Πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτριά μου. - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 181 to 190 of 190
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    οι οροι χρησησ λενε πουθενα οτι οταν συλλεγεισ αυτα που εχει δηλωσει ο αλλοσ και τα παρουσιαζεισ να διαγραφεται το μυνημα;-δεν τα βγαζεισ απο το μυαλο σου ουτε τον βριζεισ απλα λεσ οτι εχει πει κατα καιρουσ- γιατι αμα παει ετσι ο κρινοσ εχει κανει ολοκληρο τοπικ με τετοια και δε του διαγραφτηκε τιποτε

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ακυρο το απο πανω μηνυμα μολισ ειδα οτι ο κρινο αποκλειστηκε

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    dissolved και κατι τελευταιο...

    οταν ποσταρεις δε χρειαζεται να περνας τα κειμενα σου απο τον ορθογραφικο ελεγχο του WORD!
    χαρακτηριστικο παραδειγμα τα κενα μετα τα σημεια στιξης.
    και τα λαθη ανθρωπινα ειναι κανεις δε θα σου την πει :/

    φιλικα παντα :)

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    τελικά τι έγινε με την ψυχοθεραπέυτρια σου φρέι?

  5. #185
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Originally posted by RainAndWind
    Sorry,αλλά εγώ δεν είδα πουθενά να υπάρχουν στο thread αυτό όσα καταδεικνύει ο/η psychologist για τον κρίνο.Kαι θα σημειώσω πως για ψυχολόγος πέφτεις πολύ εύκολα σε ad hominem κραυγές για πιάστε τον τρομοκράτη,λολ και σε ελιτίστικες απόψεις στυλ \"όπως μέσα κι έξω\".Σώωπα,και γιατί να δεχτώ ας πούμε πως το ρητό ισχύει παντού και πάντα,γιατί το χρησιμοποιείς ως επιχείρημά σου στο διάλογο;:P
    Kαι,ναι,έδειχνε έπαρση το έχω επιχειρήματα και παλμό και κλπ.Άσε να το κρίνουν οι άλλοι που παρακολουθούν το διάλογο(ο οποίος είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον).Με τον Κρίνο έχω διαφωνήσει και αυτός με μένα και έχουμε φάει και τα μουστάκια μας,αλλά αυτό δε σημαίνει πως βλέπω το λόγο να του γίνεται εν προκειμένω επίθεση επειδή δεν αγαπά την ψυχολογία.Ε και;Στηρίζει το γιατί δεν την αγαπά,το εξηγεί,σε τι αυτό μας κάνει να εξανιστόμεθα,λολ:P
    Το βρήκαμε τώρα,όποιος δεν αποδέχεται μία επιστήμη για κάποιους λόγους προσωπικούς ή άλλους να απεμπολίζεται ηθικά ως μιαρόν υποκείμενο.:P
    Ισως αν εκανες τον κόπο να διάβαζες όσα έχω γράψει να καταλάβαινες γιατί τον αποκάλεσα \"τρομοκράτη\". Έχει να κάνει με αυτό που είπε ο Petran πως ο Krino θα πρέπει να έχει παντα την τελαυταία κουβέντα. Οταν κάποιος απειλεί πως έτσε και του απαντήσεις θα λάβεις \"3σελιδα σεντόνια\"? Δεν σου λέει με άλλα λόγια \"βγάλε τον σκασμό γιατί θα σε πνίξω\"...
    Το να αφορίζει την ψυχοθεραπεία γενικά επειδή έτσι απλά δεν την γουστάρει, θεμα του. Εκει που η ελευθερία λόγου μετατρέπεται σε ασυδοσία είναι όταν έχει \"άποψη\" κοινωνικοοικονομική και ισοπεδώνει τους ψυχολόγους ότι ζουν παρασιτικά.
    Ισως μου πεις \"καλά δεν έχει δικαίωμα στην άποψη του όσο αρρωστημένη και να είναι\"?
    Ναι αλλά όχι να την επιβάλλει με αόριστες θεωρίες και αντι να σκεφτεί τα όσα του έγραψα απάντησε ανακλαστικά με την απειλή ότι θα \"λάβεις 3σελιδα σεντονια\" έτσι και πω κιχ! Αυτό πως το βρισκεις?
    Και ναι θα απαξιούσα αλλά για σκέψου στο φόρουμ όπου πιθανός να έχουμε περίπτωση malpractice (με την Frei και την θεραπεύτρια της) να πρυτανεύσουν οι απόψεις του ανθρώπου που είναι ορκισμένος εχθρός της ψυχοθεραπέιας. Τι μύνημα περνάμε? Όλοι είναι άχρηστοι κι επικύνδινοι. Κάποιοι ναί (εξού και το malpractice). Όχι όμως και ισοπέδωση των πάντων. Κάνε τον κόπο, αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση να διαβάσεις προσεκτικά την πρώτη μου απάντηση.

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Σε αυτό συμφωνώ psychologist,πως ενδέχεται να επηρεαστούν κάποια μέλη που ίσως βρίσκονται ήδη σε προβληματισμό για να αποδεχτούν το ενδεχόμενο για ψυχολογική υποστήριξη από έναν ειδικό ή όχι,άρα μπαλαντζάρουν ανάμεσα στον αρνητισμό και στην διάθεση για κινητοποίηση προς αυτή την κατεύθυνση.Ναι,θεωρώ πως έχεις ένα point εν προκειμένω.Η κοινωνία που προτάσσει ο Krinos,όπου θα αρκούσε το χέρι βοηθείας από το συνάνθρωπο δυστυχώς είναι ακόμη στα σκαριά,δεν είναι υλοποιηθεί,ίσως εδώ μέσα να ερχόμαστε σε επαφή με κάποια της πλευρά,έτσι;που ενδεχομένως στο μέλλον-και το ελπίζω-να γίνουν αυτά τα ωραία που ονειρευόμαστε για κοινωνίες αλληλοβοήθειας και στήριξης,για παιδεία γερή,στέρεα,δυνατή,βαθιά,πο υ θα οδηγεί σε ανθρώπους υγιείς και όχι με δυσλειτουργικά κομμάτια.

    Έχουμε κάνει αυτή τη συζήτηση με τον Κρίνο αλλού,σε άλλο νήμα,παλιότερα,αν αρκεί η φιλοσοφία ή χρειάζεται και η ψυχολογία.Είμαι υπέρ και των δύο.Προσωπικά αγαπώ την ψυχολογία ως επιστήμη.Με έχει βοηθήσει και με βοηθάει πολύ σε ατομικό επίπεδο αλλά και διαπροσωπικό.Οπότε,ναι,θα χρειαστεί μάλλον στο μέλλον να μην είναι τόσο απόλυτος,ώστε να συμφωνεί και με το πνεύμα του φόρουμ,με τη θεματική του,ή να μην κοντράρεται τόσο έντονα,με τόσο πάθος,να μπορεί και να διακρίνει το άσπρο μέσα στο μαύρο,το μαύρο μέσα στο άσπρο.Όπως θα ήταν καλό για τον καθένα από εμάς.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #187
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    9
    Originally posted by RainAndWind
    Οπότε,ναι,θα χρειαστεί μάλλον στο μέλλον να μην είναι τόσο απόλυτος,ώστε να συμφωνεί και με το πνεύμα του φόρουμ,με τη θεματική του,ή να μην κοντράρεται τόσο έντονα,με τόσο πάθος,να μπορεί και να διακρίνει το άσπρο μέσα στο μαύρο,το μαύρο μέσα στο άσπρο.Όπως θα ήταν καλό για τον καθένα από εμάς.:)

    το τι θα χρειαστει να κανω στη ζωη μου, στο λογο μου, και στην κινηση μου, επετρεψε μου να το γνωριζω και να το οριοθετω εγω καλυτερα απο ολους.

    Οτι απαντηση εχω δωσει στα σχεδον 12000 μυνηματα μου,
    μπορει να τα πιασει οποιος θελει και να δωσει την δικη του.


    Επειδη ειμαι αποκλεισμενος,
    μην με αναγκαζετε να συμμετεχω σε τετοιες συζητησεις...
    Οχι οτι με εμποδιζει κατι, αλλα τετοιους διαλογους θελω να τους κανω με το λογκιν μου.

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω βασικα αν και τα χω καλα με τον ψυχιατρο μου και μαρεσει η ψυχολογια και δεν εχω κανενα προβλημα θα πω οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση ο Psychologist παρασυρθηκε και χρησιμοποιησε τα οσα εχει μαθει να διαβαζει στουσ ανθρωπουσ χωρισ κανενα ιδιαιτερο λογο εκανε δηλαδη σαν τον πρωταθλητη καρατε που τον κοιταει καποιοσ αγρια και ξυνεται για ξυλο λιγακι ομωσ και παει και τον μαυριζει αντι να κρατησει τα νευρα του ξεροντασ οτι αν τα αφησει θα τον στειλει στο νοσοκομειο θελω να πω οτι οταν μαθαινεισ πολεμικη τεχνη καλο ειναι να μαθαινεισ και να ελεγχεισ και τη δυναμη σου οσο πιο μεγαλη δυναμη εχει κανεισ ψυχολογικη σωματικη κλπ τοσο πιο μεγαλη η ευθυνη που εχει

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    το στυλ του κρινο οπωσ το βλεπω εγω ειναι οτι εχει φθασει σε ενα επιπεδο που λεει στον εαυτο του οτι ειναι δυνατοσ ανθεκτικοσ κλπ αλλα δεν εχει φθασει στο ανωτερο επιπεδο που το ξερεισ οτι εισαι δυνατοσ και δεν χρειαζεσαι συνεχεια επιβεβαιωση ειναι ενα επιπεδο πιο κατω που τον τρωει δηλαδη ολη την ωρα να αποδειξει στον εαυτο του πρωτα απολα οτι ειναι δυνατοσ αυτο τον κανει να τρωγεται συνεχεια για καβγαδεσ να μην αφηνει τιποτα να πεσει κατω και οταν εμπλεκεται σε καυγαδεσ να βλεπει μαχεσ τισ οποιεσ πρεπει να νικησει γι αυτο και αντιδρα λιγο πιο υπερβολικα και κατι αλλο για τον Psychologist παλι αν καποιοσ σου ελεγε ριαλ λαιφ ολα αυτα που σου ελεγε ο κρινοσ θα του ελεγεσ μια δυο φορεσ οτι δεν εχει επειχηρηματα και οτι κανει απλοποιησεισ και μιλαει με ασαφειεσ αλλα δεν νομιζω να του εκανεσ ολοκληρη ψυχολογικη αναλυση

  10. #190
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Originally posted by pad
    το στυλ του κρινο οπωσ το βλεπω εγω ειναι οτι εχει φθασει σε ενα επιπεδο που λεει στον εαυτο του οτι ειναι δυνατοσ ανθεκτικοσ κλπ αλλα δεν εχει φθασει στο ανωτερο επιπεδο που το ξερεισ οτι εισαι δυνατοσ και δεν χρειαζεσαι συνεχεια επιβεβαιωση ειναι ενα επιπεδο πιο κατω που τον τρωει δηλαδη ολη την ωρα να αποδειξει στον εαυτο του πρωτα απολα οτι ειναι δυνατοσ αυτο τον κανει να τρωγεται συνεχεια για καβγαδεσ να μην αφηνει τιποτα να πεσει κατω και οταν εμπλεκεται σε καυγαδεσ να βλεπει μαχεσ τισ οποιεσ πρεπει να νικησει γι αυτο και αντιδρα λιγο πιο υπερβολικα και κατι αλλο για τον Psychologist παλι αν καποιοσ σου ελεγε ριαλ λαιφ ολα αυτα που σου ελεγε ο κρινοσ θα του ελεγεσ μια δυο φορεσ οτι δεν εχει επειχηρηματα και οτι κανει απλοποιησεισ και μιλαει με ασαφειεσ αλλα δεν νομιζω να του εκανεσ ολοκληρη ψυχολογικη αναλυση
    Είναι αλήθεια πως ήμουν σκληρός με τον krino και \"χτύπαγα στο ψαχνό\". Όμως κάνεις λάθος στο ότι έχασα την ψυχραιμία μου. Χειμαρρώδης αλλά όχι παρορμητικός. Χρησιμοποίησα τις γνώσεις μου σαφώς. Έχω συναίσθηση της δύναμης μου και ξέρω να διατηρώ τον έλεγχο της. Αν προσέξεις την ακολουθία, τον βηματισμό της αντιπαράθεσης θα διαπιστώσεις ότι αρχικά μίλησα μαλακά, ήρεμα, φιλικά. Στην συνέχεια όταν προκλήθηκα ωμά για κάτι που αγαπώ το υπερασπίστηκα με πάθος.
    Με ρωτάς γιατί δεν απαξίωσα αλλά μπήκα στην (και για μένα κουραστική) διαδικασία της ανάλυσης. Απάντησα ήδη ότι περισσότερο το έκανα για τους ανθρώπους που δεν έχουν ισχυρές αντιστάσεις (κι είναι πολλοί αυτοί). Διαβάζοντας τα ακατανόητα \"σεντονια\" του Krino γυρναγαν την πλάτη στην ψυχοθεραπεία σκεπτόμενοι: \"κι αν έχει δικιο? Κανείς δεν του απαντά. Ετσι στα ίσα με επιχειρήματα.»
    Ξέρεις νομίζω ότι το χάλι που ζούμε ως χώρα οφείλεται στο ότι απαξιώσαμε να ασχοληθούμε με τους αλήτες, κλέφτες πολιτικάντηδες. Και αυτοί, έτσι απλά επιβλήθηκαν...
    Και κάτι τελευταίο. Ίσως πρόσεξες ότι ο Krino προσπάθησε να με βάλει και μένα στο ψευτοδίλλημα: ή απαντάς κι σου έχω 3σελιδα σεντόνια ή βάζεις κι εσύ την ουρά κάτω απο τα σκέλια με το επιχείρημα ότι \"απαξιείς\". Ξέρεις η τελευταία εντύπωση είναι αυτή που μένει και ο Κrino φαινεται πως το γνωρίζει αρκετά καλά αυτό. Για τούτο και απαιτεί να έχει τον τελευταίο λόγο. Η ταύτιση γίνεται πάντα με τον ισχυρό. Αν διαβάσεις σε κάποιο σημείο του σχετικού φόρουμ συνάδελφος (!!) με… «ενημερώνει» πως δεν γράφουμε πάνω από 3-4 γραμμές στον Krino. Οι ύβρεις και η απαξίωση χρησιμοποιείται ως όπλο για να επιβληθείς. Γιατί νομίζεις ακούμε τόσο συχνά τους πολιτικάντηδες να μαλώνουν. Είναι οδηγία των επικοινωνιολόγων και κοινωνικών ψυχολόγων που τους ¨κοουτσάρουν\".
    Νομίζω ότι κατάλαβες γιατί μπήκα σε ολόκληρη ψυχολογική ανάλυση. Εσύ κοιτάς να βοηθήσεις την ψυχούλα σου και μπράβο σου. Κι όταν το φόρουμ τιτλοφορείται «πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτρια μου» και χύνεται τόσο δηλητήριο για την ψυχοθεραπεία… Είσαι κι εσύ ενας αποδέκτης, μια αιτία να κάνω την «ψυχολογική ανάλυση». Εκτός κι αν δεν σε ενοχλεί να σε λένε «κοροίδο» που κάνεις κάτι παντελώς αχρηστο. Δεν ξερω αν καταφέρνεις να μπαίνεις στην αδιαφορία για το σχετικό δηλητήριο και να έχεις αποκτήσει ανοσία. Άλλοι όμως ίσως να μην τα καταφέρνουν…
    Για αυτούς και μόνο…

Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •