Πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτριά μου. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 190
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Αν ξεχάσουμε το θέμα με τα λεφτά ,
    αυτό έχει ενταθεί τελευταία ?
    Είναι αυτό μήπως που η θεραπεύτριά σου βλέπει?
    (εικασίες κάνω έτσι...)
    Originally posted by frei
    .........
    Το σίγουρο είναι οτι είμαι πολύ πριζωμένη με την σχέση μου (τσακωνόμαστε από την Πέμπτη), γιατί επηρεάζομαι πάρα πολύ ευκολα. Ο σύντροφός μου δεν ειναι αυτό που λέμε άνθρωπος της υπομονής, με αποτέλεσμα να ξεκινάει μια αδιαφορία που με πληγώνει πάρα πολύ, και σήμερα μου είπε οτι θέλει να χωρίσουμε, δηλαδή οτι λεει σε κάθε τσακωμό μας. ΓΙα αυτόν τσακωμός = χωρισμός.
    .........
    been good, been bad. WILL GO ON

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by justme
    Αν ξεχάσουμε το θέμα με τα λεφτά ,
    αυτό έχει ενταθεί τελευταία ?
    Είναι αυτό μήπως που η θεραπεύτριά σου βλέπει?
    (εικασίες κάνω έτσι...)
    Originally posted by frei
    .........
    Το σίγουρο είναι οτι είμαι πολύ πριζωμένη με την σχέση μου (τσακωνόμαστε από την Πέμπτη), γιατί επηρεάζομαι πάρα πολύ ευκολα. Ο σύντροφός μου δεν ειναι αυτό που λέμε άνθρωπος της υπομονής, με αποτέλεσμα να ξεκινάει μια αδιαφορία που με πληγώνει πάρα πολύ, και σήμερα μου είπε οτι θέλει να χωρίσουμε, δηλαδή οτι λεει σε κάθε τσακωμό μας. ΓΙα αυτόν τσακωμός = χωρισμός.
    .........
    ηταν ο πρωτος τσακωμος μετα απο ενα μηνα και βαλε.... απλως το κραταει ο δικος μου το φαινομενο τσακωμος = χωρισμος και η γιατρος μου ξερει οτι αυτο με ριχνει

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το καλυτερο θα ηταν να μιλησεις στα ισια μαζι της! ρωτα την ευγενικα γιατι σου συμπεριφερεται ετσι!
    εμενα ποτε δε με ειχε πιεσει για παραπανω ραντεβου. δλδ εκεινη συνηθως προτεινε ποτε να τα ξαναπουμε αλλα δεν ηταν ραντεβουχωστρα!

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by frei


    και η γιατρος μου ξερει οτι αυτο με ριχνει

    δεν μπορω να μπω στην λογικη των μεθοδων και στο συστημα της ψυχολογος σου...

    Αλλα οκ,
    δεν εχει νοημα να γινεσαι χαλια και να της δινεις και λεφτα απο πανω,
    ε?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ,ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΠΟΤΕ,ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΦΡΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΗ ΣΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΘΑΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝ ΒΕΛΤΙΩΝΕΣΑΙ ΨΥΧΙΚΑ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΩΝ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ ΦΥΤΙΛΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΣΟΥ ΚΛΠ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΗ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΚΕΙ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΣ.ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟ ΤΑ 80 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟ ΠΗΓΕ ΣΤΑ 70 ΑΛΛΑ ΤΣΙΝΩΣΕ,ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ,ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΟΥ.ΔΛΔ ΣΕ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΤΩΝ 500-600 ΕΥΡΩ,ΤΙ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΕΚΕΙ 8 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ?,ΔΛΔ 560 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ?ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ..ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΚΛΑΔΟΥ,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ,ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΦΑΥΛΟ ΚΥΚΛΟ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΜΠΑΝΕ 80ΑΡΙΑ ΚΑΙ 70ΑΡΙΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ,ΕΝΩ ΕΚΕΙΝΟΙ ΔΟΥΛΕΨΑΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ,ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ..FREI ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΞΕΚΑΘΑΡΑ,ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΗΔΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΔΥΝΑΜΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ΣΥΧΝΑ,ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ,ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΗΝ ΣΟΥ ΥΣΤΕΡΗΜΑ,ΑΛΛΩΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣ.ΑΜΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΑΡΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΧΗΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    καποια στιγμη θα επρεπε να γραψω ενα κειμενο που να αφορα ειδικα ψυχολογους,
    και πως τους βλεπουν οι ασθενεις τους.
    Πως αυτοι κρεμονται σαν τσαμπια πανω τους,
    και τους εχουν κανει μικρους (?) θεους.


    Λοιπον να η πικρη αληθεια,
    μπορει να ειναι ο αλλος ψυχολογος, αλλα να τυγχανει το χειροτερο τσογλανι.

    bad truth, good truth, always a truth.

  7. #22
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Originally posted by krino
    α οκ λαθος εντυπωση τοτε, για αυτο ρωτησα.

    Ετσι οπως τα περιγραφεις,
    πραγματι η ψυχοτετοια σου, εχει μια μη εξηγησιμη συμπεριφορα.
    Εσυ λες οτι σου βαζει ιδεες.... ισως βεβαια και εσυ να δειχνεις υπερβολικη στο πως εκλαμβανεις αυτο που λεει ισως οχι.

    Παρολα αυτα αν η επαφη σου με την ειδικο γινεται δυσλειτουργικη δεν βλεπω αλλη λυση απο το να διακοψεις.
    Εκτός κι αν με τον χωρισμό εννούσες την σχέση με την ψυχοθεραπεύτρια. Αν ισχύουν αυτά που λες η τύπισα ειναι ακατάλληλη και επικυνδινη. Γενικά αποφέυγουμε τις δισ εβδομαδιαιες συναντησεις εκτος ειδικων περιπτώσεων.
    Δυστηχώς σε αυτόν τον χώρο υπάρχουν αρκετοι άνθρωποι τελείως ακατάλληλοι που δυσφημούν... Αν λειτούργησε ναρκισσιστικά στο οικονομικό είναι θέμα. Επίσης αν σου προτεινε η ίδια μειωση στο οικονομικό ειναι θεμα. Μπας και περιμενε να αρνηθείς? Μπορεί ασυνειδητα να \"δενει\" μειωτικά ως προς την θεραπεία. Είναι καλό όταν υπάρχει τετοιο θεμα να το διεκδικεί ο αναλυόμενος κι οχι να προτινεται απο τον θεραπευτεί. Και να τιθεται ως διευκοληνση κι όχι ως μειωση. Αν σε πιεζει με θεματα που νιωθεις οτι δεν σε αφορούν ρώτησε την πως αισθανεται η ίδια ως προς αυτά. Μπορεί να προβάλει δικά της θέματα πάνω σου. Αν αντιδράσει με οργή δυστηχώς έχεις μέσα.
    Ως προς τον συντροφο σου προσεχε μην μεταβιβάζεις την απαράδεκτη συμπεριφορά που εισπράτεις πανω του. Ειναι θεμα κι αδικα βαραινεις την σχεση σου

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εχμμμμ λαθος κουοτ να υποθεσω?
    εγω δεν παω σε ψυχοθεραπευτρια,
    γιατι πολυ απλα δεν θελω να της δημιουργησω ψυχολογικα προβληματα και συγκρουσεις....

  9. #24
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Originally posted by krino
    εχμμμμ λαθος κουοτ να υποθεσω?
    εγω δεν παω σε ψυχοθεραπευτρια,
    γιατι πολυ απλα δεν θελω να της δημιουργησω ψυχολογικα προβληματα και συγκρουσεις....
    Εβαλα την δικια σου απαντηση σε quote γιατι μου άρεσε που ανεφερες τον χωρισμό ως μια προιονιζουσα κατασταση. Και ότι επιασες διαισθητικά σκεψη να χωρίσει με την... άλλη σχεση. Την ψυχοθεραπευτικη.
    Φιλικα

  10. #25
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αγαπητε μου γιωργο,
    θεωρω τους ψυχ ως μια αχρηστη ειδικοτητα για το μελλον της κοινωνιας.
    (αποψεις που κατ επαναληψη εχω εκφρασει εδω μεσα).

    Και αυτο γιατι η κοινωνιας μας (σου - μου)
    ειναι αυτη που δημιουργησε τα ψυχικα νοσηματα,
    κατα επεκταση δημιουργησε τους ειδικους και στην συνεχεια εφτιαξε και τα
    υπολοιπα παρακλαδια της φαρμακοβιομηχανιας που εκει ειναι και το χοντρο παραδακι.

    Οποτε,
    οσο εμπιστοσυνη εχω σε ενα παπα, αλλη τοση εχω σε ενα ψυχολογο.
    Τους προτιμω για να πινουμε μπυρες, να τρωμε κοψιδια,
    αλλα οσον αφορα την ψυχη μου, μακρια και αγαπημενοι.




    ΥΓ........ και μιας και τυχαμε γνωριμιας, Δημητρης χαρηκα.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    δηλαδή όσοι νοσούν απο ψυχικές παθήσεις που θα απευθύνονται άνθρωπε;

  12. #27
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σε ανθρωπους ανθρωπε.
    Εκτος αν δεν εισαι ανθρωπος.
    Πια.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Originally posted by krino
    σε ανθρωπους ανθρωπε.
    Εκτος αν δεν εισαι ανθρωπος.
    Πια.

    άνθρωπος είμαι όχι μισάνθρωπος όμως......

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Καλησπέρα σας! Frei θα συμφωνήσω με την Lou, νομίζω θα βοηθούσε να το συζητήσεις στα ίσια μαζί της. Όχι να της μιλήσεις επικριτικά και να την κατηγορήσεις, αλλά να της πεις ότι δε σε βοηθάει να σε μπριζώνει και να τη ρωτήσεις γιατί το κάνει. Αφού σε βοήθησε όπως λες μέχρι τώρα και την επισκέπτεσαι τόσο καιρό, λογικά θα έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα εμπιστοσύνης, μέσα στο οποίο μπορείς να ρωτάς ό,τι σε προβληματίζει, ακόμα κι αν έχει να κάνει με τη συμπεριφορά της.

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    αμα εισαι ανθρωπος λοιπον, βρες ανθρωπους.
    Οχι ανθρωπους που κανουν τους ανθρωπους επι χρημασι.

    Αλλα ολα ξερεις ειναι επιλογες στη ζωη.....

Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •