Πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτριά μου.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 13 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 190
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295

    Πρόβλημα με την ψυχοθεραπεύτριά μου.

    Καλημέρα σας, θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημά μου ώστε να ακούσω μερικές απόψεις.

    Κάνω ψυχοθεραπείες σχεδόν 2 χρόνια τώρα. Με την ψυχοθεραπεύτριά μου είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ μέχρι στιγμής. Τις τελευταίες 2 βδομαδες παρατηρώ αλλαγές όμως που δεν με ευχαριστούν. Επειδή ξέρει οτι παιδεύομαι πάρα πολύ οικονομικά (στο κάτω κάτω δεν είναι και φτηνή 80 ευρω) αποφάσισε μόνη της στο τέλος της προ-προηγούμενης συνεδρίας να μου ελλατώσει το ποσό σε 70 ευρώ. Παρ'ολα αυτά από την επόμενη συνεδρία ήταν αρκετά πιο απότομη.

    Εχω ηρεμήσει πάρα πολύ το τελευταίο διάστημα, συζητάω τα προβλήματα που έχω σαν τρίτο πρόσωπο, η ζήλεια μου είχε μειωθεί στο ελάχιστο.

    Παρόλο που νιώθω έτσι, και βλέπω οτι σε διάφορες καταστάσεις αντιδρώ πολύ ομαλά, κι ενώ με είδε οτι ήμουν πολύ ήρεμη, άρχισε να μου λέει οτι αυτή δεν με βλέπει ήρεμη, και άρχισε να φέρνει στο προσκήνιο θέματα για την σχέση μου που για μένα εκείνη την στιγμή δεν είχαν σημασία γιατί απλούστατα είχαμε βρει μια λύση με την σύντροφό μου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμενα να με πριζώσει και να είμαι όλο ένταση, την οποία όμως απέφυγα να την εκφρασω. Ξεσπάω λοιπόν στον σύντροφό μου μετά από λίγες μέρες και την επόμενη βδομάδα που πήγα στην γιατρό ήμουν πολύ εκνευρισμένη (οχι τοσο με αυτόν, αλλά με μένα γιατί ξέσπασα) και αυτή με πρίζωνε ακόμα περισσότερο, 'οτι να δώσω περιθώριο πχ 2 μήνες να το σκεφτω για χωρισμό, ενώ σε μένα δεν περνουσε καν η ιδέα του χωρισμου, οτι πρεπει να παψω να τον νταντευω , οταν εμένα μου αρέσει να τον νταντευω, κτλ κτλ

    Στο τέλος της είπα οτι θα ήθελα να κάνουμε 2 φορές το μήνα ψυχοθεραπεία γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχω λεφτα και μου θύμωσε. Μου είπε μάλιστα οτι για την ακρίβεια θα έπρεπε να κάνω 2 φορές την εβδομάδα και όχι τον μήνα, 'στην κατάσταση που είμαι'. ¨ημουν πάρα πολύ ήρεμη στην συζήτησή μας και δεν μπορώ νακαταλάβω τι γίνεται.

    Το σίγουρο είναι οτι είμαι πολύ πριζωμένη με την σχέση μου (τσακωνόμαστε από την Πέμπτη), γιατί επηρεάζομαι πάρα πολύ ευκολα. Ο σύντροφός μου δεν ειναι αυτό που λέμε άνθρωπος της υπομονής, με αποτέλεσμα να ξεκινάει μια αδιαφορία που με πληγώνει πάρα πολύ, και σήμερα μου είπε οτι θέλει να χωρίσουμε, δηλαδή οτι λεει σε κάθε τσακωμό μας. ΓΙα αυτόν τσακωμός = χωρισμός.

    Πείτε μου τη γνώμη σας.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πες για τον συντροφο σου καταρχην.....


    πιστευεις οτι εχετε αλληλοεκτιμηση, αλληλοσεβασμο και θετικα συναισθηματα?
    η ζηλεια που νιωθεις ειναι αλλο σεναριο προς το παρον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    αφου δεν εισαι ευχαριστημενη με το boyfriend , τοτε γιατι το κρατας? Απλα για να εχεις κατι?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by Boltseed
    αφου δεν εισαι ευχαριστημενη με το boyfriend , τοτε γιατι το κρατας? Απλα για να εχεις κατι?
    Για να διευκρινίσω, είμαι πολύ πριζωμένη με τα λόγια που μου έβαλε η γιατρός, επηρεάζομαι παρα πολύ ευκολα και ξεσπάω πάνω του.

    Αν ημουν με τον δικό μου, θα έγραφα οτι δεν ειμαι ευχαριστημένη απο την σχέση μου. Δεν εχω κάτι να κρύψω. Απλώς και αυτος ξεπερνάει τα όρια οταν τσακωνόμαστε.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    οποτε και εσυ θες να χωρισεις οπως και αυτος....

    σωστα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    frei,μου έτυχε κ μένα με την προηγούμενη θεραπεύτρια να της ζητήσω να ελαττώσουμε(για οικονομικούς κυρίως λόγους) κι αυτή να μου πει να αυξήσουμε.Ωιμε,εγώ τότε όμως ένιωθα καλά κ μου ακούστηκε εντελώς παράλογη,εφόσον δεν είχα καν τι να πω στη 1 φορά τη βδομάδα,που να πήγαινα 2!
    Άρχισα τον αρνητισμό απέναντί της τότε,κ μετά από ένα διάστημα σταμάτησα εντελώς βίαια.

    Τα θέματά μου όμως τελικά δεν είχαν τελειώσει,περνώντας ένα διάστημα κ με διάφορες αφορμές ξαναγύρισαν στο προσκήνιο...ίσως κ να είχε δίκιο τελικά....
    κ όμως η απορία μου επιμένει.Τι θα έλεγα??πλέον είχε καταλήξει μισοβουβή η ώρα κ χωρίς ευάλωτα συναισθηματικά σημεία.

    Αυτά για τη δική μου εμπειρία κ στη λέω απ\'την άποψη πως μερικές φορές τα φαινόμενα απατούν.Μπορεί να νιώθεις οκ αλλά να μην είσαι(πράγμα που δεν εύχομαι!)

    Τώρα,όσων αφορά το μπρίζωμα,επειδή κ αυτό μου\'τυχε κ το κατάλαβα εκ των υστέρων,έχω να σου πω πως αν πραγματικά ήσουν κατασταλαγμένα ήρεμη δε θα μπριζωνόσουν τόσο πολύ,δε θα είχε δύναμη μια κουβέντα να φέρει την κατάσταση σε φάση χωρισμού,ούτε θα σε επηρέαζε τόσο έντονα.
    Γνώμη μου είναι όπως τα περιγράφεις πως υπάρχουν θέματα χωρίς να αψηφώ πως μπορεί να έκανες μεγάλα βήματα κ να έλυσες κ αρκετά.Γι\'αυτό κ η ταραχή.Η ταραχή προήρθε απ\'τον εαυτό σου κ αφορμή θα μπορούσε να ήταν κ κάτι ή κάποιος άλλος εκτός της θεραπεύτριας.

    Η αλήθεια είναι όμως πως με ξενίζει λίγο το απότομο του ερεθίσματος(απ\'την ψυχολόγο σου,ίσως για να συνειδητοποιήσεις πως όντος κάτι δεν πάει καλά?....μμμμ δεν ξέρω) κ η άμεση επέμβασή της στη σχέση σου(ότι πρέπει να δώσεις περιθώριο 2 μηνών να επεξεργαστείς χωρισμό τη στιγμή που εσύ νιώθεις καλά κ δεν κατεβάζεις θέμα σ αυτόν τον τομέα).

    Επειδή όμως λες πως έχεις βοηθηθεί κ απ\'ότι κατάλαβα ήσουν ευχαριστημένη εκτός των τελευταίων γεγονότων θα σου λεγα να της μιλήσεις για όλα αυτά που λες εδώ.
    Ξέρω,είναι δύσκολο μα είναι πολύ σημαντικό να είναι \'καθαρή\' από αμφιβολίες η ψυχοθεραπευτική σχέση.Μην αφήσεις να συνεχιστούν οι συνεδρίες μ\'αυτό το αγκάθι κ προπαντώς μην σκεφτείς να κάνεις το ίδιο λάθος με μένα,έτσι \'αμαχητή\' να αποχωρήσεις χωρίς καν να της δώσεις την ευκαιρία να σου λύσει κάποιες απορίες.Είναι πολύ σημαντικό να ολοκληρωθεί η θεραπεία(κ ας νιώθεις ότι μπορείς κ μόνη) κ σ\'αυτή τη διαδρομή είστε μαζί με τη θεραπεύτριά σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by krino
    οποτε και εσυ θες να χωρισεις οπως και αυτος....

    σωστα?
    Βρε παιδιά,που εγραψα οτι θελω να χωρίσω? Με τηνγιατρό μου δεν ειχε γίνει καμιά συζήτηση για την σχέση μου τον τελευταίο μήνα γιατι απλουστατα δνε υπηρχε κάτι, και η ιδια ξεκίνησε να μου λέει για αυτο, να μου βάζει ιδέες άσχημες. Το θέμα μου δεν ειναι η σχέση μου, στο κάτω κάτω βάζω και στοιχημα οτι ειναι από τις συνηθισμένες απειλές του για να με ταρακουνήσει. Το θέμα είναι η γιατρός μου γιατι να επαιμβει σε κάτι που δνε της ανέφερα καν οταν η συζήτησή μας ηταν για τους γονείς μου. Και οταν στις προηγουμενες συνεδριες μου ελεγε ποσο ταιριαζουμε με τον δικό μου, και πως φαινεται οτι με αγαπάει πολυ κτλ κτλ?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    α οκ λαθος εντυπωση τοτε, για αυτο ρωτησα.

    Ετσι οπως τα περιγραφεις,
    πραγματι η ψυχοτετοια σου, εχει μια μη εξηγησιμη συμπεριφορα.
    Εσυ λες οτι σου βαζει ιδεες.... ισως βεβαια και εσυ να δειχνεις υπερβολικη στο πως εκλαμβανεις αυτο που λεει ισως οχι.

    Παρολα αυτα αν η επαφη σου με την ειδικο γινεται δυσλειτουργικη δεν βλεπω αλλη λυση απο το να διακοψεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by Arsi
    frei,μου έτυχε κ μένα με την προηγούμενη θεραπεύτρια να της ζητήσω να ελαττώσουμε(για οικονομικούς κυρίως λόγους) κι αυτή να μου πει να αυξήσουμε.Ωιμε,εγώ τότε όμως ένιωθα καλά κ μου ακούστηκε εντελώς παράλογη,εφόσον δεν είχα καν τι να πω στη 1 φορά τη βδομάδα,που να πήγαινα 2!
    Άρχισα τον αρνητισμό απέναντί της τότε,κ μετά από ένα διάστημα σταμάτησα εντελώς βίαια.

    Τα θέματά μου όμως τελικά δεν είχαν τελειώσει,περνώντας ένα διάστημα κ με διάφορες αφορμές ξαναγύρισαν στο προσκήνιο...ίσως κ να είχε δίκιο τελικά....
    κ όμως η απορία μου επιμένει.Τι θα έλεγα??πλέον είχε καταλήξει μισοβουβή η ώρα κ χωρίς ευάλωτα συναισθηματικά σημεία.

    Αυτά για τη δική μου εμπειρία κ στη λέω απ\'την άποψη πως μερικές φορές τα φαινόμενα απατούν.Μπορεί να νιώθεις οκ αλλά να μην είσαι(πράγμα που δεν εύχομαι!)

    Τώρα,όσων αφορά το μπρίζωμα,επειδή κ αυτό μου\'τυχε κ το κατάλαβα εκ των υστέρων,έχω να σου πω πως αν πραγματικά ήσουν κατασταλαγμένα ήρεμη δε θα μπριζωνόσουν τόσο πολύ,δε θα είχε δύναμη μια κουβέντα να φέρει την κατάσταση σε φάση χωρισμού,ούτε θα σε επηρέαζε τόσο έντονα.
    Γνώμη μου είναι όπως τα περιγράφεις πως υπάρχουν θέματα χωρίς να αψηφώ πως μπορεί να έκανες μεγάλα βήματα κ να έλυσες κ αρκετά.Γι\'αυτό κ η ταραχή.Η ταραχή προήρθε απ\'τον εαυτό σου κ αφορμή θα μπορούσε να ήταν κ κάτι ή κάποιος άλλος εκτός της θεραπεύτριας.

    Η αλήθεια είναι όμως πως με ξενίζει λίγο το απότομο του ερεθίσματος(απ\'την ψυχολόγο σου,ίσως για να συνειδητοποιήσεις πως όντος κάτι δεν πάει καλά?....μμμμ δεν ξέρω) κ η άμεση επέμβασή της στη σχέση σου(ότι πρέπει να δώσεις περιθώριο 2 μηνών να επεξεργαστείς χωρισμό τη στιγμή που εσύ νιώθεις καλά κ δεν κατεβάζεις θέμα σ αυτόν τον τομέα).

    Επειδή όμως λες πως έχεις βοηθηθεί κ απ\'ότι κατάλαβα ήσουν ευχαριστημένη εκτός των τελευταίων γεγονότων θα σου λεγα να της μιλήσεις για όλα αυτά που λες εδώ.
    Ξέρω,είναι δύσκολο μα είναι πολύ σημαντικό να είναι \'καθαρή\' από αμφιβολίες η ψυχοθεραπευτική σχέση.Μην αφήσεις να συνεχιστούν οι συνεδρίες μ\'αυτό το αγκάθι κ προπαντώς μην σκεφτείς να κάνεις το ίδιο λάθος με μένα,έτσι \'αμαχητή\' να αποχωρήσεις χωρίς καν να της δώσεις την ευκαιρία να σου λύσει κάποιες απορίες.Είναι πολύ σημαντικό να ολοκληρωθεί η θεραπεία(κ ας νιώθεις ότι μπορείς κ μόνη) κ σ\'αυτή τη διαδρομή είστε μαζί με τη θεραπεύτριά σου.
    Εχεις δίκιο Αρση μου, οντως υπάρχουν θέματα που είναι αλυτα, αλλα εχουμε δώσει ενα περιθώριο με τον σύντροφόμου να τα λύσουμε πιο δυναμικά μέσα στο επόμενο 2μηνο. Αυτά ομως είναι θέματα που δεν αφορούν εμένα και αυτόν, αφορούν αυτόν καθαρά αλλά επηρεάζουν την σχέση μας. Ο ίδιος κάνει μεγάλες προσπάθειες και εχει απαρνηθεί πράγματα πολυτιμα για αυτον και τον εκτιμάω πάρα πολύ. Κανείς δνε έχει κάνει τόσα για μένα. Ολα για να μην στενοχωριέμαι.

    Και όταν λοιπόν εχοουμε βρει λυση οι δύο μας, και έρχεται η γιατρός μου και το επαναφέρει έντονα, οτι πρεπει να τα λυσει τα θεματα αυτα εδω και τώρα, εκει πριζωνομαι εγω και αρχιζω να του λεω μα....κιες που ουσιαστικα τα λεω απο φοβο, γιατι νιώθω οτι αφου μου τα λεει αυτη κατι θα ξερει. Δεν υπολογιζω οτι με τον δικο μου εχουμε βρει μια ηρεμια και ειμαστε καλα, και τα πραγματα κινουνται σωστα απλως ισως πιο αργα απο οτι θα ηθελα κι εγω κι αυτος λογω εξωτερικων παραγοντων!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    ΚΥΠΡΟΣ
    Posts
    145
    Κρίνο συμφβνώ κι εγω μαζί σου , στο κάτω κατω η σχέση της με την ψυχοθεραπευτρια είναι \"επαγγελματική\" δεν καταλαβαίνω Frei γιατί να βασανίζεσαι μαζί της

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by Nicos70
    Κρίνο συμφβνώ κι εγω μαζί σου , στο κάτω κατω η σχέση της με την ψυχοθεραπευτρια είναι \"επαγγελματική\" δεν καταλαβαίνω Frei γιατί να βασανίζεσαι μαζί της
    Γιατί δεν μου ειχε φερθει ποτε ετσι, και ειναι μια σχεση σχεδον 2 χρονων.

    ΤΗς ελεγα οτι ειμαι ηρεμη και μου ελεγε οτι εγω δεν σε βλεπω καθολου ηρεμη. Της μιλουσα για τους γονεις μου και μου ελεγε για την σχεση μου. Της ειπα οτι λογω οικονομικων θα ηθελα να κανω 2 φορες τον μηνα και μουειπε κανονικα πρεπει να κανεις 2 φορες την εβδομαδα.

    Γενικά με αναστατωσε παρα πολυ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by frei
    Αυτά ομως είναι θέματα που δεν αφορούν εμένα και αυτόν, αφορούν αυτόν καθαρά αλλά επηρεάζουν την σχέση μας.
    Αφορούν κι εσένα αφού επηρεάζουν άμεσα τη ζωή σου κ πως περνάς...σε αφορούν σαν επιλογή του να είσαι μ\'αυτόν τον άνθρωπο με τα συγκεκριμένα θέματα.

    Anyway,το θέμα όπως είπες κι εσύ είναι τι θα κάνεις με τη θεραπεύτρια.Δε συμφωνώ καθόλου με την άμεση επέμβασή της αλλά πιστεύω πως πρέπει να συζητήσεις το θέμα μαζί της.2 χρόνια θεραπείας είναι αυτά,όχι 5 συναντήσεις......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    frei η ψυχοθεραπευτρια σου σε εχει μπριζωσει μ αυτον τον τροπο στο παρελθον ξανα; κ αν ναι, δεν ειχε καποιο σκοπο η ολη της κινηση;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by mstrouf
    frei η ψυχοθεραπευτρια σου σε εχει μπριζωσει μ αυτον τον τροπο στο παρελθον ξανα; κ αν ναι, δεν ειχε καποιο σκοπο η ολη της κινηση;
    Το ξανακανε άλλη μια φορά στο 2ο ή 3ο ραντεβού,που ήμουν άρρωστη και δεν μπορουσα να πάω, και την ενημέρωσα την ιδια μέρα. Τοτε μου ειπε πολύ αποτομα οτι οφειλω να ενημερώνω τουλαχιστον 2 μέρες πριν και τα λεφτα οφειλω νατης τα πληρωνω. Ομως δνε μου ειχε κανει καμια συζήτηση για τους κανονες και τις υποχρεωσεις που εχω στις συνεδριες, οποτε δνε το ηξερα. Και στο κατω κατω δεν αρρωστησα επιτηδες, δεν ειπα στον εαυτο μου \'κανε σημερα 38 πυρετο για να διασκεδασουμε΄.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    κανεις δεν αρρωσταινει επιτηδες κ δεν ειναι διασκεδαση να εχεις 38 πυρετο. θελεις να πεις δλδ οτι υπηρξε στο παρελθον μια φορα αποτομη μαζι σου επειδη της ειπες οτι δεν θα πας τελευταια στιγμη. εε αυτο δεν ειναι παρομοιο (ουτε καν) μ αυτο που περιγραφεις στο αρχικο ποστ σου.
    δεν μπορω να καταλαβω πως η ψυχοθεραπευτρια ανασυρει μονη της θεμα κ σε μπριζωνει κ απο πανω. η πιο λογικη εξηγηση ειναι οτι καποιο σκοπο θα εχει.
    δεν νομιζω ουτε να ειναι θεμα χρηματων, γιατι αυτη πριν σου προτεινει, θα το ειχε σκεφτει.

Page 1 of 13 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •