"τινάγματα" στον ύπνο....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907

    "τινάγματα" στον ύπνο....

    Βρε παιδιά, το είχα και παλαιοτερα καποιες φορές αλλα τελευταία ειναι συχνότερο. Οταν παει να με πάρει ο ύπνος τινάζομαι και ξυπναω, πότε το χέρι πότε το πόδι. Σας έχει τύχει;;; άγχος και αυτό λέτε ή που έχω διακοψει και τα λαντοζ απότομα εδω και κανενα δεκαπενθήμερο;; Το είχε κανείς αυτό;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    εγω δεν εχω παρει ποτε μου αγωγη αλλα το παθαινω πολυ συχνα ειδικα οταν πεφτω κουρασμενη για υπνο..επισης νιωθω πολλες φορες οτι θελω να κουνηθω κ δεν μπορω..δεν ξερω τι στο καλο ειναι πραγματικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    μια απο τα ιδια και εγω.δε ξερω τι ειναι.μαλλον αγχος.Petran μια βοηθεια?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    σαν μυικός σπασμός?

    αν εννοείς αυτό, είναι φυσιολογικό και το παθαίνουν όλοι οι άνθρωποι!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    ειδικά σε περιόδους έντονου στρες είναι πιο συχνό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    ναι το \'χω και γω ειδικά τα τελευταία βράδια...και νιώθω και ενα πετάρισμα στη καρδιά.τι να πω...μάλλον άγχος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    claire ναι αυτό εννοω, σαν μυικός σπασμός δευτερολέπτων. Το είχα παλιότερα λιγοτερο συχνά αλλά τώρα με ξυπνάει κιόλας επίσης αλλό να το νιωσεις μία φορά το βράδυ και άλλο δυο τρεις..εχω θορυβηθει λίγο, αλλα και εγω φανταζομαι οτι ειναι αγχος...ελπίζω δηλαδή για να το ξεπεράσω..από την αλλη σκέφτομαι ότι όσο ψυχραιμη ήμουν πριν την εγχείρηση που εκανα πριν 15 περίπου μέρες τόσο εχω αγχωθεί τωρα..(λετε να ειναι \"μετατραυματικό στρες\";;

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ φυσιολογικό και καθόλου παράξενο. Οφείλεται καθαρά στις αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα λίγο πριν τον ύπνο. Το μυϊκό σύστημα χαλαρώνει, ενώ ο εγκέφαλος συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

    Συμβαίνει πράγματι πιο συχνά όταν είμαστε κουρασμένοι ή όταν έχουμε βιώσει αναστάτωση κατά τη διάρκεια της ημέρας, χωρίς όμως να έχει απαραίτητα σχέση με το άγχος. Είναι θέμα του εγκεφάλου, ο οποίος κατά κάποιον τρόπο \'μπερδεύει\' τη χαλάρωση των μυών πριν τον ύπνο με την αίσθηση της απώλειας ελέγχου κατά τη διάρκεια μιας ελέυθερης πτώσης. Προσπαθεί λοιπόν να μας προετοιμάσει, να ενεργοποιήσει το χαλαρωμένο μας σώμα. Έτσι δημιουργείται μια στιγμιαία ένταση των μυών, αυτό το \'τίναγμα\' που λες, που καμιά φορά μας ξυπνά κιόλας. Όλα καλά λοιπόν!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Όντος ειναι κατι φυσιολογικό. Προκειται για ενα μηχανισμο αυτοπροστασίας που μας έχει προικίσει η φύση. Ουσιαστικά χαλαρώνει απόλυτα τους μυες γιατί αλλιώς θα εκτελούσαν τις κινήσεις που υπαγορεύει ο εγκέφαλος οταν ονειρευόμαστε (φάση REM). Υπάρχει σχετική διαταραχή η λεγόμενη REM with out atonia. Αναφέρεται στην βιβλιογραφία η περίπτωση ενος τυπου στην Αμερική ο οποίος επασχε απο δαυτην. Κάποια μέρα (ή μαλλον νυκτα είδε στο ύπνο του ενα αγωνα μπειζμπολ!.. Οταν ξυπνησε αντίκρυσε το εντρομο βλεμμα της συζήγου του κι ενα δωμάτιο... θερινό!
    Ουσιαστικά με ενα λόγο \"παίζει\" η απενεργοποίηση του κινητικού μας συστηματος εκεινη την ώρα. Αν κάποιος βιώνει συχνά αυτά τα τιναγματα ισως θα πρεπει να περιορίσει τους καφέδες και τις σοκολάτες βραδυνές ιδίως ωρες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    ωπ τι μαθαινουμε!

    κ εγω παθαινω κατι τιναγματα ποτε ποτε, κ δεν ηξερα τι ηταν!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Originally posted by Lou!..
    ωπ τι μαθαινουμε!

    κ εγω παθαινω κατι τιναγματα ποτε ποτε, κ δεν ηξερα τι ηταν!
    Χαίρομαι που προσέφερα μια καλή απάντηση.
    Φιλιά

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Αλλά με αγχωσαν γιατί τα τελευταία 2 βράδια με ξυπνάνε περίπου ανα δίωρο ή ώρα. Αναγκαστηκα χθες για να κοιμηθω αρκετά να πάρω ενα λεξοτανιλ των 1,5 και κατάφερα να κοιμηθώ συνεχόμενα από 1.30 μεχρι 7.00 τουλαχιστον...εμενα με ανησυχει μηπως ειναι κατι παθολογικό...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    35
    Εγώ έχω πάλι το άλλο... Κυρίως όταν έχω αγχωθεί ή στενοχωρηθεί προηγουμένως...
    Την ώρα που πέφτω να κοιμηθώ και στη φάση που βρίσκομαι μεταξύ ύπνου και ξύπνιου,
    πετάγομαι απότομα επάνω, σαν να έχει σταματήσει η καρδιά μου ένα πράγμα...
    Απαίσιο συναίσθημα... σαν να βγαίνει η ψυχή από το σώμα μου...
    Το έχει αισθανθεί κανείς αυτό;;;;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Γενικά όταν έχουμε άγχος αυτό βρίσκει μια διέξοδο να εκλυθεί στην διαδικασία του ύπνου. Τα τιναγματα θεωρούνται φυσιολογικά όταν δεν διαταράσουν την ροη του ύπνου. Οι καφέδες και οι σοκολατες πρεπει να αποφεύγονται, ιδιως βραδυνες ωρες. Να αναφερω και κατι που θεωρώ ενδιαφέρων. Ορμόμενος απο αυτό που γραφτηκε πιο πανω \"σαν να βγαίνει η ψυχή από το σώμα μου...\"
    Σε εργαστηρι υπνου αποδείχθηκε ότι όταν βλέπουμε όνειρο δεν έχουμε την παραμικρή επαφή με το περιβάλλον. Οι ερευνητές ανέβασαν (μεσω του κλιματιστικού) την θερμοκρασία στην αίθουσα κι ενω αυτός που απλά κοιμόταν πέταξε τα σκεπασματα, άρχισε να ιδρωνει και τετοια... (φυσιολογικες αντιδρασεις) ο τυπος διπλα που ονειρευονταν δεν είχε την παραμικρή αντιδραση. Δεν επηραστηκε καθόλου. Εμεινε με τα σκεπασματα του, ουτε ίδρωσε, ουτε τιποτα. Ηταν (μαλλον κυριολεκτικα) στον κοσμο του!! Τωρα ποιος κοσμος ήταν αυτός... Λετε να εχουν δικιο οι ανατολικοι που τα λενε αιωνες όλα αυτα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by marina38
    Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ φυσιολογικό και καθόλου παράξενο. Οφείλεται καθαρά στις αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα λίγο πριν τον ύπνο. Το μυϊκό σύστημα χαλαρώνει, ενώ ο εγκέφαλος συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά.

    Συμβαίνει πράγματι πιο συχνά όταν είμαστε κουρασμένοι ή όταν έχουμε βιώσει αναστάτωση κατά τη διάρκεια της ημέρας, χωρίς όμως να έχει απαραίτητα σχέση με το άγχος. Είναι θέμα του εγκεφάλου, ο οποίος κατά κάποιον τρόπο \'μπερδεύει\' τη χαλάρωση των μυών πριν τον ύπνο με την αίσθηση της απώλειας ελέγχου κατά τη διάρκεια μιας ελέυθερης πτώσης. Προσπαθεί λοιπόν να μας προετοιμάσει, να ενεργοποιήσει το χαλαρωμένο μας σώμα. Έτσι δημιουργείται μια στιγμιαία ένταση των μυών, αυτό το \'τίναγμα\' που λες, που καμιά φορά μας ξυπνά κιόλας. Όλα καλά λοιπόν!

    Ρε παιδιά κάνετε διάγνωση από το internet?
    Τι του λέτε του ανθρώπου?
    Μήπως εάν σας πω και τα δικά μου συμπτώματα θα κάνετε το ίδιο?
    Εγώ είχα τέτοια συμπτώματα και ήταν από το άγχος και δεν ήταν και καθόλου φυσιολογικό…
    Ο καθένας μας είναι διαφορετική περίπτωση και λειτουργεί διαφορετικά….
    Προσπαθείς να καθησυχάσεις κάποιον όταν έχεις κάνει διάγνωση ως ειδικός και όχι από το internet…

    Αγαπητέ μου τι καλύτερο από το να επισκεφτείς κάποιον ειδικό νευρολόγο και να του πεις αυτά τα συμπτώματα…
    Υπάρχουν αγωγές που μπορούν να σε βοηθήσουν να βελτίωσης την ποιότητα του ύπνου σου που είναι πολύ σημαντικός

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •