης το παθαινω αυτο και με το αν κλειδωσα την εξωπορτα!δυσκολα ξεπερνωνται αυτα!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41
    Originally posted by εσωτερική_σήψη
    αλεκο αστα να πανε!!επισης το παθαινω αυτο και με το αν κλειδωσα την εξωπορτα!δυσκολα ξεπερνωνται αυτα!
    Η το άλλο με να ανοίγω την τσάντα μου συνέχεια να δω αν είναι μέσα τα λεφτά ή τρίπησε και τα έχασα.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    6
    egw re paidia den exw emmones tetoiou eidous, dld leitourgikes. xerw oti oi katanagkastikes m prakseis, an den ginoun den th prokalesoun kako praktiko, to mualo mou me paeise metafusikes skepseis. px, an oi pantofles mou dipla sto krevati to vrady prin koimthw, den einai se teoia diataksh wste na proexei h deksia, kati den tha paei \"deksia\", dld eunooika, thn epomenh hmera. h exw emmonh na koitaw tis eikones pou exoume sto spiti, pisteuonta oti mono etsi m feugoun oi kakies skepseis. dld den exw thn pepoithhsh opws eipate...tha m kaei to spiti, alla thn sunexh k akatapausth, an den kanw auto kati den tha paei kala!

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •