Φάρμακα που δεν παχαινουν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 88
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Φάρμακα που δεν παχαινουν

    Μπορει καποιος να μου πει ποια απο τα φαρμακα που ειναι για ψυχωση δεν παχαινουν?Εγω ξερω μονο το Geodon.Ας μου απαντησει καποιος παρακαλω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εγώ δεν ξέρω κανένα αντιψυχωτικό φάρμακο που να μην παχαίνει, sorry!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    22
    Ξέρω για το geodon και το abilify. Έτσι μου έχουν πει, τουλάχιστον.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,682
    στο zyprexa εχουν κανει μυνηση κατι τυποι οτι η εταιρεια το ηξερε οτι παχαινει και δεν το ανεφερε οταν βγηκε το φαρμακο και πηραν 15 εκ.δολ. να μην ειμαστε και μεισ μεσα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Εγω με το zyprexa πηρα 15 κιλα αλλα δεν ξερω κανενα αλλο φαρμακο που να μην παχαινει εκτος απο το Geodon που για μενα δεν εκανε τιποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το abilify δεν παχαινει...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    εγω παιρνω seroquel και δεν παχαινει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Weight Gain
    # Weight gain is the most commonly talked about side effect of Seroquel. There are those who only gain a small amount of weight, while others have reported gaining twenty pounds in a month. For some, however, no weight gain was reported at all. It is unclear whether the weight gain is a side effect of the Seroquel, if it is a result of the expectation of gaining weight, or a result of the disorder itself. Though Seroquel manufacturers acknowledge weight gain as a side effect, they cannot pinpoint the reason.
    Παχαινει...το οτι δεν παχυνες εσυ ειναι αλλο θεμα , ο καθενας οργανισμος διαφορετικος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω πιο πανω μιλαω για το seroquel οχι για το geodon.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Το seroquel παχαινει και πολυ μαλιστα.Πιο πολυ και απο το zyprexa.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Παντως για το geodon και το abilify που λετε οτι δεν παχαινουν στις παρενεργειες τους αναφερεται αυξηση του σωματικου βάρους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Originally posted by lightbluepath
    Originally posted by keep_walking
    Εγω πιο πανω μιλαω για το seroquel οχι για το geodon.
    Το ξέρω keep απλά επειδή είπες μόνο για το abilify ότι αδυνατίζει, σου λέω και για το geodon.

    Δεν ειπα οτι αδυνατιζει , ειπα οτι δεν παχαινει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=3

    βρήκα αυτό για τις ψυχώσεις

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    803
    Originally posted by janet
    http://www.psychologia.gr/guestb/category.php?id=3

    βρήκα αυτό για τις ψυχώσεις
    Μου έκανε εντύπωση αυτό που είπε ο γιατρός στη σελίδα 4

    \"Ακόμα και στις περιπτώσεις ψυχωτικών εκδηλώσεων το άτομο έχει ανάγκη από ψυχολογική στήριξη , αποδοχή , κατανόηση ( εξάλλου , πιστεύω ότι η έλλειψη αυτών των παραγόντων συμβάλλει ουσιαστικά στη δημιουργία ψυχικών διαταραχών )\".*

    Έτσι ακριβώς. Στήριξη, αποδοχή, κατανόηση.

    Με την έλλειψη των οποίων, εύλογα, η φύση πλάθει στον παραγκωνισμένο άνθρωπο την ψύχωση και την υπέρβαση των νοητών ορίων, την μεταμόρφωση της συνείδησης σε αυτόνομο πεδίο σκέψης και δράσης. Σκεφτείτε να μην υπήρχε η φαρμακευτική παρέμβαση τι θα ακούγαμε κάθε μέρα...

    Παρεμπιπτόντως δεν είναι και η καλύτερη μου φάση αυτές τις μέρες. .. τρέχει το μυαλό και τα ξεσπάσματα θυμού είναι έντονα. Θα την ρυθμίσω μόνος μου την δόση αυτή τη φορά. Να γίνω ζόμπι και να εξουδετερώσω κάθε άσχημη σκέψη.

    Άντε να δω πως θα γλιτώσω από την full blown psychosis και αυτή τη φορά. Γιατί είμαι ήδη με το ένα πόδι στην τρέλα αυτές τις μέρες..

    :D lol but I have the power

  15. #15
    παντως εγω εννοουσα το seroquel XR χωρις να ειμαι σιγουρος η να θελω να το βγαλω με το ζορι οτι δεν παχαινει.απλα θελω να το διευκρινισω,επεισης παραλλιλα με τιν εποχη που το αρχισα να το παιρνω αρχισα και κικ μποξ οποτε ισως ο μεταβολισμος μου να συγχρονιστηκε καπως με το φαρμακο και ετσι να αδυνατισα..

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •