πρωινές ταχυκαρδίες.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703

    πρωινές ταχυκαρδίες.

    πάσχω από αγχώδεις και καταθλιπτικές διαταραχές εδώ και 14 χρόνια.τον τελευταιο καιρο τα φαρμακα που παιρνω ειναι 20 mg seroxat,2 mg xanax kai 15 mg zyprexa.η καθημερινοτητα μου δεν ειναι μεν οσο ποιοτικη και ηρεμη θα ηθελα,αλλα με την βοηθεια της ψυχιατρου και της ψυχολογου μου το αγχος μου βρισκεται σε "ανεκτα" επιπεδα( ή τουλαχιστον πολυ καλυτερα απο το παρελθον).αυτο που με βασανιζει ομως ειναι το πρωινο ξυπνημα.
    με το που ανοιγω τα ματια μου,εχω τρομερη ταχυκαρδια και υπερμετρο αγχος.μολις παρω τα πρωινα μου χαπακια γινομαι αισθητα καλυτερα.παρολα αυτα με προβληματιζουν και με στεναχωρουν παρα πολυ αυτες οι πρωινες ταχυκαρδιες.την επομενη φορα θα το συζητησω με την γιατρο μου.το παθαινετε και σεις αυτο το πρωι?επειδη συμβαινει καθημερινα εδω και μηνες με εχει κουρασει τρομερα αυτο το συμπτωμα.....

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Ferro ναι έχω κι εγώ το ίδιο σύμπτωμα. Το πρωί ξυπνάω με έντονη νευρικότητα, ταχυκαρδίες και ανησυχία. Βέβαια ακολουθώ την ίδια αγωγή με σένα εδώ και 15 μέρες (seroxat & xanax). Δεν ξέρω λοιπόν αν οφείλεται στο ότι το χρονικό διάστημα είναι μικρό, γιατί γνωρίζω ότι το seroxat για να δράσει χρειάζεται 3-4 εβδομάδες. Εσύ πόσον καιρό ακολουθείς τη θεραπεία; Αν είναι αρκετός καιρός ίσως δεν έπρεπε να νιώθεις έτσι. Γιατί δεν ρωτάς την ψυχίατρό σου;
    Εγώ έχω αγχώδη διαταραχή με πανικό. Ελπίζω με τη συγκεκριμένη θεραπεία να καλυτερεύσω άμεσα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    κουραγιο ρε παιδια.σε μενα ηταν παρα πολυ εντονο το προβλημα αλλα μ τα φαρμακα ειμαι αρκετα καλυτερα.οχι και τελεια αλλα δεν σερνομαι κιολας οπως πρωτα............περνω φλουοξετιν ενα των 20 μγ καθε πρωι.εοερνα για μερικες μερες και ζαναξ αλλα το εκοψα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    αλλα αυτο π με εντηποσιαζει πολυ ειναι οτι πριν παρω ζαναξ νιωθω τοσο σφιγμενη κλπ και μετα π θα το παρω απο 15 λεπτα νιωθω να μπορω να ανασανω και παλυ και χαλαρονω.δεν το περνω σιχνα ομως.σπανια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    maria πόσο καιρό παίρνεις ζαναξ; Νομίζω ότι κάποια στιγμή πρέπει να το κόψουμε, Βέβαια δεν αισθάνομαι έτοιμη ακόμη γιατί νιώθω νευρικότητα και ανησυχία. Βλέπεις περιμένω να ενεργήσει και το σεροξάτ. Εσένα πόσο καιρό έκανε να σε πιάσει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    πηρα για κανενα μηνα των 0.50 και 0.25 και τα εκοψα εδω και καιρο.τωρα περνω σε σπανιες περιπτωσεις αν δεν ειμαι κα8ολου καλα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    27
    Όταν τα έκοψες maraki είχες τίποτα παρενέργειες; Ή όλα ήταν φυσιολογικά σαν να μην το είχες πάρει ποτέ; Σε ρωτάω γιατί το παίρνω κι εγώ όπως σου έχω πει ήδη και πρέπει κάποια στιγμη να το κόψω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by ferro
    πάσχω από αγχώδεις και καταθλιπτικές διαταραχές εδώ και 14 χρόνια.τον τελευταιο καιρο τα φαρμακα που παιρνω ειναι 20 mg seroxat,2 mg xanax kai 15 mg zyprexa.η καθημερινοτητα μου δεν ειναι μεν οσο ποιοτικη και ηρεμη θα ηθελα,αλλα με την βοηθεια της ψυχιατρου και της ψυχολογου μου το αγχος μου βρισκεται σε \"ανεκτα\" επιπεδα( ή τουλαχιστον πολυ καλυτερα απο το παρελθον).αυτο που με βασανιζει ομως ειναι το πρωινο ξυπνημα.
    με το που ανοιγω τα ματια μου,εχω τρομερη ταχυκαρδια και υπερμετρο αγχος.μολις παρω τα πρωινα μου χαπακια γινομαι αισθητα καλυτερα.παρολα αυτα με προβληματιζουν και με στεναχωρουν παρα πολυ αυτες οι πρωινες ταχυκαρδιες.την επομενη φορα θα το συζητησω με την γιατρο μου.το παθαινετε και σεις αυτο το πρωι?επειδη συμβαινει καθημερινα εδω και μηνες με εχει κουρασει τρομερα αυτο το συμπτωμα.....
    ξεχασα να σας αναφερω,οτι καθε πρωι(λιγο πριν ξυπνησω),βλεπω τρομερους εφιαλτες...αυτο ισως δικαιολογει τις ταχυκαρδιες που εχω μολις ξυπνησω.
    αυτο που μου κανει εντυπωση ομως,ειναι οτι οταν ξυπνησω απο τον μεσημεριανο μου υπνο δεν εχω κανενα απο τα παραπανω συμπτωματα.αντιθετως ξυπναω ιδιαιτερα ηρεμη...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1

    Πρωινές ταχυκαρδίες

    Ferro αυτό που εγραψες για τις πρωινές ταχυκαρδίες και τους εφιάλτες εγώ το είχα 17 χρόνια. Ειχα καταντήσει να κοιμάμαι μόνο δύο δίωρα (π.χ. 10 με 12 το βράδυ και μετά 4 με 6 το πρωί). Η δεύτερη δόση του ύπνου ήταν πράγματι πολύ καλύτερη από την πρώτη. Με το zyprexa των 5 mg όμως που παίρνω το τελευταίο εξάμηνο κοιμάμαι πλέον 7-8 ώρες συνεχόμενες και δε βλέπω όνειρα. Ομως σκέπτομαι οτι πρέπει να εξετάσουμε την αιτία των ονείρων. Εγώ είχα αρχίσει να πιστεύω οτι τα όνειρα δεν τα γεννάει μόνος του ο εγκέφαλός μας αλλά οτι μας τα υποβάλλουν κάποιες κακόβουλες οντότητες. Το λέω αυτό διότι τα σενάρια των ονείρων έμοιαζαν να είναι προσεκτικά επιλεγμένα και στημένα με σκοπό να προκαλέσουν άγχος, και κάθε μέρα ήταν εντελώς διαφορετικά από την προηγούμενη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Το παθαίνω και μάλιστα συχνά

    Πιστεύω βέβαια ότι αυτό που σε ανακουφίζει είναι το xanax
    Για μένα είναι από τα καλύτερα φάρμακα και είναι και αρκετά παλιό..
    Σε εμένα έχει άμεσα αποτελέσματα με μια πολύ μικρή δόση των 0,25.
    Παλαιότερα που αντιμετώπιζα προβλήματα με ταχυκαρδίες πρωί και βράδυ μου έδινε πραγματικά άμεση ανακούφιση
    Βέβαια έχει και αυτό κάποιες παρενέργειες όταν το διακόψω ανάλογες με αυτές των αντικαταθλιπτικών..(entact)

    Οι ταχυκαρδίες με πιάνανε σε ανύποπτο χρόνο…Συνήθως όταν ήμουνα «ήρεμος»στο σπίτι μου. Νόμιζα πως η καρδιά μου θα βγει από το στήθος μου…
    Τον καρδιολόγο τον έκανα φίλο μου…Με διαβεβαίωνε ότι είμαι μια χαρά και να το «ρίξω»έξω. Εγώ όμως με το που με έπιανε πάλι σκεφτόμουν τα χειρότερα.
    Ακόμη και τώρα όταν με πιάνει πόνος στο στήθος η στην πλάτη το μυαλό μου πάει κατευθείαν στο κακό. Ωστόσο μετά από τόσα χρόνια έμαθα να το ελέγχω(όσο μπορώ)
    Οι ταχυκαρδίες είναι on the menu και δυστυχώς είναι δύσκολο να σε «αφήσουν» στην ησυχία σου…

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    119
    8A I8ELA LIGES PLIROFORIES G TO XANAX 0.25 GT FOVAMAI NA TO PERNW! MOU TO SISTISE O GIATROS MOU ALLA OXI SISTIMATIKA.OPOTE NIW8W DISFORIA I KAMIA KRISI PANIKOU NA PARW ENA!
    OPOTE TO EXW ANAGKI OMWS FOVAMAI NA TO PARW EKINI TIN WRA POU 8A EXW TAXIKARDIA,DE KSERW GT!
    EINAI SIGOURA ENTAKSI FARMAKO RE PEDIA? DILADI POU AKRIVOS KANEI TI DOULIA TOU? STIN KARDIA I STO NEYRIKO SISTIMA.
    OTI GNWRIZETE 8A I8ELA NA MOU PEI KAPIOS.ANTIMETOPIZW K EGW TAXIKARDIES KSAFNIKES TO PRWI ALLA K PRIN KIMI8W TO VRADI.

    EFXARISTW!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •