"τινάγματα" στον ύπνο.... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 35 of 35
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    584
    Πολύ σύνηθες φαινόμενο. Ως και τα σκυλιά τινάζονται στον ύπνο τους!

    Δείτε το σχετικό video (το οποίο ταιριάζει και στο thread του Petran \"σκυλίσια ζωή\":P)

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=158157&cid=25

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    22
    Καλησπέρα και από μένα,

    Θα βγω \"λίγο\" εκτός θέματος, οπότε ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, αλλά μου ήταν αρκετά δύσκολο να αντισταθώ να απαντήσω στο Βασίλη για τα σχόλια που έκανε.

    Θεωρώ και μάλλον το θεωρώ βάσιμα, ότι αυτό το Forum, όπως και κάθε άλλο είναι ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων, καταθέτονται (κατά βάση) εμπειρίες και γνώσεις, με σκοπό που από περίπτωση σε περίπτωση διαφέρουν, άλλες φορές είναι ένα απλό contribution στο community, άλλες φορές για προσωπική προβολή. ή άλλες φορές μία βοήθεια, σε κάθε περίπτωση όμως ο καθένας οφείλει να γνωρίζει ότι αυτό που διαβάζει πρέπει να αξιολογείται από τον αναγνώστη και μόνο.

    Είναι το λιγότερο άτυχο να χαρακτηρίζουμε ως διάγνωση την κατάθεση μίας άποψης που μοναδικό σκοπό είχε την βοήθεια (βάση προσωπικών εμπεριών/γνώσεων) σε ένα άλλο μέλος του Community.
    Όλοι εδώ, θέλω να πιστεύω, γνωρίζουμε την πιθανότητα αυτό που διαβάζουμε να είναι λάθος και μία προσπάθεια κάποιου να καταθέτει απόψεις και να τις \"περνάει\" σαν γνώσεις, απλά και μόνο για να το παίξει ξερόλας και να κερδίσει αυτόν τον ψεύτικο θαυμασμό.
    Σε κάθε περίπτωση όμως η αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται από τον καθένα μας ξεχωριστά και όταν υπάρχει κάτι το οποίο δεν φαίνεται σωστό, πάντα με την δέουσα ευγένεια, το αναφέρουμε...

    Αν θεωρούσαμε όποια βοήθεια προσφέρει ο καθένας εδώ μέσα, καταθέτοντας την άποψη του, απόπειρα για Online διάγνωση, μάλλον το Forum θα έπρεπε να κλείσει. Κανείς δεν αντικαθιστά τον γιατρο, αυτο είναι καλό και πρέπει να το γνωρίζουν όλοι. μην΄πέσουμε όμως στη παγίδα και πάψουμε να συζητάμε σοβαρά πράγματα, μην τυχόν και κάποιος μας παρεξηγήσει.

    Συγγνώμη και πάλι για το off-topic

    Πάντα φιλικά

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by Srt8
    Καλησπέρα και από μένα,

    Θα βγω \"λίγο\" εκτός θέματος, οπότε ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη, αλλά μου ήταν αρκετά δύσκολο να αντισταθώ να απαντήσω στο Βασίλη για τα σχόλια που έκανε.

    Θεωρώ και μάλλον το θεωρώ βάσιμα, ότι αυτό το Forum, όπως και κάθε άλλο είναι ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων, καταθέτονται (κατά βάση) εμπειρίες και γνώσεις, με σκοπό που από περίπτωση σε περίπτωση διαφέρουν, άλλες φορές είναι ένα απλό contribution στο community, άλλες φορές για προσωπική προβολή. ή άλλες φορές μία βοήθεια, σε κάθε περίπτωση όμως ο καθένας οφείλει να γνωρίζει ότι αυτό που διαβάζει πρέπει να αξιολογείται από τον αναγνώστη και μόνο.

    Είναι το λιγότερο άτυχο να χαρακτηρίζουμε ως διάγνωση την κατάθεση μίας άποψης που μοναδικό σκοπό είχε την βοήθεια (βάση προσωπικών εμπεριών/γνώσεων) σε ένα άλλο μέλος του Community.
    Όλοι εδώ, θέλω να πιστεύω, γνωρίζουμε την πιθανότητα αυτό που διαβάζουμε να είναι λάθος και μία προσπάθεια κάποιου να καταθέτει απόψεις και να τις \"περνάει\" σαν γνώσεις, απλά και μόνο για να το παίξει ξερόλας και να κερδίσει αυτόν τον ψεύτικο θαυμασμό.
    Σε κάθε περίπτωση όμως η αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται από τον καθένα μας ξεχωριστά και όταν υπάρχει κάτι το οποίο δεν φαίνεται σωστό, πάντα με την δέουσα ευγένεια, το αναφέρουμε...

    Αν θεωρούσαμε όποια βοήθεια προσφέρει ο καθένας εδώ μέσα, καταθέτοντας την άποψη του, απόπειρα για Online διάγνωση, μάλλον το Forum θα έπρεπε να κλείσει. Κανείς δεν αντικαθιστά τον γιατρο, αυτο είναι καλό και πρέπει να το γνωρίζουν όλοι. μην΄πέσουμε όμως στη παγίδα και πάψουμε να συζητάμε σοβαρά πράγματα, μην τυχόν και κάποιος μας παρεξηγήσει.

    Συγγνώμη και πάλι για το off-topic

    Πάντα φιλικά


    Καταρχήν μακριά από εμένα οι λογοκρισίες και τα περί αυτού λόγος
    Δεν παρεξηγώ καμία απολύτως άποψη..
    Λέω τι γνώμη μου όπως την λέτε όλοι….
    Και εάν δω κάτι το οποίο με ενοχλεί θα το λέω..
    Όποιος θέλει δεν διαβάζει αυτά που γράφω
    Είναι τόσο απλό που δεν γίνεται άλλο

    Το λιγότερο άτυχο αγαπητέ srt8 για να μην πω επικίνδυνο είναι να κάνουμε διάγνωση από το Internet….
    Το συγκεκριμένο που απάντησα (με παράθεση) σε μια κοπέλα ,σου έκανε διάγνωση και σου προέτρεπε να μην κάνεις απόλυτος τίποτα γιατί είσαι μια χαρά….
    Δες τε λίγο στα ποστς
    Εγώ πάνω σε αυτό είπα την άποψη μου και όχι γενικώς για όλα τα ποστ…


    Φυσικά κάποιοι άδραξαν τις ευκαιρίας και πέσανε να με φάνε…
    Η διάγνωση που σε εμένα τελικώς μου έγινε είναι η παρακάτω
    1) Είμαι ανάγωγος
    2) Είμαι αυτόκλητος προστάτης και
    3) Μισώ ακόμη και τον εαυτό μου
    Φάρμακα βέβαια για όλα αυτά ο συγκεκριμένος «ψυχολόγος» δεν μου έδωσε…
    Θα περιμένω όμως δεν πειράζει…
    Ενημερώνω πάντως ότι για όλα αυτά παίρνω xanax προς το παρόν…

    Άλλο αυτό όμως

    Εάν έχουμε καταλάβει (εγώ τουλάχιστον έτσι έχω καταλάβει)είμαστε σε ένα φόρουμ που έχει να κάνει πρώτα από όλα με την υγεία…
    Φρου φρου και αρώματα λοιπόν με την υγειά δεν υπάρχουν .
    Μπορεί εσύ να είσαι οξυδερκής σαν χαρακτήρας και να μπορείς να ξεχωρίζεις τις απόψεις η τις προτροπές και να τις φιλτράρεις, κάποιος άλλος όμως δεν μπορεί, πόσο μάλλον όταν είναι και ψυχολογικά ασθενείς….
    Όταν πολεμάς να νικήσεις τις καταραμένες αυτές αρρώστιες (Κατάθλιψη, άγχος, κρίσεις πανικού)πιάνεσαι από το παραμικρό που θα ακούσεις η θα διαβάσεις για να δεις επιτέλους ανακούφιση από τα συμπτώματα σου…
    Ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα (απελπισμένος και μη) μπορεί να πιαστεί από το παραμικρό που θα διαβάσει και να το εφαρμόσει από μόνος του χωρίς να ακούσει την γνώμη κανενός…
    Κάτω από αυτό το πρίσμα και
    με αυτή την έννοια θα πρέπει να είμαστε προσεχτικοί στον τρόπο που διατυπώνουμε τις απόψεις μας .
    Τώρα αν όλο αυτό θεωρείται λογοκρισία τότε μάλλον έχουμε ξεχάσει τον όρο δεοντολογία

  4. #34
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Originally posted by VasilisA

    Το λιγότερο άτυχο αγαπητέ srt8 για να μην πω επικίνδυνο είναι να κάνουμε διάγνωση από το Internet….
    Το συγκεκριμένο που απάντησα (με παράθεση) σε μια κοπέλα ,σου έκανε διάγνωση και σου προέτρεπε να μην κάνεις απόλυτος τίποτα γιατί είσαι μια χαρά….
    Δες τε λίγο στα ποστς
    Εγώ πάνω σε αυτό είπα την άποψη μου και όχι γενικώς για όλα τα ποστ…
    Αγαπητέ Βασίλη, προφανώς αναφέρεσαι στο δικό μου μήνυμα. Στο φόρουμ έχω γραφτεί σαν απλό μέλος και εκφράζω όπως όλοι απόψεις που προέρχονται από προσωπική κι επαγγελματική εμπειρία, αποφεύγοντας να διαφημίζω-δηλώνω την επαγγελματική ιδιότητα. Ακριβώς γιατί όπως σωστά λες \'διαγνώσεις\' μέσω ίντερνετ δεν γίνονται, ούτε βέβαια και \'θεραπεία\'. Όμως, σε κάποια θέματα που άπτονται επιστημονικών-επαγγελματικών γνώσεων, μπορώ να ενημερώσω. Μιας και είμαι ψυχολόγος πολλά χρόνια και το συγκεκριμένο θέμα το γνωρίζω καλά, απάντησα με το μήνυμα που είδες, το οποίο, βεβαίως και δεν είναι \'διάγνωση\' αλλά η εξήγηση ενός συνηθισμένου φαινομένου. Μπορεί σε εσένα που δεν το γνωρίζεις να φάνηκε σαν \'διάγνωση\', αλλά για εμένα είναι μια απάντηση εντός των ορίων τόσο του ίντερνετ όσο και των δικών μου.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    παιδιά λυπάμαι που η απορία μου έγινε αφορμή για αντιπαραθέσεις. Πραγματικά δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Μαρίνα φυσικά και μου φάνηκε χρήσιμη η αποψη σου και καταλαβα ότι προερχεται απο ατομο που έχει καποια σχέση με το αντικείμενο. Παρεπιπτόντως να πω οτι με την λήψη λεξοτανιλ το φαινομενο σταματαει τελειως και κοιμαμαι σαν πουλακι (δεν λεω οτι θα το κανω συνήθεια) αλλα μαλλον αυτό δεν υποδεικνυει οτι προκειται για ψυχολογικό φαινομενο και οχι για παθολογικό;;;
    Επισης γνωριζω οτι ειναι φυσιολογικό, όπως είπατε οι περισσότεροι αλλά δυστυχως εμενα μου προκαλει αφυπνηση...ισως το αγχος που μου βγηκε μετα το χειρουργείο που εκανα, ισως μεχρι να παρει τα πανω του οργανισμος και να απεξαρτηθει και απο τα αντικαταθλιπτικα ...τι να πω..

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •