Πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτριά μου. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 190
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    πολλες φορες το να φερνουμε πραγματα απο το παρελθον ειναι μια δυσκολη υποθεση και ...ποναει.ισως η ψυχολογος να εντοπισε δυσλειτουργιες στη σχεση σου που να επηρεαζουν αρνητικα τη γενικοτερη κατασταση.και εσυ προσπαθωντας να πεισεις πρωτα τον εαυτο σου οτι εισαι ικανοποιημενη απο τη σχεση σου εκφραζεις μια επιθετικοτητα απεναντι σε αυτον που \"βγαζει στη φορα\" αυτα που εσυ προσπαθεις να \"πνιξεις\".και φυσικα η επιθετικοτητα αυτη μπορει να εκφραστει με ποικιλλους τροπους π.χ. \"δεν αξιζει τα λεφτα που της δινω\", \"αδικα χανω το χρονο μου\" κτλπ.εχεις οντως οικονομικο προβλημα η το χρησιμοποιησες σαν προφαση?

    βεβαια καλο θα ηταν να λαβουμε ολοι υποψην οτι με τον πρωτο τσακωμο ο συντροφος θελησε να χωρισει κατι που δειχνει οτι υπαρχει ενα θεματακι με την σχεση

    βεβαια μπορει να ισχυουν και οσα ειπαν οι προαναφερθεντες περι κακους επαγγελματιες.
    απλα μια διαφορετικη αποψη

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    ασχολίαστος...........

  3. #33
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by γιώτα2
    ασχολίαστος...........


    πατ πατ το καλο γιωτακι.....

    ;)

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Βρε κρίνο τώρα δεν είσαι υπερβολικός; Οι ψυχολόγοι δεν κάνουν τους ανθρώπους επί χρήμασι, έχουν σπουδάσει σχετικά με το πώς έχουν βοηθήσει κάποιοι άνθρωποι κάποιους ανθρώπους στο παρελθόν με επιτυχία, και προσπαθούν να το εφαρμόσουν, επί χρήμασι. (Μάλλον γιατί κάτι πρέπει και να τρώνε!) Δε λέω ότι βοηθούν όλοι, αλλά σίγουρα έχουν περισσότερες γνώσεις από το μέσο άνθρωπο πάνω στο αντικείμενό τους!
    Επίσης, άλλο η βοήθεια ενός φίλου (και κυρίως ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ) και άλλο η βοήθεια ενός αντικειμενικού ξένου!

    (μια ψυχολόγος, που ελπίζει να μην είναι \'\'άνθρωπος που κάνει τον άνθρωπο επί χρήμασι\'\' :-) )

  5. #35
    Originally posted by streidi
    Βρε κρίνο τώρα δεν είσαι υπερβολικός; Οι ψυχολόγοι δεν κάνουν τους ανθρώπους επί χρήμασι, έχουν σπουδάσει σχετικά με το πώς έχουν βοηθήσει κάποιοι άνθρωποι κάποιους ανθρώπους στο παρελθόν με επιτυχία, και προσπαθούν να το εφαρμόσουν, επί χρήμασι. (Μάλλον γιατί κάτι πρέπει και να τρώνε!) Δε λέω ότι βοηθούν όλοι, αλλά σίγουρα έχουν περισσότερες γνώσεις από το μέσο άνθρωπο πάνω στο αντικείμενό τους!
    Επίσης, άλλο η βοήθεια ενός φίλου (και κυρίως ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ) και άλλο η βοήθεια ενός αντικειμενικού ξένου!

    (μια ψυχολόγος, που ελπίζει να μην είναι \'\'άνθρωπος που κάνει τον άνθρωπο επί χρήμασι\'\' :-) )
    +10000000000000000
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  6. #36
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Originally posted by krino
    αμα εισαι ανθρωπος λοιπον, βρες ανθρωπους.
    Οχι ανθρωπους που κανουν τους ανθρωπους επι χρημασι.

    Αλλα ολα ξερεις ειναι επιλογες στη ζωη.....
    Φοβάμαι Δημήτρη ότι είσαι σε συγχηση. Εχεις μπερδέψει κάποια πραγματα. Εβαλες την κοινωνια, τις ψυχικες παθησεις, τους ψυχολογους και τις φαρμακοβιομηχανιες σε ενα καζάνι και του έδωσες ενα.. κλωτσο. Ισως θα επρεπε να διαχωρισεις λιγο τα πραγματα. Το οτι υπαρχουν κακοι ψυχολογοι δεν ειναι αιτια να αφοριζεις τους παντες. Ετσι τους εκχωρείς μια δυναμη κι ενα δικαιωμα που δεν εχουν. Οι φαρμακοβιομήχανοι θα συμφωνησουν μαζι σου οτι ειναι αχρηστοι οι ψυχολογοι για κανουν θραυση τα προιοντα τους. Γιατί οσοι κανουν ψυχοθεραπεία και βρισκουν τον εαυτο τους ειναι διαφυγοντα κερδη για εκεινους.
    Σχετικα με την σχεση με το χρημα τωρα. Το θεμα ειναι να δωθει προταιρεότητα στην σχεση κι οχι σε κατι δομικο όπως τα λεφτα. Εγω αρκετες φορες εργαστικα χωρις να λάβω αμοιβη με την προυποθεση ότι ο ανθρωπος απεναντι θελει, εχει κινητρο να \"δουλεψει\". Και εδιωξα ανθρωπους που ειχαν χρηματα αλλα οχι κινητρο.
    θυμαμαι μια κοπέλα που αφοτου εφάρμοσε όσα λεγαμε στις συνεδριες οι γονείς της ως επιδειξη δυναμης την έδιωξαν απο το σπιτι. Της ξεκαθαρισα ότι μπορεί να σκεπτεται όλα τα άλλα έξοδα της πλην των συνεδριων μας. Μεχρι τον ωριμο αποχαιρετησμό της οι γονεις την παρακαλούσαν να γυρισει σπιτι.

    Και κατι τελευταίο. Δεν μπορεις να κανεις ψυχοθεραπεία σε ισότιμη βάση (δηλαδή σε φίλους και γνωστούς). Θα σου πω δυο λόγους. Αρχικά γιατί δεν έχουν το δικαίωμα να σε πονέσουν με δυσάρεστες ερμηνείες. Οπότε για να μην έχει το δικαίωμα κανεις να εχει πρόσβαση στην ιερότητα της ψυχής σου μου λες ότι την ανοίγεις στον κάθε άσχετο (περι των ψυχικών θεματων) κι ανεκπαίδευκτο! Καταλαβαίνεις το παραδοξο βρε Δημήτρη? Μπορεί να είναι φίλος και να έχει τις αγνοτερες αγιότερες προθέσεις. Κι ερχόμαστε στον δευτερο λόγο. Ο άνθρωπος αυτός πιθανός να συσχετίσει αυτά που του λες με δικιές του εμπειρίες και να κανει αυτό που λέμε \"κακόηθες καθρέπτισμα\". Να δει πανω σου δικες του πτυχές τις οποίες απεχθανεται και να την πληρώσεις για δυο! Μια για σενα και μια για εκεινον.
    Κρατάω την προοπτική για κοψιδια και ουζάκια.
    Φιλικά

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by katatonia
    πολλες φορες το να φερνουμε πραγματα απο το παρελθον ειναι μια δυσκολη υποθεση και ...ποναει.ισως η ψυχολογος να εντοπισε δυσλειτουργιες στη σχεση σου που να επηρεαζουν αρνητικα τη γενικοτερη κατασταση.και εσυ προσπαθωντας να πεισεις πρωτα τον εαυτο σου οτι εισαι ικανοποιημενη απο τη σχεση σου εκφραζεις μια επιθετικοτητα απεναντι σε αυτον που \"βγαζει στη φορα\" αυτα που εσυ προσπαθεις να \"πνιξεις\".και φυσικα η επιθετικοτητα αυτη μπορει να εκφραστει με ποικιλλους τροπους π.χ. \"δεν αξιζει τα λεφτα που της δινω\", \"αδικα χανω το χρονο μου\" κτλπ.εχεις οντως οικονομικο προβλημα η το χρησιμοποιησες σαν προφαση?
    αυτο το χεις σκεφτει?

    φαινεται να εχεις προβλημα τοσο με την σχεση σου με την ψυχοθεραπευτρια, οσο και με τον φιλο σου. απο οσα γραφεις, εγω τουλαχιστον καταλαβαινω οτι τα προβληματα που δημιουργουνται στη σχεση σου, μοιαζουν να φουντωνουν απο την σχεση σου με την ψυχοθεραπευτρια. νιωθεις οτι σου βάζει λογια ή αποδυναμωνει την σχεση σου?
    πιστευεις οτι της δινεις την δυναμη να κανει κατι τετοιο?
    εσυ εχεις αμφιβολιες για την σχεση σου?θεωρεις πώς τα οσα λεει εχουν καποια βάση?

    Θα ηθελα να σου πω κ κατι ακομα: μπορει να μην λειτουργει καλα σαν ψυχοθεραπευτρια αν δεν ακολουθει οπως κ εσυ τα ορια που εχουν τεθει. κατι τετοιο προκυπτει απο το οικονομικο, οπως μας το περιγραφεις κ απο την συχνοτητα των συνεδριων.

    αν ισχυει κατι τετοιο σε συνδιασμο με θεματα που εχεις να επιλυσεις (σχεση με συντροφο), ψαξε για αλλον ειδικο. υπαρχουν κ αυτοι που κανουν σωστα τη δουλεια τους.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  8. #38
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by streidi
    Βρε κρίνο τώρα δεν είσαι υπερβολικός; Οι ψυχολόγοι δεν κάνουν τους ανθρώπους επί χρήμασι,



    αλλα?




    έχουν σπουδάσει σχετικά με το πώς έχουν βοηθήσει κάποιοι άνθρωποι κάποιους ανθρώπους στο παρελθόν με επιτυχία, και προσπαθούν να το εφαρμόσουν, επί χρήμασι.



    τι λες!!!!
    με εντυπωσιασες τωρα.....

    προσεξε με,
    ειμαι εναντια οταν στις σχεσεις των ανθρωπων εμπλεκεται το χρημα.

    Οπως δεν παω στις πουτανες απο θεμα ηθικης,
    ετσι ακριβως δεν παω και στους ψυχολογους.
    Με ενοχλει στις διαπροσωπικες μου σχεσεις να μου κοβουν αποδειξη με φπα 23% (πλεον).
    Ασε που ειμαι υπερ της φοροδιαφυγης......





    (Μάλλον γιατί κάτι πρέπει και να τρώνε!)



    (και εγω πρεπει να φαω.
    Και εγω πουλαω την σκεψη μου.
    Γραφω κωδικα, και παλευω με αυτο καθε μερα.
    Ξερεις γιατι το κανω? γιατι εχω περιθωρια λαθους με μικρο κοστος.
    Αυτο με κανει επαγγελματια αλλωστε να κανω λαθη χωρις να εχω προβλημα με την συνειδηση μου.
    Αν ειμαι ψυχολογος και κανω λαθος - που φυσικα και θα συμβει καποια στιγμη κανεις δεν ειναι αλανθαστος στη δουλεια του - εχω προβλημα την συνειδηση μου η οχι?)





    Δε λέω ότι βοηθούν όλοι, αλλά σίγουρα έχουν περισσότερες γνώσεις από το μέσο άνθρωπο πάνω στο αντικείμενό τους!


    δεν συμφωνω,
    εγω λεω οτι μπορει και να βοηθουν ολοι,
    αλλα μπορει και κανενας.
    Δεν μπαινω σε αυτο το τριπακι,
    να βρω τον καλο και το κακο, γιατι δεν ειναι θεμα ανθρωπου.

    Βρες μου εσυ τον καλο παπα, να παω να του φιλησω το χερι.





    Επίσης, άλλο η βοήθεια ενός φίλου (και κυρίως ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ) και άλλο η βοήθεια ενός αντικειμενικού ξένου!



    προτιμω να παω στην πλατεια της γειτονιας μου,
    να πιασω τον αντικειμενικο ξενο και να του πω καλημερα,
    παρα να παω να βρω να αγορασω συμπαθεια και κατανοηση.

    Δεν με καταλαβαινεις,
    δεν μπορω να δινω χρηματα για να αγοραζω κατανοηση, τοσο απλα.

    Αν ειναι να αναγκαστω να παω σε ψυχολογο,
    νιωθω πιο ανετα να πεθανω παρα να κανω κατι τετοιο.
    Το ιδεολογικο μου φορτιο θα ηταν τετοιο που δεν θα μπορουσα να λειτουργησω μετα σαν ανθρωπος.

    Η πιο απλα,
    νιωθω δυνατος γιατι ξερω ποιος ειμαι,
    οχι γιατι θα μου το πει καποιος.




    (μια ψυχολόγος, που ελπίζει να μην είναι \'\'άνθρωπος που κάνει τον άνθρωπο επί χρήμασι\'\' :-) )




    αααααααααααα εισαι του συλλογου και εσυ.....

    εμ πες το χρυσο μου, και την παλευω αδικα....
    το λεπον, αν θες σαν ανθρωπος συζηταμε οσο θες,
    σαν επαγγελματιας δεν εχεις να μου πεις το οτιδηποτε.




    φιλικα και στο επαναγραφειν.....






    ;)

  9. #39
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by olgaki82
    Originally posted by streidi
    Βρε κρίνο τώρα δεν είσαι υπερβολικός; Οι ψυχολόγοι δεν κάνουν τους ανθρώπους επί χρήμασι, έχουν σπουδάσει σχετικά με το πώς έχουν βοηθήσει κάποιοι άνθρωποι κάποιους ανθρώπους στο παρελθόν με επιτυχία, και προσπαθούν να το εφαρμόσουν, επί χρήμασι. (Μάλλον γιατί κάτι πρέπει και να τρώνε!) Δε λέω ότι βοηθούν όλοι, αλλά σίγουρα έχουν περισσότερες γνώσεις από το μέσο άνθρωπο πάνω στο αντικείμενό τους!
    Επίσης, άλλο η βοήθεια ενός φίλου (και κυρίως ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ) και άλλο η βοήθεια ενός αντικειμενικού ξένου!

    (μια ψυχολόγος, που ελπίζει να μην είναι \'\'άνθρωπος που κάνει τον άνθρωπο επί χρήμασι\'\' :-) )
    +10000000000000000

    -100000000000000000000

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by frei
    Originally posted by Boltseed
    αφου δεν εισαι ευχαριστημενη με το boyfriend , τοτε γιατι το κρατας? Απλα για να εχεις κατι?
    Για να διευκρινίσω, είμαι πολύ πριζωμένη με τα λόγια που μου έβαλε η γιατρός, επηρεάζομαι παρα πολύ ευκολα και ξεσπάω πάνω του.

    Αν ημουν με τον δικό μου, θα έγραφα οτι δεν ειμαι ευχαριστημένη απο την σχέση μου. Δεν εχω κάτι να κρύψω. Απλώς και αυτος ξεπερνάει τα όρια οταν τσακωνόμαστε.
    Μπορει να νιωθεις τα οσα λες και γινονται μεσα στην ψυχοθεραπεια, να λαμβανουν χωρο στην καθημερινοτητα σου κι αυτο να σε πληγωνει περισσοτερο αναφορικα με τον συντροφο σου. Μπορει δλδ να βλεπεις οτι υπάρχει βαση σε οσα ζεις στην ψυχοθεραπεια κ ακους σαν θεωρια κ στην ζωη σου. Αυτο ισως να σε κανει να ξεσπας.

    Αν ισχυει αυτο, δες το την επομενη φορα πιο ψυχραιμα. Σκεψου τί σε κανει να ξεσπας πλεον πιο ευκολα?

    Ακομα κ αν ισχυει, αυτο δεν σημαινει οτι η ψυχοθεραπευτρια σου ειναι \"αθωα\" κ ο φιλος σου \"ενοχος\". Προσπαθησε να μην μπλεκεις την μια σχεση σου με την αλλη. Το να εισαι ξεκαθαρη κ ανοιχτη θα βοηθησει κ τις δυο σχεσεις παντως
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by krino
    σε ανθρωπους ανθρωπε.
    Εκτος αν δεν εισαι ανθρωπος.
    Πια.
    το προβλημα ξερεις ειναι οτι πολλοι απο τους ανθρωπους πασχουν απο αυτες τις νοοτροπιες που στηλιτευεις κ που αυτες με τη σειρα τους δημιουργησαν τα ψυχ προβληματα. (οποτε σαν συμβουλοι θα ειναι αθλιοι)

    επισης, οπως κ οι ψυχολογοι-ανθρωποι, ετσι κ οι ανθρωποι-ανθρωποι καποιες φορες ειναι ανεντιμοι η αδαεις.

    συνεπως ο προβληματισμος παραμενει ακεραιος.

    θα πρεπει για να λυσεις τα προβληματα σου να ακουσεις τη γνωμη καποιων ανθρωπων (οχι του οποιουδηποτε) που η κριση σου θα τους εμπιστευεται. ε, το ιδιο κανεις κ οταν πας σε ψυχολογο.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    397
    Originally posted by krino
    Originally posted by streidi
    Βρε κρίνο τώρα δεν είσαι υπερβολικός; Οι ψυχολόγοι δεν κάνουν τους ανθρώπους επί χρήμασι,



    αλλα?




    έχουν σπουδάσει σχετικά με το πώς έχουν βοηθήσει κάποιοι άνθρωποι κάποιους ανθρώπους στο παρελθόν με επιτυχία, και προσπαθούν να το εφαρμόσουν, επί χρήμασι.



    τι λες!!!!
    με εντυπωσιασες τωρα.....

    προσεξε με,
    ειμαι εναντια οταν στις σχεσεις των ανθρωπων εμπλεκεται το χρημα.

    Οπως δεν παω στις πουτανες απο θεμα ηθικης,
    ετσι ακριβως δεν παω και στους ψυχολογους.
    Με ενοχλει στις διαπροσωπικες μου σχεσεις να μου κοβουν αποδειξη με φπα 23% (πλεον).
    Ασε που ειμαι υπερ της φοροδιαφυγης......





    (Μάλλον γιατί κάτι πρέπει και να τρώνε!)



    (και εγω πρεπει να φαω.
    Και εγω πουλαω την σκεψη μου.
    Γραφω κωδικα, και παλευω με αυτο καθε μερα.
    Ξερεις γιατι το κανω? γιατι εχω περιθωρια λαθους με μικρο κοστος.
    Αυτο με κανει επαγγελματια αλλωστε να κανω λαθη χωρις να εχω προβλημα με την συνειδηση μου.
    Αν ειμαι ψυχολογος και κανω λαθος - που φυσικα και θα συμβει καποια στιγμη κανεις δεν ειναι αλανθαστος στη δουλεια του - εχω προβλημα την συνειδηση μου η οχι?)





    Δε λέω ότι βοηθούν όλοι, αλλά σίγουρα έχουν περισσότερες γνώσεις από το μέσο άνθρωπο πάνω στο αντικείμενό τους!


    δεν συμφωνω,
    εγω λεω οτι μπορει και να βοηθουν ολοι,
    αλλα μπορει και κανενας.
    Δεν μπαινω σε αυτο το τριπακι,
    να βρω τον καλο και το κακο, γιατι δεν ειναι θεμα ανθρωπου.

    Βρες μου εσυ τον καλο παπα, να παω να του φιλησω το χερι.





    Επίσης, άλλο η βοήθεια ενός φίλου (και κυρίως ΤΟ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ) και άλλο η βοήθεια ενός αντικειμενικού ξένου!



    προτιμω να παω στην πλατεια της γειτονιας μου,
    να πιασω τον αντικειμενικο ξενο και να του πω καλημερα,
    παρα να παω να βρω να αγορασω συμπαθεια και κατανοηση.

    Δεν με καταλαβαινεις,
    δεν μπορω να δινω χρηματα για να αγοραζω κατανοηση, τοσο απλα.

    Αν ειναι να αναγκαστω να παω σε ψυχολογο,
    νιωθω πιο ανετα να πεθανω παρα να κανω κατι τετοιο.
    Το ιδεολογικο μου φορτιο θα ηταν τετοιο που δεν θα μπορουσα να λειτουργησω μετα σαν ανθρωπος.

    Η πιο απλα,
    νιωθω δυνατος γιατι ξερω ποιος ειμαι,
    οχι γιατι θα μου το πει καποιος.




    (μια ψυχολόγος, που ελπίζει να μην είναι \'\'άνθρωπος που κάνει τον άνθρωπο επί χρήμασι\'\' :-) )




    αααααααααααα εισαι του συλλογου και εσυ.....

    εμ πες το χρυσο μου, και την παλευω αδικα....
    το λεπον, αν θες σαν ανθρωπος συζηταμε οσο θες,
    σαν επαγγελματιας δεν εχεις να μου πεις το οτιδηποτε.




    φιλικα και στο επαναγραφειν.....






    ;)
    Σεβαστή η άποψή σου, απλά διαφωνώ! :-)
    Από τη στιγμή που απορρίπτεις εξαρχής όλους τους ψυχολόγους, οπως πολύ σωστά είπες δεν έχω να σου πω τίποτα σαν ψυχολόγος. Στο συγκεκριμένο θέμα όμως, δεν έχω άλλη άποψη, παρά του εαυτού μου, που είναι ψυχολόγος, οπότε μάλλον δε μένει τίποτα άλλο να πω πάνω σ\'αυτό, ε; ;-)
    Καλή συνέχεια!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    φιλε κρινο.
    η ημιμαθεια ειναι πολυ χειροτερη απο την αμαθεια.
    καταρχας οι ιδεες σου περι αφιλοκερδους εργασιας δεν ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα και μαλλον αντλουν τις ιδεες τους απο την ουτοπικη(και μη ρεαλιστικη) ιδεολογια του κομμουνισμου.


    οι ψυχολογοι δεν εχουν σπουδασει πως να βοηθουν ανθρωπους που εχουν ηδη βοηθηθει αλλα εχουν μελετησει(και μελετουν) την ανθρωπινη συμπεριφορα και τις νοητικες διεργασιες του ανθρωπου και πατωντας πανω σε αυτα προσπαθουν να βρουν τις καταλληλες θεραπειες για αποκλινουσες συμπεριφορες.

    τριτον αν ολοι επελεγαν επαγγελματα για να εχουν καθαρη τη συνειδηση τους οπως λες κανεις δε θα γινοταν γιατρος κτλ.ευτυχως ομως τα πραγματα δεν ειναι ετσι.

    τεταρτον,εσυ μπορει να προτιμας να πας στη πλατεια και να πεις καλημερα στο γειτονα αλλα ενας ιδεοψυχαναγκαστικος που βλεπει τη ζωη του να καταστρεφεται απο τις σκεψεις του πιστεψε με δεν τον ενδιαφερει.οταν ειμαστε καλα λεμε μεγαλα λογια...

    και φυσικα ολα πηγαζουν απο τις αντιληψεις σου για τους ψυχολογους κατι που μου θυμιζει εντονα τους μαγους-παπαδες που μαχονταν την ανερχομενη τοτε ψυχιατρικη περι δαιμονισμενου ανθρωπου.
    η αμφισβητηση στην επιστημη μονο κακο μπορει να κανει οπως εχει αποδειχθει.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by katatonia

    η αμφισβητηση στην επιστημη μονο κακο μπορει να κανει οπως εχει αποδειχθει.
    καλα, μη γενικευουμε. ολα θελουν προσοχη.
    πχ πολλες φορες παραποιουνται οι επιστημονικες μεθοδοι κ μαγειρευονται αποτελεσματα ερευνων ετσι ωστε να συμφωνουν με τις α πριορι πεποιθησεις/ιδεολογιες αυτων που καναν τις ερευνες.

    η αμφισβητηση χρειαζεται σε ολα τα πεδια.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by katatonia

    η αμφισβητηση στην επιστημη μονο κακο μπορει να κανει οπως εχει αποδειχθει.
    εχει κανει και καλο. παντα ενα νομισμα εχει 2 οψεις. για να το εξαργυρωσεις σωστα, νομιζω πώς οφειλεις να δεις κ τις 2. οσο μπορεις.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •